Автор Тема: Linux на toshiba laptop.  (Прочетена 3546 пъти)

TheS

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 14
    • Профил
Linux на toshiba laptop.
« -: Dec 27, 2006, 18:27 »
Здравейте и честита Коледа на всички. На скоро си купих лаптоп (Toshiba) с него идва Windows XP и много други програми като например за анти-шокова защита на HDD-то, за конфигуриране на разхода на енергия, за настройка на bluetooth-a и т.н. Иска ми се да си инсталирам Линукс, но и да продължа да ползвам тези приложения. Проверих в сайта на Toshiba и се оказа, че те са само за Windows. Имали някакъв начин да ги ползвам под Линукс или съм вързан под Windows?

Предварително благодаря за отделеното време.
Активен

d1saster

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 182
    • Профил
Linux на toshiba laptop.
« Отговор #1 -: Dec 27, 2006, 19:08 »
Честита Коледа и на теб. Аз също имам Тошиба и успях да подкарам всичко което има лаптопа със Slakware (аз обаче нямам Блутут). Работата е там, че се изисква доста четене, но това е голям плюс, понеже знанията после си остават. Недей да търсиш в страницата на Тошиба. Ползвай Гугъл с името на хардуера и думата линукс. Например Intel i915 Linux, или Intel Wireless Pro 2200BG Linux, и те сами ще излязат резултатите. Също можеш да разгледаш и следните страници:

http://www.linux-laptop.net/
http://tuxmobil.org/
http://www.suspend2.net/
http://www.thinkwiki.org/wiki....Scaling

А също и форумите на дистрибуцията, която си избрал. Инсталирай и после дай проблемите тук и ще решаваме заедно. Успех.
Активен

TheS

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 14
    • Профил
Linux на toshiba laptop.
« Отговор #2 -: Dec 29, 2006, 12:45 »
Инсталирах SuSE 10.2 (имаше някой страни проблеми, но все пак се справих). Все още не мога да подкарам audio-то. Инсталирах Xine(на предишният ми компютър това беше достатачно за да мога да слушам мизика и гледам видео), но сега звукът изобщо не тръгва. Инсталирах драйвери от ALSA, но резултат никакъв дажи xine почна да ми казва че изобщо нямам звукова карта.
Активен

TheS

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 14
    • Профил
Linux на toshiba laptop.
« Отговор #3 -: Dec 30, 2006, 00:08 »
Оказва се, че в същност аудиото си работи, но не работят високо говорителите (със слушалки няма проблеми). Много странно е, че не мога да си пусна SaX2 - тръгва да се заражда показвасе някакъв progress bar после изчезва и това е. Доста странно. В около 50% от случайте не мога да си загася компютарът тръгва да се изключва прави каквото прави и после пак увисва - само черен екран, но това не е толкова критично. Имам и един друг малко глупав въпрос - доста ме интересува тази анти-шокова защита на HDD-то дали е софтуерна или хардуерна т.е. дали и под Линукс си я има или е само за под Windows и трябва да търся някакво друго по-специфично приложение за резрешавнето й?



Активен

aaaaaa

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 971
    • Профил
Linux на toshiba laptop.
« Отговор #4 -: Dec 30, 2006, 11:44 »
Разгледай какво ти показва alsamixer, на мен например на лаптопа (за разлика от компютъра) имам отделни настройки за слушалките и за колонките. Освен това след като инсталира alsa изпълни ли alsaconf? Също така хубаво ще е да кажеш какви са характеристиките на твоя лаптоп и за кой модел точно става дума. Тук и тук можеш да прочетеш статии за линукс и различни модели на тошиба, провери дали не е сред списъка, но дори да не е със сигурност можеш да намериш доста полезна информация.



Активен

...to boldly go where no one has gone before...

TheS

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 14
    • Профил
Linux на toshiba laptop.
« Отговор #5 -: Jan 05, 2007, 12:42 »
Честита нова година. Съжелявам, че не отговорих толкова дълго време, но бях възпрепятстван. Laptop-a ми е Toshiba Tecra A8 183 (Intel Core2 Duo T5500 1.66GHz, 512 RAM). Изпълнявам alsaconfig, но резултат няма, намира ми правилно картата, но все още мога да си слушам само през слушалки. Когато пусна alsaconfig ми дава че всички потци са на нула с изключение на Front на 77. Странното е, но не мога да прявя никакви промени, ако пипна някой бутон се излиза от програмата. Имам и проблеми с пускането и загасянето на компютъра, понякога просто забива - някаква идея от какво е?
Активен

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
Linux на toshiba libretto 100ct
Живота, вселената и някакви други глупости
malone 3 3137 Последна публикация Nov 11, 2006, 20:49
от malone
Wireless on laptop toshiba satellite (с debian)
Настройка на хардуер
hondaax1 2 2957 Последна публикация Jun 16, 2007, 12:36
от Mitaka
Buy Toshiba Linux latop with Norton ANTIVIRUS
Хумор
jet 0 3902 Последна публикация Jun 12, 2009, 20:01
от jet
Избор на Linux дистрибуция за стар (бая) лаптоп Toshiba S1800-400
Лаптопи
NikolaiTalev 42 16032 Последна публикация Apr 09, 2011, 17:57
от kill_u
Linux и Toshiba
Лаптопи
Mr_Stoilov 18 6650 Последна публикация Oct 28, 2013, 17:07
от 4096bits