Страници: 1 ... 13 14 [15] 16 17 ... 25   Надолу

Автор Тема: Проект - Q4  (Прочетена 147760 пъти)

dev_urandom

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 114
  • Distribution: Slackware
    • Профил
Re: Проект - Q4
« Отговор #210 -: Apr 07, 2013, 14:46 »
Звучи лесно, обаче не е. Не знем дали ще се синхронизират .. Където не става - пляс един кондензатор за закъснение и готово.

Не го прави :) Чакаме резултатите, де :)
Активен

bot

  • Гост
Re: Проект - Q4
« Отговор #211 -: Apr 07, 2013, 16:49 »
 Според мен идеята не е лоша, за кратки закъснения може да използва логически елементи, примерно два инвертора свързани последователно ще му дадат около 100 наносекунди закъснение, но както той каза при тези ниски честоти използването на резистори и кондензатори не е проблем. Най-малкото ще му даде ценен опит в аналоговата схемотехника, която доста се подценява напоследък.
 @zxz не се слага само кондензатор, а резистор+кондензатор. Имай предвид че ако приложиш напрежение върху напълно разреден кондензатор за момент веригата изпада в състояние на късо съединение.

                            R

 вход   о--------|/\/\/\|------------------------o    изход
                                         |
                                    =====   C
                                         |
                                        --
Активен

zxz

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 615
  • Distribution: Linux Mint 18.2
  • Window Manager: XFCE
    • Профил
Re: Проект - Q4
« Отговор #212 -: Apr 07, 2013, 16:58 »
За това не се сетих, благодаря. Особенно тия ниските токове дето текат по 74хх, щях да опържа няколко. Утре ще купя още 2 буфера, защото тия 2-та ги запоих на платката и то без цокли. Сега работя на бредборд и нищо не ме спира. Единственото нещо което ме спира е че имам само 1 бредборд. Ще поръчам с останалите пари, 2 бредборда, може и 3, които впрочем са около 140-150лв ако не ме лъже паметта.
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3401
    • Профил
Re: Проект - Q4
« Отговор #213 -: Apr 07, 2013, 22:57 »
                             R
 вход   о--------|/\/\/\|--------------|/\/\/\|----------o    Вход на ИС
                                         |
                                    =====   C
                                         |
                                        --

Има обаче една подробност, която много често се подценява и изобщо не и се обръща внимание.
Когато се свързва кондензатор директно към вход - в един определен момент и то само при изключване на захранването, може да се получи ситуация, когато захранващото напрежение на входната схема пада по-бързо от колкото е напрежението на кондензатора. В резултат на това в един много кратък момент на входа на схемата се получава > напрежение от захранването и това може да изгори входа.

В случая с логическите елементи и когато кондензатора е малък, не е толкова голям проблем, защото на входа има диоди към захранване и ако се получи такава ситуация то веригата са затваря през диодите...

Това се получава само при изключване и зависи от големината на кондензатора. Според мен всичко по- голямо от 1 -10nf е опасно за входа. Затова добре е да се сложи още едно съпротивление, което да предпази входа.

Няколко пъти съм виждал изгорени входове (при аналогови схеми.. при ОУ), когато на входа е имало директно сложен филтриращ кондензатор.
Та това ми е единственото обяснение защо горят такива входове. ??? ??? ???
Интересно ми е също, че навсякъде по литературата това никъде не обяснено и винаги директно чертаят R-C към входовете.  ??? ??? ???

От едно изключване нищо не се получава, обаче с течение на времето при постоянно включване и изключване входа бавно и славно си заминава.
Ако се слагa кондензатор > от 1mikro farad вече е много опасно и задължително трябва да се сложи ограничаващ резистор.




« Последна редакция: Apr 07, 2013, 23:26 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

zxz

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 615
  • Distribution: Linux Mint 18.2
  • Window Manager: XFCE
    • Профил
Re: Проект - Q4
« Отговор #214 -: Apr 09, 2013, 18:00 »
Днес купих 3 буфера 74НС125, поръчал съм още 4 за утре. Довечера почвам да дупча по бредборда.
Активен

zxz

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 615
  • Distribution: Linux Mint 18.2
  • Window Manager: XFCE
    • Профил
Re: Проект - Q4
« Отговор #215 -: Apr 10, 2013, 16:01 »
Сложих всичко на бредборда и естествено с моя късмет нищо не тръгна. Почнах да се къхаря къде е проблема.. пък то се оказа че на единия рейл не съм сложил джъмпер и няма ток. След като "дебъгнах" почти всичко се оправи. Проблема обаче е, че тоя брояч брои до 10 ??? . Мислех, че брои до 15 ... Освен това не иска да зареди в паметта си стойност... Брояча е 74160.
Активен

