Автор Тема: Епична война: Apple vs Microsoft vs Linux vs корпоративната конспирация  (Прочетена 18535 пъти)

Oxy

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 253
  • Distribution: Fedora / Gentoo / Debian
  • Window Manager: KDE (4.2/ 3.5)
    • Профил
    • WWW
Забравих да кажа: Таблетите са дяволски удобни за сервитьорки и работници по разни складове... Проблема със сервитьорките е, че таблета не може ти печата касови бележки...

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Да и се връщаме в ерата на 14'' монитори за работа - е има напредък сега ще бъдат цветни.
Някак не мога да си представя таблет който да се ползва за работа - например в офис, пък било и то с docking  с клавиатура и мишка.

Ти защо си представяш бъдещето с мишка и клавиатура?
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Когато PC-тата са започнали да се комерсиализират, разликата с "мини"-тата от сорта на PDP е била огромна - никаква многозадачност, никакъв networking, никакви терминали, някаква ужасно примитивна операционна система. Мога да се хвана на бас че никой нормален човек не е виждал как това ще замени миникомпютрите в някоя компания - може да го имаш на всяко бюро, но като не можеш да го ползваш за това за което се очаква да се ползва, няма никаква файда. И са минали поне 10 години за да може това да се промени малко или много. Сега колко време ще мине?

Определено таблетите няма да унищожат десктопите ей така, защото и аз не виждам как архитект, дизайнер, програмист примерно могат да си свършат работата на това...в момента, по какъвто и да било начин. Тоест PC-та ще продължат да се продават. Продажбите обаче далеч няма да отбелязват ръста на таблетите, парите хвърлени за R&D определено няма да са съпоставими и рано или късно и ще се стигне до момента в който далеч повече приложен софтуер се пише за таблети и смартфони.

В смисъл има прекалено много неща, които ме карат да мисля по този начин. Изключваме всякакви прогнози, продажби и т.н. Вземи например Windows 8 и познай защо изглежда така. Вземи Gnome 3 shell и познай защо изглежда така. Сега излиза Cortex A15 - 4-ядрен ARM процесор на 2.5 ghz и консумация в пъти по-ниска от тази на какъвто и да е сходен x86 еквивалент. Разбирам аргументите за 13" и донякъде с това какво правим с hover/onfocus (което е на практика същото като "как аджеба на десктоп машина въртиш и zoom-ваш"). Това което липсва според мен в момента е някакъв общ стандарт за docking станции и по-тясна интеграция с облачни услуги.

На мен не ми е много сложно да си представя какви удобства може да докара това за една малка или средна фирма примерно (макар и това да не звучи много прекрасно за някои). Представям си много евтин мобилен интернет, служителите с падове и евентуално част от тях с докинг станции на работа и вкъщи. Данните в облака, което означава няма нужда от файлов сървър, бекъпване и хора, които да го подържат. Падовете винаги онлайн, без NAT и тем подобни тъпотии (благодарение на IPv6), съответно във фирмата ИТ персонал няма - има външна фирма, която извършва remote подръжка. Искаш нови ресурси - плащаш си, вече нямаш нужда - прекратяваш ги и не се чудиш какво да правиш с ненужното желязо и админите останали без занимания. Съответно част от служителите могат да си работят спокойно извън офиса. Етернета и 802.11 съответно превърнали се в леко маргинални технологии и няма клечащи опърпани елементи, кримпващи кабели под бюрото.

Мисля, че Стив Джобс го е казал най-добре:

"When we were an agrarian nation, all cars were trucks because that's what you needed on the farms. Cars became more popular as cities rose, and things like power steering and automatic transmission became popular.
PCs are going to be like trucks, they are still going to be around. However, only one out of x people will need them."


Сега да не ме набедите че съм макаджия и тем подобни, далеч не съм примрял за тези гейщини, но според мен има прекалено много индикации че нещата са тръгнали натам.
« Последна редакция: Jul 02, 2012, 19:24 от gat3way »
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Според мен РС то щe изчезне, когато имам таблет с ЦПУ > 2GHz, > 4GB RAM, 1 TB SSD, на него върви нормална ОС, като го док-на се вързва към 2х24"  по 2048х2000 монитора мишка и клавиатура и включва КДЕ подобен ДЕ, като го ън-докна си минава на Андроидоподобен ДЕ, тач и грамадните икони етц. таблетни шитни.
Дотогава ще трябва да купуваме и двете
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

nikito_blend

  • Гост
Според мен РС то щe изчезне, когато имам таблет с ЦПУ > 2GHz, > 4GB RAM, 1 TB SSD, на него върви нормална ОС, като го док-на се вързва към 2х24"  по 2048х2000 монитора мишка и клавиатура и включва КДЕ подобен ДЕ, като го ън-докна си минава на Андроидоподобен ДЕ, тач и грамадните икони етц. таблетни шитни.
Дотогава ще трябва да купуваме и двете
Точно това имах предвид ...

