Автор Тема: Съвет за захранване..  (Прочетена 19691 пъти)

ignorant

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 151
    • Профил
Съвет за захранване..
« -: Sep 22, 2018, 09:46 »
Имам стара сглобена машина с E3 1231v3, asrock z97 Extreme6, Huntkey X7 900 W, PowerColor 290PCS+ rev1, Samsung 960 PRO 512GB NVMe M.2, 4x8gb DDR3 на 2400Mhz със CL11, едно старо кингстънско SSD и 34 инчов монитор.

Сега сглобявам друга машина: 4к 43 инча монитор, 6800k + X99-AII +predator 2x16GB 3000Mhz CL15, голяма кутия с перки...
Ще взема от старата машина PowerColor 290PCS+rev1+Samsung 960 PRO 512GB NVMe M.2 и ще ги добавя в тази. А там ше сложа SAPPHIRE HD 5450 за да тръгва 1080p видео за ютуб   
Ще е необходимо само захранване. Мислих да взема старото захранване Huntkey X7 900 W, а на негово място да сложа едно старо захранване - COLORSit 400W Silent Power, 350U-SNE. Вчера пробвах и захранването пали чисто е от последното почистване преди година не е набрало грам прах. Поне не видях (не е ползвано.), но се притеснявам ако COLORSit 400W Silent Power нещо изгори да не повреди E3 1231v3, asrock z97 Extreme6? Има ли такава опасност да ги повреди?
Ако има такава опасност по-добре да купя едно ново захранване, но да ми е спокойно, че новото дори да изгори няма да повреди дъно и процесор.

На мен реално този E3 1231v3 ще го ползвам само за интернет и мултимедия - тоест мултитаскинг, мощно сърфиране с няколко стотин таба. Видеоконферентна връзка, прочие комуникация, онлайн стриймване на ютуб клипчета.  Абе накратко за интернет. И ще го включвам в ренд фермата ми, когато рендвам, но основно за интернет ще се използва. Та поради това му предназначение, не ми е необходимо мощно захранване. Но от друга гледна точка, в перспектива погледнато, asrock z97 Extreme6 позволява да му сложа в бъдеще (слееед години) две мощни видеокарти да помагат на рендването. Поправете ме ако греша, но проверете спецификациите на asrock z97 Extreme6, мисля, че ще поддържа две мощни видеокарти и такъв ъпгрейд един ден би имал смисъл, нали?


Та с COLORSit 400W Silent Power 350U-SNE наистина ли рискувам да си повредя E3 1231v3 и asrock z97 Extreme6? Ако поемам такъв риск с това старо захранване предпочитам да си взема ново захранване, което няма да повреди дъното , но не знам да бъде слабо или по-мощно за да може в бъдеше да му натоваря две мощни видеокарти? Помогнете ми да си реша дилемите. В момента имам оферти за Fortron Everest 1010W (110лв ама гледам ютуб клипове с него от 2009-а в ютуб. Май много е е дръто. Страх ме е да не го купя и да има проблемни конденазотори или скоро след полупката да умре от старост ) и Fortron 350W(60HLN) (25лв).
« Последна редакция: Sep 22, 2018, 19:04 от ignorant »
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Съвет за захранване..
« Отговор #1 -: Sep 22, 2018, 11:47 »
Оправи си линковете.

Цитат
Май много е е дръто. Страх ме е да не го купя и да има проблемни конденазотори или скоро след полупката да умре от старост )

Разбира се, че ще има проблеми. Захранванията много се изтъркват. И захранване на старо е голяма набутвация. Аз даже не се опитвам да оправям стари захранвания и директно ги изхвърлям. (имам фобия от импулсни захранвания :'( ) Още повече, че спецификациите на захранванията се смениха няколко пъти от тогава.

Купи си едно ново FSP 500W за около 100 лв.

A. FSP  така ги наричат сега фортроните.
Ако ще слагаш две мощни видео карти ще ти трябвя и по мощно от 500W.
« Последна редакция: Sep 22, 2018, 13:29 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5254
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Съвет за захранване..
« Отговор #2 -: Sep 22, 2018, 13:03 »
И ти ли ще ставаш миньор ?
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3852
    • Профил
Re: Съвет за захранване..
« Отговор #3 -: Sep 22, 2018, 13:29 »
   Нищо чудно пича да има предвид и това.
   Разбира се,несериозно е с такава конфигурация да "копа" bitcoin,но за
monero и други подобни (все още) става...
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5254
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Съвет за захранване..
« Отговор #4 -: Sep 22, 2018, 13:36 »
Аз с PSU Colorsit съм имал доста кахъри. Май не са някакво си стабилно качество.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Съвет за захранване..
« Отговор #5 -: Sep 22, 2018, 17:52 »
Ако е копачка, тогава 43" монитор за какво ще да е?!
« Последна редакция: Sep 22, 2018, 18:23 от jet »
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

