Автор Тема: Цъфнахме и вързахме  (Прочетена 22039 пъти)

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Цъфнахме и вързахме
« Отговор #60 -: Feb 05, 2018, 22:08 »
Всъщност е прав. Той е искал ООП, ти си му дал js. ООП си е Жаба, т'ва е класиката. Всички други са подражатели. А js даже не е в тая лига.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Цъфнахме и вързахме
« Отговор #61 -: Feb 05, 2018, 22:18 »
Това нещо не мога да го гледам. Жабата. Бива да се опитат да го направят по-разбираемо, ама не може име на метод да е дълго четиридесет символа?! Например. Сигурно преувеличавам, но така ми се струва. Не съм броил. Ставаш направо разноглед и незнаеш изобщо, какво става.

В крайна сметка, всеки си носи кръста. Нещата са много прости, когато се отървеш от заблудата, че са сложни. Всичко опира до две неща. Или взимаш решение, или не. Ако вземеш решение, е важно, какво ще е. Ако не вземеш решение, това също е решение. Всяко от тези неща си идва с последствията, преки и видими моментално или косвени и незабележими, но след години се чудиш, от къде ти е дошло. Хубаво или лошо. Докато в един момент не си идеш от тоя свят  :D

Като го прочетох два пъти, да видя, къде съм пропуснал запетая и ми заприлича на псевдокод.  ;D
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

nikolin

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 225
  • Distribution: Slax
  • Window Manager: KDE & xlunch
    • Профил
Re: Цъфнахме и вързахме
« Отговор #62 -: Feb 05, 2018, 23:56 »
Всъщност не е прав и тогава бях му казал "Ами що не питаш Милен?" - спора по тази тема е обширен и не ми се спори .

Та въпросния Милен е от онези митологични същества за които само съм чувал да се говори със страхопочитание и завист , и чийто живот ярко отразява   тази тема .

Милен е златен медалист на Морското ( т.е. ВВМУ Никола Вапцаров) - снимката му виси до кабинета по морз , създал най добрия алгоритъм за компресия в света за 1993 и т.н. Човека работеше при нас в радиостанцията като програмист и си беше пич отвсякъде . Голяма заплата , никой не го безпокоеше за глупости , свободно време много , набиваше си свои проекти на делфи и фокспро и вземаше си отстрани доста солидна сума . Но семейното тяло се събрало и решили да емигрират . Речено сторено - за такъв човек граници няма. За нула време му предложили работа в Канада и замина . След 3 години работа там, споделил на един колега че не издържа - манталитета друг , носталгия , няма ги приятелите и т.н. Върна се , но не при нас . Издържа по малко от 3 месеца в България (1999) . Оттогава живее и работи в Канада и се връща само лятото в България . Предложения от България много , но той отказва да се върне .

Чудно що ли отказва !?!?!?! - уж вече не сме ония диви години на 90-те .

===
само да вмъкна , когато Милен замина - просто си събра багажа и купи билет ( всичко друго му го дадоха на златен поднос ). Когато друг мой колега реши и той да замине за Канада - беше си обикновен ел.инж , 4 години пътека направи до Букурещ ( там е канадското посолство ) докато си уреди документите .
« Последна редакция: Feb 06, 2018, 00:06 от nikolin »
Активен

foxb

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 175
    • Профил
    • WWW
Re: Цъфнахме и вързахме
« Отговор #63 -: Feb 06, 2018, 02:49 »
@go_fire

Относно заплатите...

Ако сравним минималната заплата и заплатата на един учител или учителка получаваме

България:
Учител 760/460 = 1.65
Депутат 3210/460 = 6.9

Друга страна съответно (нарочно не споменавам име)
4.4
4.3

Както се казва оставете цифрите да говорят...

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Цъфнахме и вързахме
« Отговор #64 -: Feb 06, 2018, 03:15 »
В коя европейска държава един от министрите ходеше на работа с велосипед? Питаз се, какво трябва да стане, за да се случи нещо подобно тук?!
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Цъфнахме и вързахме
« Отговор #65 -: Feb 06, 2018, 07:28 »
Всъщност не е прав и тогава бях му казал "Ами що не питаш Милен?" - спора по тази тема е обширен и не ми се спори .


