Автор Тема: Toshiba Satellite C600/C660 (openSuse 13.2 Live от 2014 г. + КДЕ 4.14)  (Прочетена 22866 пъти)

linuxandor

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 47
  • Distribution: Debian, openSuSE
  • Window Manager: KDE, Xfce
    • Профил
сдобих със въпросния лаптоп като подарък, малко е стар вече (на 8-9 години), но работещ. Хардуера е в основни линии следния:
CPU: intel core i5-2450M (2c. 4thrds.) 2.5-3.1 ГХц Turbo boost, 4 GB 1333 Mhz, integrated GPU HD 3000 + Nvidia GT 520M 1 Gb + останалите стандартни части. Процесора много грее, вентилатора
постоянно фучи на слаби и на силни обороти, има вентилаторна подложка, но няма голяма полза, затова съм го оставил само на 2.5 ГХц да работи, но вентилатора пак си фучи, но иначе не го жаля,
BOINC client постоянно върви и изчислява някакви задачи. Но!!!
Зимата сега му направих един тест навън на студено на около 4-5 °C, 2 ч. стоях навън, 4 задачи от Boinc работеха на 100% и вентилатора почти не се включваше, работеше много тихо лаптопа.
Изглежда това му е най-добрата температура за работа. Но не и за средностатистически човек.
Батерията е вече слаба, без нищо да правя издържа 1ч.30мин. Има видео драйвер Nouveau, Lan картата и WiFi картата се разпознават и имам интернет.
Процесорната графика не работи, а много искам да я пробвам, но Линукс-а разпознава само Nvidia картата
и тя работи със Nouveau драйвера (което е добре, openGL screensaver-рите вървят, много са манияшки), но Boinc (вер. 7.2.42) не я разпознава
и не мога да я използвам за изчисления, само с процесора се изчислява (без процесорната графика). Трябва да се позанимавам малко със Bumblebee, прочетох тук във форума
някакви постове за това решение, много съм надъхан да го настроя, дори и да е малко поостаряла тази информация вече. Има много дразнещ дефект със touchpad-a, при който постоянно се сменя фокуса
на показалеца. Сигурно има някакъв бъг или вирус във SuSE-то. Наистина много е гадно да се пише с този бъг. Извода? CPu i5-2450M много грее!
Активен

You’re not ready for the reality. Nowhere near. Open your mind. This has been the first real transmission of the signal.

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Пробвай някой Линукс от 93г. може и да тръгне.
Ти сигурно си бил в 1 клас когато е излязло това Сусе от 2014. А защо Лайв версия, за КДЕ 4 пък да не говорим.
Ако си наистина толкова нахъсан, защо не отделиш малко време да свалиш нещо по-ново, че и да го инсталираш.
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5255
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
8~9 години за лаптоп - никак не е "малко стар".
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
4mlinux
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

p4p

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 70
  • Distribution: openSUSE
  • Window Manager: KDE GNOME XFCE
    • Профил
Моят лаптоп е от началото на 2010 г.     ;)        [_]3

Работи добре и с най-новата Плазма - алфата на 5.20:

https://i.imgur.com/WTnYd1Q.png

https://i.imgur.com/zh10OSl.png
Активен

malin1

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 602
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: Openbox
    • Профил
Тва Ц600/Ц660 е много точно описание на нещо налично.
Гледам, търсил съм за Toshiba Satellite C655D-S5084, явно такава е моята барака, на която само към камерата ѝ нямам претенции и която (щото е подарък) не съм изхвърлил (не си струва инвестиция в "покачване на железния ѝ статус").
Активен

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
.... Процесора много грее, вентилатора постоянно фучи ...
Направи му една профилактика - почистване вътре, смяна на термо паста ...
И пробвай актуална версия. Не знам дали точно на SUSE.
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил
сдобих със въпросния лаптоп като подарък, малко е стар вече (на 8-9 години), но работещ. Хардуера е в основни линии следния:
CPU: intel core i5-2450M (2c. 4thrds.) 2.5-3.1 ГХц Turbo boost, 4 GB 1333 Mhz, integrated GPU HD 3000 + Nvidia GT 520M 1 Gb + останалите стандартни части. Процесора много грее, вентилатора
постоянно фучи на слаби и на силни обороти, има вентилаторна подложка, но няма голяма полза, затова съм го оставил само на 2.5 ГХц да работи, но вентилатора пак си фучи, но иначе не го жаля,
BOINC client постоянно върви и изчислява някакви задачи. Но!!!
Зимата сега му направих един тест навън на студено на около 4-5 °C, 2 ч. стоях навън, 4 задачи от Boinc работеха на 100% и вентилатора почти не се включваше, работеше много тихо лаптопа.
Изглежда това му е най-добрата температура за работа. Но не и за средностатистически човек.
Батерията е вече слаба, без нищо да правя издържа 1ч.30мин. Има видео драйвер Nouveau, Lan картата и WiFi картата се разпознават и имам интернет.
Процесорната графика не работи, а много искам да я пробвам, но Линукс-а разпознава само Nvidia картата
и тя работи със Nouveau драйвера (което е добре, openGL screensaver-рите вървят, много са манияшки), но Boinc (вер. 7.2.42) не я разпознава
и не мога да я използвам за изчисления, само с процесора се изчислява (без процесорната графика). Трябва да се позанимавам малко със Bumblebee, прочетох тук във форума
някакви постове за това решение, много съм надъхан да го настроя, дори и да е малко поостаряла тази информация вече. Има много дразнещ дефект със touchpad-a, при който постоянно се сменя фокуса
на показалеца. Сигурно има някакъв бъг или вирус във SuSE-то. Наистина много е гадно да се пише с този бъг. Извода? CPu i5-2450M много грее!
Противно на логиката със старото, бих ти препоръчал да пробваш Ubuntu MATE 20.04 с Nvidia драйвера. Та до колкото съм чел ще можеш да си ползваш и интелкото GPU. Може да върнеш и фийдбек, че отдавна питам, ма никой тук не е пробвал явно 20.04 с нвидия.
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...

dark_elf

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 120
    • Профил
Като за начало може да се почисти лаптопа, че ако не е чистен от както е станал лаптоп. Не знам какво може да намериш вътре :)
Активен

linuxandor

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 47
  • Distribution: Debian, openSuSE
  • Window Manager: KDE, Xfce
    • Профил
Малка поправка, модела е Satellite C660/C660D. Да, не е много нов, ако си и такъв човек, който да си купува компютър на 4 год. примерно. Просто ми дойде като подарък и затова, пък и работи, пък и е първия ми лаптоп по принцип.
А и пъргаво работи сега с Suse-то 13.2, за мен хардуера си е даже малко мощен. Само графичната карта е от ниския клас. И много хубава графика изкарва, и музика има, само видеото още не е настроено ама не съм засега
толкова много умрял да гледам клипове и филми някакви, след още малко време сигурно ще сложа кодеците.
То аз първо му сложих openSuse 11.1 и с него карах доста от януари 2020 до юни сега. Просто имах оригинален инсталационен диск на openSuse 11.1 и реших да сложа него преди да изтегля сега последната
версия, примерно, която е в момента 15.1. Хем и да пробвам дали ще се разпознае хардуера и как ще върви, щото 11.1 версия е от 2008 пък лаптопа е от около 2011 примерно, с други думи един вид да пробвам колко изостава линукс-а от хардуера. Графиката не можа да се разпознае, беше с fbdev driver-a, т.е. само 2D-възможности имаше и 14 MB заделяше графична памет (така пишеше  с dmesg командата ) ,
Intel HD 3000 също го нямаше. Лан картата и безжичната карта ги нямаше. Играх си да настройвам доста мрежата и графиката. Накрая се уморих да настройвам и си викам ще изтегля по-нова версия да видим тя дали ще разпознае
мрежовите карти, звука, графиката, ама пак не исках да тегля последната версия, и намерих един сайт със торенти на различни дистрибуции и там имаше тая 13.2 и понеже е с ~3 години по-нова
от лаптопа реших нея да пробвам и избрах Live версия да видя ще се разпознае ли хардуера и като видях, че се разпознава я инсталирах. Засега съм доволен, че и хранилищата още са активни.
Ама май вече почна да ми изкарва съобщение, че съм outdated. Профилактика имаше, само почистване на прах и слагане на нова термопаста, имаше много прах по вентилатора и точно на решетката
отстрани, той се оказа, че не е бил отварян откакто е купен :), по-добре е сега в това отношение със топлия въздух, по-малко бучи отколкото преди отварянето, но пак бучи и си повишава бързо скоростта вентилатора. Но тоя шум не ми пречи. Важно е да изчислява научните задачи, все пак не са малко 2.5-3.1 Ghz. Че трябва бързо да се открие ваксина за Covid-19 (вече и такъв проект пуснаха).
Активен

You’re not ready for the reality. Nowhere near. Open your mind. This has been the first real transmission of the signal.

