Автор Тема: Коя дистрибуция да ползвам за сървър?  (Прочетена 15674 пъти)

barakuda28

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 37
    • Профил
Първо да си призная, че съм абсолютно начинаещ в linux средите, но имам желание да се науча. Предстои ми настройка на сървър и се чудя коя дистрибуция да ползвам. На него бъдат подкарани FTP и SVN сървър. Важно е също да имам отдалечен достъп до него (четох някакви неща за VNC).
Засега съм се спрял на Kubuntu, понеже е с KDE (което е някакси близко до Windows GUI-то, с което съм свикнал) и е може би най-разпространената linux дистрибуция. От друга страна се чудя да не би да е пригодена за масовия потребител, а не за сървърна ОС.

Всякакви съвети са добре дошли :)
Активен

rcbandit

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 144
    • Профил
Re: Коя дистрибуция да ползвам за сървър?
« Отговор #1 -: Jul 18, 2012, 20:02 »
Centos(Red Hat)
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5281
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Коя дистрибуция да ползвам за сървър?
« Отговор #2 -: Jul 18, 2012, 20:08 »
Каквато и дистрибуция да сложиш, за ftp и svn сървър ще си работи нормално. Ако знаеш какво правиш, с всяка дистрибуция ще го реализираш. Ако пък не си наясно колега, ще ти е трудно. А за какво ти е графика ? Давай с конзолата, тя не хапе, и не е мръсна дума, а върши страхотна работа. Успехи пожелавам.

П.С. Каквото ти е кефа - него слагай. Навремето хората, които имаха опит - правеха сървъри. Нищо лично, дано ме разбереш правилно момче, не е заяждане. Ама сега куцо и сакато, сульо и пульо - все сървърджии ми станали. Всеки, все сървъри пуска. Вчера ми се изцапал с Линукс, и вече първи на сървърите.
« Последна редакция: Jul 18, 2012, 20:30 от Acho »
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

barakuda28

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 37
    • Профил
Re: Коя дистрибуция да ползвам за сървър?
« Отговор #3 -: Jul 18, 2012, 20:24 »
Убеден съм, че не хапе, но не е за начинаещи :)
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Коя дистрибуция да ползвам за сървър?
« Отговор #4 -: Jul 18, 2012, 20:45 »
Правенето на сървъри също не, а да не говорим каква болка е точно  ftp и svn. Обзалагам се на шише Джони, че няма да се справиш. Имам подсказка за теб. Потърси за appliance, а за да ти е най-лесно направо за turnkey. Шанса сам да се справиш е малко под нула.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

IronMaiden

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 43
  • Distribution: Debian testing
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Re: Коя дистрибуция да ползвам за сървър?
« Отговор #5 -: Jul 18, 2012, 22:05 »
Debian netinstall :}  [_]3
Активен

clovenhoof

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 534
  • Distribution: Mac OSX 10.9.2
    • Профил
Re: Коя дистрибуция да ползвам за сървър?
« Отговор #6 -: Jul 18, 2012, 22:14 »
Ха, начинаещ - сървър ще пуска.
То не че не може, ама след като си начинаещ сега ако почнеш догодина по това време може и да и си го пуснал.
Поне на мен толкова ми трябваше при старт от нулата :).
Само желание да имаш.

Активен

We are just a moment in time
A blink of an eye
A dream for the blind
Visions from a dying brain

n00b

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1248
  • Distribution: OSX
  • Window Manager: 10.6, 10.8, 10.9
  • Live to hack, hack to live.
    • Профил
Re: Коя дистрибуция да ползвам за сървър?
« Отговор #7 -: Jul 18, 2012, 22:20 »
Като за начинаещи е ubuntu server.
Активен

mobilio - професионални мобилни приложения

Demayl

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 104
  • Distribution: XUbuntu,FreeBSD
  • Window Manager: Xfce
    • Профил
    • WWW
Re: Коя дистрибуция да ползвам за сървър?
« Отговор #8 -: Jul 18, 2012, 22:23 »
Графика не ти трябва, не за друго, но сигурно ще я оставиш да се стартира с машината и това само излишно товари. Лично бих ти препоръчал Ubuntu server или ако ти се занимава с четене - FreeBSD. VNC за отдалечен достъп на сървър - глупости. Явно досега си бил на Windows или си ползвал *nix само за Desktop. Някоя дистрибуция си избираш ( без X ) и само пускаш SSH сървъра и си готов. Само за 2 услуги всичко ще ти всърши работа и ще стане бързо с малко четене. Само трябва да ги ограничиш кои IP-та или мрежи ще имат достъп, че много ламери нахалстват .
Активен

