Страници: 1 ... 5 6 [7] 8 9 ... 25   Надолу

Автор Тема: Проект - Q4  (Прочетена 146324 пъти)

zxz

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 615
  • Distribution: Linux Mint 18.2
  • Window Manager: XFCE
    • Профил
Re: Проект - Q4
« Отговор #90 -: Jan 27, 2013, 09:53 »
Да вярно е че разликата е тънка. И сигурно няма да правя стек. Имам в предвид че паметта ще си я има, но ще е само тая в процесора. Ясно е че без памет не може. Радвам се че си ме разбрал. Малко не мога да се изразявам.
Активен

zxz

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 615
  • Distribution: Linux Mint 18.2
  • Window Manager: XFCE
    • Профил
Re: Проект - Q4
« Отговор #91 -: Jan 27, 2013, 10:12 »
Ето я схемата със паметта на процесора. Може да не ползвам този регистър, защото го няма, но те са идентични.
Активен

johnfound

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 35
  • Distribution: Manjaro Linux
  • Window Manager: XFCE, LXDE
    • Профил
    • WWW
Re: Проект - Q4
« Отговор #92 -: Jan 27, 2013, 11:30 »
zxz, аз памет тука не виждам. Освен това обозначението на 74AS870 ти е грешно. Няма такива сигнали S0..S3 - на тези крака са закачени съвсем други сигнали. И въобще, американският начин на обозначаване на интегралните схеми "sucks" - явно са го измислили, за да не се разбира нищо от него.
Старият БДС стандард и дори новите на ISO, DIN и IEC за конструкторска документация са много по-добри. Потърси си необходимите библиотеки и си намери нужната литература в интернет (защото едва ли ще я намериш в книжарниците).
Активен

zxz

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 615
  • Distribution: Linux Mint 18.2
  • Window Manager: XFCE
    • Профил
Re: Проект - Q4
« Отговор #93 -: Jan 27, 2013, 13:12 »
Сигналите със ес са адресите. Другите са датата и изходните. Какво не му разбирате ? И при 7489 е така само че те са само 4бита а този е 8. Тоест трябва да да сложа две.
Активен

johnfound

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 35
  • Distribution: Manjaro Linux
  • Window Manager: XFCE, LXDE
    • Профил
    • WWW
Re: Проект - Q4
« Отговор #94 -: Jan 27, 2013, 15:24 »
Тази интегрална схема представлява 8 едностъпални D тригера (т.н. latch тригери). Да се наричат "памет" е меко казано пресилено, макар и в известна степен вярно.
Евала за ентусиазма, но трябва да четеш още много (ама наистина много) и да поработиш поне над няколко по-прости проекта. В момента просто ти липсва и теория и практика.
Забележи, че за начинаещият работата по твърде сложен проект е също толкова вредна, колкото и работата по твърде прост проект.

И пак да повторя - четене му е майката. Без теория няма как да станеш добър в тази област. (и в която и да е област). Просто е невъзможно.

Активен

zxz

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 615
  • Distribution: Linux Mint 18.2
  • Window Manager: XFCE
    • Профил
Re: Проект - Q4
« Отговор #95 -: Jan 27, 2013, 18:02 »
Знам какво представлява паметта. Пак не ме разбра. Ползвам 7489 ! Просто в библиотеката с елементите я няма и заради това съм сложил тази. Заради това не приложих схеми, защото не мога да опиша всичко на този етап. Теорията си я имам. Занимавам се от 5 години с електроника. Радио предаватели, приематели , сервиз, контролери и още много неща. Просто ти е бедна фантазията да разбереш за проектите ми.  ;). Процесора, сегашната схема съм я симулирал в протеус и работи. Утре мисля да направя клипче и ще ви дам файловете ако не вярвате.
Активен

zxz

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 615
  • Distribution: Linux Mint 18.2
  • Window Manager: XFCE
    • Профил
Re: Проект - Q4
« Отговор #96 -: Jan 27, 2013, 19:04 »
Пфу, 1/2 от схемата е готова. Остават изходния регистър и алу-то, както и някои допълнителни компоненти. Боте ти стига си се сърдил . Всяко мнение е важно за мен.
Активен

