Автор Тема: Звукът в Линукс  (Прочетена 26310 пъти)

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5295
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Звукът в Линукс
« Отговор #90 -: Apr 20, 2017, 19:29 »
Аз искам и с двете дядо попе.................оххх котьоооооо.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

ЗибелтБг

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1302
  • Distribution: Kubuntu 14.04 Realtime 3.12.0-rt2 JACK Audio Connection Kit
  • Window Manager: KDE 4.13.3 !!! VLC-настр-Аудио-SRC-Sinc function(best quality)
  • М
    • Профил
    • WWW
Re: Звукът в Линукс
« Отговор #91 -: Apr 20, 2017, 19:40 »
  Със Avidemux (GTK+) много лесно се замества звука с оригиналния WAV, или Flac-само, че трябва ресемпъл на 48000 херца-да не товари реалтайма, и кефа е пълен.... ;D [_]3

....................Едната беше още по-хубава, другата още по-хубаво пееше, ама не бяха от наште чалгаджийски ширини.... ::) [_]3 мррр....................
« Последна редакция: Apr 20, 2017, 20:32 от ЗевсБг »
Активен

Кубунту  със Realtime Kernel дава звук, който няма нищо общо с другите дистрибуции...Линукс е за галеници на Боговете-не е за простосмъртни...при прекомпилиране-make menuconfig, Under ‘Processor type and features’, Scroll  down to ‘Timer Frequency’ and set this to 1,000Hz!!! за 3.12 иска lzop

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3473
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Звукът в Линукс
« Отговор #92 -: Apr 20, 2017, 20:10 »
Зевсе, вие в ССР не сте ли чували, че има и едни такива други транзистори - полеви (MOSFET) или  и те са капиталистическа/империалистическа пропаганда
Едновреме в Радио Телевизия Електроника имаше едни колони да сеправят -
 додекаедър тонколони.
Naka с този генератор на ток няма да слуша музика, ами нещо друго.
« Последна редакция: Apr 20, 2017, 20:13 от jet »
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

ЗибелтБг

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1302
  • Distribution: Kubuntu 14.04 Realtime 3.12.0-rt2 JACK Audio Connection Kit
  • Window Manager: KDE 4.13.3 !!! VLC-настр-Аудио-SRC-Sinc function(best quality)
  • М
    • Профил
    • WWW
Re: Звукът в Линукс
« Отговор #93 -: Apr 20, 2017, 20:14 »
Зевсе, вие в ССР не сте ли чували, че има и едни такива други транзистори - полеви (MOSFET) или  и те са капиталистическа/империалистическа пропаганда
Едновреме в Радио Телевизия Електроника имаше едни колони да сеправят -
 додекаедър тонколони
   Фигня ети полевые  транзисторы, бля бля, они хуже по звук, чем кремниевые, если не знаете, несмотря на схожие характерестики с лампы. А вы не слышали, что германиевые еще лучше звучат, несмотря на их нестабильность?? :P

      Може и да сме изследвали MOSFET, преди Вие да сте научили що е тва капитализъм, и има ли почва у нас.....

      Цялата работа, е че през последните години са усъвършенствали получаването на прави и обратни транзистори с еднакви параметри на MOSFET и тъй нататък, в интегрално изпълнение за всякакви мощности, и вече не е необходимо да ги правят с дискретни елементи, та да подбират по парамети. Това е прекрасно за телефон джангър слушалки вариант. И до там. Таван.

    руснаците са на светлинни години от нас-наскоро една мадама-системен администраор-българка ми каза, че правят няква база данни с отворен код, да не плащат на гадните империалисти-еми на-забравих и името-това е, а-де-помагайте, викам-сигурно я правят заедно с китайците...

      Додекаедъра е гот, ама ми се струва повече чанч дори и от кълбото.

    А да сте чували, че на AC/DC джангър усилвателите са на ламби? Случайно ли?? или това  е капиталистическа пропаганда? Между другото в Австралия много ги правят несмотря на жегите там. Имах един познат-дето осигуряваше лампи за австралийците-намираше работа на руските заводи. От него научих някои неща...... Викам му-ами жегите? ..."Ееее....който си има брада-има си и гребенче-специално климатиче духа там на усилвателя 2 по 125 вата с консумация 1 киловат.....като сляза от колата да ходя на гости на пича там-земята се тресе...."

     Тва от капиталистическа Австралия   ;) такива ми ти работи....абе не е като пластмаските от Мола....
« Последна редакция: Apr 21, 2017, 14:34 от ЗевсБг »
Активен

Кубунту  със Realtime Kernel дава звук, който няма нищо общо с другите дистрибуции...Линукс е за галеници на Боговете-не е за простосмъртни...при прекомпилиране-make menuconfig, Under ‘Processor type and features’, Scroll  down to ‘Timer Frequency’ and set this to 1,000Hz!!! за 3.12 иска lzop

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3402
    • Профил
Re: Звукът в Линукс
« Отговор #94 -: Apr 20, 2017, 20:47 »
Naka с този генератор на ток няма да слуша музика, ами нещо друго.

