Автор Тема: Нови имена на мп3  (Прочетена 835 пъти)

asp

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 55
    • Профил
Нови имена на мп3
« -: Jun 21, 2010, 19:12 »
Здравейте, значи имам един проблем всички тракове ми станаха с хеш имена, а само в някой музикална програма си показват истинските имета. Т.е. автор и заглавие. Някакав начин има ли да си върна имената на цялата музика ???
Активен

betso

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 281
    • Профил
Re: Нови имена на мп3
« Отговор #1 -: Jun 22, 2010, 03:41 »
Мога да ти споделя, как аз правя подобно преименуване, на база на таговете на FLAC-файлове:
Цитат
for i in *.flac ; do mv "$i" `echo "0\`exiftool -s -s -s -Tracknumber \"$i\"\`-\`exiftool -s -s -s -Title \"$i\" | sed -e \"s/\ (/-/;s/)//;s/,//g;s/'//g;s/\ /_/g\" | tr [A-Z] [a-z]\`".flac` ; done
За целта ти е необходим exiftool, който е в хранилищата на повечето от популярните дистрибуции. За mp3-файлове ще се наложи да разгледаш изхода на exiftool за даден файл (който има id3-тагове) и да преправиш горната команда според нуждите си. Надявам се да разбираш идеята. За всеки случай те съветвам да направиш няколко експеримента на отделно съхранени файлове.
Фактът, че таговете се показват от музикалната ти програма само на някои от файловете, показва, че останалите нямат тагове по всяка вероятност.
Можеш да използваш и някоя от многобройните програми за поставяне на тагове на музикални файлове. Аз използвам Picard и горещо го препоръчвам. Поиграй си с него, за да му разбереш концепцията и си постави правилни тагове на файловете. Преименуването след това е по-лесно и може да стане, както по показания по-горе начин, така и отново с програми примерно като EasyTAG или Entagged.
Преди време бях намерил една ориентировъчна статия по въпроса в Linux.com, на която също може да метнеш един поглед.
Успех! :)
Активен