bot

  • Гост
Re: Проект - Q4
« Отговор #97 -: Jan 27, 2013, 21:23 »
Пфу, 1/2 от схемата е готова. Остават изходния регистър и алу-то, както и някои допълнителни компоненти. Боте ти стига си се сърдил . Всяко мнение е важно за мен.
е, не се сърдя, не знам как реши така, за сега само наблюдавам отстрани, както казах и преди АЛУ-то ти до тук е ОК. Малко триабва да помисля за да разгадая логиката на Q4_alpha, до тук виждам 2 грешки, инструкцията JMP (jump) не използва стека, така че този сигнал може да го премахнеш от там. Изходите на IC11A и IC11B са свързани паралелно и в същото време се разрешават едновременно, което може да ги изгори.

 ps паметта е малко странно организирана. Ако правиш 4 битов процесор, то данновата шина трябва да е 4 бита. Не може да вкарваш в процесора инструкциите и аргументите през отделни входове. Ако данновата ти шина е 4 бита, всичко трябва да се зарежда от там. Примерно инструкцията CALL има аргумент и той е адреса на подпрограмата, която се извиква. Ако работиш с 4 битов адрес, то са достатъчни само 2 тетради, първата е кодът на инструкцията, а втората е агументът/адресът на подпрограмата, и те трябва да се заредят последователно през шината за данни. Когато дешифраторът на инструкции разпознае инструкцията CALL ще очаква следващият адрес от паметта да съдържа аргумента на инструкцията.  Не е задължително да работиш с 4 битов адрес, защото това ти ограничава програмата до 16 клетки, което означава 8 инструкции с по един аргумент.
« Последна редакция: Jan 27, 2013, 21:53 от bot »
Активен

zxz

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 615
  • Distribution: Linux Mint 18.2
  • Window Manager: XFCE
    • Профил
Re: Проект - Q4
« Отговор #98 -: Jan 27, 2013, 22:00 »
И аз се усетих за това и малко трябва да го побутна наистина. Това ще е нов тип процесор .  ;D
Активен

bot

  • Гост
Re: Проект - Q4
« Отговор #99 -: Jan 27, 2013, 23:00 »
И аз се усетих за това и малко трябва да го побутна наистина. Това ще е нов тип процесор .  ;D
Ако разчиташ на някаква помощ те съветвам като за начало да се придържаш към стандартния модел, а вече в последствие да го осъвършенстваш, моите виждания за бъдещето на изчислителната техника със сигурност не съвпадат с твоите.
Активен

zxz

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 615
  • Distribution: Linux Mint 18.2
  • Window Manager: XFCE
    • Профил
Re: Проект - Q4
« Отговор #100 -: Jan 28, 2013, 08:17 »
"моите виждания за бъдещето на изчислителната техника със сигурност не съвпадат с твоите. "
тука малко не разбрах .
Активен

zxz

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 615
  • Distribution: Linux Mint 18.2
  • Window Manager: XFCE
    • Профил
Re: Проект - Q4
« Отговор #101 -: Jan 28, 2013, 08:20 »
Искаш да кажеш че стандартния процесор има само два входа. единия и аз го имам обаче това с адреса не го разбрах. Как се отделя адреса на командата от този на паметта ?
Активен

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Re: Проект - Q4
« Отговор #102 -: Jan 28, 2013, 11:51 »
Включвам се инцидентно, така че моля да ме извините, ако не съм в час.
Стандартният процесор има брояч - адресен регистър, чието съдържание излиза на адресната шина. На всеки такт на процесора, числото в брояча се увеличава с едно и адресира следващата клетка от паметта. Тя може да съдържа команда или данни. В 8086 процесора и MS-DOS е прието началото на програмата да е на адрес 0х100. На този адрес трябва да има команда. Ако командата не изисква данни, значи на следващия адрес има друга команда. Ако командата изисква 1 байт данни, значи на следващия адрес има данни и при увеличаването на адресния брояч с 1, процесорът ги зарежда в регистъра за данни. Съответно, ако командата изисква n байта данни, през следващите n такта ще се заредят n байта с данни. На следващия адрес n+1 трябва да е следващата команда от програмата.
Командата jump зарежда число в адресния регистър и програмата продължава от това място в паметта.
Надявам се да съм бил полезен.

