Автор Тема: Слакуеър - МАЗАЛО  (Прочетена 2251 пъти)

H0lyGanGs7eR

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 163
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: GNOME
    • Профил
Слакуеър - МАЗАЛО
« -: Feb 27, 2010, 20:49 »
Ще пиша набързо, че направих голям фал. Един приятел поиска да му кача линукс и реших да ползвам унетбоотин, пробвах убунту и федора, но не стигам до маунтване на харда и инсталацията спира, защото системния диск на уина е маунтнат /цдром и не може да се промени на /уиндоус. Запитах се как тогава въобще може да стане инсталация от хард с тази програма и защо преди 2-3 месеца ставаше но не можах да си отговоря. Имам ДВД на слакуеър и реших да кача него. Инсталацията мина без проблем, рестартира и пуска ундоуса за проверка и КАМЪК. NTLDR is missing. Със ДВД-то пробвах да поправя не става, и сега направо ме е срам да го погледна човека. Моля ви кажете как да я оправя тази каша!!!  :'( :'( :'(
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5295
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Слакуеър - МАЗАЛО
« Отговор #1 -: Feb 27, 2010, 20:58 »
Това решение съм го намерил в един форум. Налагало ми се е да възстановявам "MISSING NTLDR" на клиенти. Изпробвано е, и при мене сработи тогава. Другия начин е да извадя хард диска с липсващия лоадер, да го монтирам като втори диск на сервизния ми компютър, и да му запиша един ntldr. След това го връщам на неговия си компютър и BOOT-вам нормално.

Решението стъпка по стъпка е:

1. Boot-ваш от инсталационния диск на XP
2. Като видиш "To repair a Windows XP installation using the Recovery Console, press R", натискаш R
Пишеш следващите команди в command prompt-а, който ти пуска:
3. FIXMBR C:
4. FIXBOOT C:
5. COPY CD-то_ти:\I386\NTLDR C:\
6. COPY CD-то_ти:\I386\NTDETECT.COM C:\
7. Изтриваш C:\BOOT.INI
8. BOOTCFG /REBUILD
9. REBOOT

Успехи пожелавам.
« Последна редакция: Feb 27, 2010, 20:59 от Acho »
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

H0lyGanGs7eR

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 163
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: GNOME
    • Профил
Re: Слакуеър - МАЗАЛО
« Отговор #2 -: Feb 27, 2010, 21:00 »
Извинявам се, уина е 7мица! По същия начин ли става?
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5295
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Слакуеър - МАЗАЛО
« Отговор #3 -: Feb 27, 2010, 21:03 »
Ами има и решение за Vista, дано е приложимо и за Win7. А то е :

The following tutorial will teach you "How to fixmbr using Windows Vista bootable disk".
Boot up your computer using Microsoft Windows Vista Bootable disk. (Check your BIOS setup)
When you see the 1st Windows Vista installation screen appear, please configure your 'language' preferences.
When prompted, click 'Repair your computer'.
Startup Repair will automatically detect a problem. When prompted, click 'Repair and restart', and then restart your computer from the Windows Vista bootable disk. If Startup Repair does not automatically detect a problem, continue to the next step.
click 'Repair Your Computer'.
Click Command Prompt from the System Recovery Options.
BootRec.exe provides the following command-line options:

/FixMbr. Re-writes the master boot record (MBR) of the system partition to start Windows Vista. This won’t overwrite the existing partition table.
/FixBoot. Writes a boot sector onto the system partition to start Windows Vista.
/ScanOs. Scans all disks for Windows Vista installations and displays them to you. Oddly, this didn’t work for me, even on a test system that was starting just fine.
/RebuildBcd. Scans all disks for Windows Vista installations and prompts you to pick the ones you want to add to the BCD.
Type  'BootRec.exe /fixmbr' and press Enter.
You're done.

H0lyGanGs7eR, дано се оправиш колега.
« Последна редакция: Feb 27, 2010, 21:05 от Acho »
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

H0lyGanGs7eR

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 163
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: GNOME
    • Профил
Re: Слакуеър - МАЗАЛО
« Отговор #4 -: Feb 27, 2010, 21:15 »
Инсталирах друга 7мица, на мястото където трябваше да сложа линукса и сега ще препиша тези неща и ще опитам. Интересното е, че слака намери уина и го сложи в Лило, а тази 7мица не намери другата, макар, че вкъщи намери и ХР-то и линукса. Преписвам и да видим какво ще излезе!



Получи се !!!  :D :D :D Благодаря ти много Ачо! Все пак съм на нулата де, но се надявам утре да успея да кача лунукс на колегата
« Последна редакция: Feb 27, 2010, 21:25 от H0lyGanGs7eR »
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5295
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Слакуеър - МАЗАЛО
« Отговор #5 -: Feb 27, 2010, 21:25 »
Какво да ти кажа приятелю, знаеш че когато е DUAL-BOOT системата, винаги има риск нещо да се скапе. Понякога и да внимаваш страшно много, като ще стане белята - ще стане. Хубавото в твоята ситуация е (поне така мисля, зашото ти нищо не каза за ЦЕННИ ДАННИ), че няма кой знае какво да се загуби. И всичко е ОПРАВИМО. Ще ми е приятно да съм помогнал с нещо. И отново ти пожелавам успех.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

KPETEH

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 584
    • Профил
Re: Слакуеър - МАЗАЛО
« Отговор #6 -: Mar 04, 2010, 00:31 »
Споделям следната ситуация.
Скоро ми попадна лаптоп с уин 7 и реших да му разделя твърдия диск по познатия за мен начин е разделих го.
Но след това уиндоуса ама грам не искаше да зарежда.
Първо има 3 дяла единият е за "бек дъ факин ъп", а другият е само 100 меги, но защо е така не разбрах явно е за системни файлове ли  ... не знам.
Видях се в чудо и дръпнах подходящата версия дадох Repair и ОС започна да работи.
Не е там въпроса имам питане защо под XP не се случват тези неща ?
А ми е много интересно как се разбират 7-ца и някакъв линукс !
« Последна редакция: Mar 04, 2010, 00:47 от KPETEH »
Активен

Най-добрата страна на алчността е способността и да стопява коефициента на интелигентност дори на най-умния човек.

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5295
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Слакуеър - МАЗАЛО
« Отговор #7 -: Mar 04, 2010, 09:08 »
@KPETEH

А кой е ПОЗНАТИЯ начин, че то начини и програми за RESIZE на дял ги има бол ? Отделно, че и от Vista нагоре си има работещ SHRINK в диск менажера.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.