Автор Тема: Започна се...  (Прочетена 193362 пъти)

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6178
    • Профил
Re: Започна се...
« Отговор #1695 -: Aug 04, 2021, 11:52 »
   Видяхте ли новото проекто-правителство ?!?

   Ужас !
Некадърник до некадърник...
Новият кандидат-министър на енергетиката също не знае какво е квтч.
За този на транспорта,ИТ и съобщенията - понятие си няма що е то
"бит","байт" и каква е разликата между тях.

Да опитат да сложат Гроздан Караджов  - самият връх на седерастията,за министър
 е брутална подигравка.



Ако аз обиколя маалата,ще намеря поне 10 човека,които са по-разбирачи.
За мен е почти безразлично, кой ще е министър. Министрите са мениджъри и нищо повече. Ако ме сложат мен за министър на нещо, ще си наема една камара специалисти за всичко, което не разбирам. Човек не може да знае всичко. От министъра се иска да може да взима работещи решения и нищо повече. Ако му трябва експертиза и консултация, винаги може да я има. Способни хора се намират все още
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Започна се...
« Отговор #1696 -: Aug 04, 2021, 11:55 »
Няма причина да не стане и обратното. Все пак deb пакета не е нищо друго от архив.

Хич не е сигурно. Във файловата система на редхатските и дебианските има доста разлики. Ей тук преди време мъчихме да подкараме един редхадски шрифт за конзола на Дебиан и така и не успяхме. А на всичкото отгоре той всъщност беше на Станфорд.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Започна се...
« Отговор #1697 -: Aug 04, 2021, 12:01 »
Цитат
Министрите са мениджъри и нищо повече. Ако ме сложат мен за министър на нещо, ще си наема една камара специалисти за всичко, което не разбирам. Човек не може да знае всичко. От министъра се иска да може да взима работещи решения и нищо повече. Ако му трябва експертиза и консултация, винаги може да я има.

А как шефа ще разбере че подинените му специалисти/консултанти/работници не го литкат (я съзнателно, я несъзнателно и те от незнание), като шефа не я разбира тази работа?

На мнение съм, че щом е шеф, трябва да знае много повече от подчинените си. 
« Последна редакция: Aug 04, 2021, 12:06 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6178
    • Профил
Re: Започна се...
« Отговор #1698 -: Aug 04, 2021, 12:27 »
Цитат
Министрите са мениджъри и нищо повече. Ако ме сложат мен за министър на нещо, ще си наема една камара специалисти за всичко, което не разбирам. Човек не може да знае всичко. От министъра се иска да може да взима работещи решения и нищо повече. Ако му трябва експертиза и консултация, винаги може да я има.

А как шефа ще разбере че подинените му специалисти/консултанти/работници не го литкат (я съзнателно, я несъзнателно и те от незнание), като шефа не я разбира тази работа?

На мнение съм, че щом е шеф, трябва да знае много повече от подчинените си.
Не съм съгласен. Създал си компания, занимаш се с нещо. След десет или петнадесет години измислят нови телхнологии и може да се наложи да се промени изцяло начина на работа. Нови специалности ли ще учиш или ще си гледаш сделките и финансите? Машинарията е подробност. Работата на този на върха е да направлява машината и накъде ще се търкаля. В твоя ред на мисли, откъде знаеш, че онези в общината или някое друго ведомство няма да ти омажат така нещата, че да не можеш да се оправиш цял месец. Или, че доктора така ще те нареди, че да те вкарат спешно в болница или дори интензивното. Трябва да приемеш, че човека си разбира работата. Иначе се превръщаш в пъдар. А пъдарът не е ръководител. Освен това, подчинените ти няма да са на сто процента, ако знаят, че постоянно някой ги гледа и оценява. Такъв стрес не е продуктивен. Ако някой системно не се справя или греши постоянно, вън. Следващия. Жалко, но това е положението и не само тук. Бащата на едно приятелче, който има строителна фирма ни разказваше веднъж, каква мъка му е било. Десет години е събирал екипа си. Хора, на които да може да разчита, че работата ще се свърши и които, ако мислят, че може да има спънки, да ги обсъдят и да търсят решение. Десет години. С щракване на пръсти не става.
А министъра, дори да е квалифициран, ще се провали поради много проста причина. В почти цялата държавна администрация са герберски калинки. Знае, не знае, сложен е на поста си и това е. Там, да изпълнява нареждането на някой отгоре. За нищо друго не е там. Поставен в зависимост и поради това послушен. С малко по-голяма заплатка. Затова я има тази поговорка: цар дава, пъдар не. Жал ми е за хората, които ще са министри сега. Дори да искат да си вършат работата, дори да са квалифицирани, реалната власт е в ГЕРБ. Там, където колелцата на машината се въртят, са техни хора. Местната власт също. Една камара кметове на ГЕРБ. Те още са на власт, дори да изгубиха изборите.
« Последна редакция: Aug 04, 2021, 12:29 от 4096bits »
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3862
    • Профил
Re: Започна се...
« Отговор #1699 -: Aug 04, 2021, 12:28 »
   Eто бе:
Гроздан Караджов в цялото му "велоколепие".

