Автор Тема: Какво забога става с QT?  (Прочетена 2357 пъти)

xkernell

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 46
  • Distribution: kubuntu 12.10, ubuntu 12.10
  • Window Manager: KDE, GNOME
    • Профил
Какво забога става с QT?
« -: Oct 01, 2012, 06:14 »
Здравейте, ще ми се наложи да пиша C++ използвайки QT, преди време един познат ми даде един линк към сайта на Nokia където можех свободно да си изтегля един няколко гигабайтов пакет, включващ всичко свързано с QT платформата. Беше безплатно до колкото си спомням...
И тъй като нямам абсолютно никаква представа за какво става въпрос това QT яде ли се пие ли се... до сега съм използвал MS Visual C++ и сега имам месец да се запозная с тази нова за мен платформа.

Почнах да търся този пакет, който нокия предоставяха, но не мога да го намеря. На едното място ми казват, че IDE-то е OpenSouce и мога да си го сваля обаче е към 140МБ, а къде отидоха гигабайтите които нокия предоставяха? Какво пропускам? На друго място ми казват, че мога да сваля IDE-то, ама само за 30 дневен пробен период, но никъде по сайта не пише как евентуално мога да си го купя... и какво става когато периода изтече... това сигурно е най-странния бизнес модел, който съм срещал някога...

Вече почти проклинам човека, който е избрал QT за проекта.

Иначе главно пиша на .NET езиците, MS винаги ще намерят как да ти вземат парите, но поне го правят лесно за теб...
Като пате в калчища съм в момента... имам чувството, че се връщам доста години назад, когато започнах да се занимавам с програмиране... не съм се чувствал по този начин от тогава...

Моля, някой ако знае нещо по въпроса, само да ме побутне в правилната посока аз ще се оправя нататък...
Активен

borovaka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1331
  • Distribution: Каквото дойде
  • Window Manager: Gnome / KDE
    • Профил
Re: Какво забога става с QT?
« Отговор #1 -: Oct 01, 2012, 08:59 »
QT вече не е собственост на Nokia , беше купен от Digia. Ако ти трябва opensource пакета можеш да го свалиш от http://qt-project.org/downloads
Активен

Та извода е прост: "Колкото по-големи ла*ната - толкова по-малка щетата! ... моралната де, не материалната"

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Какво забога става с QT?
« Отговор #2 -: Oct 01, 2012, 10:42 »
Хядката е прав, от как продадоха и последните остатъци на Дигия, нещо странно става. Буквално миналата седмица трябваше да сглобя едно програмче, което да работи и под по-известна ОС. Отначало тръгнах към Кът, като почитател на КДЕ. И обърквацията е точно, както я описва. За мен обаче всичко свърши щастливо, защото реших, че тая библиотека е като стрелба с гранатомет по врабче за моите нужди.

Като си почитател на студиото, горещо ти препоръчвам Моно, евентуално с доизпипване в Моно Девелоп. Само, че последният за разлика от библиотеката, не е най-стабилният на света.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

senser

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1328
    • Профил
Re: Какво забога става с QT?
« Отговор #3 -: Oct 01, 2012, 13:13 »
Като си почитател на студиото, горещо ти препоръчвам Моно, евентуално с доизпипване в Моно Девелоп. Само, че последният за разлика от библиотеката, не е най-стабилният на света.

Върти ми се нещо в главата, че и Моно-то май спира да се развива (не съм напълно сигурен, но може да се провери)
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Какво забога става с QT?
« Отговор #4 -: Oct 01, 2012, 13:38 »
О няма такова нещо. Слуховете за смъртта на Ксамарин са силно преувеличени ;) Ню Ксимиан не само, че е в много добро здраве, ами наскоро  (наскоро, наскоро, колко наскоро) получи много голямо „ангелско“ финансиране. Основният им приоритет в момента са иОС и Андроид, където обаче се плаща, но слуховете са, че е много мощно нещото и може би скоро игрите за телефони ще се пишат масово, точно на това.

Но връщайки се към монохромната реалност, опасност от спиране няма, проекта си се развива. Я виж какво чудо са сътворили МИ на него. А и в интерес на истината (и мое голямо съжаление), най-бързо/качествено  се разработва именно на Моно за нашия свят.

Но нищо, Пърл 6 все ще дойде да го отвее, аз от миналата година си пиша нещата на него. Не е толкова бавен и нестабилен Ракудото, колкото го изкарват.

Което ме подсеща, че има почти пълна реализация на езика за Студио (сиреч писан на точка отрицание на руски), почти толкова развита, колкото Ракудо и съревноваващ се с него по бързина на развитие. Третата известна реализация, която е първа исторически, изостава в последните години, то щото е на Хаскел и никой луд не пише на него.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

xkernell

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 46
  • Distribution: kubuntu 12.10, ubuntu 12.10
  • Window Manager: KDE, GNOME
    • Профил
Re: Какво забога става с QT?
« Отговор #5 -: Oct 01, 2012, 14:14 »
Та какво в крайна сметка, QT безплатна ли е? Ако е платена от къде да си я набавя? Къде огромния пакет който даваха от нокия? И ако има и версия с отворен код... коя е по-добрата... или въобще коя е по-развита...?
Активен

v_badev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1355
    • Профил
Re: Какво забога става с QT?
« Отговор #6 -: Oct 01, 2012, 15:26 »
xkernell, ти въобще погледна ли линка, който borovaka ти даде? Там освен линковете за изтегляне си пише и че Qt се разпространява едновременно под три лиценза „GPL v3, LGPL v2 and a commercial license“. Ако ти е интересна разликата може да видиш сравнителна таблица или да седнеш да прочетеш LGPL v2. Не е много текст и е полезно да знаеш лиценза на библиотеките, които ползваш.

Накратко ако няма да модифицираш кода на Qt и след това да разпространяваш модифицираният резултат без да даваш кода му може да си го ползваш безплатно. Ако все пак се наложи да пачваш нещо из Qt винаги може да качиш промените в GitHub или Gitorius за да спазиш LGPL v2.
Активен

xkernell

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 46
  • Distribution: kubuntu 12.10, ubuntu 12.10
  • Window Manager: KDE, GNOME
    • Профил
Re: Какво забога става с QT?
« Отговор #7 -: Oct 01, 2012, 15:34 »
Аз прочетох всичко, ама късно...
В момента съм го инсталирал и си играя с него.
Благодаря за отговорите!
Активен