Автор Тема: WinXP + Slackware проблем с boot  (Прочетена 3177 пъти)

crushercpg

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 6
    • Профил
WinXP + Slackware проблем с boot
« -: Sep 09, 2009, 20:09 »
Здравейте. Извинявам се за баналната вече тема, но от 3 часа чета форума и някакси проблема ми не се оправя. Начинаещ съм с Линукс дистрибуций, ядра и т.н.т. и нещата не са ми ясни. Та на проблема.... Имам два диска (SATA), SATA1 - hda и SATA - hdb. Инсталирах Slackware на hda(Hitach 160GB ако това има значение), диска не е делен на части и е ext3 таблица. Другият диск (hdb - WesternDigital 500GB) е с WinXP разделен на 3 части. Инсталацията на линукса протече нормално или поне не даде видими за на начинаещия окото грешки. Slackware-то си зарежда нормално, при lilo prompta като ме пита дали искам WinXP или Linux след като избера WinXP ми изкарва "Loading Windows..." и седи така докато не рестартирам машината.Сменявах редове, писах други неща, преинсталирах lilo-то поне 15 пъти и вече не знам на кде да поема. Доколото четох из форума най-важните редове с случая са:
boot = /dev/sdb
#WinConf
other = /dev/sdb1
label = WinXP
table = /dev/sdb
#End WinConf
#Linux Conf
image = /boot/vmlinuz
root = /dev/root
label = Linux
read-only
#End LinCfg



И още един проблем... имам две мрежови карти, едната е вградена(забранил съм я оя БИОС), другата е външна, линукса не ми разпознава мрежовата карта и тъй като не знам какво да направя зареждам KDE > System Settings > Network > Network Config и веднага ми изкача грешка "Could not parse the XML file ()" и отзад има друг прозорец  "Please wait while detecting your platform" като натисна ОК на грешката се затваря и прозореца който вероятно зарежда библиотеки с драйвъри или нещо подобно, ако го оставя така нищо не се случва.


Благодаря предварително.
« Последна редакция: Sep 09, 2009, 20:29 от crushercpg »
Активен

ludsic

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 71
    • Профил
Re: WinXP + Slackware проблем с boot
« Отговор #1 -: Sep 09, 2009, 20:38 »
Здравей,

От това, което си написал, се опитвам да си представя изхода на командата fdisk -l.
И като го правя, мисля, че ти виждам грешката, ама това са само догадки.
Така, че ако искаш бърз и  точен отговор, дай изхода на командата fdisk -l :)

Поздрави
Активен

B4 02 B2 4C CD 21 B2 61 CD 21 B2 6D CD 21 B2 65 CD 21 B2 72 CD 21 B4 4C B0 00 CD 21 00 00 00 00

crushercpg

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 6
    • Профил
Re: WinXP + Slackware проблем с boot
« Отговор #2 -: Sep 09, 2009, 21:06 »
Device           boot                Start                  End                 ID      System
/dev/sda1                              2                     19457               f        W95 Ext'd (LMA)
/dev/sda5                              2                     19457              83       Linux


Device           boot                Start                  End                 ID      System
/dev/sdb1         *                     1                     6527               7       HPFS/NTFS
/dev/sdb2                             9139                  77924              f       W95 Ext'd (LMA)
/dev/sdb5                             9139                  42293              7      HPFS/NTFS
/dev/sdb6                             42204                77824              7      HPFS/NTFS
Активен

Dojnow

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 69
    • Профил
Re: WinXP + Slackware проблем с boot
« Отговор #3 -: Sep 09, 2009, 21:16 »
Защо след като дисковете са sata, са като hda и hdb - включена е емулация в BIOS-a? Защо след като Slackware явно е инсталиран на sda (hda), lilo-то е инсталирано на "boot = /dev/sdb", т.е. диска с WinXP? lilo-то трябва да се инсталира на sda (hda): boot = /dev/sda (hda) root=/dev/sda1 (hda1) и в BIOS-a да е посочен като първи за зареждане. MBR-a на sdb (hdb) с loader-а на WinXP трябва да се поправи с инсталационния му диск. И защо новак почва със Slackware?
Активен

ludsic

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 71
    • Профил
Re: WinXP + Slackware проблем с boot
« Отговор #4 -: Sep 09, 2009, 22:05 »
Така,

boot = /dev/sdа
#WinConf
other = /dev/sdb1
label = WinXP
table = /dev/sdb
#End WinConf
#Linux Conf
image = /boot/vmlinuz
root = /dev/sda5
label = Linux
read-only
#End LinCfg

Трябва да се получи. Единствената разлика с това, което казва колегата е, че не е root=/dev/sda1, a /dev/sda5(поне така мисля де)

А защо е почнал със slack, аз също започнах със слак(9.0 ако не ме лъже паметта), като е новак не значи. че е малоумен ;)(това е моето скромно мнение :))
Активен

B4 02 B2 4C CD 21 B2 61 CD 21 B2 6D CD 21 B2 65 CD 21 B2 72 CD 21 B4 4C B0 00 CD 21 00 00 00 00

crushercpg

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 6
    • Профил
Re: WinXP + Slackware проблем с boot
« Отговор #5 -: Sep 09, 2009, 22:29 »
Така,

boot = /dev/sdа
#WinConf
other = /dev/sdb1
label = WinXP
table = /dev/sdb
#End WinConf
#Linux Conf
image = /boot/vmlinuz
root = /dev/sda5
label = Linux
read-only
#End LinCfg

Трябва да се получи. Единствената разлика с това, което казва колегата е, че не е root=/dev/sda1, a /dev/sda5(поне така мисля де)

А защо е почнал със slack, аз също започнах със слак(9.0 ако не ме лъже паметта), като е новак не значи. че е малоумен ;)(това е моето скромно мнение :))


в случая root = /dev/sda5 не виждам какво променя тъй като на мене не ми тръгва Winbozata.