https://www.actualno.com/politics/koj-e-grozdan-karadjov-predlojenieto-na-itn-za-ministyr-na-transporta-news_1627322.html

Меринджействал в Комитета по пощи и далекосъобщения,после в БТК.

Е те ако от това не ви светне лампата:
"Професионалната му кариера започва във фондация „Отворено общество“ – София, където последователно заема длъжностите
„програмен координатор“, „главен секретар“ и „програмен директор“."
« Последна редакция: Aug 04, 2021, 12:32 от spec1a »
Активен

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3108
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Започна се...
« Отговор #1700 -: Aug 04, 2021, 12:29 »
Ако пакета е някоя програма или библиотека - забрави. Нищо няма да стане. Много ще са различни deb дистрибуцията и rpm дистрибуцията.

Но ако пакета е някой дата файл. Например докуметация, хтмл, картинки, шрифтове, дата файлове за някоя игра и т.н. има шансове за успех.


https://www.thegeekstuff.com/2010/11/alien-command-examples/

Но тогава пък, ако е само 'дата файл' възниква въпроса - защо ти е пакет. Не може ли просто да си копираш нужните файлове в директорията.

Баш програмка е, компонент за подписване с КЕП в уеб чрез браузър. Доставчика на услугата е дал за Уиндоус, естествено, и за Мак. За Линукс има само .деб. Сорс няма, разбира се. Писах на фирмата, отговориха ми успокояващо, че ще предадат на програмистите си, да направят и .рпм, после получих едно пак успокояващо писмо, че задачата е изпълнена, ама втори месец .рпм няма на сайта им. И затова ще се пробвам с тоя alien.

А за правителството.. мисля, че тези министри ще са просто разпределители на средства, накъдето им кажат.
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Започна се...
« Отговор #1701 -: Aug 04, 2021, 12:35 »
Цитат
След десет или петнадесет години измислят нови телхнологии и може да се наложи да се промени изцяло начина на работа. Нови специалности ли ще учиш или ще си гледаш сделките и финансите?

Фундаменталните работи не се променят. Да и ако трябва и за нещо не си в час, ще прочетеш, ще се осведомиш и ще се научиш. Понеже пак е свързано с фундамента, много бързо (буквално за часове) ще се ориентираш и ще се научиш.

Цитат
Трябва да приемеш, че човека си разбира работата. Иначе се превръщаш в пъдар. А пъдарът не е ръководител. Освен това, подчинените ти няма да са на сто процента, ако знаят, че постоянно някой ги гледа и оценява. Такъв стрес не е продуктивен.
Това дали знаеш нещо повече не те превръща в пъдар. (осен ако не си такъв по душа). А да обикновенно пъдарите (айде да ги кажем 'ефрейторите') са точно необразованите, които се стремят да се наложат и да показват колко много знаят пред подчинените си. С други думи тъпа мутра начело на голям бизнес.
« Последна редакция: Aug 04, 2021, 12:44 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3108
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Започна се...
« Отговор #1702 -: Aug 04, 2021, 13:35 »
Заявление на кандидат-премиера Пламен Николов:
„Плагиатството е нещо, с което ние мислим да се борим, и то по много ефективен начин. Планираме да създадем електронна система с изкуствен интелект, която да следи абсолютно всички публикации, за да може да се правят отчисления за всички учени, които са цитирани. След като се въведе тази система ви гарантирам, че у нас плагиатството рязко ще спадне, така както в Германия и Франция“