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3210
    • Профил
Колега нема смисъл да се хабиш (и машината също - даже и само вентилатор да изхабиш)
Всичките те са "популисти" и всичко това е прах по вятъра (и в очите на хората) - имам предвид не е ли 100% научен проект (т.е. изкл. повечето BOINC, stardustathome и т.п.), но всичките там протеини, химии и пр. илачи дето big pharma само това чека (и ако може наготово) и ако може фрий - пък нека си хабят хората машините (или по Ленин - т.нар. полезни идиоти, а по нашенски, докато има говеда - ще има и касапи)

Лична история (излъгах се и аз веднъж да помогна - ма то мъж... тъй де човек се лъже само веднъж)
Някога, много отдавна преди... ехей още като излязоха ползвах тези (вече ги няма)
https://en.wikipedia.org/wiki/United_Devices
гоуемите филантропи разбииш ли - обещаваха , че тъй като е фрий проекта, ама ние после каквото отткрием ще го публикуваме безплатно, за обществено ползване, ей тъй за общото благо - ний пари не даваме, но и не вземаме ..и познай дали публикуваха нещо - нъцки. На няколко пъти ги/се закриваха, преименуваха и пр. и само и само (и накрая май успяха - ЛЕГАЛНО) да пре/продадът официално там каквото им изкопаха хората. Нищо не публикуваха фрий...

имам предвид най-първия им проект.. ама и по-сетнешните имплементации също (LigandFit etc.) нищо не публикуваха конкретно "откритие/я", а не като да нямаха - редовно си отичтаха приключените фази и отваряха шампанско за успеха
http://web.archive.org/web/20051230103820/http://www.ud.com/rescenter/files/cs_oxford.pdf
ама архивите са живи - макар и сега без бой (а и с бой) Оксфорд не казват на коя точно фарма компания кои от откритията са продали и за колко... открития които ние всички (участници в поректа) им изкопахме и айде да не публикуват конкретно моднатата молекула която  ползват в крайния продукт /лекарство/ ама трябваше поне първичното откритие да публикуват /с откривателя и пр. мдаа клиентите не бяха анонимни имаха номера акаунти и пр./ - ама неее как ще публикуват raw data ами ако вземе конкурентна big pharma да открие лекарството преди наш'та (или след ама по-добро лекарство)
Computational Chemistry няма да стане скоро free...

Та и сега с КОВИД ще е пак тъй - нови (distributed) клиенти - по старата схема, те да ни го изкопат, ние да се нагрухаме, ма както казваше Алеко - имал си бол пари - дал си (т'ва за ток, нет, вентилатори и т.п.)


П.П. Който иска да (под)помогне науката препоръчвам тези проекти
http://stardustathome.ssl.berkeley.edu/
 http://foils.ssl.berkeley.edu/
 http://aerogel.ssl.berkeley.edu/
поне дават кредит на истинските откриватели, споменават поименно кой какво е открил, и го правят съавтор (дотолкова доколкото на първооткривателя се пада правото да кръсти там каквото е открил - само не кръщавайте на жената/любовницата и пр.  :P). Който не вярва може и сам да се убеди - седмичните срещи се публикуват онлайн и си участват най-обикновени хорица (от форума) които си работят по проекта
http://stardustathome.ssl.berkeley.edu/category/desk/

http://stardustathome.ssl.berkeley.edu/third-thursday-telecon-25-november-2019/
Anna Butterworth updates us on the findings for the recently discovered particle Bianca, named by first finder and longtime volunteer duster Augusto (aka McAngus).

http://stardustathome.ssl.berkeley.edu/third-friday-telecon-21-june-2019-the-mcangus-particle/
It was truly a joyous moment this month, when Stardust Principal Investigator Dr. Andrew Westphal was able to convey directly to longtime duster McAngus (aka Augusto) that he was the first finder of the latest precious interstellar dust particle.

