Автор Тема: Избор на хардуер за обучение и тестове  (Прочетена 6461 пъти)

rosko

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 53
    • Профил
Привет на всички!

Искам да попитам знаещите, можещите и най-вече хората с много ценен опит какъв хардуер технически и ценово е обосновано на този етап да закупя за обучение и множество тестове за самоподготовка като за начало за
LPI изпитите, както и вариантите съответно на Red Hat. Както разбира се и за самоубочение по пускането на различни услуги като: VPN, mail server, web server,router,firewall и др.
Имам малък опит предимно от потребителска(десктоп) гледна точка с няколко от популяните GNU Linux дистрибуции, както и с BSD оп.системи.
Ще се инсталира основно на тях сървърни дистрибуции: CentOS(Redhat),Debian, както и FreeBSD,NetBSD(Xen)
След около 2 месеца ще имам скромен бюджет от около 400-450лв, които съм решил за закупуването на хардуер -като заначало мисля да взема 2 компютъра+ монитор(всичко втора ръка), като единия задължително да има поне от 6 до 8гб рам за виртуални машини(XEN,KVM) с поддръжка на intel vt, а за другия не е задължително.
Извинявам се предварително но съм на кръстопът дали да потърся да закупя някой стари сървъри -ксенони със занижени характеристики или да взема хардуер който да е по към десктоп ориентираните но отговарящи на по горните характеристики които дадох.
От една страна четох в по стари теми тук, че сървърните машинки са по шумни и искат по-голямо захранване+ това че и самата поддръжка и добавяне на компоненти е по-скъпа, ако човек се реши да ъпгрейдва впоследствие.

От един сравнително бърз прегледа тези дни се спрях на следните 2 машинки втора употреба(може и повече впоследствие) в един сервиз:

1.
компютри FSC P5720
Процесор Core2Duo E6750 (4M Cache, 2.66GHz, 1333MHz FSB)
Ram 2GB DDR2 (max 8GB)
HDD 160GB SATA
Video Intel X3100 384MB, PCI-express x16
чипсет Intel Q33 (поддръжка до 1333MHz FSB)
оптично устройство DVD
Друго- 2xPCI, 6*USB, Lan, HD Sound
Права кутия
Втора употреба с 12 месеца гаранция.
цена: 140 лв

Допълнително
1GB ram +25лв
2GB ram +45лв
Забележка: Смятам точно този да ъпдейтна с допълнителни 4 или 6гб за да мога да разполагам с повече RAM за пускането на по-голям брой виртуални машини.


2.
Dell Optiplex GX620
Процесор   Intel Pentium D (3.0GHz, 4MB L2) -intel vt -yes
Памет   1024MB DDR2 SDRAM (Up to 4GB)
Твърд диск   80GB HDD Serial ATA 7200RPM
Оптично у-во   No Optical Drive
Видеокарта   Integrated Intel GMA 950
Комуникации   Integrated Gigabit LAN
Други   AC'97 Audio, 8xUSB 2.0, VGA, RJ-45
Тип кутия   SFF
Цвят   Черен / Сив

+монитор 19" около (70-80)лв

Разбира се това не е окончателен резултат затова и пускам въпроса тук с цел съвет и намиране на добро решение за закупуването на подходящо и прилично като цена оборудване. Разбира се мога да направя компромис за всичко стига решението да е обосновано-като разбира се например компютрите да са 3 вместо два като два да са със по слаби характеристики.

Предватително благодаря на всички които са заинтересовани да дадът ценен съвет.
Активен

vyrgozunqk

  • Гост
P3 на 1 Гхз за 20 лв. от някоя морга ти върши перфектна работа...  [_]3
Активен

rosko

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 53
    • Профил
Че аз такъв имам макар и на един стар лаптоп ThinkPad T22 P3 900Mhz.
Идеята ми беше дали си заслужава човек да закупи  хардуер-а за описаните по-горе неща?
Дали е ценово и технически оправдано и дали смисъл от цялата галемация? За мен лично има щом съм се спрял, но искам все пак и други мнения да чуя от опитни потребители минали вече по тоя път...
Активен

borovaka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1331
  • Distribution: Каквото дойде
  • Window Manager: Gnome / KDE
    • Профил
За подготовка и тестове не ти трябва хардуер, ако имаш по-мощен компютър можеш спокойно да си експериментираш с виртуални машини.
Активен

Та извода е прост: "Колкото по-големи ла*ната - толкова по-малка щетата! ... моралната де, не материалната"

rosko

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 53
    • Профил
Значи да се спра на една машинка с по-добри характеристики  и евентуално още една по-слаба за реална експлоатация впоследствие
Активен

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
А по принцип с какви машини разполагаш в момента и какво ти пречи да използваш тях? И какво планираш да правиш с машините в дългосрочен план, изключвайки учебните цели? И защо много държиш да си вземеш поне 2 машини?

