Автор Тема: Wifi на покрива, кабели и такива работи  (Прочетена 13099 пъти)

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Wifi на покрива, кабели и такива работи
« Отговор #30 -: Oct 07, 2014, 20:32 »
Ами жичкаджиите казват, че проблема е, че така си правиш личен гръмоотвод. И като се позамисли човек, без хич нищо да разбира от тоци, физика като нас простосмъртните, звучи ама много правдоподобно.

Само се чудя. Преди всички имахме антени. Защо тогава не ни е тресло? Светкавицата не е можела да си избере, коя пръчка да удари???
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

pennywise

  • Гост
Re: Wifi на покрива, кабели и такива работи
« Отговор #31 -: Oct 07, 2014, 20:48 »
Ясно ми е това с кабела, но кабел имаш така или иначе. На нашата сграда имаме 3 гръмоотвода и мисля, че са правилно направени и зазимени. И все пак не бих разчитал на тях.

Мисля че не ни е тресло защото по комунизма са слгали гръмоотводи направени като хората. Виж сега на колко нови сгради има - едва ли са повече от половината. Пък и нямаше толкова кабеляк по стълбовете.
« Последна редакция: Oct 07, 2014, 20:50 от pennywise »
Активен

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Re: Wifi на покрива, кабели и такива работи
« Отговор #32 -: Oct 07, 2014, 21:25 »
Слънчево панелче, зарядно и акумулатор с изход 5V за 19.39 лв.
http://www.stbbg.com//?page_id=21&record_id=9823
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Wifi на покрива, кабели и такива работи
« Отговор #33 -: Oct 07, 2014, 23:05 »
Като падне гръм така или иначе няма оправия. То и оптика да инсталираш, горе пак трябва да има захранване, което пак ще идва по медна жица отдолу. Тъй че по-добре да не пада гръм.

Аз известно време се борих с параноята, накрая си опънах КВ "антената" (~25-30м жица) директно от джама към едно дърво зад блока. Ако случайно светкавица прасне това дърво не ми се мисли какво ще стане тука, ще има експлозии и пожари. Обаче реално шансът това да се случи е минимален предвид че има 15-етажни блокове наоколо с GSM клетки по покрива им и все си мисля че ще удари по-скоро тях отколкото мизерното дърво високо колкото 3-4 етажа. Обаче сега друга параноя ме подгони че като почнат да трещят гръмотевици наоколо, в тая жица може да се индуцира достатъчно ток че да изпържи приемника, че що не и машинката към която е вързан. Та сега проучвам вариантите това да може да се заземява безопасно с някой балун за целта, само че земята ми е малко проблемна, парното е с пластмасови тръби, водопровода е далеч, та нямам идея. Директно попадение естествено няма да го спре, но индуцирано напрежение от близки удари може би няма да са проблем.

Това беше след доста мислене по въпроса няма ли да е все пак по-добре да кача въпросната жица на покрива. Ми няма да е по-добре, чини ми се малко по-рисковано там. Па и на жицата ще и е по-добре да стои по-високо от земята, на покрива ако трябва да го направя това, ще стане опасно по-високо от гръмоотвода :)

Естествено за всичко това плащам с приличен шум, от вкъщи, от съседите и от какво ли не наоколо, но какво да се прави.

Обаче тука имаме щастието да сме 5-етажен блок сред 8 и 15-етажни такива, аз съм виждал веднъж как удря светкавица върху съседна 8-етажна панелка, но за толкова години никога не е удряла нашата кооперация.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Re: Wifi на покрива, кабели и такива работи
« Отговор #34 -: Oct 08, 2014, 09:11 »
Та сега проучвам вариантите това да може да се заземява безопасно ...
Ето това е решението за теб. Монтира се с винтове към черчевето на прозореца (пояснение за тези, които не са виждали такова нещо в къщата на баба си :) . BTW, аз бих му праснал цена 50 лв. ).
Като работиш - в положение "Антена", когато не работиш - "Земя". (Даже и разрядник са му направили към земя :)  )
« Последна редакция: Oct 08, 2014, 09:32 от laskov »
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Wifi на покрива, кабели и такива работи
« Отговор #35 -: Oct 08, 2014, 13:05 »
Обаче сега друга параноя ме подгони че като почнат да трещят гръмотевици наоколо, в тая жица може да се индуцира достатъчно ток че да изпържи приемника, че що не и машинката към която е вързан. Та сега проучвам вариантите това да може да се заземява безопасно с някой балун за целта, само че земята ми е малко проблемна, парното е с пластмасови тръби, водопровода е далеч, та нямам идея. Директно попадение естествено няма да го спре, но индуцирано напрежение от близки удари може би няма да са проблем.

Точно от индукция най вече гърмят. Жив пример: Имах заебан 30 м. лан кабел опънат към съседният вход - една стара WarCraft-ска мрежа. Та кабела си висеше, изобщо не беше свързан от другият край, обаче при мен все още влизаше в лан карта. Та при една буря ми гръмна въпросната карта. А съм само на 4-ти етаж и кабела отиваше на долу.


А заземяването може да стане към нулата на ел-инсталацията. Където свършва/почва инсталацията на сградите нулите ги заземяват. То затова и се нарича нула/земя. корпусите на компютрите също са 'заземени' щото са вързани към нула/земя. http://shuko.free.bg/
 

Към водопровода пак е проблематично, щото вече навсякъде масово слагат 'пласамасови' тръби. Но даже и инсталацията да е от старите стоманени тръби - пак не е сигурно, щото някъде може да има сменен участък с пласмасови тръби. Откъде да знаеш дали съседа ти отдолу не е решил да си смени тръбите.
« Последна редакция: Oct 08, 2014, 13:39 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Wifi на покрива, кабели и такива работи
« Отговор #36 -: Oct 08, 2014, 13:28 »
Само се чудя. Преди всички имахме антени. Защо тогава не ни е тресло? Светкавицата не е можела да си избере, коя пръчка да удари???

