Автор Тема: Новак се мъчи с инсталацията на gentoo  (Прочетена 3089 пъти)

imperio

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 5
    • Профил
От много време слушам за Линукс, но нито съм виждал как се работи с тази операционна система, нито имам някой познат да ме открехне малко по темата. Та имам един диск с дистрибуцията Gentoo 2004 от списание PC magazine, сложих го във CD-то и рестартирах. Започна да тече инсталация, появиха се много редове в края на които пишеше OK, после излезе команден ред и това е, до там бях. Инсталирал съм всякакви уинбоузи, но това е нещо доста по различно. Машината ми е с процесор 1.1 памет 256, видео 64, и само един хард от 20 гига, ако може да ми помогнете поне малко ще ви бъда много благодарен. Поразгледах форума , но доста са ми трудни за разбиране съветите които се дават с всичките тези команди и други подробности.Благодаря предварително.
Активен

cartman

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 288
    • Профил
Новак се мъчи с инсталацията на gentoo
« Отговор #1 -: Jul 21, 2006, 19:35 »
Ами няма нужда да се мъчиш с инсталация на Гентоо.То се води за по-напреднали.Все едно като не знаеш да плуваш някой да те метне в дълбокото и или се научаваш бързо,или се давиш.
Като за начинаещи добри са Мандрива,Сусе,*Убунту и др.Аз лично ползвам Мандрива и съм доволен.Наскоро във форума имаше тема за подходящо дистро,потърси я-ще си помогнеш.Може да разгледаш и
distrowatch.com.

P.S. за командния ред,който ти се е появил на Гентоо-то:пробвай да напишеш startx (не съм запознат с Гентоо,но предполагам,че е така),за да стартираш графичната среда.



Активен

old:Mandriva 2007.0, kernel 2.6.17-5mdv, Qt: 3.3.6,KDE: 3.5.4
current:Mandriva 2008.0,kernel 2.6.22.9-desktop-1mdv, Qt:3.3.8,KDE:3.5.7, gcc: 4.2.2

  • Гост
Новак се мъчи с инсталацията на gentoo
« Отговор #2 -: Jul 21, 2006, 19:37 »
Тук e описано стъпка по стъпка как да инсталираш Gentoo на английски, а тук e на български. Съветът ми обаче е да не се мъчиш с gentoo, а да пробваш някоя от "лесните" дистрибуции - Ubuntu, SuSe, Mandriva, Fedora - всички имат много приятни графични инсталатори (поне според мен инсталаторите на всички тези дистрибуции са по - приятни, отколкото на windows).
Активен

tonitochev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 699
  • Distribution: Kubuntu and Xubuntu
  • Window Manager: KDE 4
    • Профил
    • WWW
Новак се мъчи с инсталацията на gentoo
« Отговор #3 -: Jul 21, 2006, 19:59 »
Много добре си решил да се запознаеш с Линукс,но избора ти на дистро не е удачен.Защото дори и да знаеш как и какво да правиш едва ли ще ти се чака 3-4 дена да ти се инсталира Джентото.Просто това е една от малкото дистрибуции,които си теглят от интернет файловете/пакетите/.Тези пакети са сорс код и е нужно после да се компилират и инсталират.При този процесор нещата ще станат доста бавно,а и ти трябва бърз интернет.Иначе Джентото е много яко ,но не е за новаци.Не те съветвам да се откажеш,а да отложиш малко.
 По добре прочети от сайта секцията статии/всичко/,за да добиеш представа за какво става дума.Междувременно си инсталирай дистро дето не ще много ръчни настройки.Има много.Почни с лайв дистро-дето може да работи и от СД то.
Например Мепис е перфектно за начинаещ.А и на диска се настанява за 15 минути.
  И въобще да знаеш,че колкото повече опит имаш с Уиндоса,толкова повече ще ти пречи.Това е .Успех и не се отказвай.
Активен

Debian
 http://debian-az-propaganda.blogspot.com/
вестник за GNU/Linux  http://vestnik.hbcom.info/news.php
 http://tonitochev.net16.net/

senser

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1328
    • Профил
Новак се мъчи с инсталацията на gentoo
« Отговор #4 -: Jul 21, 2006, 20:25 »
Цитат (tonitochev @ Юли 21 2006,19:59)
Много добре си решил да се запознаеш с Линукс,но избора ти на дистро не е удачен.Защото дори и да знаеш как и какво да правиш едва ли ще ти се чака 3-4 дена да ти се инсталира Джентото.Просто това е една от малкото дистрибуции,които си теглят от интернет файловете/пакетите/.Тези пакети са сорс код и е нужно после да се компилират и инсталират.При този процесор нещата ще станат доста бавно,а и ти трябва бърз интернет.

//offtopic:
Дано не прозвучи като заяждане (защото не е), но това съвсем не е вярно - има и готови компилирани пакети за Дженту от които може да го инсталираш, а после ако искаш докато си работиш да го пуснеш да се прекомпилира и обнови. Мисля даже, че сме го обсъждали и в този форум няколко пъти.

Поздрави!