Surface for Windows 8 Pro tablet
Processor: Intel Core i5 (Ivy Bridge)
Weight: 903 grams
Thickness: 13.5 millimeters
Display: 10.6-inch ClearType Full HD (1080p) capacitive touchpanel
Battery: 42Wh
I/O: microSDXC, USB 3.0, Mini DisplayPort, 2x2 MIMO antennae
Software: Windows 8 Pro
Accessories: Touch Cover, Type Cover, VaporMg Case & Stand, Pen with Palm Block
Capacity: 64GB / 128GB
Availability: "Three months after" the Windows 8 launch this fall
Pricing: To be determined

На този таблет има една клавиатурка която се лепи с магнит и става като лаптоп. Демонстрираха и както си работиш само пъхаш HDMI кабела и продължаваш да работиш на голям монитор/телевизор. Ако може да му се сложи и дуалбуут на това да се ползва и линукс, ще е идеално.
А и вече нали има андроид телефон с докинг станция на която тръгва убунту.
Както gat3way каза се чака Cortex A15, Самсунг пуснаха четириядрен арм процесор с 2гб рам. Има и А15 двуядрен на по 2gHz,, ябълките се очаква да пуснат процесор който ще е доста по бърз от този на Галакси 3 (според шефа на Foxconn). Ейпъл пуснаха преди 5 години iPhone а вижте колко бързо се развиха нещата, ARM има още към толкова места да се развива ... Говори се за икономични сървари с ARM процесори, Екраните стават с все по високи резолюции, Retina дисплеят е много добър. Производствените процеси стават все по малки, смятам че докато им дойде краят ще е разработи и квантовият компютър. Светло бъдеще ни чака само да сме живи и здрави.  [_]3
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Цитат
На мен не ми е много сложно да си представя какви удобства може да докара това за една малка или средна фирма примерно (макар и това да не звучи много прекрасно за някои). Представям си много евтин мобилен интернет, служителите с падове и евентуално част от тях с докинг станции на работа и вкъщи. Данните в облака, което означава няма нужда от файлов сървър, бекъпване и хора, които да го подържат. Падовете винаги онлайн, без NAT и тем подобни тъпотии (благодарение на IPv6), съответно във фирмата ИТ персонал няма - има външна фирма, която извършва remote подръжка. Искаш нови ресурси - плащаш си, вече нямаш нужда - прекратяваш ги и не се чудиш какво да правиш с ненужното желязо и админите останали без занимания. Съответно част от служителите могат да си работят спокойно извън офиса. Етернета и 802.11 съответно превърнали се в леко маргинални технологии и няма клечащи опърпани елементи, кримпващи кабели под бюрото.

Аз пък се обзалагам, че това няма да стане!
Първо, всяка фирма трябва да си съхранява документацията към 30 години. Поради тази причина се пази и компютър със стара счетоводна програма която отдавна не се поддържа и фирмата е минала на нова.
Друга причина е това, че малките фирми които са масови, няма да си дадат инфото някъде си в облака.
Преди време съм мислил да разработвам уеб базирана складова и счетоводна система и да предлагам услуга само, но поради същата причина се отказах.
Големите фирми пък ще си направят собствени облаци. Пак, за да е всичко под техен контрол!
Отдавна хората са пропищяли от фасоните на компютържии, дето ги хващат с един продукт и се опитват после да им извиват ръцете като сменят технологии и спират поддръжката на старата версия, само и само за да те принудят да си купиш отново съфтуера им. Поради тази причина и аз тръгнах към Линукс.
Под Уиндоус работя САМО с кракнат софтуер, ако няма безплатна алтернатива, но качествено кракнат именно поради тази причина.
Всеки който има поне малко представа от разработка на софтуер знае, че всеки нов продукт си иска време за да се изчистят бъгове. Не може един нов продукт, който е съвсем нова разработка, със съвсем нова логика на работа да няма бъгове в началото, нищо, че фирмата която го разработва има опит от 1 или 2 сатри продукта в същата сфера.
Хората които ползват компютър, не го ползват за да го изучават, а да им върши някаква работа. Пет пари не дават с каква ОС работел и колко супер дупер технологии имало вкарани. Той пита има ли решение на конкретен проблем и колко ще му струва като цяло. Бизнеса на тези хора, не се развива толкоз бързо, колкото разработчика има възможност да развие продукта си.
Поради тази причина и на много места се работи още с тефтери. Не защото нямат пари за компютри и софтуер или не разбират предимствата от неговото ползване.
Активен

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
Сега да не ме набедите че съм макаджия и тем подобни, далеч не съм примрял за тези гейщини, но според мен има прекалено много индикации че нещата са тръгнали натам.

