Автор Тема: Въпроси относно UEFI и OPTIMUS  (Прочетена 6274 пъти)

mazzzterZ

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 37
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Въпроси относно UEFI и OPTIMUS
« -: Mar 23, 2012, 13:13 »
Здравейте!

Наскоро реших да си купя лаптоп, защото компютъра ми е на 10год. и повече и драйверите на ATI за AGP картата ми... са просто "превъзходни". Мислех за настолен компютър но като се има предвид, че ще пътувам почти всяка седмица с влак се спрях на лаптоп и от там почнаха моите проблеми. Искам лаптопа да е с мощен процесор i7 и да поддържа VT-X и видео картата да е NVIDIA и си бях харесал GTX 560М и екрана да е 17', а може и малко повечко :). В момента това са двете неща, които ме притесняват:

1. OPTIMUS - знам за решенията като IronHide или The Bumblebee Project (за Prime не знам дали е в разработка), но знам и че може и да не проработят... но общо взето за това съм се предал. Едва ли ще намеря лаптоп, който да я няма.
2. UEFI - по-страшният проблем. Не съм много запознат с него, освен с това което пише в wikipedia и не съм го виждал, но знам, че зареди него може да не подкарам Linux. До колкото четох всички лаптопи са с него и едва ли ще имам късмета да си намеря такъв с горните характеристики, който да е без него. Единия от въпросите ми за него е дали на лаптопите може да се изключва UEFI-то и да си ползва старото(и ако да кои BIOS-и). Другият ми е дали всички латопи с BIOS-и ще ми датав достъп до конзолата на UEFI. Ако може ще бъда много благодарен ако ми препратите линк от кадето мога да се науча как да работя с него и как да си добавя Linux като OS, която да може да стартира.

Ако имате някаква друга допълнителна информация за тях ще бъда благодарен да споделите. Също ако съществуват други технологии от които трябва да ми настръхва косата, ако искам да ползвам Linux ще се радвам да споделите и тях.

Ето лаптоп на който се бях спрял: http://www.ebay.com/itm/ASUS-G74SX-XT1-2-30GHz-3-40GHz-i7-2820QM-16GB-1-5TB-Blu-Ray-3GB-NVidia-560M?item=280839494808&cmd=ViewItem&_trksid=p5197.m7&_trkparms=algo%3DLVI%26itu%3DUCI%26otn%3D3%26po%3DLVI%26ps%3D63%26clkid%3D7202127637587474555

П.П. Ако мога да влезна в UEFI конзолата, при всеки ъпдейт на кърнали ще ми се налага ли да добавям кода на новия кернел в UEFI-то ?
Активен

clovenhoof

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 534
  • Distribution: Mac OSX 10.9.2
    • Профил
Re: Въпроси относно UEFI и OPTIMUS
« Отговор #1 -: Mar 23, 2012, 13:41 »
Много скъпа доставка: $278.04. Не се ли обезсмисля поръчката от eBay.
Активен

We are just a moment in time
A blink of an eye
A dream for the blind
Visions from a dying brain

vyrgozunqk

  • Гост
Re: Въпроси относно UEFI и OPTIMUS
« Отговор #2 -: Mar 23, 2012, 13:44 »
Ако искаш UEFI, още няма да намериш, ще го имат тези с брандинг Windows 8... Засега е рано, така, че споко!

С оптимуса не знам до колко си наясно, но там за всяко приложение, което искаш да ползва нвидията, трябва ръчно да го задаваш  и ти се стартира в 'ускорен' от нея прозорец. Което лично за мен е идиотско!

С новите радеони слава богу няма такива глупости и си имаш пълен GPU switching, като под уиндоус... Просто Нвидия не желаят да поддържат Optimus...

Препоръчвам ти от тази гледна точка да се насочиш към атита, нещо тип 6570 и нагоре...

Второ не гледай асусите, в една друга тема обсъждахме прегряванията на тошиба и HP g6 сериите, е асус е същата история, даже си мисля, че ползват същият производител на шасита... Отделно самите шасита са им много 'пластмасови' и калпави, ако пътуваш много и гледаш над 15 инча лаптоп, ще е много паянтово и чупливо изпълнение... Насочи се към нещо други, като избягваш на HP G6 сериите, всички тошиби, асуси и Acer-и...
За HP клас ProBook и нагоре...
Активен

mazzzterZ

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 37
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Re: Въпроси относно UEFI и OPTIMUS
« Отговор #3 -: Mar 23, 2012, 13:49 »
Много скъпа доставка: $278.04. Не се ли обезсмисля поръчката от eBay.

Знам, че е скъпа и не съм се спрял точно на него. Просто искам първо да си изясня нещата с UEFI и OPTIMUS и тогава ще тарся други алтернативи. Иначе цената в България е може би по-скъпа. Същия лаптоп с процесор i7 2760QM и RAM със скорост 1600Mtps е около 4000лв. без ДДС(alienware), което е доста по-скъпо от този лаптоп, който ще ми струва около 3000лв(в ebay е без ДДС и не знам дали ще ми начеслят ДДС в България като физическо лице или като фирма, но това по-късно ще разучавам).
Активен

mazzzterZ

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 37
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Re: Въпроси относно UEFI и OPTIMUS
« Отговор #4 -: Mar 23, 2012, 13:58 »
Ако искаш UEFI, още няма да намериш, ще го имат тези с брандинг Windows 8... Засега е рано, така, че споко!

С оптимуса не знам до колко си наясно, но там за всяко приложение, което искаш да ползва нвидията, трябва ръчно да го задаваш  и ти се стартира в 'ускорен' от нея прозорец. Което лично за мен е идиотско!

С новите радеони слава богу няма такива глупости и си имаш пълен GPU switching, като под уиндоус... Просто Нвидия не желаят да поддържат Optimus...

Препоръчвам ти от тази гледна точка да се насочиш към атита, нещо тип 6570 и нагоре...

Второ не гледай асусите, в една друга тема обсъждахме прегряванията на тошиба и HP g6 сериите, е асус е същата история, даже си мисля, че ползват същият производител на шасита... Отделно самите шасита са им много 'пластмасови' и калпави, ако пътуваш много и гледаш над 15 инча лаптоп, ще е много паянтово и чупливо изпълнение... Насочи се към нещо други, като избягваш на HP G6 сериите, всички тошиби, асуси и Acer-и...
За HP клас ProBook и нагоре...

Това е успокояващо да знам, че UEFI ще излиза с Windows 8 лого лаптопи, но има ли вариант някои от текущите да са с него? Даже и минимален да е той?

ATI-та, но драйверите им не са толкова добри, колкото на NVIDIA(от последни сведения, които имам). В момента съм с ATI видео карта и никога не бях доволен от нея в сравнение с NVIDIA-ска, която имах(изгоря...), но може и да не съм много прав, защото както бях казал в първия пост тя е на AGP слот.

Според теб кои марки и техни серии ще са най-малко предразположени към прегряване?
Активен

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

mazzzterZ

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 37
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Re: Въпроси относно UEFI и OPTIMUS
« Отговор #6 -: Mar 23, 2012, 14:09 »
Можеш ли да ми кажеш с какво това: http://www.ebay.com/itm/ASUS-G74SX-XT1-2-30GHz-3-40GHz-i7-2820QM-16GB-1-5TB-Blu-Ray-3GB-NVidia-560M?item=280839494808&cmd=ViewItem&_trksid=p5197.m7&_trkparms=algo%3DLVI%26itu%3DUCI%26otn%3D3%26po%3DLVI%26ps%3D63%26clkid%3D7202127637587474555
е по-добро от това: http://laptop.bg/laptops-asus-N53-asus_n53sm

1. Търся 17' екран
2. В момента си мисля след половин година или повече да си ъпдейтна RAM паметта на 1600Mtps(ако е възможно, не съм запознат със нещата, които ще са пречка)
3. Не поддържа VT-d
4. За друго не се сещам.
Активен

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Re: Въпроси относно UEFI и OPTIMUS
« Отговор #7 -: Mar 23, 2012, 14:22 »
//това е offtopic, ама все пак
Търся 17' екран
като се има предвид, че ще пътувам почти всяка седмица с влак

Като се има това пред вид, не бъди толкова убеден в 17-те инча. Посоченият от теб лаптоп е 8.7 паунда, което е почти 4 килограма.  :o  "Стандартен" лаптоп (15 инча, около 2.6 кг) те изгърбва за максимум час, какво остава за толкова голям...
Активен

iggeorgiev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 32
    • Профил
Re: Въпроси относно UEFI и OPTIMUS
« Отговор #8 -: Mar 23, 2012, 14:25 »
Има и друг проблем.

Аз съм с DELL Inspironа 5110 Intel i5 i Nvdia optimus. Въпреки гимнастиките на vyrgozunqk(потърси темата 32 vs 64), при мен батерията продължава да издържа едва 2 ч. под Ubuntu 11.10. Под Win 7 - 5ч. Ако ти трябва комп. който да ползваш във влак, поинетресувай се как се държи батерията по Linux.
Активен

iggeorgiev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 32
    • Профил
Re: Въпроси относно UEFI и OPTIMUS
« Отговор #9 -: Mar 23, 2012, 14:27 »
bop_bop_mara,

Ние 100 килограмовите, нямаме такива проблеми. ;D
Активен

mazzzterZ

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 37
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Re: Въпроси относно UEFI и OPTIMUS
« Отговор #10 -: Mar 23, 2012, 14:38 »
//това е offtopic, ама все пак
Търся 17' екран
като се има предвид, че ще пътувам почти всяка седмица с влак

Като се има това пред вид, не бъди толкова убеден в 17-те инча. Посоченият от теб лаптоп е 8.7 паунда, което е почти 4 килограма.  :o  "Стандартен" лаптоп (15 инча, около 2.6 кг) те изгърбва за максимум час, какво остава за толкова голям...