Добре няма да спорим и двамата не сме професионални програмисти, но да знаеш за разлика от повечето професионални програмисти, аз яко зобах теория. Просто не обичам, когато се докосна до нещо да не знам, за какво става дума.  А по-нагоре някой много добре илюстрира, какво се случва с js, затова не го харесвам, макар на теория да е роднина на Emacs Lisp. Аз и Emacs Lisp не харесвам де, грозен език с две именовани пространства. Ама това са трета, четвърта, пета и шеста теми.

Относно другото. В България има работа единствено за бачкатори. Няма работа за гении.  Има, но това е пак работа за бачкатори. Българските бачкатори живеят добре, но живеят добре спрямо другите бачкатори. А на запад оценката на гениалните е съвсем друга спрямо оценката на бачкаторите. Парадокса е, че тамошните бачкатори взимат повече от тукашните, но живеят така, както живеят останалите. Съвсем друг е въпроса, че там всички живеят добре.

Освен това, твоя приятел се е връщал през 1999-та, една кошмарна година веднага след голям срив. Растежа на заплатите в сектора започна след 2006-та и присъединяването към ЕС. До тогава програмистите и администраторите в България вземаха, колкото сервитьорките — четири стотака, а минималната беше 180. Сервитьорите бяха по-добре, защото имаха и бакшиши.

Всичко това е един голям балон и ще се спука, може да е след десет години, но заплатите им отново ще станат близки до минималните (в момента минималната е 510). Затова всъщност ме е жал за тях. От високо се пада тежко. Най-добрите от тях ще емигрират, от което пък ми става още по-кофти.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Цъфнахме и вързахме
« Отговор #66 -: Feb 06, 2018, 07:33 »
@go_fire

Относно заплатите...

Ако сравним минималната заплата и заплатата на един учител или учителка получаваме

България:
Учител 760/460 = 1.65
Депутат 3210/460 = 6.9

Друга страна съответно (нарочно не споменавам име)
4.4
4.3

Както се казва оставете цифрите да говорят...

Фокс държавата, за която говориш, и едното и другото са еднакво смислени и полезни функции на обществото. Да ги сравняваш тук обаче, означава да сравняваш еднакво безсмислени и вредни за обществото. Не знам аз ако бях учител, дали нямаше да си сменя професията, ако обществото, започне да ме сравнява с депутатите.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

console

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 243
    • Профил
    • WWW
Re: Цъфнахме и вързахме
« Отговор #67 -: Feb 06, 2018, 09:30 »

Относно другото. В България има работа единствено за бачкатори. Няма работа за гении.  Има, но това е пак работа за бачкатори. Българските бачкатори живеят добре, но живеят добре спрямо другите бачкатори. А на запад оценката на гениалните е съвсем друга спрямо оценката на бачкаторите. Парадокса е, че тамошните бачкатори взимат повече от тукашните, но живеят така, както живеят останалите. Съвсем друг е въпроса, че там всички живеят добре.


Аз им викам багерчета.По цял ден пише безмислен код без да осъзнава че колкото повече мисли толкова по-малко код ще му се налага да пише, следователно и по-малко инструкции към процесора ще задава и т.н, ама кой ти обръща внимание на тези неща в днешно време. Това си има и логичното обяснение разбира се, защото мисленето причинява болка и хората го избягват.

Да не говорим че така наречените новоизлюпени програмисти гледат на програмния език като на няква стока която за да е по яко трябва да е повече, и изобщо не осъзнават че кода е средство за постигане на цели и то там логичното е че е по-добре с по-малко код да постигнеш големи цели. Аз като видя функция с 6000+ реда код и ми иде да се разстрелям сам.
« Последна редакция: Feb 06, 2018, 09:36 от console »
Активен

“Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail Better.”

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Цъфнахме и вързахме
« Отговор #68 -: Feb 06, 2018, 10:56 »
@go_fire

Относно заплатите...