Т.е. разкажи по-подробно каква е твоята визия за нещата, за да получиш мнения какво е добре и какво е излишно, какво може да се направи другояче и т.н.
Активен

rosko

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 53
    • Профил
А по принцип с какви машини разполагаш в момента и какво ти пречи да използваш тях? И какво планираш да правиш с машините в дългосрочен план, изключвайки учебните цели? И защо много държиш да си вземеш поне 2 машини?

Т.е. разкажи по-подробно каква е твоята визия за нещата, за да получиш мнения какво е добре и какво е излишно, какво може да се направи другояче и т.н.
Разполагам с един стар лаптоп както споменах P3 на 900Мхз 512рам и 20гб диск и един "Общ" по нов лаптоп(2008г) който и жената го използва често Intel core2 duo на 1.8гхз с 2гб рам и 120гб диск.
Принципно лаптопа донякъде става за обучение - но има и други хора които го ползват и не е най-доброто решение за човъркане постоянно.

Планирам -както споменах по-горе(освен за обучение) -да работи след това за виртуализация CentOS6(7) с KVM и Xen, firewall,router,mail,webmDNS,dhcp server и др. Искаше ми се да закупя машина с няколко диска за обучение за направата на различните видове райд масиви да видя реално кое как работи + евентуално направата на файлов сторидж(FreeBSD+ZFS) но предполагам затова няма да ми стигнат финансите. Смятам едната машина да е основно router,firewall,dns,dhcp сървър с 2 или 3 мрежови интерфейса, а другата(с повечко рам например) да е сървар за виртуакизация + още едно-две неща.Общо взето такива неща ми се въртят в главата.
Активен

dejuren

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1025
  • Distribution: Ubuntu, RedHat
  • Window Manager: lxde KDE4
    • Профил
Вземи си тогава десктоп от класа на "Общ по нов лаптоп(2008г)", само че го зареди с повече памет и прави всички тестове във виртуални машини, вкл РАИД и други сложни думи. Като го изстискаш докрай и имаш опит зад гърба си ще решиш как точно трябва да изглежда инсталацията на желязо, за да ти харесва и ще го преинсталираш. Виртуалните може да ги трошиш и правиш по 2-3 на ден междувременно. Въобще движи се "от простото към сложното".
Активен

http://webchat.freenode.net/?channels=ubuntu-bg
The quieter you become, the more you are able to hear.
Две седмици цъкане с мишката спестяват два часа четене на документацията.

rosko

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 53
    • Профил
Вземи си тогава десктоп от класа на "Общ по нов лаптоп(2008г)", само че го зареди с повече памет и прави всички тестове във виртуални машини, вкл РАИД и други сложни думи. Като го изстискаш докрай и имаш опит зад гърба си ще решиш как точно трябва да изглежда инсталацията на желязо, за да ти харесва и ще го преинсталираш. Виртуалните може да ги трошиш и правиш по 2-3 на ден междувременно. Въобще движи се "от простото към сложното".
Привет!
Съгласявам се с тебе но за съжалние такъв лаптоп с по 6-8гб рам и по-голям диск за около 400лв бих трудно намерил на този етап.
Споменах  "Общ по нов лаптоп(2008г)" -понеже 3-ма човека го използват и от тази гледна точка не е винаги на разположение.
Активен

rosko

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 53
    • Профил
Към този момент съм се спрял на ето това:
HP Compaq 6005 Pro SFF
Процесор   AMD Phenom II X2 (3.4GHz, 1MB L2)
Памет   4096MB DDR3 SDRAM (Up to 8GB)
Твърд диск   300GB HDD Serial ATA
Оптично у-во   Standart size DVD-RW
Видеокарта   Integrated ATI Radeon HD 4200
Комуникации   Broadcom NetXtreme Gigabit
Други   8xUSB 2.0, VGA, RJ-45, IEEE 1394
Тип кутия   SFF