Ами тресло ни е. Имаше бая гръмнали телевизори. Но обикновенно гръмотвода е монтиран много нависоко спрямо антените. Та като удря гръм от светкавизата излизат и 'мустаци' - разлоняват се разни нишки. Та гръмоотвода ще приеме основният сноп.... ама ако антената ти е много наблизо може да придърпа някой мустак. :o
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Wifi на покрива, кабели и такива работи
« Отговор #37 -: Oct 08, 2014, 13:48 »
Я само да попитам, нещо подобно на това няма ли да свърши същата работа?

http://www.vga-sat.com/e-shop/index.php?149,dse-opf-10-%E3%F0%FA%EC%EE%E7%E0%F9%E8%F2%ED%E8%EA


С идеята не да издържа на преки или близки попадения, а просто от натрупано статично електричество и индуцирано такова по време на бури?
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

Stancho_25

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 234
    • Профил
Re: Wifi на покрива, кабели и такива работи
« Отговор #38 -: Oct 08, 2014, 14:02 »
Такова нещо най вероятно ползва варистор за целта.
Активен

Odido

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 627
  • Distribution: Arch Linux
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Re: Wifi на покрива, кабели и такива работи
« Отговор #39 -: Oct 08, 2014, 14:25 »
Я само да попитам, нещо подобно на това няма ли да свърши същата работа?

http://www.vga-sat.com/e-shop/index.php?149,dse-opf-10-%E3%F0%FA%EC%EE%E7%E0%F9%E8%F2%ED%E8%EA


С идеята не да издържа на преки или близки попадения, а просто от натрупано статично електричество и индуцирано такова по време на бури?

Ами то пише,че издържа на статични напрежения.
Активен

"Congratulations, you broke the Internet
Look at what you did! Are you happy now?"

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Wifi на покрива, кабели и такива работи
« Отговор #40 -: Oct 08, 2014, 15:28 »
Я само да попитам, нещо подобно на това няма ли да свърши същата работа?

А това как се включва. Някъде трябва да се заземява. Може би корпуса? Да не направено да се мушка в някави шасита?
coaxial Gas Discharge Tube

https://www.tessco.com/products/displayProducts.do?groupId=90143&subgroupId=90567

според мен е Gas Discharge Tube. На такива високи честоти такива работи трябва да имат много ама много малък капацитет - а това е възможмо само със газови разрядници. Дажи няколко пиковарада капацитет ще замаси сигнала.

доколкото съм запознат с такива капсуловани газоразрядници е единственият надежден начин на защита. Защото много бързо сработват. Имат малък капацитет -т.е. не преебават сигнала -- могът да издържат много висок ток. Мисля че такива ги ползват и при военните.


Другият варянт за LAN е с диодна схема. Но там честотите са по ниски и капацитета на диодите не оказва влияние. Диодите също много бързо сработват.
« Последна редакция: Oct 08, 2014, 15:51 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Wifi на покрива, кабели и такива работи
« Отговор #41 -: Oct 08, 2014, 16:32 »
Обаче имам едно притеснение за този газоразрядник. Доколкото разбирам, тия неща имат някакъв lifetime, там няколко пъти като мине по-високото напрежение, сдават фира пермаментно и трябва да се подменят. Проблемът е че няма откъде да разбера колко пъти се е случило това, в следствие на което в един хубав момент следващото лошо нещо което се случи, ще успее да поломи техниката. Много ми е интересно как се тестват тези неща като тестването съответно не включва имплицитно съкращаване на живота им.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Wifi на покрива, кабели и такива работи
« Отговор #42 -: Oct 08, 2014, 17:05 »
Ограничен брой цикли имат само варисторите. Те деградират при всяко сработване. А тук въобще не става дума за варистори. Иначе за газоразредниците какво да им се развали. ??? те са същото като една луминисцентна лампа или разните газови лампички дето ги има по печки бойлери,... дисплеи... и т.н.

пък и не го гледай толкова черно.....Ако само един път му се наложи да сработи ще си ебати и късметлията.

Ако ли пък му се наложи да сработи 100-ина пъти ще си карък номер един в цялата галаткика.
« Последна редакция: Oct 08, 2014, 17:08 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

pennywise

  • Гост
Re: Wifi на покрива, кабели и такива работи
« Отговор #43 -: Oct 08, 2014, 19:00 »
Не разбирам много от темата, но преди време бях попаднал на един български сайт - http://lan.neomontana-bg.com/lanprotector.php
Мислите ли , че си струват?
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Wifi на покрива, кабели и такива работи
« Отговор #44 -: Oct 08, 2014, 23:48 »
Ясно, ми значи вземам едно такова нещо и няма да го мисля повече. Аз и без това мисля да изкарам 1-2 метра коаксиал от джама и чак след това жицата навън, поради други причини, та ще съчетая двете реконфигурации.

Тука падна голямо идентифициране на смущения от домакинско естество (които се оказаха че на HF честоти са огромен проблем). Двата основни проблема са импулсното захранване на десктопа и едни шибани трансформатори за лунички, май и с двете не мога да се преборя на първо четене, та колкото по-далече неекранирана жица от вкъщи, толкова по-добре. Специално тия шибани трафове за луничките ми съсипват всичко, изродите мръсни.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon