Автор Тема: десктоп - оптимално отношение цена-производителност в момента?  (Прочетена 5618 пъти)

edmon

  • Гост
Някой който следи хардвера може ли да ми каже, какво в момента е
оптимално като цена-производителност  в момента... Едно време ги знаех имаше 5 модела от всички производители общо, сега са 10 само на Интел.....
Та коя е оптималната комбинация процесор и дъно за десктоп, в смисъл да не се изхвърляме за неща, които няма как да ползваме, но все пак да Фърчи!!!
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Аз ги следя, но не кой знае колко много, та за новите интелски хашули коментират, че реално давали около 10% повече от ивито, но били с по-добро видео. За АМД коментират, че при еднаква цена на съпоставими по цена модели давали по-висока производителност и последната била чувствително подобрена, но повечко енергоемки били.
Аз лично съм със санди бридж И5 с 8ГБ рам го натоварвам на повече от 20-30% само като му пусна виртуалки. Ако не въртя виртуалки, за повече от и3 и 4ГБ рам не бих дал пари.
На и3 и АМД еквивалента са с ТДП до към 45Вт и спокойно си ги набутваш в малка НТПС кутиика с 200 вата захранване, даже и с 2 диска да се.
Пентиумите са май за офисчета само. Отчитам и факта, че с времето и глада за ресурси на ОС и  софтуера също расте.
Аз лично предпочитам АПУ-тата, а на АМД са май с по-добро видео.
« Последна редакция: Aug 24, 2013, 16:00 от backinblack »
Активен

kalinik

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 539
  • Distribution: LMDE x64 2012/ LM 14 x64
  • Window Manager: Mate / KDE
  • ID user #521433
    • Профил
Още един глас за  АМД APU-то. И аз натам съм се запътил
Активен

n00b

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1248
  • Distribution: OSX
  • Window Manager: 10.6, 10.8, 10.9
  • Live to hack, hack to live.
    • Профил
;) Фирмените компютри са много добри. Даже Торвалдос го казва, че само на такива работи.
Активен

mobilio - професионални мобилни приложения

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Аз съм фен на слим кутииките и бих дал малко повечко за фирмен в слим кутия, а някои модели имат място и за 2 диска. Абе, много добре направени. Иначе за tower бих си го събрал от компоненти.
Активен

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Всичко над П4 върши работа, не си давай парите за скъпи процесори а инвестирай в SSD диск и компа ще лети.
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

edmon

  • Гост
Всичко над П4 върши работа, не си давай парите за скъпи процесори а инвестирай в SSD диск и компа ще лети.

Мдам, след като ми го припомни се сетих, че мислех да взимам ССД! Общо взето избягвам хардуер с вентилатори, не съм намирал дос сега Захранване без вентилатор на поносима цена иначе друго в моя комп не се върти(освен хдд де)!
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Ако можеш да изчакаш до една годинка, може и да изкарат Интел десктоп процесори които да работят и без охлаждане!
Иначе, на мен за сега ми се струва, че като хванеш по цена Пентиум-и3-и5 и по същата цена избереш АМД ще си на далавера с малко повече ресурс.

Ама нещо в последно време и мен взеха да ме интересуват ССД-тата, ама имам некви неизвестности дето не можах да ги схвана в коментарите по темите!
Та, чета аз, че всяка "клетка" имала определен брой цикли на запис живот и се чудя какво се случва като вземат да умиргат!!!? Обема ли им се свива? И нема ли да повреди файл на който част от инфото е записан там!? Абе, притеснява ме надеждността им, а не цената!
Активен

lunarvalley

  • Гост
не се впрягай за умиращите клетки... докат ти почнат да умиргат, ще са минали 7-8 години, и то ако непрестанно пишеш по диска.

за линукс си има инструкции как да си конфигурираш fstab за да се намали риска там нещо чегъртането по клетките... например:

Код:
/dev/sda2        /                ext4        defaults,noatime,discard         1   1

много хора ги превъзнасят, ама не им се връзвай много :)
Активен

Zeroadhesion

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 74
  • Distribution: Arch Linux
  • Window Manager: LXDE
    • Профил
не се впрягай за умиращите клетки... докат ти почнат да умиргат, ще са минали 7-8 години, и то ако непрестанно пишеш по диска.

за линукс си има инструкции как да си конфигурираш fstab за да се намали риска там нещо чегъртането по клетките... например:

Код:
/dev/sda2        /                ext4        defaults,noatime,discard         1   1

много хора ги превъзнасят, ама не им се връзвай много :)
За discard ок, но я ми кажи повече, по какъв начин включен dump ще намали чагъркането по клетките?
Активен

lunarvalley

  • Гост
идея си нямам  :)
това е от wiki-то на Arch Linux
Активен

pennywise

  • Гост
Аз взех http://nikem-bg.net/cart/46649p1r48703p1r48676p1r46162p1r48235p1r49381p1r1004857p1rf.html преди около месец (не е реклама, просто точно това и от там взех и имам линк). Като честно казано е много над изискванията ми за работа, но сметнах, че не си струва да спестявам 2-300 леава на цялата сума. После си взех кулер за процесора CoolerMaster Hyper нещо-си не си спомням модела, но беше около 30-на лева - с оргомен радиатор и вентилатор който ползвам само като пасивен като съм махнал напълно вентилатора - системата е супер тиха - като най-шумното е един стар диск хитачи от 2007-а, беше грешка изобщо да го слагам, но мисля скоро да го заменя. Единственотот което бих заменил в момента е дъното понеже имам проблем с WOL. Да, за тези пари може би при АМД ще има много по-голяма пройзводителност, но аз имах драми в миналото най-вече с техни видео карти и реших за този да тествам Интел. Общо взето е въпрос на колко пари си склонен да дадеш и какво ще правиш на машината. Аз лично можех да мина и с нещо по-евтино, но просто прецених, че в моя случай ще е по-добре да дам малко повече. Та какво ще правиш на машината е главния въпрос.
« Последна редакция: Oct 31, 2013, 19:20 от pennywise »
Активен