Търся общо взето нещо втора ръка за сумата около 400лв. За момента съм се спрял на подобна конфигурация която ме устройва, но за съжаление без поддръжка на IOMMU -vga passthrough. Поддържа само AMD V.
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_IOMMU-supporting_hardware
Разчитам поне като избирам хардуер ако е възможно то той да поддържа и двете технологии vt-x, vt-d(intel) и AMD V AMD Vi.
Без IOMMU виртуалните машини ще работят само на процесор.
Активен

kalinik

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 539
  • Distribution: LMDE x64 2012/ LM 14 x64
  • Window Manager: Mate / KDE
  • ID user #521433
    • Профил
Re: Избор на хардуер за обучение и тестове
« Отговор #10 -: Mar 05, 2013, 18:54 »
Че моят настолен е даже "по-слаб" (Атлон е) и всичко си върви идеално, без никакви проблеми. Сега се замислям, че реално е 7-8 годишна щайга, но не смятам скоро да го сменям.Просто си върши перфектно работата. И поддържа въртуализация AMD-V , AMD- VT, тъй че този със сигурност ще е по-добър . Само си вземи повече RAM aко ще виртуализираш
 [_]3
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Избор на хардуер за обучение и тестове
« Отговор #11 -: Mar 05, 2013, 23:36 »
Специално за RHCE изпитите не ти трябва никаква виртуализация, всякаква машина, способна да подкара RHEL върши работа. Между другото, парите за нов хардуер ще са горе-долу същите като за курсовете преди изпита, но второто според мен ще ти докара доста по-голям шанс за успех. От друга страна, хардуера си остава и за след изпита, така че не знам. Съвсем прагматично погледнато, сигурно нямаше да си изкарам изпита без курсовете и не за друго, а защото нямаше как да знам какво ще ми стоварят на главата (имай предвид, че най-големият проблем е свързан с ограниченията във времето, а не с някакви особени технически познания). От друга страна, трябва да призная че на въпросните курсове скучаех доста, два дни наред се опитвах да напиша експлойт за уязвимост, която тогава беше излязла, свързана с RHEL и беше много модерна по това време и слушах за какво става въпрос с едно ухо. На изпита ми се върна тъпкано точно защото покрай всичко друго инструкторът добре си обясняваше върху какво да се акцентира и какво е вероятно да се случи, ама кой да слуша. Накрая си го взех де, ама можеше и с повече точки определено. Ако трябва да обобщя обаче, курсовете са доста полезни, не защото ще научиш нещо, което не си знаел преди, а защото ще знаеш какво ще ти се падне :)
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

solarflux

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 100
    • Профил
Re: Избор на хардуер за обучение и тестове
« Отговор #12 -: Mar 05, 2013, 23:56 »
за RHCE съм абсолютно съгласен с gat3way, курсът преди изпита много помага, за ЛПИ нямам никаква представа... Иначе http://www.kvantservice.com/Sarvari_detaili/Artikul_4747_PE1950,_1U.html ще подкара ESX и ще можеш да пуснеш 3-4 машини без проблем (ако му сложиш още рам и повече), наистина малко надхвърля бюджета, но има и други варианти... Няма нужда от монитор и клавиатура. Също и някоя микро инстанция в AWS може да свърши идеална работа (освен всичко са и безплатни първата година)
Активен

rosko

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 53
    • Профил
Re: Избор на хардуер за обучение и тестове
« Отговор #13 -: Mar 06, 2013, 00:12 »
Благодаря ви на всички за ценната информация. Сега остана да попитам каде у нас се провеждат изпити за RHEL и каква е цената на курса? По принцип съм си свалил един курс за домашно упражнение по темата:
http://www.linuxcbt.com/products_linuxcbt_el-6_edition.php
Но честно казано незнам това колко ще помогне.
И като тежест кое е по-добре и повече се цени, повече можеш да научиш? Сертифицирането с редхат нивата или LPI -които знам че се провеждат във в софииския университет сравнително често.
Принципно ме влекат редхат базираните дистрибуции, но искам да чуя и други мнения по въпроса.
Отделно ми е трудно да открия нещо втора ръка с поддръжка на AMD -V и AMD -Vi(IOMMU).
Ще се радвам да чуя и други варианти за около 400лв.
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Избор на хардуер за обучение и тестове
« Отговор #14 -: Mar 06, 2013, 00:44 »
А сега де :)

Аз моя го държах преди 4-5 години в една фирма в Дианабад. Предполагам оттогава доста неща са се променили.Честно казано не знам сега къде сертифицират.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon