Автор Тема: Split scteen text editor  (Прочетена 3721 пъти)

ivo211b

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 4
    • Профил
Split scteen text editor
« -: Aug 12, 2011, 14:47 »
Здравейте,

Предварително ви желая приятен ден :) А сега към въпроса. Предполагам че е задаван вече, но така и не можах да намеря подходяща тема, така че моля модераторите да простят невежеството на един новорегистриран.

Интересува ме текстов редактор за Убунту, независимо прост или сложен, който да поддържа нещо подобно на опцията split screen на MS Word. Понеже често се занимавам с преводи, тази функция ми е силно необходима. Отварянето на нов прозорец в Open Office и работата с него ми отнема повече време, отколкото простия рестарт под Wimdows.

Предварително благодаря.
Активен

angie_bg

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 842
  • Distribution: Ubuntu 10.04
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
    • WWW
Re: Split scteen text editor
« Отговор #1 -: Aug 12, 2011, 15:20 »
Здравей, защо не пробваш с AbiWord? Доколкото нябързо прехвърлих възможностите му, за разлика от Open/LibreOffice AbiWord работи в многодокументен режим. Нямам практически опит, но виж дали това ще ти помогне.
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3397
    • Профил
Re: Split scteen text editor
« Отговор #2 -: Aug 12, 2011, 15:37 »
И на мен ми трябва нещо подобно и то точно за преводи!

Трябва ми най-обикновен текстови редактор, който да може да отвори 2 файла един до друг на един и същи прозорец, като всеки ред от единият да файл да съответства точно на същият ред от другият файл.

Не трябва да се получава разместване на редовете. Общ скрол?

Т.е. трябва да направя 2 файла. В първият файл са оргиналните думи/фрази на English - всяка дума/фраза на отделен ред а във вторият пиша преводите на БГ. Но условието е всеки ред да съответства точно на другият и да няма разместване!

Даже си мислих за общ XML файл в който са заедно оригиналните фрази и преводите, а след това да този XML файл да го екпортирам и да се създадат 2-та файла.

Някои да има идея за редактор или как може да стане това?




« Последна редакция: Aug 12, 2011, 15:59 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

ivo211b

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 4
    • Профил
Re: Split scteen text editor
« Отговор #3 -: Aug 12, 2011, 16:00 »
Здравей, защо не пробваш с AbiWord? Доколкото нябързо прехвърлих възможностите му, за разлика от Open/LibreOffice AbiWord работи в многодокументен режим. Нямам практически опит, но виж дали това ще ти помогне.

Това беше първото, което пробвах. Не намерих там това, което търсех... Все пак благодаря.
Активен

ivo211b

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 4
    • Профил
Re: Split scteen text editor
« Отговор #4 -: Aug 12, 2011, 16:03 »
И на мен ми трябва нещо подобно и то точно за преводи!

Трябва ми най-обикновен текстови редактор, който да може да отвори 2 файла един до друг на един и същи прозорец, като всеки ред от единият да файл да съответства точно на същият ред от другият файл.

Не трябва да се получава разместване на редовете. Общ скрол?

Т.е. трябва да направя 2 файла. В първият файл са оргиналните думи/фрази на English - всяка дума/фраза на отделен ред а във вторият пиша преводите на БГ. Но условието е всеки ред да съответства точно на другият и да няма разместване!

Даже си мислих за общ XML файл в който са заедно оригиналните фрази и преводите, а след това да този XML файл да го екпортирам и да се създадат 2-та файла.

Някои да има идея за редактор или как може да стане това?

на практика на мен ми трябва нещо дори по-просто - да виждам два отделна пасажа от 1 файл в рамките на един прозорец.
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3397
    • Профил
Re: Split scteen text editor
« Отговор #5 -: Aug 12, 2011, 16:09 »
Цитат
на практика на мен ми трябва нещо дори по-просто - да виждам два отделна пасажа от 1 файл в рамките на един прозорец.


Ами что аз в момента работя с kate и тя го има това раздленяне на прозорците, вертикално, хоризонтално. Доста съм го ползвал.
« Последна редакция: Aug 12, 2011, 16:13 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Re: Split scteen text editor
« Отговор #6 -: Aug 12, 2011, 17:40 »
Даже си мислих за общ XML файл в който са заедно оригиналните фрази и преводите, а след това да този XML файл да го екпортирам и да се създадат 2-та файла.