След хардуерен ресет (както и след включване на захранването), се генерира адрес, заложен хардуерно в процесора. На този адрес обикновено има jump към адрес в паметта, където трябва да има команда.
« Последна редакция: Jan 28, 2013, 12:11 от laskov »
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

bot

  • Гост
Re: Проект - Q4
« Отговор #103 -: Jan 28, 2013, 13:05 »
"моите виждания за бъдещето на изчислителната техника със сигурност не съвпадат с твоите. "
тука малко не разбрах .
Малко ще се отклоня лирически от темата за да изложа вижданията си за развитието на компютърната техника. В началото на темата те посъветвах да не се занимаваш с тези логически ИС, техниката е напреднала и всичко може да го реализираш с матрици. Това са инатегрални схеми, които може да програмираш както си искаш. Не е задължително дори да имаш познания по цифрова техника и изобщо по електроника. Съществуват два хардуерни програмни езика Verilog и VHDL чрез които се описва поведението на матрицата, от там нататък компилаторът я програмира така, че да се държи както на тебе ти харесва, ти учиш информатика и не виждам по-подходящ начин от този. Две са водещите компании, които произвеждат такива интегрални схеми (CPLD и FPGA), това са Xilinx и Altera, като първите са като че ли малко по-напред в развитието. Xilinx имат един проект наречен Microblaze - това е процесор реализиран с FPGA матрица от серията Spartan. Проектът е с отворен код и може да си играеш с него ако искаш да го развиеш, някои Линукс дистрибуции дори са портнати за този "софт-процесор".
 Та аз виждам бъдещите процесори точно такива празни силициеви чипове, които всеки си програмира както си иска, като една Линукс дистрибуция, която всеки си прекроява според нуждите. Съвременните процесори обработват инструкциите една по една, и дори да говорим за многозадачност на операционните системи, то тези многото задачи се нареждат на опашка, за да бъдат обработени. В бъдещите компютри хардуерът и софтуерът ще се слеят. Сега софтуерът е низ от инструкции, които се подават към процесора, докато в бъдеще софтуерът ще се програмира директно в "процесора", който ще бъде толкова голям че да побере цяла операционна система заедно с "инсталираният" софтуер, всяка програма ще си има заделен хардуер, който ще обслужва само нейните нужди, еето тогава може да говорим за истинска многозадачност в реално време.

 ps та това, което ти се опитваш да направиш е да усъвършенстваш съвременният процесор, който по мое мнение е на върха на развитието си - т.е. няма на къде повече. Да, може да му се вдигне тактовата честота, да се добавят ядра, но това е като да усъвършенстваш двигател с вътрешно горене - за 100 години принципът на действие не се е променил кой знае колко, да станал е по-мощен, по-икономичен и по-производителен, но пак си остава същото гърмящо и пушещо устройство. Това имах предвид като казах че възгледите ни се различават.
« Последна редакция: Jan 28, 2013, 13:49 от bot »
Активен

zxz

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 615
  • Distribution: Linux Mint 18.2
  • Window Manager: XFCE
    • Профил
Re: Проект - Q4
« Отговор #104 -: Jan 28, 2013, 14:58 »
Добре сега вече разбрах. Боте можеш ли да ми дадеш някъкв такъв чип т.е инициалите му за да го потърся. А относно моя процесор аз принципът го разбрах обаче не мога да схвана как ще чета следващата команда освен да добавя един суматор и да бъде н+1 за да чета данните и където няма данни просто празна команда. Така става ли ?
Активен
Страници: 1 ... 5 6 [7] 8 9 ... 25   Нагоре
« назад напред »