dejuren

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1025
  • Distribution: Ubuntu, RedHat
  • Window Manager: lxde KDE4
    • Профил
Re: Коя дистрибуция да ползвам за сървър?
« Отговор #9 -: Jul 19, 2012, 00:13 »
//off
Навремето хората, които имаха опит - правеха сървъри. Нищо лично, дано ме разбереш правилно момче, не е заяждане. Ама сега куцо и сакато, сульо и пульо - все сървърджии ми станали. Всеки, все сървъри пуска. Вчера ми се изцапал с Линукс, и вече първи на сървърите.
Наремето... Навремето инсталацията на HP-UX или Solaris или AIX искаше опит, лицензиран софтуер и хардуер (организация дето да ги плати също, щото и днес цените парят) и авторитет, тежест и сертификати да се пробваш. Днес инсталацията на сървър иска Rasbery-Pi за двайсетачка и безплатен диск с Ubuntu. Или безплатен Пентиум Трети от коша с 20 Гб диск пак оттам. Схващаш разликата, нали колега? Да не споменавам, че кой знае колко народ (вероятно всички) е напускал сървъри на домашните линух машини от "шерни ми файла по мрежата"
« Последна редакция: Jul 19, 2012, 00:15 от dejuren »
Активен

http://webchat.freenode.net/?channels=ubuntu-bg
The quieter you become, the more you are able to hear.
Две седмици цъкане с мишката спестяват два часа четене на документацията.

IronMaiden

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 43
  • Distribution: Debian testing
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Re: Коя дистрибуция да ползвам за сървър?
« Отговор #10 -: Jul 19, 2012, 00:17 »
Като за начинаещи е ubuntu server.
Може ли да попитам каква е разликата м/у убунту и дебиан сървър ,ако съм начинаещ ?
Активен

clovenhoof

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 534
  • Distribution: Mac OSX 10.9.2
    • Профил
Re: Коя дистрибуция да ползвам за сървър?
« Отговор #11 -: Jul 19, 2012, 01:18 »
Проблема не е да го инсталираш, защото почти всяка ОС става за сървър, а да го конфигурираш. Просто трябва да знаеш какво правиш, а не на принципа проба/грешка.
Активен

We are just a moment in time
A blink of an eye
A dream for the blind
Visions from a dying brain

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Коя дистрибуция да ползвам за сървър?
« Отговор #12 -: Jul 19, 2012, 01:55 »
Графика не ти трябва, не за друго, но сигурно ще я оставиш да се стартира с машината и това само излишно товари. Лично бих ти препоръчал Ubuntu server или ако ти се занимава с четене - FreeBSD. VNC за отдалечен достъп на сървър - глупости. Явно досега си бил на Windows или си ползвал *nix само за Desktop. Някоя дистрибуция си избираш ( без X ) и само пускаш SSH сървъра и си готов. Само за 2 услуги всичко ще ти всърши работа и ще стане бързо с малко четене. Само трябва да ги ограничиш кои IP-та или мрежи ще имат достъп, че много ламери нахалстват .

А би ли ме светнал, колко в повече ще натовари графиката!? Че аз не нещо, не виждам повече от 50-100МБ, дето за удобството което ще ми даде са нищо!
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Коя дистрибуция да ползвам за сървър?
« Отговор #13 -: Jul 19, 2012, 02:00 »
И друг път четох, че настояваш за графика, ама честно не се сещам, за какво може да я ползваш при наличие на open ssh (с директиви -X и -Y (-C) могат да се пускат и графични приложения, но освен някоя виртуалка на другта ОС не се сещам за какво). А да и в тия 250 меги на Гном2 дето ще пуснеш, знаеш ли що шерпи на апаша и що буфери на мъсял могат да влязат?
« Последна редакция: Jul 19, 2012, 02:02 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Коя дистрибуция да ползвам за сървър?
« Отговор #14 -: Jul 19, 2012, 02:44 »
И друг път четох, че настояваш за графика, ама честно не се сещам, за какво може да я ползваш при наличие на open ssh (с директиви -X и -Y (-C) могат да се пускат и графични приложения, но освен някоя виртуалка на другта ОС не се сещам за какво). А да и в тия 250 меги на Гном2 дето ще пуснеш, знаеш ли що шерпи на апаша и що буфери на мъсял могат да влязат?

Реално погледнато, графиката ползва не повече от 50МВ рам! Допълнителна рам ползват други графични приложения които, ако ги ползваш си искат и графична среда.

Представи си, че имаш инсталирано Убунту десктоп. Като сървър на него работи самба и mysql. Кое от всичко му дърпа ресурса, ако на въпросното работно място никой не браузва, слуша музика, гледа филми и пр.!?
Имаш графична среда, но тя не се ползва! Заема ти 50-100MB рам, но не изразходва ресурс, когато никой не ползва компа като десктоп, но когато седнеш на него и да си направиш за момента някакви настройки, ти се чувстваш комфортно. Ами не искам да ползвам конзола за неща които с мишката са ми 2-5 клика! Да не говорим пък за това, че аз идвам тук със създадени навици от ползването на Уиндоус и нямам намерение да си ги променям, най-малкото заради това, че не намирам в Линукс всичко от което имам нужда!
Активен