Автор Тема: Терес е готов — това, което трябваше да е Правец  (Прочетена 35096 пъти)

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3402
    • Профил
Като ще е „направи си сам“ за ентусиасти и девелопъри що не взема да си купя един 3D принтер. >:D >:D >:D
Е малко грубичко ще излезе отгоре, но като го мина с една ситна шкурка 400 и като му пръсна една качествена боя, ще стане по хубав и от матриците.

И дупка за лан ще си има, а след като всичко вече се продава.... клавиатури, екрани - какъв е проблема. И високо производителна платка ще му намеря..... Ще стане много по убав от купешките и значително по-бърз!

Пък и може да продам някоя друга бройка на енусиастите.
« Последна редакция: Feb 17, 2017, 13:29 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Tова не е толкова лесна задача, колкото си мислиш. Това си е инженерна дейност, по-зле дори е архитектурна.

Защото си трябва много смятане. Материалнознанието е не просто задължително, а направо назубрено. Трябва точно да се изчисли, кое, колко и какво да понесе. Да се нагоди към производстения процес. Не знам дали си забелязал, че хубавите лаптопи имат разни ламаринки в тях, понякога от разни интересни материали, като карбон, титан, въглеродни ниши. И те не са вътре, ей така да вдигат цената.

Това си е същото като да построиш сграда. Сега разбираш защо цялото ново строителство от последните 30-40 и повече години е пълен shit. Защото няма добри архитекти.

И това е само половината задача. Защото подобно на архитектурата, не може просто да е здраво и надеждно. Трябва и да е красиво. Никой не желае да гледа нещо, което прилича на крастава жаба. Сега разбираш защо Apple има такъв огромен успех. Ако беше само рекламата, нямаше, как да стане.

Изобщо не е само едното шкурене и хубава боя.

Когато говорим за свободни технологии, две от най-важните събития, които трябва да се следят всяка година са FOSSDEM и DebConf. Mоже да разгледаш ето това:

https://archive.fosdem.org/2015/schedule/event/gps_watch/

Ако искаш, не гледай видеото, но хвърли поглед на доклада:

https://archive.fosdem.org/2015/schedule/event/gps_watch/attachments/slides/765/export/events/attachments/gps_watch/slides/765/fwatch_fosdem2015.pdf

Там ясно се вижда, какви проблеми спохождат създателите на свободни устройства. А имай предвид, че часовник е далеч по-просто устройство от лаптоп.

Цецо не е глупак, че пазарува пластмасите от КНР. Много добре си дава сметка, колко трудна задача е това.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3402
    • Профил
И прав си и не си прав.

Първо за пласмасовят корпус. Това не е носеща конструкция та да му трябват инженерни изчисления.... Не мисля че такива се правят.
Не е нито нещо критично, нито е подложено на динамични натоварвания (та да има умора на метериала).
Това си е един най-обикновен пласмасов корпус и да се счупи нещо никой няма да пострада - най много бранда да отнесе някоя псувня.

Едиствените сметки които може да се правят са размерите - дали детайлите ще се поберат вътре :o и как ще се паснат отделните елементи.

Виж в крепежните елементи на един климатик там има такива сметки.... Някой някъде ги е смятал и преценил... колко товар ще издържи; как ще се закрепва; как е разпределнено натоварването; от каква стомана да се изработи; каква е технологията на изработването им.


Матрицата обаче е друга работа. Там е доста по сложно и трябва да е много прецизна. Например правят се процепи през които въздуха минава а пласмасата не.. правят се отвори и канали за охлаждане (водно?) Шлайфат се и се полират повърхности. Не я разбирам тази материя така че мога да пиша глупости >:D
Разправяш че бизнесът не ноже да намерят кадри. Ами може би проблемът им е че търсят да намерят майстор матричар, който да им изработи матрицата на парче.
Ами като няма майстори матричари .... да си наемат един машинен инженер (па и не само един), да фрезоват, да струговат, да смятат да пробват, па ще се научат как се прави матрица. Да ама в БГ никой не иска да инвестира в KnowHow.


Сега за 3д принтера. Наясно съм че няма резолюция и се получават груби повърхности. Ама подценяваш силата на добрата водна шкурка!  :o Има шкурки 400, 1000, 2000. Като 2000 си е направо 'полиране' и става като стъкло!

Межу другото трябва да изглеждат добре само външните повърхности. Като отвориш някой лаптоп или какъвто и да е корпус - било то на електроника или домашна техника - като погледнеш вътрешните повърхности, ще видиш че те са много груби - личи си как е минавала фрезата на матрицата.

Има и разни други 'ръчни' технологии с който се постигат учудващо красиви и здрави неща - например корпуси от епоксидна смола с въглеродно платно.

Та проблема тук който трябва да се разисква не е как да се изработи такъв корпус а дали може да се получи нещо красиво и прецизно с качество на излязло от матрица. (Не говоря за промишлено производство). Според мен това може да стане.