В lex.bg е източника.
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Започна се...
« Отговор #1703 -: Aug 04, 2021, 14:23 »
А министъра, дори да е квалифициран, ще се провали поради много проста причина. В почти цялата държавна администрация са герберски калинки. Знае, не знае, сложен е на поста си и това е. Там, да изпълнява нареждането на някой отгоре. За нищо друго не е там. Поставен в зависимост и поради това послушен. С малко по-голяма заплатка. Затова я има тази поговорка: цар дава, пъдар не. Жал ми е за хората, които ще са министри сега. Дори да искат да си вършат работата, дори да са квалифицирани, реалната власт е в ГЕРБ. Там, където колелцата на машината се въртят, са техни хора. Местната власт също. Една камара кметове на ГЕРБ. Те още са на власт, дори да изгубиха изборите.

Засега не искам да влизам в подробности, но не отдавна се запознах с герберски кмет, който с чисто сърце бих гласувал за него, стига да бях жител на общината му. Това му е трети кметски мандат. Старая се винаги да подхождам непредубедено към хората. Но в този случай не успях. От съвсем малкото, което знаех за този човек (и името му не знаех), си казвах — к~ъв е тоя? Ами няма такова нещо. Точно за десет минути, вече ме беше спечелил. А още не беше започнал разговора си с мен.

За сметка на това желая да ви разкажа за един видински кмет. Срещнах го за пръв (и последен) път много години преди да стане кмет. Бях студент втори курс и имах да пиша курсова работа. Това беше голям проблем. Към '99 год. Видин беше на най-ниската си точка на бедност. Неотдавна бяха закрили най-големия завод, а от три индустриални зони, работиха общо две предприятия. Едното от тях беше немска собственост. Дългогодишен директор му беше бъдещия кмет. Понастоящем е покойник.

Майка ми от някакъв предишен живот познаваше този човек. Не съм сигурен и не съм питал, дали е по комсомолска линия. Мисля, че едва ли е по партиина. Майка ми непрестанно имаше проблеми с партията, защото нейната майка ходеше на църква всеки четвъртък и събота. Не е имало нещо повече от привикване, но все пак си беше проблемно. Както и да е, успя да ми уреди среща с един от големците на града.

Бях удивен. Казвал съм ви, че този град е спрял развитието в мисленето си някъде почти два века преди да падне под турско. А този човек говореше на моя език. Беше абсолютен европеец. Не вярвах на ушите си.

Години по-късно го видях отново, но вече на телевизионния екран. Беше влязъл в общинския съвет. Доброто ми впечатление за него само се затвърждаваше. Последваха нови местни избори, където се кандидатира за кмет. Ако да бях гласувал на тези избори (вече се бях прибрал във Видин) щеше да е извъртане на душата да не дам гласа си за него.

Какво се случи? Изритаха го едва ли не с камъни в края на мандата му. Остана в историята като най-лошия кмет, който някога сме имали. Остави общината с над 50 млн. кредити. Наследихме море от проблеми.

Има го момента, че беше кмет в най-тежкото време — това на голямата, финансова измама на уолстрийтчани. Но родината е имала далеч по-тежки моменти и не толкова отдавна. Той е бил стопански ръководител във времена на хипер-инфлация, най-лошото възможно, което може да се случи на една икономика.

След него за един мандат имаше комуняга. И него го приехме с добро чувство. Беше финансист, беше млад и енергичен. Края на неговия мандат беше белязан от изтипосване по Нова на кокошарската му корупция.

А след него… отново гербер. ГЕРБ фалира общината и се върна само четири години по-късно.

Така, че никога не знаеш човек кога ще се издъни много грозно, колкото и добро впечатление да е оставил първоначално.

