Страници: 1 ... 4 5 [6] 7 8 ... 25   Надолу

Автор Тема: Проект - Q4  (Прочетена 146207 пъти)

zxz

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 615
  • Distribution: Linux Mint 18.2
  • Window Manager: XFCE
    • Профил
Re: Проект - Q4
« Отговор #75 -: Jan 25, 2013, 19:56 »
Най-сетне. Най-сетне направих jmp, call, goto, return команди. След два дена главоблъскане в стени, симулатори, книги .. успях. Сега се отдавам на заслужен отдих  :D [_]3. Ето я схемата на "управлението" на процесора.
 
Активен

zxz

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 615
  • Distribution: Linux Mint 18.2
  • Window Manager: XFCE
    • Профил
Re: Проект - Q4
« Отговор #76 -: Jan 26, 2013, 13:29 »
АЛУ-то ще си го направя сам. Ще има следните функции - AND, ADD, OR, XOR. Към всяка интегрална схема ще има и буфер за откачане и закачане към изходния регистър.
Активен

johnfound

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 35
  • Distribution: Manjaro Linux
  • Window Manager: XFCE, LXDE
    • Профил
    • WWW
Re: Проект - Q4
« Отговор #77 -: Jan 26, 2013, 14:16 »
Не знам дали публикуваш схемите в .png, защото не искаш да публикуваш сорсовете, или защото не знаеш как се използва CAD система. В първия случай според мене е нелоялно, а във вторият непростимо, но за сметка на това - поправимо. :)

Ако е вторият случай, спешно трябва да се снабдиш със стара социалистическа литература на темата как се чертаят схеми и как се проектират устройства с импулсни схеми - книгите на Мария Димитрова "Импулсни схеми и устройства" и "CMOS интегрални схеми" са библията на темата. Би трябвало да го имат в библиотеките.

"Изкуството на схемотехниката" на Хоровиц и Хил е другата библия на темата - тя е така да се каже библията на начинаещият. Лошото е, че в България я има само на Руски, а силно ме съмнява да го знаеш този език. ;)

(За съжаление, по-нова литература не съм виждал да се издава, или се издава в пренебрежимо малки тиражи. Нали вече нямаме нужда от електронна промишленост (и каквато и да е промишленост) в България - всички трябва да ходим да отглеждаме еко зеленчуци за Европа. Край на тирадата.).

След това, трябва да си изтеглиш и инсталираш някоя CAD система за чертане на схеми - има няколко свободни такива и да започнеш активно да я използваш. Иначе ще си правиш процесора още няколко години.

На 16 години си доста закъснял и трябва да действаш бързо, ако искаш да наваксаш. :)
Активен

zxz

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 615
  • Distribution: Linux Mint 18.2
  • Window Manager: XFCE
    • Профил
Re: Проект - Q4
« Отговор #78 -: Jan 26, 2013, 14:49 »
В момента ползвам протеус имам и друг кад софтуер но просто не е завършена схемата и за това я правя на модули. CMOS интегрални схеми - тази книга съм я чел мисля. Първо искам да го направя във финалния вариант в хардуер и тогава схеми, щото няма смисъл да публикувам неработещи или бъгнати схеми.
Активен

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Re: Проект - Q4
« Отговор #79 -: Jan 26, 2013, 14:52 »
Не знам дали публикуваш схемите в .png, защото не искаш да публикуваш сорсовете, или защото не знаеш как се използва CAD система. В първия случай според мене е нелоялно, а във вторият непростимо, но за сметка на това - поправимо. :)

Ако е вторият случай, спешно трябва да се снабдиш със стара социалистическа литература на темата как се чертаят схеми и как се проектират устройства с импулсни схеми - книгите на Мария Димитрова "Импулсни схеми и устройства" и "CMOS интегрални схеми" са библията на темата. Би трябвало да го имат в библиотеките.

"Изкуството на схемотехниката" на Хоровиц и Хил е другата библия на темата - тя е така да се каже библията на начинаещият. Лошото е, че в България я има само на Руски, а силно ме съмнява да го знаеш този език. ;)

(За съжаление, по-нова литература не съм виждал да се издава, или се издава в пренебрежимо малки тиражи. Нали вече нямаме нужда от електронна промишленост (и каквато и да е промишленост) в България - всички трябва да ходим да отглеждаме еко зеленчуци за Европа. Край на тирадата.).

След това, трябва да си изтеглиш и инсталираш някоя CAD система за чертане на схеми - има няколко свободни такива и да започнеш активно да я използваш. Иначе ще си правиш процесора още няколко години.