Дойнов, биоса ми не поддържа такава емулация, единствените ми опций от биоса за сата са дали може да се прави райд и дали изобщо да работи контролера. Също така вероятно звездичката показва че има друг буутващ сектор на hdb1 който вероятно не е lilo, защото като разкача диска с Windowsa си буутва lilo-то и обратното като закача диска с Windowsа и махна този с Линукса си тръгва Windowsa. В биоса си е посочено да зарежда от този с линукса тъй като ми е на SATA1 и по default е с по-голям приоритет. MBR-то на Windowsa не знам как се оправя с оригиналния диск тъй като съм се мъчил няколкократно и винаги в крайна сметка решавам, че е в пъти по-лесно с Hiren's Boot CD. Защо Slack ? ми не знам случайно видях в началната страница на Linux-bg че има нов release и реших да си пробвам късмета, който не върви много на добре :) Също така Windowsa все още не иска да зареди от lilo-то. А и някой ако знае защо не ми билдва KDE-то библиотеките с драйверите за LAN-a ще бъда още по-благодарен.

ПП. Видях, че в сайта на Realtek пише че драйверите за LAN са вградени в ядрото, но въпреки това не ми я намира

Поздрави.
« Последна редакция: Sep 09, 2009, 22:37 от crushercpg »
Активен

ludsic

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 71
    • Профил
Re: WinXP + Slackware проблем с boot
« Отговор #6 -: Sep 09, 2009, 22:39 »
boot = /dev/sdа
#WinConf
other = /dev/sdb1
label = WinXP
table = /dev/sdb
#End WinConf
#Linux Conf
image = /boot/vmlinuz
root = /dev/sda5
label = Linux
read-only
#End LinCfg

Това промени ли го ?
Активен

B4 02 B2 4C CD 21 B2 61 CD 21 B2 6D CD 21 B2 65 CD 21 B2 72 CD 21 B4 4C B0 00 CD 21 00 00 00 00

crushercpg

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 6
    • Профил
Re: WinXP + Slackware проблем с boot
« Отговор #7 -: Sep 09, 2009, 23:02 »
мда, преинсталирах и lilo-то, за всеки случай пак му дадох да е в MBR-то на hda както каза Дойнов, пак fix-нах boot.ini - то на Windowsa но ефекта си е същия  >:(
Активен

LinuxFanUNIX

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 408
  • Distribution: Slackware 12.2
  • Window Manager: KDE 3.5.10
    • Профил
Re: WinXP + Slackware проблем с boot
« Отговор #8 -: Sep 10, 2009, 04:04 »
А с каква файлова система си. При инсталацията - ext4 ли избра или ext3?
Активен

remotex

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 344
    • Профил
Re: WinXP + Slackware проблем с boot
« Отговор #9 -: Sep 10, 2009, 09:32 »
http://www.redhat.com/support/resources/faqs/rhl_general_faq/s1-bootloader.html
Втория параграф "Problems Booting to Windows After the Installation of Red Hat Linux" е точно по твоя случай (само смени hdb със sdb ако е такъв твоят случай).
Получава се така защото когато е инсталиран Уиндоуса вероятно вторият ти диск сега тогава е бил първи и трябва да се поизлъже малко програмата му за начално зареждане :-)

 Answer:

Windows is expecting to be the first disk in your computer and does not know what to do when you try to boot it as the second drive. In order to work around this, you must modify your /etc/lilo.conf file so that the entry for Windows looks like this:

other=/dev/hdb1
        label=dos
        table=/dev/hdb
        map-drive = 0x80
        to = 0x81
        map-drive = 0x81
        to = 0x80

Once you have done this, you must re-run LILO so that your changes take effect. To do this, type /sbin/lilo -v -v.

What this does is fool DOS/Windows into believing that it is the first drive in your system.

« Последна редакция: Sep 10, 2009, 09:34 от remotex »
Активен

crushercpg

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 6
    • Профил
Re: WinXP + Slackware проблем с boot
« Отговор #10 -: Sep 10, 2009, 18:32 »
Мерси remotex. Това помогна вече  :P  :D
Активен

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
Slackware boot
Настройка на програми
Necro 1 1681 Последна публикация Sep 02, 2004, 02:11
от ntenev
Fedora, Slackware, WinXP
Настройка на програми
Tsika4 4 2485 Последна публикация Nov 19, 2004, 20:05
от Tsika4
Решение  на проблема с Dual Boot на RH и WinXP
Настройка на програми
nforcer2 0 2303 Последна публикация Jun 06, 2005, 16:47
от nforcer2
Suse + winxp = boot
Настройка на програми
ru4o 3 2052 Последна публикация Apr 09, 2006, 10:42
от ru4o
Проблем при boot на slackware 12
Настройка на програми
mrowcp 13 4343 Последна публикация Jul 07, 2011, 08:01
от AMD