Автор Тема: Нова идея за свободата и компютрите  (Прочетена 3788 пъти)

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Преди няколко дни попаднах на нещо интересно:

http://trilema.com/2015/a-new-software-licensing-paradigm/

Както подсказва името на този Мирча Попеску, той ни е съсед. От доста време знам за него покрай заниманията му с биткойн и някакъв хардуер свързан с това. Винаги са ми били сложни неговите занимания и не ги разбирам.

Оказва се, че и мисленето му не разбирам. Това е кратка статия, има-няма 5 000 знака. Но в нея казва неща, които не разбирам. Как отнемането на всички права, ни прави по-свободни?

Как така е криминално деяние да ползваш собствения си компютър, за каквото пожелаеш?

Най-много ме стресна, че сравнява жените и компютрите. Накрая даже казва, че е собственик на жени. Те дали го знаят?

В цялата работа забърква и капиталистическите отношения в икономиката. Използва и един рядък термин. Фиат, вероятно навява мисли за италиански коли, но всъщност значи гъвкав. Например фиатна валута означава такава, която се търгува свободно. Например българския лев не е такъв. Той е привързан към еврото и цената му не зависи от пазара. Сиреч фиатен значи гъвкав в пазарно отношение.

По принцип съм съгласен, че „който плаща, поръчва музиката“, но не виждам как отнемането всички права на потребителите, променя този факт.

Има ли някой, който разбира, какво казва този човек?
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Нова идея за свободата и компютрите
« Отговор #1 -: Jun 26, 2019, 13:08 »
Под статията имаше връзки от други негови статии. Почти всички (без една препечатка) бяха потресаващи. В тях се говореха такива неща за жените, че ме беше гнус да чета и ги преглеждах все по-диагонално.

По принцип търсех да видя още от принципите му за свобода. Не намерих, но това, което намерих, ме ужаси. Явно Румъния наистина е доста по-свободна страна от нашата. Тук този щяха да го налазят феминистки, фондации и какво ли не. Със сигурност даже щеше да се озове в затвора. Там продължава да си ги пише.

Не намерих разбиранията му за свобода, но поне открих, че поне в една европейска страна има свобода на словото. Жалко, че не знам румънски. Сигурно щях да се преселя там. Не, че имам нещо драстично за казване, ами заради идеята да мога, ако потрябва.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Нова идея за свободата и компютрите
« Отговор #2 -: Jun 26, 2019, 13:40 »
"Когато съм слаб, искам от теб да спазваш правата на моята свобода, защото така повеляват твоите принципи; когато съм по-силен от теб, аз ти отнемам свободата, защото това пък е в съответствие с моите принципи."
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Нова идея за свободата и компютрите
« Отговор #3 -: Jun 26, 2019, 14:44 »
Прегледах и други писания на човека. Накрая останах с впечатление, че социализма му е болна тема. Не е изненадващо, живял е в социализъм. Но при него се получава някакъв рецидив. Смята социалистите за умствено болни и неспособни на нищо. Едва ли не се чуди, как са започнали да дишат, неспособни да се научат дори на това.

От тези му разбирания произтича двуточковия договор за разпространение, който казва „нямаш право да ползваш нещото за каквото и да било“. Ако целия свят беше заразен с подобен индивидуализъм, то никога нямаше да излезем от пещерите. Човек сам не може да направи нищо. Винаги му е необходима помощ.

=*=

Покрай това се сетих за друго. От около година, две наблюдавам изкъсо, какви ги вършат местните ни социалисти. Това не е за друго, а защото не виждам ситуация, при която следващия ни премиер да не се казва вафла „Корни“.