А дано, gat3way, ама надали. По-скоро светът върви към Reset и връщане към едни други системи. Нали знаеш какво е казал Айнщайн за четвъртата световна война?  ::)
Активен

Без правила няма игра

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
На мен не ми е много сложно да си представя какви удобства може да докара това за една малка или средна фирма примерно (макар и това да не звучи много прекрасно за някои). Представям си много евтин мобилен интернет, служителите с падове и евентуално част от тях с докинг станции на работа и вкъщи. Данните в облака, което означава няма нужда от файлов сървър, бекъпване и хора, които да го подържат. Падовете винаги онлайн, без NAT и тем подобни тъпотии (благодарение на IPv6), съответно във фирмата ИТ персонал няма - има външна фирма, която извършва remote подръжка. Искаш нови ресурси - плащаш си, вече нямаш нужда - прекратяваш ги и не се чудиш какво да правиш с ненужното желязо и админите останали без занимания. Съответно част от служителите могат да си работят спокойно извън офиса. Етернета и 802.11 съответно превърнали се в леко маргинални технологии и няма клечащи опърпани елементи, кримпващи кабели под бюрото.
И на мен такова ми се вижда бъдещето, та даже още от близкото бъдеще. На миналата конференция на "Линукс за българи" от двете лекции, в които се приказваше за облака, си затвърдих това мнение. IT професиите (особено системната администрация) ще изчезнат от офисите на фирмите, които не се занимават с предлагане на облачни услуги. Ще останат само два вида работни места за IT специалистите - специалисти, работещи в облака, и специалисти, работещи за облака. Твърде вероятно е всеки IT специалист, който не се насочи отсега към пълно влизане в крак с облака (било от едната или от другата му страна), скоро да се окаже много изостанал и извън пазара.
В този ред на мисли съм и на мнение, че мобилните устройства доста бързо ще изместят настолните компютри. Изместването вече е започнало, а в света на електрониката развитието е в геометрична прогресия, така че изместването ще е много по-бързо от това на миникомпютрите от PC-тата. Облакът вече е налице, ChromeOS вече е налице с два вида машини... бързо ще се появят още такива системи и по-бърз мобилен хардуер, който да покрие по-сериозните десктоп изисквания. А и голяма част от изчисленията на сериозния приложен софтуер могат да се правят в облака, така че необходимите изисквания към мобилния хардуер не са толкова високи. Удобството за сериозна работа с мобилни устройства - то е въпрос на навик, и още малко издялкване на интерфейса, което бързо ще се случи, по-бързо, отколкото се случи същото с десктоп интерфейса. А и нищо не пречи да си вържеш по-голям монитор и по-удобни мишка и клавиатура към мобилното устройство. Аз и в момента си разцъквам понякога с телефона, връзвайки му монитор, мишка и клавиатура, а като му пусна и LXDE, не усещам, че работя на телефон (освен мижавите хардуерни ресурси, разбира се, но хардуерът бързо се развива). Проектиращи клавиатури (такива, дето от една джвъчка ти изрисуват бутоните върху всякаква повърхност) има отдавна, също ще търпят развитие, наскоро чух за такава и на Apple, така че и разнасянето на клавиатура няма да заема много място в джоба. Мониторите ще станат тънки като хартия и сгъваеми... И масите ще се опразнят :)

П.П.: Като спомена за IPv6, аз да се похваля ни в клин, ни в ръкав, че вече ползвам IPv6 ::) Да ви кажа, не си е работа да ти дадат мрежа с маска /96, и да седнеш да мислиш от тази грамада кое IP на коя машина да сложиш, при положение, че с HEX се получават интересни стрингове като baba, bebe, dede, dada, разни телефонни номера и една камара още комбинации, в допълнение и по-дълги от 1 сегмент на адреса и нецензурни думи в краен случай :D
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Хахахаха! От прекалено много мислене за бъдещето ви убягва настоящето и отдавна сте скъсали реалната, лична връзка с хората :D
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Да ви дам един реален пример от моята практика!