=*=

Говорил съм го много пъти. Една държава не трябва да е ефективна. Не трябва да е оптимизирана. Не трябва да е работеща. Не говоря за РБългария. Това е всеобщ принцип. Една държава не представлява нищо различно от една тиранична структура. Тя е иснтрумент на тероризъм в най-чист вид. Разликата днес е единствено, че не се бесят хора по улиците и не ни бият с пръчка. Но това е. Държавата има единствена цел и задача да мачка, трови, малтретира и безчинства над поданиците си.

Ето ви го КНР. Китайците имат най-ефективната държава в света. Купил си си бира — намаляме ти рейтинга. Не си отстъпил мястото си в градския транспорт — пак. После не можеш да получиш назначение. Не можеш да вземеш кредит. Губиш право да напускаш някаква територия. Може да не ти разрешат дори да се ожениш.

И другото нещо. Държавата освен олицетворение на диктатура е също така социална организация. Това винаги е било вярно, но е особено вярно от Маркс насам. Вътре има хора, които просто не биха оцелели минута в частния сектор. Те са негодни за каквото и да е. Нали съвсем скоро си говорихме за родата на Байдън и компания? Ами за всички служители е така.

Нямаме какво да правим с такава огромна маса хора, които представляват половината и повече от половината население на всяка една страна. По-добре е да са заети в някаква администрация и да взимат някаква заплата. Хем ще си попълват времето, хем няма много да тежат на останалите.

« Последна редакция: Aug 04, 2021, 14:27 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3473
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Започна се...
« Отговор #1704 -: Aug 04, 2021, 15:37 »
Ако alien не се справи с конвертирането, можеш да си поиграеш тъчно:

правиш
ar x ime_na_paketa.deb

после:
tar -xJvf data.tar.xz

Така ще ти натвори едно дърво с директории, чийто файлове трябва да наместиш в твоето дистро (разбира трябва се да внимаваш какво припокриваш -  конфигурационните файлове не трябва да се припокриват а да се merge-ват).
Ако директориите от архива са същите с дистрото ти, може и да стане работата.

А иначе този Тома Биков (проучих малко за него) така като гледам може да ви стане и министър председател следващите избори -  Бойко е хитра лисица. Не знаех за този Тома ама е идеалния партиен апартчик (термин от соц-а, за такива като него), ако народа не иска Боко за премиер и гледам доста го избутват напред. Тогава този Гроздан Караджов ще ви изглежда като топ специалист/ ИТ гуру. Ама Бойко първо трябва да разкара тези електронни гласувалки, та да не му бъркат работата, да купи малко роми и хем да вдигне избирателната активност и тогава ще си върне пълното мнозинство в парламента. Тогава единственото спасение е Куйович да го пуснат от затвора.
А СДС не беше ли умряло след 2000г. или това СДС сега е друго?!
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

ray

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1447
    • Профил
Re: Започна се...
« Отговор #1705 -: Aug 04, 2021, 15:39 »
Един адекватен/продуктивен Министър трябва да има добре развити поне тези няколко качества:
1.Да може да управлява хора (по най-добрия начин), тук трябват общуване/контактност умение да слушаш и разбираш и не малко психология (най-често не като професия, а по-скоро като способности);

2.Задължително е да имаш всички базови/основни знания в дадената област, не са необходими по-специфични знания и умения. Това е необходимо за да имаш и собствено мнение, освен експертното.

3.Много е полезно ако имаш и дарбата да слизаш в низините (при по-обикновенните хора), така няма да се затвориш в кръга на хората около теб. Сещам се за приказката за Харун Ал-Рашид, който заедно с везира си се разхождал инкогнито нощем из Багдад и общувал с всякакви хора.

4.В настоящия исторически момент е необходима и не малка доза смелост и решителност !

PS: всичко изброено по-горе е необходимо само ако се иска някакви неща да се развиват, напредват, в обратния случай са напълно достатъчни и министрите и депутатите управлявали доскоро  :)
« Последна редакция: Aug 04, 2021, 15:46 от ray »
Активен

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3108
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Започна се...
« Отговор #1706 -: Aug 04, 2021, 15:45 »
Ако alien не се справи с конвертирането, можеш да си поиграеш тъчно:

правиш
ar x ime_na_paketa.deb

после:
tar -xJvf data.tar.xz

Така ще ти натвори едно дърво с директории, чийто файлове трябва да наместиш в твоето дистро (разбира трябва се да внимаваш какво припокриваш -  конфигурационните файлове не трябва да се припокриват а да се merge-ват).
Ако директориите от архива са същите с дистрото ти, може и да стане работата.