Ако сравним минималната заплата и заплатата на един учител или учителка получаваме

България:
Учител 760/460 = 1.65
Депутат 3210/460 = 6.9

Друга страна съответно (нарочно не споменавам име)
4.4
4.3

Както се казва оставете цифрите да говорят...
Минималната от вече над месец е 510 лв :) (бруто)
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Цъфнахме и вързахме
« Отговор #69 -: Feb 06, 2018, 12:04 »
Скоро срещнах въпрос от някой, който тъкмо започваше с програмирането и питаше човека, колко време ще отнеме на провесионалист да напише програма, която вършеше нещо безумно просто. Питаше, дали ще отнеме седмица на професионалиста и дали новак в програмирането със същата задача ще се справи за месец или четиридесет дена. Получи няколко отговора от рода на 20 до 30 секунди от моя милост, някъде видях 5 секунди или две минут. Хората изобщо не са наясно, какво правят и как го правят.
Спомням си също едно видео където пича обясняваше как от над 660 реда код не зная колко класа сума методи и всичко това за обработка на някакви данни. След време смъкнали кода до няма и десетина реда. Намерих го: https://www.youtube.com/watch?v=o9pEzgHorH0

Струва си да се изгледа. И това се прави от хора, на които това им е професията. Безумие. Ей такива неща си инсталираме по компютрите и после, защо гигабайтите рам не стигат.

Скоро бях по чужбина и се запознах с едно испанче, което цъкаше на джава. Като видя панела на един приятел, го питал, кой аплет използва, за да му излиза публичното айпи в панела. Generic monitor върши тази работа, а командата е прост скрипт, който си бях напраавил и му го бях дал и на него. Малък, сигурно 20 реда и беше първото ми нещо след "Ḧello, World". Сега бих го направил по друг начин, но го пазя така оригинален. Та какво ми каза той. Ако трябвало да направи същото, щял да го направи поне със стотина реда код. Не разбирам от джава и засега не възнамерявам да го поглеждам, та така и не разбрах, заради особеностите на езика ли ще му се наложи да пише толкова или защото така е научен в университета.

Много пъти съм чел, че програмистите били мързеливи хора, ама май не е така. Добре, че не го работя това, ма и съжалявам донякъде щото изглежда забавлението е пълно   :D

Обаче това е така не само с програмирането.
« Последна редакция: Feb 06, 2018, 12:06 от 4096bits »
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

console

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 243
    • Профил
    • WWW
Re: Цъфнахме и вързахме
« Отговор #70 -: Feb 06, 2018, 12:32 »


Много пъти съм чел, че програмистите били мързеливи хора, ама май не е така. Добре, че не го работя това, ма и съжалявам донякъде щото изглежда забавлението е пълно   :D

Точно така е но трябва да правиш разлика между програмист и кодър (coder). Програмиста понеже е мързелив ще ти оправи проблема за да не се занимава повече с това, кодажията няма да ти реши проблема а просто ще се занимава със следствието от него. То програмирането като цяло е начин на мислене, демек как да го оправа това че повече да не се занимавам с тая простотия. Това е голямия въпрос обикновенно. Кодъра ще ти закърпи положението без да реши генералния проблем и след известно време от следствието с нерешаването на проблема отново ще трябва да кърпи и така до безкрай. А това води го голяма база код която дори и обектно да е написана става една голяма свързочница между обекти и неможе да му се хване края.
« Последна редакция: Feb 06, 2018, 12:34 от console »
Активен

“Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail Better.”

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3211
    • Профил
Re: Цъфнахме и вързахме
« Отговор #71 -: Feb 06, 2018, 16:21 »
Е то ние както винаги пак сме назад, отдавна не са само програмисти ами вече се делат на софтуерни инженери и разработчици на софтуер т.е. не инженери т.е. кодери.
И какво от това, има кадърни и некадърни и при едните и при другите .. Всичко опира до човека (както казваше дядо ми), а има и една трета порода - бюрократи, които са много опасни щото създават впечатление че вършат нещо и ако не се усетиш навреме току те завлекли ... На дъното.