що бе. движението на бобинката е точно право порпоционално на тока. Не на напрежението.
http://www.current-drive.info

вие ще видите като го направя, ще сложа в кошчето всякакви лампи трансформатори, Мос транзистори, германиеви транзистори и вся остальная сволочь.
« Последна редакция: Apr 20, 2017, 20:50 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

ЗибелтБг

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1302
  • Distribution: Kubuntu 14.04 Realtime 3.12.0-rt2 JACK Audio Connection Kit
  • Window Manager: KDE 4.13.3 !!! VLC-настр-Аудио-SRC-Sinc function(best quality)
  • М
    • Профил
    • WWW
Re: Звукът в Линукс
« Отговор #95 -: Apr 20, 2017, 20:59 »
Naka с този генератор на ток няма да слуша музика, ами нещо друго.

що бе. движението на бобинката е точно право порпоционално на тока. Не на напрежението.
http://www.current-drive.info

вие ще видите като го направя, ще сложа в кошчето всякакви лампи трансформатори, Мос транзистори, германиеви транзистори и вся остальная сволочь.

   Споко-тая идея е реализирана много отдавна с ламби, от там е взета-такава е на моя усилвател, нищо ново под Слънцето, само, че се подава директно на катода на първата ламба. Ефекта е страхотен. И няма загуба на мощност-както при тази схема, щото говорителя е вързан директно към трафа, а трафа е свързан през този резистор към маса, и от там се взима. Прави се с плитка ООВ по напрежение, а това е по ток, тоест комбинация от двете. Всъщност-генерираната информация  от говорителя се подава на входа , и се получава нещо като сигнал на грешката, който се използва за да се елиминира паразитното разтрептяване на мембраната. Само че, едно е да коригираш от мръсния паразит на полупроводника, и бламуркането на мембраната от липса на трансформатор, друго е да коригираш от много по-малката грешка на лампата и трансформаторния вариант, защото лампата, която е безалтернативна, е несравнимо по динамична от тъпата плочка. Слушам така от 20 години.
« Последна редакция: Apr 20, 2017, 21:59 от ЗевсБг »
Активен

Кубунту  със Realtime Kernel дава звук, който няма нищо общо с другите дистрибуции...Линукс е за галеници на Боговете-не е за простосмъртни...при прекомпилиране-make menuconfig, Under ‘Processor type and features’, Scroll  down to ‘Timer Frequency’ and set this to 1,000Hz!!! за 3.12 иска lzop

runtime

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 807
  • Distribution: Ubuntu 14.04
  • Window Manager: Unity
  • LZ1DOT
    • Профил
    • WWW
Re: Звукът в Линукс
« Отговор #96 -: Apr 20, 2017, 21:26 »
Зевсе дай някоя изпитана схема с EL34. Да е нещо около 2 x 20~50W изходна мощност?!?
Ще прежалвам една хилядарка за опита! И елементите да са що-годе достъпни, да не ме хвърлиш с някой германиев диод от първата световна война дет да се чудя в кой музей да го търся.
После ще си кажа мнението :) Или ще те псувам или ще дойда да пием бира! [_]3
« Последна редакция: Apr 20, 2017, 21:38 от runtime »
Активен

ЗибелтБг

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1302
  • Distribution: Kubuntu 14.04 Realtime 3.12.0-rt2 JACK Audio Connection Kit
  • Window Manager: KDE 4.13.3 !!! VLC-настр-Аудио-SRC-Sinc function(best quality)
  • М
    • Профил
    • WWW
Re: Звукът в Линукс
« Отговор #97 -: Apr 20, 2017, 21:39 »
Зевсе дай някоя изпитана схема с EL34. Да е нещо около 2 x 20~50W изходна мощност?!?
Ще прежалвам една хилядарка за опита! И елементите да са що-годе достъпни, да не ме хвърлиш с някой германиев диод от първата световна война дет да се чудя в кой музей да го търся.
После ще си кажа мнението :) Или ще те псува или ще дойда да пием бира! [_]3

  Не съм уверен, че ще правиш каквото и да е, та да се занимавам със схеми, и обяснения. Пиши на Л.С. Омръзна ми да пиша. Не ти трябва хилядарка. Като го направиш, ако искаш направи тема във форума.  Хе хе-така ще съм по-авторитетен.
« Последна редакция: Apr 21, 2017, 14:43 от ЗевсБг »
Активен

Кубунту  със Realtime Kernel дава звук, който няма нищо общо с другите дистрибуции...Линукс е за галеници на Боговете-не е за простосмъртни...при прекомпилиране-make menuconfig, Under ‘Processor type and features’, Scroll  down to ‘Timer Frequency’ and set this to 1,000Hz!!! за 3.12 иска lzop

runtime

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 807
  • Distribution: Ubuntu 14.04
  • Window Manager: Unity
  • LZ1DOT
    • Профил
    • WWW
Re: Звукът в Линукс
« Отговор #98 -: Apr 20, 2017, 21:59 »
Цитат
Не ти трябва хилядарка.

Е как бе, само лампите са има няма над 300 лв. :) Като сложим и останалите елементи, трафа и т.н. с разходите за обикаляне и корпуса.... си е има няма 500-600 лв минимум. Като се има в предвид, че при мен от първия път все гърми нещо...  [_]3
Но средствата не са от значение голямо. Ще се дават. А за статия няма проблем, ще я напиша със снимки и видео ако трябва.

П.С. писах ти.
Активен

vektorman

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 206
    • Профил
Re: Звукът в Линукс
« Отговор #99 -: Apr 20, 2017, 22:26 »
Цитат
интересно ми е, коя марка са едните и другите? Английските и Немските?

Немските тонколони които купих са Quadral Quintas 404: http://www.quadral.com/lautsprecher/quintas-404/, които са двойка централни колони и са част от по-голям комплект за домашно кино наречен Quadral Quintas 5000 II. Oт английските си спомням тогава че слушах Tannoy - не помня модела, но е бил горе долу на сходна цена с моите.  Не помня марките и моделите на останалите, защото оттогава минаха 3-4 години. Слушах ги тогава в технополис. За Tannoy съм сигурен и ги запомних понеже тогава коментирах случката с колега който се интересува от тези неща и беше много учуден че немските свирят по-хубаво специално от Tannoy. Той предположи че последните не са били още разработени и затова не съм им харесал звука.   
Активен

ЗибелтБг

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1302
  • Distribution: Kubuntu 14.04 Realtime 3.12.0-rt2 JACK Audio Connection Kit
  • Window Manager: KDE 4.13.3 !!! VLC-настр-Аудио-SRC-Sinc function(best quality)
  • М
    • Профил
    • WWW
Re: Звукът в Линукс
« Отговор #100 -: Apr 22, 2017, 09:33 »
На мен ми беше интересно.Преди години. Много исках да зная, как да си направя колони. Ма много. И много рових в интернет, защото бях чувал, че се пресмятал обем на колоните и прочее. И търсих математиката, формули, как се правят филтри и изобщо обяснено всичко подробно. Не намерих почти нищо и много се разочаровах. Сякаш липсва нещо много основно за нещо много тривиално на пръв поглед. Търсих и за камини как се правят и смятат и това липса. Много ми прилича на това да отпътуваш за Великобритания за месец на разходка и никой да не ти каже или никаде да не намериш инфо за това, че зарядното на телефона и на лаптопа, няма да влезе в техните контакти. И това може да ти провали деня, че и още два напред.

Звука е нещо невероятно и мисля, че много се подценява. С него можеш да общуваш, да си переш дрехите, да виждаш под замята и във вътрешността на предмети и живи тела. С него можеш да чупиш чаши, но можеш да събориш и голяма сграда. Можеш да режеш със звук, дори да правиш операции без да правиш външен разрез, а директно да режеш вътре в тялото.

    4096bits -Конструирал съм камина - затворен тип-със стъкло, и съм постигнал КПД над 95%- нещо непостижимо за Великите фирми с чудовищен бюджет. А във фирмите-дето продават камини, се оказа, че не знаят елементарни неща по топлотехника. Същата работа-като наще колони. Никога не съм учил топлотехника-но резултатите ме накараха да се замисля за кой-ли път за посредственноста по принцип в мисленето на човечеството като цяло.

      Обаче ще трябва да дойдеш да си я видиш. Пиши на Л.С.  Преди 8 години писах в един сайт за алтернативни енергии, викат-чертай схема-аз пък-няма, учил съм транзистори да чертая, не къщи. А камината точно гореше, и пращеше. Никой не дойде.....хе хе...


      "Раздай Сполуката раздай докато е време....."

        ....Из песен на ФСБ..... да няма лафове за циганката....печката и т.н.....