ignorant

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 151
    • Профил
Re: Съвет за захранване..
« Отговор #6 -: Sep 22, 2018, 18:58 »
И ти ли ще ставаш миньор ?
пичове някъде  в текста мисля, че бях споменал ренд ферма. За рендиране във ферма ще се ползват. Както и за аудио и фото обработка.
Ако е копачка, тогава 43" монитор за какво ще да е?!
за аудио обработка, композиране. Има виртуални инструменти искащи освен над 200+ГБ рам и голяма площ монитор като ги отворя едновременно. Също и видео и фото неща мога да правя на него, макар цвета му да не е достатъчно про, за чернобели неща и такива неизискваши точност на цвета а чистота, рязкост и прочие е идеален. Имам малък 34инча и още по-малък 24 инча с мн точни цветове. Тях използвам повече за видео и фото обработка.

Някой ми беше казал,че  кондензаторите на захранванията издържали по 20г. ако е така мога да си купя Fortron Everest 1010W преспокойно. Знаейки, че е на 10г и оше 10г може да изкара, щя спя спокойно.  Някой може ли да ми каже повече за това захранване струва ли си покупката за 110лв?
« Последна редакция: Sep 22, 2018, 18:59 от ignorant »
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Съвет за захранване..
« Отговор #7 -: Sep 22, 2018, 19:19 »
Бота разправяше че може така да се проектира, че да издържат 20+ години. Ама ти не стой на тази кълка. Издържат 3 години. И не е само това което старее в едно захранване.
« Последна редакция: Sep 22, 2018, 19:23 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

ignorant

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 151
    • Профил
Re: Съвет за захранване..
« Отговор #8 -: Sep 22, 2018, 19:38 »
Бота разправяше че може така да се проектира, че да издържат 20+ години. Ама ти не стой на тази кълка. Издържат 3 години. И не е само това което старее в едно захранване.
кое друго старее? аз редовно отварям захранванията си на 5-6 месеца да ги чистя от прах.
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Съвет за захранване..
« Отговор #9 -: Sep 22, 2018, 19:52 »
MOS транзисторите и диодите работят в отвратителни режими.
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

ignorant

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 151
    • Профил
Re: Съвет за захранване..
« Отговор #10 -: Sep 22, 2018, 19:57 »
MOS транзисторите и диодите работят в отвратителни режими.
как мога да разбера и установя като стане така? как да си тествам примерно сегашното захранване  Huntkey X7 900 W  дали е деградирало така?

https://www.emag.bg/zahranvasht-ventilator-pc-atx-nelbo-1080w-120-mm-proof-q-nelbo-sursa-pc-atx-1080w/pd/D5686JBBM/  това добро ли е, многое намалено,
« Последна редакция: Sep 23, 2018, 15:52 от ignorant »
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Съвет за захранване..
« Отговор #11 -: Sep 22, 2018, 20:14 »
Никак. Това не се отразява на параметрите на захранването.
Мисълта ми е че след време някой елемент  може да гърмне и захравнето спира

Най вероятно изобщо нищо да не стане и ще си работи 5-10++ години без проблем. Но защо трябва да се рискува със старо?
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5254
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Съвет за захранване..
« Отговор #12 -: Sep 22, 2018, 20:19 »
Значи няма да си миньор, не се шашкай толкова. Това не е нещо обидно.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

ignorant

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 151
    • Профил
Re: Съвет за захранване..
« Отговор #13 -: Sep 22, 2018, 20:25 »
Никак. Това не се отразява на параметрите на захранването.
Мисълта ми е че след време някой елемент  може да гърмне и захравнето спира

Най вероятно изобщо нищо да не стане и ще си работи 5-10++ години без проблем. Но защо трябва да се рискува със старо?
https://www.hardocp.com/article/2008/08/04/fsp_everest_1010w_power_supply/3 това е третата страница можеш д авидиш и 4-тата, моля те удари  един поглед и кажи с лоша изработка ли е? :(
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Съвет за захранване..
« Отговор #14 -: Sep 22, 2018, 20:39 »
Пак ти казвам ама не слушаш. Това е модел отпреди 10 години. Знаеш ли колко работи се смениха от тогава. Голям праз, че е един киловат.

Пък и аз с повече от 500w не съм работил. Нито съм слагал две видео карти по сто и арнайсет вата.

Ps:
Това киловатното е ATX 2.2 a сега са ATX 2.31
« Последна редакция: Sep 22, 2018, 21:04 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.