Някои да има идея за редактор или как може да стане това?
Начинът, който се е наложил е с .pot и .po файлове, като от първия се генерират различни .po файлове за различните езици. Графичен редактор - PoEdit, инструмент от командния ред е msgfmt. Мога да приложа тук такъв файл. Web базирана услуга за управление на преводи - Transifex.net

Проектът Fedora се нуждае от Вашата помощ за превод на Български!!!
« Последна редакция: Aug 12, 2011, 17:45 от laskov »
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Re: Split scteen text editor
« Отговор #7 -: Aug 12, 2011, 17:42 »
Начинът, който се е наложил е с .pot и .po файлове, като от първия се генерират различни .po файлове за различните езици.

Човека може да не превежда софтуер, а просто да прави предови.
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

ivo211b

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 4
    • Профил
Re: Split scteen text editor
« Отговор #8 -: Aug 12, 2011, 20:00 »
Начинът, който се е наложил е с .pot и .po файлове, като от първия се генерират различни .po файлове за различните езици.

Човека може да не превежда софтуер, а просто да прави предови.

Именно, човекът превежда книги. Чист текст. BTW, KWord има необходимата ми опция, благодаря на един приятел за помощта. Сега остават малко настройки по него и проблемът ми ще бъде решен. Но продължавам да си мисля, че при разработката на продуктите, трябва да се отчете и фактът, че вече много обикновени потребители, такива, като мен, използват Линукс просто за да си свършат работата и подобни джаджи не трябва да бъдат пренебрегвани. Все пак не всички сме компютърджии.
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3397
    • Профил
Re: Split scteen text editor
« Отговор #9 -: Aug 12, 2011, 20:55 »
Не, не превеждам програми нито цели книги ;D
За определена програма ми трябвя такава организация на преведените файлове. - 2 файла ред по ред съпоставими.

Gettext го знам. .poedit е нещо подобно дето ми трябва .... ама .po файловете са с по-друг формат. :'(

Някой знае ли XML редактор с който може да редактирам само съдържанието, без да засягам xml таговете.

Например нещо такова:

<line>
      <phrase xml:lang="en">editor</phrase>
      <phrase xml:lang="bg">редактор</phrase>
</line>
...
...

пък след това ще го екортирам с някой тоол.


« Последна редакция: Aug 12, 2011, 21:37 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

morbid_viper

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 266
  • Distribution: (Open)SUSE since v5.3 (1999)
  • Window Manager: KDE ориентиран
    • Профил
Re: Split scteen text editor
« Отговор #10 -: Aug 13, 2011, 14:29 »
има и някой друг конзолен редактор, който може да разделя екрана и да зарежда един или няколко файла в различните екрани… аз например ползвам joe, където има такава възможност и дори да се променя размера на разделените екрани
Активен

-------------------------------------------------
Blessed are we to taste this life of sin!
-------------------------------------------------
Registered Linux user #251276

KoIoSoS

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 107
  • Distribution: Slackware
  • Window Manager: Xfce4.8
    • Профил
Re: Split scteen text editor
« Отговор #11 -: Aug 14, 2011, 20:13 »
Emacs.
Активен

it is better to solve the right problem the wrong way than the wrong problem the right way   -- Doug McIlroy
Slackware Propaganda
http://video.google.com/videoplay?docid=-5210026640879077823

chen_dzen

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 623
  • Distribution: Debian 6.0 Squeeze
  • Window Manager: GNOME
    • Профил
Re: Split scteen text editor
« Отговор #12 -: Aug 14, 2011, 22:56 »
gedit ???

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Re: Split scteen text editor
« Отговор #13 -: Aug 15, 2011, 03:24 »
Emacs.

Не вярвам той да се справи с Emacs.
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
Perl-->Text Editor
Общ форум
shadowmana 4 3005 Последна публикация Jan 10, 2003, 23:45
от mironcho
Split autoconfig.h
Настройка на програми
Premiership 5 2132 Последна публикация Oct 17, 2004, 13:09
от Premiership
split access
Настройка на програми
Zajo_ 3 1860 Последна публикация Feb 15, 2005, 18:48
от
Text editor
Настройка на програми
MarineForce 7 3138 Последна публикация Mar 25, 2006, 08:34
от
Проблем с енкодинга в Vi text editor
Настройка на програми
NikolaiTalev 1 1828 Последна публикация Nov 15, 2010, 08:34
от lkr