Автор Тема: Каква е разликата между sudo mcc и su drakconf.real  (Прочетена 3419 пъти)

Gogo_SZ

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 270
  • Distribution: Mageia, Mandriva
  • Window Manager: KDE, Mate, Gnome, LXDE
  • So to complete victory of trade over reason!
    • Профил
Въпроса е за Mandriva
Каква е всъщност разликата между
sudo mcc
или sudo drakconf.real

и

su
drakconf.real

На външен вид изглежда еднакво, но.....
Активен

bvbfan

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1056
  • Distribution: KaOS
  • Window Manager: Plasma 5
    • Профил
MCC или drakconf прави проверка за това, дали е пуснат X сървъра, ако ти е пуснат е едно и също кое ще пуснеш, ако нямаш X има разлика. За това е прието да се използва винаги mcc, докато drakconf.real е кръстен така, защото е същинският Пърл скрипт. 
Активен

Gogo_SZ

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 270
  • Distribution: Mageia, Mandriva
  • Window Manager: KDE, Mate, Gnome, LXDE
  • So to complete victory of trade over reason!
    • Профил
mcc e link към drakconf, това е ясно.
Въпроса е каква е разликата при стартиране със su и sudo?
Активен

Kedr

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 41
    • Профил
Няма разлика.

В мандрива потребител подразбиране няма право да пуска sudo защото не е член на групата wheel.

su = set user (някой user), а sudo = SuperUserDO (само root).
Активен

Kedr

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 41
    • Профил
Извинявам. Има разлика изобщо, но няма разлика да пуска mcc. Su - промяна потребитела, sudo - елевация на привилегията.
Активен

bvbfan

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1056
  • Distribution: KaOS
  • Window Manager: Plasma 5
    • Профил
Може да се добавиш в sudoers, ако искаш да пишеш sudo вместо su. Друга разлика няма.
Активен

Gogo_SZ

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 270
  • Distribution: Mageia, Mandriva
  • Window Manager: KDE, Mate, Gnome, LXDE
  • So to complete victory of trade over reason!
    • Профил
Ама, моля не гадайте - трябва ми сериозен отговор, не превод на wiki-то.

Разликата между su и sudo е фундаментална - има известна разлика все пак къде ще ти се натворят temp или .conf файловете. При su по правило отиват в /root а при sudo в твоята си /home/алабала директория!!!!

А дали drakconf  се сеща къде трябва да ги насочи или кара по default?
Активен

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Su - промяна потребитела, sudo - елевация на привилегията.
Gogo_SZ, прочете ли това? Защото това е отговорът на въпроса ти. Има едно нещо, наречено променливи на средата (environment variables; можеш да ги видиш с командата env за съответния потребител). Всеки потребител има собствено обкръжение и с това може да има и различни стойности на променливите. Няма да изпадам в подробности, има описание за това в ръководствата. Само ще напомня, че със sudo оставаш в средата на твоя потребител, като само му повишаваш правата, спрямо описаното в /etc/sudoers. Със su минаваш частично в средата на потребителя, който си указал (без указан потребител се има предвид root), при което част от променливите на средата се променят спрямо зададените за съответния потребител. Ако искаш пълно преминаване в средата на зададения потребител, добавяш тире към su
Цитат
su - потребител
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Въпроса е за Mandriva
Каква е всъщност разликата между
sudo mcc
или sudo drakconf.real

и

su
drakconf.real

На външен вид изглежда еднакво, но.....

Имаш ли някаква практическа нужда да получиш отговор на тези въпроси или просто демонстрираме начетеност. Доста дълго време ползвах Mandriva, а отскоро и Mageia http://s19.postimage.org/vfakvsrzl/mageia2.png , без да се интересувам от тези неща. Даже не си и спомнял да съм ползвал някога sudo в тази дистрибуция. Единствените команди, които са ми били нужни са urpmi, urpme, urpmi --auto-update, urpme --auto-orphans и kdesu dolphin да вляза във файловият мениджър с администраторски права. Нищо друго не ми е трябвало и не мисля, че повишаването на академичната ми култура за разликата между sudo и su ще е решаваща за работата на системата ми.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

romeo_ninov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2155
    • Профил
Няма разлика.

В мандрива потребител подразбиране няма право да пуска sudo защото не е член на групата wheel.

su = set user (някой user), а sudo = SuperUserDO (само root).
не, su = Switch User, sudo = SwitchUserDO

при sudo не е задължително изпълнението на командата да е като root, може да е като всеки друг потребител в ОС
Активен

0x2B|~0x2B

Gogo_SZ

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 270
  • Distribution: Mageia, Mandriva
  • Window Manager: KDE, Mate, Gnome, LXDE
  • So to complete victory of trade over reason!
    • Профил
Имаш ли някаква практическа нужда да получиш отговор на тези въпроси или просто демонстрираме начетеност

Ето затова още 1300 години в БГ ще си стоим на ВинБозата!
На 52 години отдавна вече нямам НИКАКВА НУЖДА да демонстрирам начетеност, а за изкукването не ми говори - след като все още виждам екрана и уцелвам клавишите значи бивам ;D ;D ;D

ДА ТРЯБВА МИ!!!!
Мандривата е единствената засега годна за неподготвен потребител дистрибуция - (без коментари - пробвано е няколко години!!!)
Проблема е че някой идиот е сложил контрол панела за настройка на принтера и още няколко важни джаджи на такова място че да искат root парола ??? ??? ???
А това е нещо което никое блонди не трябва да знае!

Е за това ми е въпроса - как непривелигерован юзер да махне "паузата" на тъпия си USB принтер или да си настрои размера на листа по Default от Letter на А4, без да ходи до терминал (боже опази) и без да знае root паролата.
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Това вече е конкретен проблем.
За последните версии на Mandriva /след 2010.2/ нямам наблюдения. При Mageia - принтерите са в MCC, където естествено ти иска администраторска парола. Винаги са си били там и в старата Mandriva. Това е оправдано, защото при добавянето на принтер се инсталира цялата CUPS, заедно с драйвърите.
Колкото до настройките на страницата - те се правят като обикновен потребител от самият текстови редактор http://s19.postimage.org/3rntgyipd/2012_05_01_203252_1024x768_scrot.png , а паузирането - от аплета за печатане в панела  /ако е инсталиран/.
Колкото до това, кой и колко ще стои на Windows - не ме интересува и потребителите на тази ОС не ми пречат. Аз си ползвам Linux и си ми е добре. Що ми трябва да поглеждам в чуждите канчета.
« Последна редакция: May 01, 2012, 22:11 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

10101

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 384
  • Distribution: GNU LINUX
    • Профил
Цитат

На 52 години отдавна вече нямам НИКАКВА НУЖДА да демонстрирам начетеност, а за изкукването не ми говори - след като все още виждам екрана и уцелвам клавишите значи бивам ;D ;D ;D


Случайно да работиш в БТК и да имаш фамилия започваща с А?
Активен

А печат ?

Gogo_SZ

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 270
  • Distribution: Mageia, Mandriva
  • Window Manager: KDE, Mate, Gnome, LXDE
  • So to complete victory of trade over reason!
    • Профил
Ама, моля не гадайте - трябва ми сериозен отговор, не превод на wiki-то.

Не работя в БТК, нито в енергото или ВИК!
Работя за себе си, нося 42-43 номер обувки, ям всякакви боклуци расли на кокал и клечка, пуша, пия (рядко), какво още???????

А по въпроса някой има ли смислен отговор по въпроса или да преобразуваме темата в "идеи и мнения" където я преместиха?!
Активен