П.П.@imperio: Наистина ако не си "пипвал" линукс досега пробвай с предложените ти дотук дистрибуции и после ако държиш се върни на Дженту пък ще помагаме с квото можем ;-)
Активен

  • Гост
Новак се мъчи с инсталацията на gentoo
« Отговор #5 -: Jul 22, 2006, 15:42 »
Колеги, искрено Ви благодаря за съветите които ми дадохте. Определено ще ми бъдат от полза в процеса на опознаване на Линукс.Ще опитам някоя от дистрибуциите които ми препоръчвате. Проблем ли е че харда ми е само един, и на него има Уиндоус ХР? Докато свикна ми се ще да го оставя, и малко ме е страх при качването на Линукс да не си похабя информацията която имам -програми , песни и прочее.Има ли такава опасност?
Активен

cartman

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 288
    • Профил
Новак се мъчи с инсталацията на gentoo
« Отговор #6 -: Jul 22, 2006, 17:16 »
Не,не е проблем,че харда ти е само един,нито,че има ХР на него.По принцип инстала на Линукс ще го види и ще ти предложи варианти какво да направиш (поне Мандривата го направи) и съответно ще го раздели.Винаги обаче съществува опасност от загуба на инфо.Сега сигурно ще ме освиркат тука,но аз бих заделил място (като free space) с partition magic под ХР-то и след това пускам диска с инстала на Линукс.Той ще открие това празно място и ще си го форматираш както искаш.Според мене това е достатъчно безопасен метод (съответно само него съм пробвал няколко пъти и нямах проблем).Иначе дистрото на Линукса идва с различни инструменти (които не ми се е налагало да ползвам,защото не ги знаех тогава),ако потърсиш из форума ще излезе някоя тема.
Успех!
Активен

old:Mandriva 2007.0, kernel 2.6.17-5mdv, Qt: 3.3.6,KDE: 3.5.4
current:Mandriva 2008.0,kernel 2.6.22.9-desktop-1mdv, Qt:3.3.8,KDE:3.5.7, gcc: 4.2.2

exabyte

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 177
    • Профил
Новак се мъчи с инсталацията на gentoo
« Отговор #7 -: Jul 22, 2006, 17:40 »
Цитат (imperio @ Юли 21 2006,19:26)
От много време слушам за Линукс, но нито съм виждал как се работи с тази операционна система, нито имам някой познат да ме открехне малко по темата. Та имам един диск с дистрибуцията Gentoo 2004 от списание PC magazine, сложих го във CD-то и рестартирах. Започна да тече инсталация, появиха се много редове в края на които пишеше OK, после излезе команден ред и това е, до там бях. Инсталирал съм всякакви уинбоузи, но това е нещо доста по различно. Машината ми е с процесор 1.1 памет 256, видео 64, и само един хард от 20 гига, ако може да ми помогнете поне малко ще ви бъда много благодарен. Поразгледах форума , но доста са ми трудни за разбиране съветите които се дават с всичките тези команди и други подробности.Благодаря предварително.

Не споделям мнението, че Gentoo не става за начинаещи, защото има прекрасна документация. Но не се препоръчва за хора, които не са ентуасиасти имащи много време, за да си нагласят системата. Също така, като си начинаещ, вероятно резултата от инсталирането на Gentoo няма да е достатъчно задоволителен, поне според мен.

Моят личен съвет е да си инсталираш Ubuntu. Наскоро си играх да го тествам, инсталацията ми се стори по-лесна, отколкото на която и да е друга операционна система, която съм пробвал да инсталирам някога. Освен това след като я инсталирах, бях много по-доволен от това, което видях, отколкото когато съм инсталирал други user-friendly дистрибуции.
Активен

Светът е мой враг, който иска да ме унищожи, но аз ще унищожа него.

aaaaaa

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 971
    • Профил
Новак се мъчи с инсталацията на gentoo
« Отговор #8 -: Jul 22, 2006, 18:25 »
Цитат

Не споделям мнението, че Gentoo не става за начинаещи, защото има прекрасна документация.

А колко от въпросите на "начинаещите" тук предполагат да са прочели документацията. Дистрибуции като Ubuntu се препоръчват, защото без документация можеш да се справиш по - добре от колкото с gentoo.
Активен

...to boldly go where no one has gone before...

imperio

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 5
    • Профил
Новак се мъчи с инсталацията на gentoo
« Отговор #9 -: Jul 22, 2006, 18:35 »
В момента тегля Knoppix 4.0 , за да си направя стартиращо CD . От материалите поместени в сайта , разбрах че това е дистрибуция която може да даде много добра представа за Линукс като цяло, автоматично си открива всичкия хардуер, и е много подходяща за хора като мен , които тепърва правят първите си стъпки извън Уиндоус. Надявам се всичко да мине успешно.
Активен

  • Гост
Новак се мъчи с инсталацията на gentoo
« Отговор #10 -: Jul 22, 2006, 19:21 »
Цитат (imperio @ Юли 22 2006,19:35)
В момента тегля Knoppix 4.0 , за да си направя стартиращо CD . От материалите поместени в сайта , разбрах че това е дистрибуция която може да даде много добра представа за Линукс като цяло, автоматично си открива всичкия хардуер, и е много подходяща за хора като мен , които тепърва правят първите си стъпки извън Уиндоус. Надявам се всичко да мине успешно.