На 16 години си доста закъснял и трябва да действаш бързо, ако искаш да наваксаш. :)

Ти нормален ли си??? За какво караш човек да се учи да чертае? Защото на вас в Технически и УАСГ са ги промили мозъците от чертане, нали?
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

bot

  • Гост
Re: Проект - Q4
« Отговор #80 -: Jan 26, 2013, 15:13 »
За какво караш човек да се учи да чертае?

  Защото така ще разберем какво се опитва да направи
Активен

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Re: Проект - Q4
« Отговор #81 -: Jan 26, 2013, 15:20 »
За какво караш човек да се учи да чертае?

  Защото така ще разберем какво се опитва да направи

Ама чакай малко, това, че ти не разбираш какво иска да направи си е лично и изцяло твой проблем и не е причина да карате човек да чете 1 000 000 страници как да чертае с CAD.
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

bot

  • Гост
Re: Проект - Q4
« Отговор #82 -: Jan 26, 2013, 15:39 »
За какво караш човек да се учи да чертае?

  Защото така ще разберем какво се опитва да направи

Ама чакай малко, това, че ти не разбираш какво иска да направи си е лично и изцяло твой проблем и не е причина да карате човек да чете 1 000 000 страници как да чертае с CAD.

 Ами не е мой проблем защото общо взето не ми пука, ама ако иска някой да му помогне би трябвало да е в състояние поне да си изложи ясно идеите. А, да, забравих че проблема е в мен, предполагам ти би могъл да му помогнеш?
Активен

zxz

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 615
  • Distribution: Linux Mint 18.2
  • Window Manager: XFCE
    • Профил
Re: Проект - Q4
« Отговор #83 -: Jan 26, 2013, 15:40 »
Успокойте се моя  :). Знам как да чертая даже направих бета версия на схемата. Малко е грозна ама става - разбира се.
Активен

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Re: Проект - Q4
« Отговор #84 -: Jan 26, 2013, 15:42 »
За какво караш човек да се учи да чертае?

  Защото така ще разберем какво се опитва да направи

Ама чакай малко, това, че ти не разбираш какво иска да направи си е лично и изцяло твой проблем и не е причина да карате човек да чете 1 000 000 страници как да чертае с CAD.

 Ами не е мой проблем защото общо взето не ми пука, ама ако иска някой да му помогне би трябвало да е в състояние поне да си изложи ясно идеите. А, да, забравих че проблема е в мен, предполагам ти би могъл да му помогнеш?

Момчето се справя чудесно. А на теб като не ти пука к'во се обаждаш?
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

bot

  • Гост
Re: Проект - Q4
« Отговор #85 -: Jan 26, 2013, 15:44 »
 ОК, млъквам
Активен

zxz

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 615
  • Distribution: Linux Mint 18.2
  • Window Manager: XFCE
    • Профил
Re: Проект - Q4
« Отговор #86 -: Jan 26, 2013, 16:13 »
Схемата на АЛУ-то.
Активен

bot

  • Гост
Re: Проект - Q4
« Отговор #87 -: Jan 26, 2013, 16:31 »
Схемата на АЛУ-то.
Ето това е вече нещо смислено, предната схема няма да коментирам, предполагам че знаеш че имаш още много работа по нея.
 пп b2l извинявай че се обадих, ама не се сдържах
Активен

zxz

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 615
  • Distribution: Linux Mint 18.2
  • Window Manager: XFCE
    • Профил
Re: Проект - Q4
« Отговор #88 -: Jan 26, 2013, 19:23 »
То не е точно стека това пък и не съм го довършил още. Стека май ще го оставя на страна за сега, защото на мен едва ли ще ми трябва. Аз няма да го правя компютър ,че да слагам рам и др. И така ще върши работа. А вие стига сте се карали. Нали за това е форума да се дават идеи.
Активен

johnfound

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 35
  • Distribution: Manjaro Linux
  • Window Manager: XFCE, LXDE
    • Профил
    • WWW
Re: Проект - Q4
« Отговор #89 -: Jan 26, 2013, 20:55 »
"Аз няма да го правя компютър"?
Процесорът е винаги част от компютър. Едното без другото не може да съществува. Процесор+Памет+В/И устройства = компютър.
Тоест, ако правиш процесор, ще трябва да закачиш към него и другите 2 компонента. Иначе няма как дори да го тестваш. Впрочем, стека наистина не е задължителна част от фон-ноймановата архитектура и можеш да го пропуснеш.
Активен
Страници: 1 ... 4 5 [6] 7 8 ... 25   Нагоре
« назад напред »