Автор Тема: HP лаптоп - добър избор ли е за пингвина?  (Прочетена 5691 пъти)

NightSinner

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 9
  • Distribution: Fedora
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Здравейте, колеги!
Надявам се да ми помогнете по една голяма дилема. Предлага ми се следният лаптоп.

HP Pavilion dv5-1021et

Процесор: 2.26 GHz Intel Core 2 Duo P8400 Microprocessor Cache 3 MB Level 2 cache
Памет: 4096 (2 x 2048 MB)
Твърд Диск: 320 GB SATA (5400)
Видео карта: NVIDIA GeForce 9600M GT (1791 MB (512 MB dedicated))
Дисплей: 15.4” WXGA High Definition BrightView Widescreen (1280 x 800)
Оптично устройство: Super Multi DVD Writer (+/-R +/-RW)
Безжичен LAN: Intel PRO/Wireless 4965AGN Network Connection, Bluetooth
LAN: Ethernet 10/100BT
Слотове за разширения: One ExpressCard/54 slot (also supports ExpressCard/34)
External I/O ports: 4 USB 2.0, 1 VGA port, 1 HDMI connector, 1 eSata connector, 1 RJ45 ethernet connector, 2 headphones-out, 1 mic-in, 1 IEEE 1394,  remote control infrared port, cable docking connector
Четец за карти: 5-in-1 integrated Digital Media Reader for Secure Digital cards, MultiMedia cards, Memory Stick, Memory Stick Pro, or xD Picture cards
Детайли: Integrated finger print reader; 3D Sound Blaster Pro compatible sound 16 bit integrated Keyboard
Операционна система: Microsoft Windows Vista

Размери: 35.7 cm (W) x 25.9 cm (D) x 3.49 cm (min H)
Тегло: 2.65 kg
Батерия: 6-cell Lithium-Ion (Li-Ion) battery


Молбата ми е да ми кажете би ли имал проблеми с Линукс, в частност Федора, тъй като него ще използвам, но и общи мнения са добре дошли. Предлага ми се за 1500лв, което смятам, че е много изгодно. Единственото, което ме притеснява е, че е HP и че е ремаркетиран. (Принципно е правен за Турция, но явно са се отказали от поръчката). За жалост нямам възможността да си взема Asus поради масовото използване на Ati видео карти, а тези с NVidia са доста по-слаби откъм другите параметри. Благодаря ви предварително. :)
Активен

Archangel

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 152
  • Distribution: Fedora 11.91 (Rawhide)
  • Window Manager: GNOME 2.27.5
  • ненормалник
    • Профил
личните ми наблюдения показват че основните проблеми (единствените ) са видео картата и wireless-а.
Вкъщи имаме 2 nvidia под Fedora (едната от които на лаптоп) и една под Centos. Имаше лек проблем преди 1-седмица с едната на десктопа но се оказа че още не беше билднат драйвера за новито ядро. Така че с nvidia-та проблеми едва ли ще имаш.
А пък wireless-а не ми е познат но от тук разпрах че драйвера е iwl4965 който го има в репотата на федора като версия 228.57.2.23-5 ??????. Така че и тук нямаш проблеми.
Евентуално звуковата карта но за нея нищо не открих.


Приятно ползване на новия лаптоп
Активен

dobrev666

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 119
  • Distribution: Slackware, Slackware64
    • Профил
    • WWW
Използвам лаптоп HP и съм доволен. Не мисля че ще имаш проблем с Федора. Можеби ще се наложи да ползваш драйвера на NVIDIA. Малко е неприятно когато се налага да инсталираш нов драйвер всеки път когато сменяш ядрото, но по принцип не е проблем.
Активен

zeridon

  • Killmode enabled
  • Administrator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1398
  • Distribution: Debian/Ubuntu
  • Window Manager: console/Gnome
  • BOfH
    • Профил
    • WWW
Собственически драйвер за nvidia-та (би трябвало да търкаля достатъчно добре и със свободния но губиш 3д ускорението)
Новите интелски драйвери (ако са във федората де) се държат много добре
Звука ще тръгне като слънце евентуално може да имаш проблем с микрофона

Четеца за пръстови отпечатъци най вероятно ще е от тексас инструментс и може да е леко капризен но пали.

Като цяло проблеми не би трябвало да имаш (поне не и такива за които има под 50 страници документация и тествани решения)
Активен

Внмимавай имам клещи за кабел
http://www.netsecad.com/
http://theregister.co.uk/odds/bofh/

NightSinner

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 9
  • Distribution: Fedora
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Благодаря на всички отзовали се! :) В крайна сметка не взех HP, а ACER Aspire 5738ZG-424G32Mn

Процесор: Intel Pentium Dual Core T4200 (2.00 GHz 1 MB L2 800 MHz)
Памет: 4GB(2x2GB)DDR 3 1066MHz
Твърд диск: 500GB SATA, DVD+RW SuperMulti (tray) load
Дисплей: NLED 15.6" WXGA, high-brightness (220-nit) Acer CrystalBrite™ TFT LCD, high-def 1366 x 768 pixel resolution
Мрежова карта: 10/100/1000 Ethernet controller
Безжични комуникации: Bluetooth, Wireless LAN 802.11b/g/n
Видео карта: NVIDIA® GeForce® G105M, 2303 MB of TurboCache™ (512 MB of dedicated DDR2 VRAM, up to 1791 MB of shared system memory)
Аудио порт: External display (VGA) port; Headphones/ speaker /line-out port; Microphone /line-in jack; (RJ-11) port;

Порт/Слот: 4 x USB 2.0 ports
Камера: 0.3MP Orbicam
Четец за карти: 5-in-1 card reader (SD/MMC/MS/MS PRO/xD)
Операционна система: Linux
Батерия: 2.5ч
Тегло: 2.80кг

Finger Print

Като направих сметката, че ще го сменям след около 3-4 години реших да взема този. Нямам оплаквания от него. Малко на магия тръгна видеото, още с инсталацията ми пишеше, че има direct rendering, което ме учуди честно казано. Току що подкарах и wireless-а. ;D Още ще си поиграя с него, но се надявам, че няма да има проблеми.

Поздрави на всички.
Активен

sinan

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 65
    • Профил
абе тия новите карти от 9-та серия нагоре хич ги няма със свободния драйвер, ако че и да няма 3D. последния път като се опитах изобщо не зацепи и карам с ограничения.
Активен

redgee34

  • Новаци
  • *
  • Публикации: 1
    • Профил
"Здравейте, свалих си Linux, на каква машина да го сложа?"
1. Въпросите ти са много глупави (поне аз така ви виждам). Кажи поне с какъв hardware ти е лаптоп-а.
2. Относно driver-ите аз ги търся от страниците не на модела лаптоп, а на vendor-ите на hardware.
3. Няма да имаш проблем да ползваш и двете операционни системи.









_____________________________________________________________________

13. solitaire-champ.com

« Последна редакция: Dec 30, 2015, 07:48 от redgee34 »
Активен

ahsan

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5293
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Момче, откъде я изкопа тази тема от 2009 година ?
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.