---
ps: тук например прочетох че единият от полимерите ABS който най често се ползва в 3Д принтерите може да се полира с ацетон и се получават такива лъскави повърхности:
http://sinkhacks.com/building-acetone-vapor-bath-smoothing-3d-printed-parts/
« Последна редакция: Feb 18, 2017, 13:14 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Отначало бях тръгнал да споря, как да няма вибрации. IBM имат десетки патенти за лаптопски, твърди дискове и окомплектовкта им в лаптопи.

После се замислих. Флопита в лаптопите няма толкова отдавна, че много хора не ги и помнят. Компактните дискове взеха и те да изчезват. А в този специално няма дори нормален твърд диск или някаква охлаждаща перка. Да. Няма от къде да има вибрации.

И някак се сетих за един коментар:

Цитат
Фу, как обычно, народ обсуждает девкит как эндюзерский девайс. Это хороший годный PoC ноутбука, как и pinebook. Тем, кому он не нравится он и не предназначался.

Може би има право. Но все пак целта на комплекта е да се стигне до крайно устройство, а не просто да си го сглобяваме и разглобяваме по цял ден, че да си тренираме работата с отвертка.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Нещо, за което нахоках Олимекс, че не се престрашават:

Тези хора:

https://www.indiegogo.com/projects/gpd-pocket-7-0-umpc-laptop-ubuntu-or-win-10-os-laptop--2#/

Са получили подарък двеста хиляди за лаптоп с:

• 7-инчов екран с 1920 × 1200;
• 4 ГБ оперативна памет;
• 128 ГБ вътрешна памет;
• Intel Atom x7-Z8700;
• батерия издържаща 12 часа.

ТОЙ НЕ Е OSHW!

Е добре, аз казах ли, че по тия места плиткоумни дават безплатни пари??? Казах ли, че като имаш зад гърба нещо, шансовете са ти много по-големи??? Казах ли, че има много българи получили пари така и щедро разказващи опита си???

Казах да направят версии с 7 до 10 инчовите екрани, които имат. Казах да направят с Атом. Което ме подсети. Тая машина ще е 400 щ.д. Даже е повече от стоте лева оскъпяване, които казах заради Атома. И пак ще се избият за нея.

Тази машина не е нищо друго освен скъп netbook. Казах ли, че има огромен пазар за нетбуци?!?

Ами за бой, сръбска музика и най-вече третото нещо са от Олимекс.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3402
    • Профил
200 000 Е,$ в сегашното време не са никакви пари. Има хора и организации дето не си знаят парите и се чудят какво да ги правят. Ами то на наш Гришо, падне не падне само за участието в първи мач му дават $25000.

А иди работи в Бг.
На този за корпуса например пише CNC precise all-in-one body made of magnesium and alloy. Това означавали че всеки корпус го правят индивидуално на CNC машина?
« Последна редакция: Feb 22, 2017, 11:40 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Абсолютно си прав, че не е кой знае, какви пари.

Но погледни го така.

Тия пичове правеха „конзола“ (за игри, не команден ред). Устройството го имат готово, само са му сложили по-голям екран. Парите им идват от небето. Чиста печалба. И хич не лоша реклама.

А и аз нали съм някакъв пишман икономист? Искаш ли да бръкна в агенцията по вписванията и да видим, че със сигурност печалбата на Олимекс за 2015-та (за 2016-та се публикува лятото, няма го) е по-малка от двеста. Никога не съм ги проверявал. Просто съм убеден.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3402
    • Профил
Остави ги тях. Всеки си има проблемите и сам си отговаря за себе си и най добре си знае.
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Изобщо не знам на CNC ли ги правят, на фреза, на какво. Помниш, че съм тъп и не завърших за инж., а станах глупав икономист. Та малко ги разбирам.

Но пък това подкрепя тезата ми, че трябва сами да си правят корпусите. А и когато очакваш да продаваш в хиляди, а не милиони, защо не на CNC? Е по-скъпо е от готов корпус, ама можеш да си слагаш неща дето си искаш. Например твоя случай с RJ45. Казвам твой, защото ти го каза, но и аз съм напълно съгласен, че трябва да има.

Даже могат да се изхитрят и да си вземат едно CNC с европари. Сума ти народ така си ги купи. То, ако не бяха проектите, не вярвам у нас и едно CNC да имаше.


=*=

На мен ми направи впечатление клавиатурата. Намирам коментари. Казват, че била същата като на легендарния Sony Vaio P. А ето онова беше уникална машинка. Още ми е жал, като се сетя, че нямах пари да си я взема. Бая скъпа беше. Ама ей на — има заместител. Пет пъти по-евтин.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Започнах да си мисля за друго. Да не би нещото да е само прототип, а реалната продукция да не е на CNC. Така де. Само да го покажат, как би изглеждало. Защо да се набутват, ако вземе та не успее. Е очевидно са успели. Ама никой не ти гарантира, че няма да се издъниш. И тогава ще са хвърлили едни пари на вятъра.

Мисля, че е просто прототип.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3402
    • Профил
Изобщо не съм наясно как ги правят тези алуминиевите корпуси и защо са писали това CNC (може би за реклама). Корпусите трябва и да са тънки. Може би ги правят на преси. И на мен ми е пълна мъгла тази материя.
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Бях си купил  преди години една духалка (вентилаторна печка, мини-калорифер) на Делонги. Приличаше много на старите макбуци, онези алуминиевите. Личеше, че е с прахово боядисване. В описанието пишеше, че била направена от лят под налягане алуминий. Не знам, какво означава това, но определено беше много лека. Може да ти е майтап, ама беше двойно по-лека от пластмасовите духалки със същите размери.


п.п. На това GPD му дават половин кило, което означава, че все пак корпуса е тънък. И в химията не съм добър, но за магнезия съм останал с впечатление, че е здрав материал. Преди да продадът тинкпадите на Леново, всичките ги правеха, като слагаха ленти магнезии наредени на решетка под пластмасата на корпуса. А самата пластмаса изглеждаше здрава, ама на всяко отваряне на Тинкпад ми се кършеше по нещо в ръцете. Нищо фатално и само дето загрозява, но може би точно заради тия лентички, си оставаше здрав. Тоя, от който пиша, е пак така.
« Последна редакция: Feb 22, 2017, 13:14 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5296
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Отливката може и да е под налягане.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Да спомена, че съм прочел стара новина и после не съм доогледал, че вече не са 200. 200 са искали. Вече са взели милион и половина.

Видях го на обяд, но трябваше да се работи и чак сега се освободих, малко преди дванадесет. Както знаете, безработния не е човек, който не работи въобще и няма задължения, а такъв, на който не се плаща за това  :o

Иначе, какво ми направи впечатление в машината.

Аз нали все говоря за клавиатури, че като тинкпададжия много държа на тях. Тази от картинката не ми прилича на прочутото Вайо. Вярно е, че онова съм го държал в ръце съвсем малко и то преди девет години, но спомена ми хич не се покрива с това.

За сметка на това — тази ми се вижда удивително удобна и хитра. За тези размери, невероятно. Е разбира се, трябва да се пипне. Не става само с гледане. Ама хич да не е, много съм обнадежден.

Има и посочващо лостче. За такова убивам и отивам в затвора.

Екрана, няма какво да говорим 300+. Класическа ретина. Е иска ми се 500+, ама такива има само LG. А истинската ретина е 900+, ама такава никой няма. Лошото на гъстотата е много по-големия шанс за мъртви пиксели, но две добри няма.

Но пък има горилино стъкло трето поколение, като на най-скъпите играчки (четем телефони и планшети). За нещо пипащо се с мазни пръсти и огромен риск от изпускане — незаменимо.

Друго, което ми харесва. Въпреки размера си — лаптопа може да се надгражда. Може процесор и памет, без съхранение, но това е цяло чудо. И го нямам в Терес ☹

Въпреки размерите си — има активно охлаждане! Даже са нарисували графика, от къде ще минава въздуха на перката.

И последния въпрос, който са решили извънредно елегантно, а в Терес няма да го видим, е пристана. Тук той е заменен по много елегантен начин от концентратор закачващ се на онази ябълкова измишльотина Тип Ц. Няма значение, на какво се закачва. Няма значение и, че почти никакви възможности за разширение не дава. Важното е, че го има, елегантен е и решава най-наболялото като липси в машинката.

Батерията е истинското ми разочарование в машината. Отново имаме течна батерия, което пак си води неприятностите по възможен пожар, протичане, което да унищожи машината и употреба по-къса от живота на насекому̀. Какво да правиш? Тук размера има значение.

И на всичкото отгоре несменяема. Пак размера.

И все пак аз бих предпочел батерията да е във вид на подложка. Както беше UltraBase. По този начин размерите на лаптопа не се променят, като само става по-дебел. Така хем лаптопа ще е защитен, хем батерията ще е сменяема. А знаем ултра бейсите можеха да се слагат по два или един с добавка Ultrabay.


=*=

На всички ни е ясно, че Олимекс не може да се състезава с китайците. Те имат на разположение по-добри екрани, повече еММЦ, повече RAM, отличен изглед, по-евтина цена. И всичко това, само защото се намират в Хонг-Конг. Единственото, което им се налага да внасят са Атомите и то от съседна Малайзия.

Но въпреки това, оставайки настрана конкретните характеристики, китайците от GPD са решили въпроси, неизискващи „връзки“, които нашенците дори не са наченали. А единственото, което са правили до сега, е модерен Тетрис, джобна играчка.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

ddantgwyn

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1262
    • Профил
Изобщо не съм наясно как ги правят тези алуминиевите корпуси и защо са писали това CNC (може би за реклама). Корпусите трябва и да са тънки. Може би ги правят на преси. И на мен ми е пълна мъгла тази материя.

Спомни си как правят алуминиевите джанти :)
Активен

the lamer's team honourable member