Не ме интересуват килограмите на лаптопа, а и колко издържа батерията пак не ме интересува... интересува ме лаптопа да е там кадето съм аз. Това за влака го казах просто да подчертая защо не желая да си взема декстоп компютър. То като падне батерията ще отида някаде кадето има контакт и хоп всички проблеми са решени.

Edit: П.П. Като слезнеш от влака лесно можеш да намериш контакт... МОЛЯ БЕЗ ПОВЕЧЕ ОФТОПИК ОТГОВОРИ !
« Последна редакция: Mar 23, 2012, 15:10 от mazzzterZ »
Активен

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Re: Въпроси относно UEFI и OPTIMUS
« Отговор #11 -: Mar 23, 2012, 14:55 »
То като падне батерията ще отида някаде кадето има контакт и хоп всички проблеми са решени.

То защото в БДЖ има контакти :D :D :D.
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

petar258

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 399
  • Distribution: Ubuntu-mate 16.04, Windows 7
    • Профил
Re: Въпроси относно UEFI и OPTIMUS
« Отговор #12 -: Mar 23, 2012, 16:31 »
Много скъпа доставка: $278.04. Не се ли обезсмисля поръчката от eBay.

Знам, че е скъпа и не съм се спрял точно на него. Просто искам първо да си изясня нещата с UEFI и OPTIMUS и тогава ще тарся други алтернативи. Иначе цената в България е може би по-скъпа. Същия лаптоп с процесор i7 2760QM и RAM със скорост 1600Mtps е около 4000лв. без ДДС(alienware), което е доста по-скъпо от този лаптоп, който ще ми струва около 3000лв(в ebay е без ДДС и не знам дали ще ми начеслят ДДС в България като физическо лице или като фирма, но това по-късно ще разучавам).

Ако в документите за доставката пише истинската цена и идва от държава извън ЕС, ще ти сложат ДДС, и не само върху цената на лаптопа но и върху цената за доставката.
Активен

vyrgozunqk

  • Гост
Re: Въпроси относно UEFI и OPTIMUS
« Отговор #13 -: Mar 23, 2012, 17:41 »
Сетих се защо ви падат батерийте с оптимус, защото реално нвидийската карта е винаги активна в режим 'готовност'. При атитата докато не оправиха драйверите имаше същия проблем, ползва се изцяло видеото, но не изключиш ли радеона, той смучеше почти 30 вата... 

Модели немога да ти препоръчам ( просто нямам време да хвана да ровя ), за асусите трябва много да се внимава, има някой много сполучливи бройки, но повечето са зле като цяло. При HP, както казах насочи се към серийте ProBook, EliteBook... Lenovo, Siemens LifeBook,  MSI даже ако щеш тези TurboX на плезио нямат проблеми с охлажданията.  :) А почти всички марки имат модели със сходни параметри...

Активен

mazzzterZ

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 37
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Re: Въпроси относно UEFI и OPTIMUS
« Отговор #14 -: Mar 23, 2012, 18:05 »
Сетих се защо ви падат батерийте с оптимус, защото реално нвидийската карта е винаги активна в режим 'готовност'. При атитата докато не оправиха драйверите имаше същия проблем, ползва се изцяло видеото, но не изключиш ли радеона, той смучеше почти 30 вата... 

Аз съм се сблъсквал с лаптоп с  OPTIMUS технологията и бях пробвал само IronHide, но не стана... защото от малкото четене бях разбрал, че bumblebee е deprecated, но сега като си търся лаптоп се поразтърсих и се надявам следните линкове да ви помогнат:
https://github.com/Bumblebee-Project/Bumblebee/wiki/History-of-the-project
http://askubuntu.com/questions/108648/bumblebee-or-ironhide
http://askubuntu.com/questions/36930/how-well-do-laptops-with-nvidia-optimus-work
« Последна редакция: Mar 26, 2012, 16:26 от mazzzterZ »
Активен

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
Windows, Linux, UEFI
Настройка на програми
Arvigeus 26 9443 Последна публикация Jun 23, 2012, 17:28
от n00b
kernel 3.12 OPTIMUS
Системни настройки
gangov 0 1735 Последна публикация Nov 05, 2013, 17:20
от gangov
Optimus с linuxmint 16 - помощ
Настройка на хардуер
gecataxx 1 1530 Последна публикация Mar 12, 2014, 12:12
от 4096bits
Забрана за стартиране на Линкс - реализирана отделно от UEFI Security Boot?
Настройка на хардуер
vstoykov 2 2431 Последна публикация Jan 11, 2016, 15:56
от zahari_bgr