Мерси, ще си поиграя да видим какво ще стане.Иначе СДС-то уж е същото, каквото е останало след Костов. На мен лично, ми е по-интересно друго-  ако сегашното "кандидат-правителство" от лауреати пропадне, както май и ще бъде, и остане служебното, дали ще успее да катурне главния прокурор, защото здраво са се хванали с него. Катурнат ли го, екс-премиерът трябва много бързо да стяга багажа занякъде. Че Божковци, сърби, много са му вдигнали мерника.
Томабиковците стават за всичко, стига да има кой да им паща  ;D
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Започна се...
« Отговор #1707 -: Aug 04, 2021, 16:13 »
А СДС не беше ли умряло след 2000г. или това СДС сега е друго?!

Правилно помниш. След като Костов се раздели с Надето Михайлова, Стефан Софиянски и сие и си направи ДСБ, Софиянски ССД и т.н., СДС на практика беше (и си остава) мъртво.

Никога не е преставало да съществува, но на практика го нямаше. На върха му се изредиха всякакви карикатурни личности като известния далавераджия Пламен Юруков. За да е СДС в моргата, но не гробищата им помогна историческия шанс. Те бяха първата партия на промяната у нас. Това, че беше създадена свише от ЦК на БКП не пречеше в нея да попаднат онези петдесет хиляди, които ненавиждаха диктатурата. Сред разгрома на централно ниво, те не умряха. Останаха си по места и си действаха.

На практика СДС никога не е излизало от местната власт. Ако не броим казионния ГЕРБ, то СДС е партията с най-мощни местни структури. Точно така, след като Р.Овч. разчисти БСП, последната почти не остана с местни структури в големи територии на страната.

Обаче знаем, че специално у нас това да имаш местни организации не значи точно нищо, защото централизацията е главозамайваща и всичко се решава на жълтите павета.

Нямайки глава, но имайки структури, неизбежно СДС от моргата щеше да се премести в гробищата. Но се случи нещо потресаващо. ДСБ изпадайки в цайнот, реши да се обърне към старите си другарчета. Първо направиха „Синята коалиция“, но тя изкияри точно за едни избори, колкото да направят Прошко Прошков европейски депутат. Но година по-късно Кунева ще реши, че ѝ трябва по-широка легитимация и прибра безбройните остатъци на голямото СДС при себе си.  Това пък съвпадна с второто възкачване на раз-Бойко.

Обаче раз-Бойко беше решил да разкара тая пасмина. Това вече щеше да ги изхвърли съвсем от всякъде. Но пак имаха голям шанс. Европейските партии наредиха на техните членове да се коалират по места. И така раз-Бойко ще не ще, си ги прибра отново две години по-късно.

Това възкреси всякакви забравени карикатури като Александър Йорданов, Мартин Димитров и други.

Това е накратко историята на СДС от последните двадесет години.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Започна се...
« Отговор #1708 -: Aug 04, 2021, 16:44 »
PS: всичко изброено по-горе е необходимо само ако се иска някакви неща да се развиват, напредват, в обратния случай са напълно достатъчни и министрите и депутатите управлявали доскоро  :)

Тия много отдавна се бяха самозабравили. Мислеха се за незаменими. Незаменими хора няма. Сега паднаха от високо и им е много тежко. Нищо да идат да питат споменатия Костов. Той ще им каже, че боли много, но с времето минава.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6178
    • Профил
Re: Започна се...
« Отговор #1709 -: Aug 04, 2021, 18:24 »
Нормално е за не малко хора, да се самозабравят, когато знаят, че могат да купят почти всички и при вида на парите, които се въртят по върховете. Само си представи неистовата алчност при мисълта, че един ден и те могат да гребат от кацата с едрия черпак, ако достатъчно дълго лижат задници. Движело ги е нещо като обсебеността на Амгъл от Властелина на пръстените към пръстена. А не мога да си представя, какъв бяс ги гони сега. Сигурно едва сдържат тиковете си пред други хора.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.