Автор Тема: Избор на ОС за сървър за бекъп  (Прочетена 7970 пъти)

cjbolland2

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 48
    • Профил
Re: Избор на ОС за сървър за бекъп
« Отговор #15 -: Nov 02, 2013, 11:29 »
Интересен разговор се е заформил тук.Аз също трябва да намеря решението на подобна задача.Ето го и него - има сървър с Убутну на който се съхраняват данни(фактури,таблици и текстови файлове)Потребителите от адмиснистрацията го достъпват чрез Самба.Също така има на разположение три харда,външни,всеки един от тях служи за бекъп на данните от сървърът.Трябва да стабе следното - когато се вкара един от тях в usb-то на сървърът трябва автоматично да се започне да прави бекъп върху външният хард.Всеки хардиск има лепенка - Понеделник,Сряда,Петък.Тук си мисля,че ще трябва да се напише явно някакъв скрипт за тази цялата работа,за да протича авт.процеса,тъй като сървърът няма никаква периферия и се работи само конзолно - обикновено или отивам на място като си нося с мен малък монитор и клавиатурка :) Може ли да ми дадете съвет как най-добре и най-лесно ще стане цялата работа.Мерси :)
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Избор на ОС за сървър за бекъп
« Отговор #16 -: Nov 02, 2013, 14:21 »
Аз моето мнение по въпроса съм си го казал, а и другите колеги са дали добри идеи. Само трябва да си ги обмислиш и тестваш кое от тях ще ти върши най-добра работа.
Ако търсиш персонално решение без да губиш време за четене и тестване, тук във форума има хора от цялата страна и все някой ще сигурно ще намери време да ти го направи на място.
Аз лично, всичко важно съм си го виртуализирал(на ESXi) и правя бекъпи на целите виртуалки дистанционно и без да ги спирам. Дори ми е виртуалка върху Убунту 12.04 десктоп и уиндоуса на който правя бекъпите и манипулирам сървъра щото труда и надеждността ми са по-скъпи от железата.
Активен

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3473
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Избор на ОС за сървър за бекъп
« Отговор #17 -: Nov 02, 2013, 16:57 »
BackupPC - малко помощ тук: http://www.howtoforge.com/linux_backuppc

 - Управлява се с уеб интерфейс, на клиентите няма нужда да се инсталира нищо - само се шерва диска
 - Преви дедупликация (при еднакви Уиндоус машини икономията на дисково пространство е значителна)
 - Показва архивите като цялостни въпреки, че ги прави инкрементално
 - Поддържа мобилни потребители чийто лаптопи се вързват към мрежата от време на време и имат дианмични ИП-та
 - На потребителите се изпращат периодично е-мейли за напомняне ако РС-то им не е архивирано наскоро
 - Позволява възстановяване и на единични файлове
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.