Проблемът е че на запад има излишество, и защо да се блъскат да пишат добър код все толкова ще вземат, няма стимул и най добрите обикновено са добри бюрократи (менажерират екипите си в Индия и Китай) и току прилапат някой свестен от изтока. На изток пари нема действайте, та обикновено по добрите са тъдява, ама като няма пазар... Какво като си по добър. В една друга тема чепкахме че не най-добрите технологично компании са по успешни а тия с най голям пазарен дял напр. М$, Оракул и кашика скоро спомена че още борят стари ДОСовски програми и то не щото няма по нови и по добри технологично алтернативи ами... Пазарен дял 

П.П. малко встрани от темата (лирическо отклонение) - какво ли не правят за пари хората
http://www.linux-bg.org/forum/index.php?topic=45668.msg302270#msg302270
« Последна редакция: Feb 06, 2018, 18:07 от remotexx »
Активен

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Цъфнахме и вързахме
« Отговор #72 -: Feb 06, 2018, 20:58 »
Не знам на Запад какво бришат и пишат, но имат софтуер за ВСИЧКО.
Компирите се използват до дупка.
Има всякакви програми за всичко, кастъм билт. Дори със ГИС и ГПС функции.
Фирмите не жалят пари за софтуер и се пишат всякакви невероятни модули.
Работниците ти ако взима 15-30 и >  $/ч - софтуера е най-евтината част.
Друга тема е качеството на софтуера, но поне работи.
За цени на лицензи изобще не се мисли - щом ти трябва програма - го фор ит.
Работил съм в различни индустрии и навсякъде е така.
Виждал съм програми с газилиън менюта и копчелъци - лелите са дресирани кое копче за кое е и щракат като луди. Тука си е нещо нормално да имаш цяла армия само data entry шото всичко се качва и няма хартии.
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

foxb

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 175
    • Профил
    • WWW
Re: Цъфнахме и вързахме
« Отговор #73 -: Feb 06, 2018, 22:06 »
@go_fire

За сравнение нарочно избрах може би единствената професия която навсякъде сама си определя заплатата.

Но разбира се в някои страни "труда" на някои е много по-ценен от този на учителите.

А като погледнем и от друга гледна точка, ако в Америка заплатите на лекарите бяха два три пъти по-високи от минималната заплата (а не 100+) то никой нямаше да стане лекар(получаване на рушвет е немислимо).

Та да се върнем на темата. За всяка професия заплата се определя от това колко професията е нужна на обществото(теоретично).
И от там всеки сам си определя дали си заслужава дали да вложи усили и време и да влезе в тази система. А след това и дали да остане.

А дали изобщо могат да се внесат готови "специалисти" то също се определя от тази заплата. При еднакви условия никой няма да си остави работата и да отиде в друга държава за по-ниска заплата. Е може би освен тези, които искат да видят свят, но това е за кратко.
Това което не виждам в въпросната заповед е как тези специалисти, които са обучавани извън България ще работят по българските стандарти. И на официалния език.
В края на краищата от това зависи директно или индиректно сигурността на жителите.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Цъфнахме и вързахме
« Отговор #74 -: Feb 07, 2018, 07:50 »
Две неща ми направиха впечатление в изказването ти.

Отзад-напред.

Езика на който ще си говорят. Специално в ИКТ „официалният“ език е английски. Никъде, никога, никой не е изисквал български. Освен може би някакви мутренски организации изпълняващи държавни поръчки. Но си говорим за сериозния сектор ИКТ, а не за преброяване на комарите по Дунава, следене за бедствия в Бургас или записване в софийски училища и детски градини. Говорим за истинския бизнес.

Второто за заплатите на лекарите в САЩ.

Това е истинското разковниче на нещата и прекрасно онагледяване на проблема. САЩ има великолепна здравна система, най-добрата в света. Но тя е достъпна за малцина. За 80% от населението (измислена от мен цифра на хората с доходи) има не лоша здравна система, но твърде непосилна за много от тях, което ги вкарва в кредити за дълги години. Обаче има и една голяма част от населението, която просто си умира под мостовете, защото недостигат местата в общинските клиники, където здравеопазването е потресаващо и се води такова само на книга. Там е такова като в българските болници.

Същото можем да го направим за средното образование у нас. Не е проблем. Проблема е, че българина (а и аз съм българин) настоява — то образованието да е достъпно за всички. Това, което имаме в момента като система е най-доброто, което може да се направи при така заложеното условие. До към осми клас над 90% от населението има достъп до образование, заплатите на учителите са много високи по българските стандарти и образованието като такова не е съвсем трагично. Излизат и качествено подготвени хора, макар и не кой знае, колко като брой.

Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear