Автор Тема: GUI за С++ приложения  (Прочетена 2506 пъти)

Oxy

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 253
  • Distribution: Fedora / Gentoo / Debian
  • Window Manager: KDE (4.2/ 3.5)
    • Профил
    • WWW
GUI за С++ приложения
« -: May 26, 2011, 03:39 »
Чудя се с какво да се захвана последно време... мисля си за QT, и макар на сайта на Нокия да чета, че е под LGPL лиценз на няколко места попадам, че всъщност за комерсиални разработки е платен... някой ще хвърли ли светлина върху лицензирането на въпросната библиотека?
Тоест за да правиш не як затворен софтуер трябва ли да плащаш или ЛГПЛ-а върши работа...

Междувременно, ще се радвам да ми споделелите любимата графична библиотека за С++
« Последна редакция: May 26, 2011, 04:03 от Oxy »
Активен

dvasilev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 200
  • Distribution: Kubuntu, Debian
  • Window Manager: KDE
    • Профил
    • WWW
Re: GUI за С++ приложения
« Отговор #1 -: May 26, 2011, 06:13 »
@Oxy: Не трябва да плащаш. Ползвай смело.
Активен

Oxy

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 253
  • Distribution: Fedora / Gentoo / Debian
  • Window Manager: KDE (4.2/ 3.5)
    • Профил
    • WWW
Re: GUI за С++ приложения
« Отговор #2 -: May 26, 2011, 06:52 »
абе гледам го този ЛГПЛ лиценз, ама ми е малко неясен...

bvbfan

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1056
  • Distribution: KaOS
  • Window Manager: Plasma 5
    • Профил
Re: GUI за С++ приложения
« Отговор #3 -: May 26, 2011, 08:26 »
За open source приложения - безплатен, за closed - платен е тва е, не може някой да ти пише тонове код без пари и ти да си затвориш и да печелиш  ???
Активен

task_struct

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 576
  • Distribution: Kubuntu 14.04
  • Window Manager: KDE 4.13
    • Профил
Re: GUI за С++ приложения
« Отговор #4 -: May 26, 2011, 09:07 »
Само да добавя, че между комерсиалната версия и LGPL версията няма разлики във възможностите на библиотеката.

Ако си заинтересуван има БГ група в Дев мержата на Qt - http://developer.qt.nokia.com/groups/qt_bulgaria

Има и доста преведени на БГ стати - http://developer.qt.nokia.com/search/tag/%D0%B1%D1%8A%D0%BB%D0%B3%D0%B0%D1%80%D1%81%D0%BA%D0%B8 . Скоро ще има и още :)
Активен

"Minds are like parachutes. They only function when they are open." - James Dewar

irc.freenode.net  / #linux-bg

Oxy

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 253
  • Distribution: Fedora / Gentoo / Debian
  • Window Manager: KDE (4.2/ 3.5)
    • Профил
    • WWW
Re: GUI за С++ приложения
« Отговор #5 -: May 26, 2011, 09:15 »
Супер! Мерси, @task_struct
Сега след още гледане и четене по лицензите виждам, че сякаш ако ползвам динамично байндване с библиотеката(и не я променям), мога да си затворя кода... малко не ми е ясно как става цялата история с ДЛЛ-тата в уиндоус, но ще се измисли...

ПС: Сега всички Ричард Столмани във форума сигурно ще ме хейтнат, но от някъде трябва да се яде...

bvbfan

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1056
  • Distribution: KaOS
  • Window Manager: Plasma 5
    • Профил
Re: GUI за С++ приложения
« Отговор #6 -: May 26, 2011, 10:40 »
Сега след още гледане и четене по лицензите виждам, че сякаш ако ползвам динамично байндване с библиотеката(и не я променям), мога да си затворя кода... малко не ми е ясно как става цялата история с ДЛЛ-тата в уиндоус, но ще се измисли...

Това не е вярно, щом ползваш затворен код, се купува лиценз за ползуване.

@task_struct, искам да попитам, няма ли идея да се зареже Джавата и 4.8 да бъде с gcc 4.6 и native build за Андроид  ;)
Активен

task_struct

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 576
  • Distribution: Kubuntu 14.04
  • Window Manager: KDE 4.13
    • Профил
Re: GUI за С++ приложения
« Отговор #7 -: May 26, 2011, 12:00 »
@task_struct, искам да попитам, няма ли идея да се зареже Джавата и 4.8 да бъде с gcc 4.6 и native build за Андроид  ;)

Кой да зареже Джава? Ако зависеше от мен тоя "език" никога нямаше да просъществува...

За Андроид вече може да се пише на C++ Qt - http://sourceforge.net/p/necessitas/wiki/Home/
QtCreator автоматично създава няколко джава класа, които зареждат Qt приложението като динамична библиотека и от там нататък Джава няма :)) Това се прави с цел да се заобиколи тъпотията всичко да минава през виртуалната машина на Андроида. За съжаление този порт не е официално поддържан от Nokia/Digia, a e направен от ентисиасти. Може би ще получи съпорт сега с Qt 4.8, защото в тази версия ще се появи Lighthouse, на който е базиран порта.

За gcc 4.6 нямам идея :( Ако не се появи сега, сигурно ще е с Qt 5.0 през януари
Активен

"Minds are like parachutes. They only function when they are open." - James Dewar

irc.freenode.net  / #linux-bg

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Re: GUI за С++ приложения
« Отговор #8 -: May 26, 2011, 12:06 »
Кой да зареже Джава? Ако зависеше от мен тоя "език" никога нямаше да просъществува...

Слава богу че не зависи от теб :D :D :D  [_]3 [_]3 [_]3.
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

bvbfan

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1056
  • Distribution: KaOS
  • Window Manager: Plasma 5
    • Профил
Re: GUI за С++ приложения
« Отговор #9 -: May 26, 2011, 12:46 »

Кой да зареже Джава? Ако зависеше от мен тоя "език" никога нямаше да просъществува...

За Андроид вече може да се пише на C++ Qt - http://sourceforge.net/p/necessitas/wiki/Home/
QtCreator автоматично създава няколко джава класа, които зареждат Qt приложението като динамична библиотека и от там нататък Джава няма :))

Мразя, Жаба и аз  >:(
Да знам как е направено компилирах пример, пуснах го телефона ми, Моторола Дефи, и видях, че се губи бързодействие, заради тва че Андроида прекарва GUI-то виртуалната си машина Боиник и се губи целия перформънс  >:( Та gcc 4.6 може компилира изцяло native без да минава всичко през ВМ-то (да го ева), аз го имам в Мандрива тестинг мога да компилирам конзолно приложение, обаче GUI-то не ми е ясно  ??? Видях, че си в девелопърите и питам, ако имаш някаква вътрешна информация, иначе аз мисля да си пиша некви малки приложенийца да си губя и свободното време с програмиране  ;) 
Активен

task_struct

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 576
  • Distribution: Kubuntu 14.04
  • Window Manager: KDE 4.13
    • Профил
Re: GUI за С++ приложения
« Отговор #10 -: May 26, 2011, 13:55 »
@backtolife, мълчи и върви си сложи още 2ГБ рам, че Hello, World не иска да тръгне  ;D  :P

@bvbfan, все още не съм Qt девелопър, само чета всичко, което илиза за Qt :)
Активен

"Minds are like parachutes. They only function when they are open." - James Dewar

irc.freenode.net  / #linux-bg

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: GUI за С++ приложения
« Отговор #11 -: Jun 07, 2011, 15:59 »
Супер! Мерси, @task_struct
Сега след още гледане и четене по лицензите виждам, че сякаш ако ползвам динамично байндване с библиотеката(и не я променям), мога да си затворя кода... малко не ми е ясно как става цялата история с ДЛЛ-тата в уиндоус, но ще се измисли...

ПС: Сега всички Ричард Столмани във форума сигурно ще ме хейтнат, но от някъде трябва да се яде...

Чудя се, защо всички програмисти които тепърва започват да правят някакъв продукт, първото за което мислят е затваряне на кода, но ползване на опен, сякаш са измислили нещо супер гениално!
Активен

clovenhoof

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 534
  • Distribution: Mac OSX 10.9.2
    • Профил
Re: GUI за С++ приложения
« Отговор #12 -: Jun 07, 2011, 16:52 »
За да не се излагат как са нацвъцкали кода  ;D
Активен

We are just a moment in time
A blink of an eye
A dream for the blind
Visions from a dying brain

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: GUI за С++ приложения
« Отговор #13 -: Jun 07, 2011, 20:39 »
За това не се бях сетил, но наистина има много логика! [_]3
Активен