victim70

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 454
  • Distribution: Gentoo, Ubuntu
  • Window Manager: Kde Xfce
    • Профил
Re: Проект - Q4
« Отговор #216 -: Apr 10, 2013, 20:56 »
Сложих всичко на бредборда и естествено с моя късмет нищо не тръгна. Почнах да се къхаря къде е проблема.. пък то се оказа че на единия рейл не съм сложил джъмпер и няма ток. След като "дебъгнах" почти всичко се оправи. Проблема обаче е, че тоя брояч брои до 10 ??? . Мислех, че брои до 15 ... Освен това не иска да зареди в паметта си стойност... Брояча е 74160.
От двоично-десетичен брояч се очаква до 10 да брои. За пореден път първо чети после прави.
Все още пътят на този дизайн е крив. Малко като слепец да открие пътя във стая фрашкана с предмети.
За тази конструкция изобщо забрави за RC закъснителни вериги, или ще трябва на много места да слагаш и да ги настройваш.
На Правциум компютрите имаше по 80пико на адресните шини и по 12 пико на шините за данни обаче сложени по специален начин на отрязък от линия с цел съгласуване и избягване на състезания по шините.
Активен

"Господи, дай ми сила да променя нещата които немога да приема,
дай ми търпение да приема нещата които не мога да променя,
и ми дай мъдрост, да правя разликата между двете"

zxz

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 615
  • Distribution: Linux Mint 18.2
  • Window Manager: XFCE
    • Профил
Re: Проект - Q4
« Отговор #217 -: Apr 10, 2013, 22:02 »
За пореден път първо чети после прави.
Четох. И преди съм чел. Просто не обърнах внимание в даташиита и за това се заблудих. Пътя на мен ми е много ясен. Единия е към успеха, другия минава през кофата и пак към успеха.
Ще ползвам "161/163 . Де са до 15. Тоя ще го ползвам в някой друг проект. Освен това гледам че тия са асинхронни.
« Последна редакция: Apr 10, 2013, 22:11 от zxz »
Активен

zxz

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 615
  • Distribution: Linux Mint 18.2
  • Window Manager: XFCE
    • Профил
Re: Проект - Q4
« Отговор #218 -: Apr 16, 2013, 17:19 »
нещо не мога да заредя стойност в този брояч - 161. Симулирах с протеус, както и на бредборд - не ще и не ще.
Активен

bot

  • Гост
Re: Проект - Q4
« Отговор #219 -: Apr 16, 2013, 19:21 »
 Казваш че при симулацията не се зареждат стойности? Спазваш ли таблицата на истинност според техн. документация?
Активен

zxz

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 615
  • Distribution: Linux Mint 18.2
  • Window Manager: XFCE
    • Профил
Re: Проект - Q4
« Отговор #220 -: Apr 16, 2013, 22:21 »
Да, напълно - подавам стойност към входовете и отпушвам входния буфер през крачето лоуд. Обаче не става..
Активен

bot

  • Гост
Re: Проект - Q4
« Отговор #221 -: Apr 17, 2013, 11:34 »
 А подаваш ли тактов импулс?
Активен

zxz

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 615
  • Distribution: Linux Mint 18.2
  • Window Manager: XFCE
    • Профил
Re: Проект - Q4
« Отговор #222 -: Apr 17, 2013, 20:48 »
Висчко му подавам както трябва. Нещо от логиката е. Би трябвало при 0 да записва, обаче не иска. Тактовия импулс съм му задал да е 1 Хц.
Активен

bot

  • Гост
Re: Проект - Q4
« Отговор #223 -: Apr 17, 2013, 22:00 »
 Записва при превключване на тактовият импулс от 0 към 1
Активен

zxz

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 615
  • Distribution: Linux Mint 18.2
  • Window Manager: XFCE
    • Профил
Re: Проект - Q4
« Отговор #224 -: Apr 21, 2013, 19:26 »
Пробвах всякак. При качване на импулса и при спадане, даже го задържам и пак не иска да го зареди. Чудя се какво да правя. Дали да не оставя тази част за сега и да направя останалата - алу, декодера, регистрите. Може после да програмирам направо един пик контролер или да ползвам ардуино за програмирането. Така ще имам доста памет, пък и ще мога да го свържа с компютъра.
Активен
Страници: 1 ... 13 14 [15] 16 17 ... 25   Нагоре
« назад напред »