човечецът толкова се развълнува че чак си глътна граматиката (английската де, италианската я овладя но доста трудно)
Науката изисква "жертви"

П.П.П. Между другото още имам едно парченце аерогел вкъщи (от резервния колектор на совалката) понеже в почти всички фази на проекта бях в ТОП100 (докато не махнаха ранговете също като у форума да не гонят хората участие само за звезди/ранг), макар и поразпечатано (поради незнание) и полуразрушено - това всъщност е по-леко от въздуха (замразен дим) и се ползва с най-различни цели, който иска да ровне в тубата
https://stardust.jpl.nasa.gov/tech/aerogel.html
има и др. такива снимки и филмчета
« Последна редакция: Jun 24, 2020, 21:42 от remotexx »
Активен

linuxandor

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 47
  • Distribution: Debian, openSuSE
  • Window Manager: KDE, Xfce
    • Профил
Допълнение: оказа се, че процесора грее под Линукс, а под Windows не. Щото в началото като го получих лаптопа беше с Win 7 Sp1, известно време карах с него, това преди да му изчистя прахта, и Turbo boost на 3.1 Ghz включен, и на 2.5 Ghz, грееше и вентилатора фучеше. След това му сложих Линукс и чак
след това му изчистих прахта и продължих основно на Линукса да работя. А преди няколко дена пускам Win-a да пробвам нещо и му пуснах 4 задачи да изчислява и дори на 100% CPU вентилатора работеше на ниски обороти, по-тихо отколкото под Линукс, който и на 10% CPU вентилатора се включва да фучи макар и на слаби обороти, хем и на 2.5 GHz работи. Сякаш и под Win си грееше доколкото си спомням, незнам. Сега положението е такова. Значи греенето не е от самия процесор както си мислех, а от друго. Сигурно от ядрото нещо, трябва някаква опция да се въведе при зареждане. Или да се ъпдейтне .

Към последния пост: Още малко и може да се откажа от био/медицински проекти  :), макар че все пак чувствам, че има смисъл да се участва. При всички положения има смисъл да се участва в някой проект.
Активен

You’re not ready for the reality. Nowhere near. Open your mind. This has been the first real transmission of the signal.

malin1

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 602
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: Openbox
    • Профил
А, той резултата с греенето е известен отдавна и батерията ще свършва по-бързо. Може да се поработи по въпроса, ама не си струва в случая.
Активен

linuxandor

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 47
  • Distribution: Debian, openSuSE
  • Window Manager: KDE, Xfce
    • Профил
към makeme:
По принцип знам, че Ubuntu е потребителска насочена дистрибуция и поддържа по-нов хардуер и има нови драйвери, ама не съм запален така по нея. Веднъж бях пробвал
една версия, ама за много кратко беше и повече не съм я ползвал. Не ме влече толкова много. Иначе съм Debian, от версия 3.1 съм с него, чак до 7.11, и после
спрях да ъпгрейдвам. Щото не съм плащал никога нищо и вече ми стана гадно пък и почнаха да подканят във блога хората да си плащат, чак сега до преди 3-4 месеца
платих за 1-ви път $65, и тогава настолния комп се развали, това миналата година юли месец, този който е с Debian и 2 месеца бях без комп и тогава ми падна лаптопа със Win 7 и т.н. до сега.
----------------------------------------------
към malin1: За мен си струва да се занимавам. За батерията тя не ми трябва, и без това е използотворена доста, използвам го лаптопа като настолен, даже съм я махнал. Искам да направя тази настройка, че да не грее толкова много процесора. Сега последно инсталирах от хранилището следните пакети:
bbswitch, bbswich-kmp-desktop, bumblebee, primus, primus-32bit
Конфигурационните файлове за bumblebee са си там, дали със Nouveau или NVidia драйвера да е превключването, в случая е със Nouveau, не съм пипал нищо там,
но като стартирам bumblebeed демона изписва "No integrated video card found" и не се стартира. Дадох blacklist на Nouveau драйвера и рестарт и стигна до черен екран, после махнах blacklist на Nouveau-то и графичната среда си зареди нормално със Nouveau-то. Питанката е защо не се зарежда i915 модула за интелската iGPU графика по подразбиране? Какво по-точно трябва да направя?
Активен

You’re not ready for the reality. Nowhere near. Open your mind. This has been the first real transmission of the signal.

malin1

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 602
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: Openbox
    • Профил
Приятелю, знам само от прочетеното в нета за едно-друго, не съм аз човека да дава съвети. Но пък виждам, че съм чел на други места, които ме устройват. Просто ги намери твоите места за четене, където са дадени отговорите на подобни на твоите "проблеми".

Дори и "начинаещ ловец" не стреля по всичко което мърда.
Активен