Автор Тема: problem v Net-club4eto mi pod linux  (Прочетена 4455 пъти)

bbobby

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 29
    • Профил
problem v Net-club4eto mi pod linux
« -: May 06, 2002, 15:15 »
Та сега да разправя аз за нашите премеждия:)
Имам си аз от години Интернет вкъщи ама ми се налага да влизам и в Нет клубчета понякога. Там картинката все една и съща - Win98, IE и mIRC на неизменната цена 1 лев на час без значение от хардуера и монитора (софтуера е ясен). Мен ме нервира това и решавам да дам на хората по-евтин Нет. Мисля как да стане това и стигам до LINUX. Идеята - евтини PC (166Mhz 16RAM) без HDD и без разходи за лицензи. Речено-сторено. Купиха се PC и системата заработи под SuSe, а после и под Mandrake. Та сега проблема - за да се стартират тези терминални бездискови PC ползвам boot-дискета която иска необходимото от сърварната машина по мрежата. Това често става безпроблемно, но понякога незнайно защо не може да намери DHCP и...съответно PC-та не могат да стартират :)))))) Та въпроса е - защо понякога няма проблем, а друг път ми скъсва нервите това?
Активен

n_antonov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1185
    • Профил
    • WWW
problem v Net-club4eto mi pod linux
« Отговор #1 -: May 06, 2002, 15:23 »
Едва ли така наизуст някой ще може да ти даде полезен отговор. Трябва да се прегледат логовете на сървъра в случаите, когато се появяват тези проблеми. Има сериозна вероятност причината за това да се крие и в недоборото окабеляване.
Активен

-------------------------------------------------------------------------
./debian/rules

mil_dim

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 43
    • Профил
problem v Net-club4eto mi pod linux
« Отговор #2 -: May 06, 2002, 16:07 »
taka e.
DHCP po printsip e mnogo prosta i trudno za oburkvane usluga.
vednuz trugnala, ne sam imal sluchaj da sgafi.
pusni si na servera nekoj snifer, napr iptraf, i nabludavaj , dali mashinkite si iskat ip-ta. i susto logovete dali vse pak ima neshto ot dhcpd.
naj mnogo me samniava, kakto kazva antonov, okabeliavaneto.
to e naj chesto prichinata za nepereodichni prekusvania i gafove. na 100 mb si sigurno. tam nekoi karti sa kaprizni, osobeno kitajskite. a za kabelite osobeno - utselil li si chiftovete? tuka spetsialno te che sa negramotni, iasno latinoamerikantsite, ama do sega sam nameril na 2 mesta
pravilno okabeliavane na ethetnet . i uporitno ne iskat da nauchat reda na kabela, i si go pravat kakto im e po-krasivo ;-). i posle stava kato pri tebe - ponekoga bachka, ponekoga bavno , a ponekoga izobshto.
aaa, btw, vednaz namerih nekakvi gadni rozetki za stena. uz pisheshe che sa kategoria 5 , ama na 100 ne iskaha da bachkat. mnogo krasivi rozetki beha, i skupi ;-)
Активен

fire

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 27
    • Профил
    • WWW
problem v Net-club4eto mi pod linux
« Отговор #3 -: May 07, 2002, 09:34 »
Мисля, че навремето се дискутираше за проблем в bootp на някои версии на Линукс кернела.

Предполагам, че проблема ти е там.


Впрочем съветвам те да изключиш и флопитата от компютрите и да си инсталираш etherboot - това нещо се записва в един ROM на мрежовата карта и пак посредством DHCP/BOOTP си бутва. Само че си зарежда кернела от мрежата, и не се налага да го чакаш, докато зареди от дискета.


(За информация DHCP е разширение на BOOTP протокола, така, че там където съм споменал BOOTP можеш спокойно да го разбираш като DHCP)
Активен

Посетете http://linux-book.hit.bg/ - Българската Книга за Линукс

nomatter

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 7
    • Профил
problem v Net-club4eto mi pod linux
« Отговор #4 -: May 29, 2002, 02:18 »
Преполагам,че имаш switch или hub. Ако проблема ти е в окабеляването или lan картата ще си проличи лесно - няма да светят лампичките на съответното устойство. Виж ако е другаде проблема не му разбирам.
Активен

CaBA

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 303
    • Профил
    • WWW
problem v Net-club4eto mi pod linux
« Отговор #5 -: Jun 23, 2002, 16:19 »
Наистина, провери кабелите - намери си кабелен тестер, по възможност с LCD екран, а не от тези с 2 лампички, и ги пробвай по няколко пъти. Понякога е възможно, особено ако жаковете не са слагани от опитен в тез работи човек, да не дават хубав контакт и да прекъсват, и се чудиш к`во става (личен опит). Такова прекъсване може да е за стотни от секудата и да не видиш как премигват лампичките на картата и на хъба. Изобщо, увери се 100%, че железарията е в ред и чак тогава търси проблема в по-горните етажи на протоколния стек.
Активен

10 години ябълкова диета стигат, стигат!

bbobby

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 29
    • Профил
problem v Net-club4eto mi pod linux
« Отговор #6 -: Jun 25, 2002, 11:54 »
проблема наистина беше в окабеляването,точно кабела към сървърния компютър е бил дефектен, вече е решен - компютрите работят без грешка. Благодаря.
Въсщност сега се чудя има ли смисъл и как да стане машините да заработят като клъстер, т.е. свободната процесорна мощ на клиентските машини да се прибави към процесора на главния сървър. Ако някой може да даде акъл и за това да не се колебае.
Активен

dafo

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 293
  • Distribution: Fedora
  • Window Manager: KDE
    • Профил
problem v Net-club4eto mi pod linux
« Отговор #7 -: Jun 25, 2002, 15:14 »
Ами появи се една статия http://www.linux-bg.org/cgi-bin/y/index.pl?page=news&key=341640391
може и да помогне
Активен

thech

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 3
    • Профил
problem v Net-club4eto mi pod linux
« Отговор #8 -: Jun 27, 2002, 09:14 »
На този адрес може да намериш нещо полезно за създаването на Cluster
http://www.ram.org/computing/linux/linux_cluster.html

Пожелавам ти успех.
Активен

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
Problem pri startirane na LInux
Хардуерни и софтуерни проблеми
rosen_d_m 0 2442 Последна публикация Aug 01, 2002, 13:25
от rosen_d_m
Need help: Linux, Java & BG problem
Хардуерни и софтуерни проблеми
ythous 1 2555 Последна публикация Feb 14, 2003, 15:43
от ogi
Mandrake Linux 10 Problem
Настройка на програми
aaaSASlover 4 2084 Последна публикация Apr 25, 2004, 20:16
от aaaSASlover
Linux->Windows problem
Настройка на хардуер
softbugger 5 2369 Последна публикация Jun 03, 2004, 18:58
от naster
problem s ftp-to na linux
Настройки на софтуер
Tukanov 1 2056 Последна публикация Feb 16, 2005, 20:42
от Йордан