Имам клиент който по измислените програми за конкурентно способност си купи кроялен робот с КАД система преди няколко години.
Преди това, като му пратят работата в кад формат, ползваше външни услуги. Да, ама тези които имат кинти да плащат добри цени за ишлемето и плащат редовно, започнаха да поставят условия, че трябвало кад система да имал. Други пък които плащат още по-добре, пък имат още по-високи изисквания, да имал и робот! Той човека си работи качествено и без кад системата и няма проблем със старите си клиенти, но разширява производство. С разширението на производството вече има нужда и от нови клиенти, дето като не е работил с тях и искат да му видят производствената база.
Да, ама тези роботи са скъпи и неефективни, а за кад системата по конвенционалния си начин с разпечатване на плотер, и кроена на банциг, няма работа за човек който да работи на пълен работен ден. Отделно от това, такива които биха могли да се научат да работят с кад системата, не се задържат в малките населени места, където са такивата производства.
И пича какво направи? Купи си робот и кад система най-евтината за към 80 000 евро, пусна робота един път колкото да го изцапа и бичи с гатерите и банцига и като му дойдат нови на проверка, дааааа, има и система и робот, па като вземе работата и си я бачка като той си знае :D .
Робота и системата с парите от проекта там дето гърми па не вали, а конструктора му в П-в на съвсем друга система, естествено не лицензирана му прави нещата и праща плотерния файл в цеха за разпечатване и разкрой.

Айде и малко чиста математика да ви приложа. Робота крои колкото 3 кроячки на 2 банцинга и един гатер за разпарцаляване за едно и също време. 2-та банцинга консумират 2Кв ток, а гатера 400В, а на робота, само вакуум помпата 15Кв! Заплатата на този оператор, ако се намери ще 2/3 от заплата на 3-те кроячки взети заедно, а разходите за обслужване на тази техника и консумативите хич не ги смятам!
Човека е пак на кяр, че дори и да го ползва и да ги плаща тези разходи, цените на които работи ги покриват, но защо да ги плаща, като може да си ги спести!?
Мога и още такива тъпи примери за високите технологии да дам, но като не сте влизали в производство, няма да ги разберете.
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
А, мога да ти разкрия и как си представям че ще свършат нещата с този твой клиент. Тъй като в Китай твърде вероятно си правят същите сметки с тази разлика, че шивачките им работят за поне 2 пъти по-малко пари, цялата далавера много скоро ще се раздуха. От друга страна да са живи и здрави китайците че правят железарията евтино. Също така да се радваме че не сме миньори примерно - там под земята интернет няма и ipad-а въобще няма да промени нещата.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
А как ли Китай с тези ниски заплати е най-големия автомобилен пазар от няколко години!?
Ще ми бъде интересно да науча как със 100-200 долара заплата ги купуват и обслужват!?
Та като става въпрос за заплати, имах колега в София му беше производството и заплатите му бяха по-ниски от тези на шивачките в нашия район, но изтъкваше винаги, че при тях в София, разходите са много по-големи, щото нъл знаиш, че в софия заплатите не са като в провинцията :D
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
И още малко теми за размисъл!
Преди 25 години, стопанствата бяха пълни с животни, а земеделското производство беше в пъти по-високо.
Каква беше техниката тогава, а каква е сега и защо е такъв резултата?
Пак по онова време, какви бяха автомобилите и какви бяха пътищата и колко бяха убитите в катастрофи и сега колко са?

Не, не мечтая за онова време, но нещо не се връзват нещата!

И да добявя, работеше се тогава много по-малко от колкото сега. Уплътнявахме си не повече от 2-3 часа работното време!
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Ми не е толкова сложно предвид че са 1.5 милиарда души и не всичките работят като шивачки.

Иначе намерих и минималните заплати в Китай:

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_minimum_wages_in_China_(PRC)

Като гледам има само две провинции, където малко надвишават родните. Всичко останало е доста по-ниско...

P.S това са абсолютно ирелевантни примери ако се опитваш да докажеш че технологиите са виновни за това. Сега като се отглеждат по-малко животни, има ли дефицит на месо в магазините и ако не то защо? Що се отнася до катастрофите, мисля че е много логично - броят на автомобилите се увеличил ужасно много в сравнение с тогава. Същият въпрос би могъл да бъде "сега като са по-модерни колите, защо има задръствания" и отговорът ще е същият.
« Последна редакция: Jul 03, 2012, 00:30 от gat3way »
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Мисля, че като цяло, отдавна е прекъсната връзката между технологиите и реалността! Мислят се от хора които хал-хабер си нямат и други които с маркетингови трикове прокарват и сгомнят положението.
Това всичко се финансира от твоите 10% ДОД и най-лесно се продава на другите дето прибират другите проценти от удръжките и сетне се чудим що данъците расатат, пенсиите намаляват, а пенсионната възраст се вдига, ама хайде пак да не отиваме към политиката!
Активен