     Абе защо в нашия сайт няма проверка на правориса?? Писна ми, пък винаги правя грешки,  вие не правите ли?, та после малоумно да ги четете, и поправяте?....
« Последна редакция: Apr 22, 2017, 09:43 от ЗевсБг »
Активен

Кубунту  със Realtime Kernel дава звук, който няма нищо общо с другите дистрибуции...Линукс е за галеници на Боговете-не е за простосмъртни...при прекомпилиране-make menuconfig, Under ‘Processor type and features’, Scroll  down to ‘Timer Frequency’ and set this to 1,000Hz!!! за 3.12 иска lzop

sstefanov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 158
    • Профил
Re: Звукът в Линукс
« Отговор #101 -: Apr 23, 2017, 09:31 »
На който му се чете нещо извън догмите:

http://www.decware.com/newsite/articles.html
https://www.passdiy.com/project

runtime, ето ти една схема, нищо че не е 40-50W:
http://www.bgaudio.org/modules.php?name=News&file=article&sid=4
« Последна редакция: Apr 23, 2017, 09:36 от sstefanov »
Активен

vektorman

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 206
    • Профил
Re: Звукът в Линукс
« Отговор #102 -: Apr 26, 2017, 11:57 »
И от мен един линк: http://audioplatinum.com/ на фирма от Варна които продават дакове и кит за сглбяване на лампов усилвател за 240лв без ДДС ако на някой му се запоява.
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3402
    • Профил
Re: Звукът в Линукс
« Отговор #103 -: Apr 26, 2017, 13:14 »
Я какво пишело тук:
https://www.neurochrome.com/modulus-86/
THD 0.00035 % с полупроводници. Край с лампите и триодите.

Значи ако един усилвател е обхванат с много дълбока отрицателна обратна връзка, то нелинейните изкриявания (THD) намаляват с дълбочината на обратната връзка. Но има една уловка. Трабва самият усилвател без обратната връзка да бъде много бърз да има много висока честота (>>20khz), така че дълбочината на обратната връзка да се запази дълбока в целият обхват 20-20khz. Очевидно това може да се постигне със съвременните бързи операционни усилватели.

Цитат
Според тези книги, няма разлика в звученето на 2 усилвателя (или говорителя, или нещо друго), ако параметрите им на хартия са еднакви. На практика е доста по-различно.

Аз мисля, че Няма разлика в звученето ако параметрите им са еднакви. Въпросът е, че не се обявяват всички параметри или просто се лъже в данните.
Например THD обикновенно го дават само за 1khz (Ако изобщо го дадат). Но трябва да се даде за абсолютно всички честоти (20-20khz)- (така както е в този линк) и за всички мощности: 0W-40W. Ако така сравнявате два усилвателя ще видите как ще им цъфнат различията - и от там разликите в звучението.

Няма какво друго да има освен 1.честотната характеристика и 2.привнесените(паразитните) хармоници(THD). Ухото го дразнят точно THD-то. Да не забравяме че ухото прави точно 'фурие преобразувание' и възприема именно честотите.
« Последна редакция: Apr 26, 2017, 14:19 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

ЗибелтБг

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1302
  • Distribution: Kubuntu 14.04 Realtime 3.12.0-rt2 JACK Audio Connection Kit
  • Window Manager: KDE 4.13.3 !!! VLC-настр-Аудио-SRC-Sinc function(best quality)
  • М
    • Профил
    • WWW
Re: Звукът в Линукс
« Отговор #104 -: Apr 26, 2017, 14:34 »
        " Двойна е Вратата на Истината-Правда"

    Из "Книга на Мъртвите" на древните Египтяни....

     И си прав, и не си прав-има параметри, които  се премълчават,  има и друг параметър, че след 4-та хармонична Ламбите престават да бичат боклук, докато транзисторите бичат на воля, обаче има и неща, които са неподвластни на уредите, защото не са изучени най-малко, и така във ред, дето не се знае-къде му е краят.

    Освен, че съм завършил техникум по радио и телевизия,  съм завършил и Кино и Телевизионна Режисура и Операторско майсторство-та имам Мощноста да "Прожектирам" сценария по темата...


    Двойна е вратата.....Запомни го-мъдри хора са го написали, които са имали достъп до холограмни компютри! Кивота е това! Да не ми се правят съвременните учени, че нещо знаят.

  Ако изкаш да прозреш в Техниката-трябва да прозреш в изкуството, ако изкаш да прозреш в изкуството-трябва да прозреш в техниката-това е мое, можеш да си го запишеш в журналистическия си бележник

    "А не знаете ли-че сте Богове??" - цитат на Исус Христос във евангелие от Йоан....
« Последна редакция: Apr 26, 2017, 14:52 от ЗевсБг »
Активен

Кубунту  със Realtime Kernel дава звук, който няма нищо общо с другите дистрибуции...Линукс е за галеници на Боговете-не е за простосмъртни...при прекомпилиране-make menuconfig, Under ‘Processor type and features’, Scroll  down to ‘Timer Frequency’ and set this to 1,000Hz!!! за 3.12 иска lzop