Ако искаш това, пробвай новия MEPIS (излезна днес) или поне версия Knoppix 5 - и двете ги има в раздел ФАЙЛОВЕ на сайта  'B)'
Активен

imperio

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 5
    • Профил
Новак се мъчи с инсталацията на gentoo
« Отговор #11 -: Jul 22, 2006, 23:15 »
Направих CD с Knoppix, рестартирах, обаче системата остана под DOS, аз ли нещо бъркам, друго ли е ...не знам. Май ще трябва да търся някой, който на място да ме осветли по въпроса. Четох статий, разглеждах, но ако човек никога не се е занимавал с такова нещо, работата май не е толкова лесна.

От секцията за сваляне на сайта успешно свалих файла
KNOPPIX_V4.0.2CD-2005-09-23-EN.iso

но като кликна да свалям този файл:
KNOPPIX_V4.0.2CD-2005-09-23-EN.iso.md5

не дърпам нищо , само се отваря надпис:
1188f67d48c9f11afb8572977ef74c5e *KNOPPIX_V4.0.2CD-2005-09-23-EN.iso

Диска го направих с Nero ,откъде може да  ми идва проблема? Нали би трябвало да се зареди операционната система, и да мина в графична среда?
Активен

  • Гост
Новак се мъчи с инсталацията на gentoo
« Отговор #12 -: Jul 22, 2006, 23:54 »
Цитат
но като кликна да свалям този файл:
KNOPPIX_V4.0.2CD-2005-09-23-EN.iso.md5

не дърпам нищо , само се отваря надпис:
1188f67d48c9f11afb8572977ef74c5e *KNOPPIX_V4.0.2CD-2005-09-23-EN.iso


Това е MD5 sum,за да провериш дали файла,който си свалил е читав.Това и МД5 на твоя диск трябва да са едни и същи,ако не-значи има грешка при свалянето.
Най-вероятно проблема идва от БИОС-а.Провери и си направи CD-ROM-a да е първо boot-ващо у-во.Провери и как си записал диска-като boot CD,като data или просто като нещо друго.Аз бях свалил едно .iso,за live cd,което трябваше да го разархивирам,за да тръгне.Може и заради това да е.А това МД5 имаше нещо,с което се проверяваше автоматично,но убий ме не се сещам какво беше.Не са много възможните грешки,така че с малко търпение и ръчкане ще се оправиш.Успех!
Активен

tonitochev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 699
  • Distribution: Kubuntu and Xubuntu
  • Window Manager: KDE 4
    • Профил
    • WWW
Новак се мъчи с инсталацията на gentoo
« Отговор #13 -: Jul 23, 2006, 08:11 »
Този файл МД5 служи за проверка на файла дали е читав.А колкото до запис на буутващ диск необходимите ти знания са общи,тоест нямат връзка с каква ОС си.И Нерото има опции да пече ИСО образи.А Кнопикса няма да знаеш как да го исталираш на харда.И е претрупан с програми,дето никога няма да ти трябват.Не е на български и т.н.
Препоръчвам ти Мепис,Убунту и най вече една БГ дистрибуция
VS Live.
http://vslivecd.openfmi.net/vslive/
Има форум,документи и всичко е на български.А първия проблем на всички новаци е кирилизацията.Така че моят съвет е грабни българското.
Ако пък държиш да е дебианско-Тиликс.
Активен

Debian
 http://debian-az-propaganda.blogspot.com/
вестник за GNU/Linux  http://vestnik.hbcom.info/news.php
 http://tonitochev.net16.net/

imperio

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 5
    • Профил
Новак се мъчи с инсталацията на gentoo
« Отговор #14 -: Jul 23, 2006, 12:27 »
Диска го направих точно както трябва - като стартиращо CD, а не като обикновен диск с данни, а в опцийте на BIOS-a изрично бях дал приоритет на CD-to като първо устройство, откъдето да се зарежда ОС. Файла го дърпах с Опера, и сваления размер отговаряше на посочения в сайта. DOS-a който се зареди беше именно от CD-to а не от харда, затова ми е чудно че всичко спря до там. Е хубаво ,ще пробвам и други дистрибуции , ама ме е яд че дърпах 700 мегабайта напусто. А пък може и да не е , днес продължавам да си играя, много съм му набрал на Бил Гейтс, и не смятам да му се размине.
Активен

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
Gentoo
Настройка на програми
BladeNet 6 4463 Последна публикация Jun 14, 2011, 09:55
от bazu
GENTOO HELP
Настройка на програми
fubar 2 3333 Последна публикация Dec 27, 2003, 08:13
от
Gentoo + графичен инсталатор
Коментар
residentx 7 4783 Последна публикация Feb 08, 2005, 13:01
от
Gentoo...?
Настройка на хардуер
grey 3 3758 Последна публикация Apr 08, 2004, 19:46
от ray
Gentoo
Настройка на програми
st0rmblast 1 3103 Последна публикация May 24, 2004, 10:59
от gamehack