Искам да съм подготвен за тоя (близък) ден и това, което ни чака. И съм доста-а-а разтревожен. Актуалната им идеология е фашистка. Не е останал и намек от социализъм там. Колкото и да не харесвам социализма, той поне беше интернационален и поне даваше обещания за равноправие. Сегашното им нещо, наричано с евфемизма „консерватизъм“ е нищо повече от пътека, която ще доведе до нов феодализъм в не толкова далечно бъдеще (което вероятно няма да доживея). Лошото е, че тези настроения далеч не са само сред родните ни бивши социалисти, а се виждат нашир по света.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

ray

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1447
    • Профил
Re: Нова идея за свободата и компютрите
« Отговор #4 -: Jun 26, 2019, 15:13 »
Този като гледам/чета (малко по диагонал) съвсем явно се вижда че е "напълно несвободен".
Пленник/роб е на илюзиите/заблудите си  >:D, и затвора/клетката му е като max-security prison, няма излизане  :o
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Нова идея за свободата и компютрите
« Отговор #5 -: Jun 26, 2019, 17:44 »
Не съм го чел тоз. В крайна сметка, всеки има право на мнение и виждане за света около себе си.
По-лошото е друго - ако зад него стои друг, който плаща, за да се пишат едни неща и прокарват едни идеи. Няма да е за първи път, нито за последен.

Както и да е. Всичко това много ми напомня на това видео: https://www.youtube.com/watch?v=PrpOh0Qo8Iw
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5256
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Нова идея за свободата и компютрите
« Отговор #6 -: Jun 26, 2019, 18:00 »
Свободата Санчо, и салама..........
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Нова идея за свободата и компютрите
« Отговор #7 -: Jun 26, 2019, 18:03 »
Точно този не е платен. Занимава се с много криптография точно с идеята да отстоява независимостта на индивида. Както има критики към социализма, не са и по-малко за актуалното състояние, което даже не съм способен да го определя, какво е. Ако му плащаха например би писал колко е хубаво да си обратен. Напротив. Той дори за жените пише такива ужасни неща, каквито не бих помислил дори, че са възможни.

Може да не съм съгласен с нито едно негово мнение и да не разбирам мисленето му, но е честен човек. И точно щото от преди знам, че е такъв, се зачетох в дневника му. И още повече се радвам, че в съседна Румъния има такава свобода на словото.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Нова идея за свободата и компютрите
« Отговор #8 -: Jun 26, 2019, 18:47 »
Че в нашата страна няма ли свобода на словото?
Що не си направим експеримент...? Да преведем статията и да я публикуваме някъде тук.  :D
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3852
    • Профил
Re: Нова идея за свободата и компютрите
« Отговор #9 -: Jun 26, 2019, 21:34 »
   Въпросният румънец очевидно е голям катил.
Не е изключено и да не е съвсем в ред,тогава с него трябва да се
занимава една определена категория медицински специалисти ...
« Последна редакция: Jun 26, 2019, 21:37 от spec1a »
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Нова идея за свободата и компютрите
« Отговор #10 -: Jun 26, 2019, 23:10 »
Статията, към която съм дал връзка е странна, но не е опасна. Обаче под нея има проследявания (track-back) към други статии, където е цитирал тази. Ей там настава голяма сеч против жените. Ако имах подобни възгледи и бях публикувал нещо подобно, щяха да ме тикнат в затвора доста бързо. Няма да забравя, как Загорка си изпати, че имаше слоган „Какво му трябва на човек?“ (който откраднаха от мен, хе-хе) и моментално някакви женски организации решиха, че казват, че жените не са хора. През носа им излезе и скъпо платиха. Сигурно още им пари под лъжичката. А онова беше просто невинна, при това хубава реклама, които както знаем са рядкост.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Нова идея за свободата и компютрите
« Отговор #11 -: Jun 27, 2019, 10:41 »
Като заговорихме за свободен софтуер, напоследък слушам един podcast:

https://librelounge.org/archive/

Ама понеже Крис говори много бързо, го намалявам на 80-90% скоростта на възпроизвеждане. Така де, тоя език не ми е майчин.

Но подчертавам, че е за свободен софтуер, а не опнат сос. Който вярва в последното, този podcast няма да му е интересен още от първата серия.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear