Автор Тема: Линукс за смартфон  (Прочетена 5378 пъти)

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Линукс за смартфон
« Отговор #15 -: Jul 01, 2021, 12:37 »
Като хардуер (сегашните) смартфони имат много сериозни недостатъци.
Бих искал батерията да им е 2 или 3 пъти по-голяма. Какво като ще стане с 5 мм по-дебел. То така или иначе смарфона си е голям, голяма работа като е малко по дебел. Няма да си го нося в задния джоб де.

Стандартната литиво йонна батерия е много опасна от само възпламеняване. И при презаряд и при вътрешно късо. Това е нещо заложено дълбоко в химията на батерията. А и деградира много бързо.
Не че няма измислено - има
Lithium iron phosphate battery
Не се запалва и има много дълък живот. Но недостатъка му бил е, че имал 10-15% по-малък капацитет...И какво от това. Батерията ще стане 10-15% по-голяма.

Зарядния им конектор - микро усб или каквото и да е там мини/микро/нано - a b c d .... е върха на простотията. Не може нещо такова малко с едни тънички като косъм конекторчета да издържа механически на постоянно влез излез и огъвания. И пласмасата не издържа. Ми то всички усб-та име се чупят за 1 или най-много 2 години. Най-малкото ще ти вгорчи живота с постоянни прекъсвания.
Трябва да се мисли друг конектор - който да не се изтърква или деформира. Едно възможно решение е тези магнитни конектори - ама що не ги интегрират вътре в телефона?


Е да бих искал и линукс умнофон, да не ми досаждат с ограничения и постоянни ъпдейти.

При толкова много хубави работи и такъw потребител като мене дето не иска да си сменя телефона 10 години - ми то производителя ще фалира отмък. И някой да ги внедри всичките тези хубави неща колко процента от покупателите ще ги разберат и оценят???
« Последна редакция: Jul 01, 2021, 12:51 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Линукс за смартфон
« Отговор #16 -: Jul 01, 2021, 13:00 »
Вайбър са японци. А съвсем случайно шефа им за у нас е видинчанче. Доста умно момче. Мосад може и да го бомбят, но това не става по легален начин, защото нямат юрисдикция. То реално няма нито една чат програма, която да не е бомбена. Сноудън отдавна ни каза, че всичко е пробито. А дори нещо да бъде закърпено по случайност, самото желязо ти е на решето, а там вече нищо не можеш да сториш.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Линукс за смартфон
« Отговор #17 -: Jul 01, 2021, 13:43 »
Още при появата на Вайбър, четох на две местенца статии, че е създадена от агент на Мосад, който като вижда, че потребителите чукват двеста и петдесет хиляди, споделя на бившите си шефчета, че има хляб за Мосад в това нещо. От тук нататък не им следя историята.

Да, магнитни конектори биха били перфектни. И не ги има то вчера. Странно, че не са въведени навсякъде. Един отвор по малко върху корпуса на телефона. Споменавал ли съм, че повечето хора са идиоти? Напоследък тази мисъл ми минава все по-често през главата. Но тези може и да не са. Сигурно имат някаква изгода да продължават по стария начин.
Освен това преди десетина години четох за тестване на чип, който предава данни безично с огромна скорост, но на много малко разстояние. Пишеше в статията, че в скоро време дънните платки може да преминат през тотална трансформация, защото благодарение на това нещо, може съвсем да изчезват пътечките за предаване на данни. Кабелите вътре и подобни.
Както и за много неща, за които съм чел през годините, това също потъна някъде и повече не се чу за него. Като се замисля, досега само едно от тях се осъществи на практика и го видяхме на пазара. МикроСД картите, благодарение на миниатюрната памет вътре. Имаше при първата поява снимка на чипа върху нокътя на палеца на някакъв човек.

А линукс телефоните биха били страхотни. Особено, ако се вгради вътре някакво API за комуникация с машинарията. Ще може bash или други скриптчета да си напишем за автоматизиране на какво ли не. Сега, ако искаш да го направиш, трябва да си дръпнеш поредното "безплатно" приложение за тази цел. Като например, при отказ на повикване, да се изпрати автоматично СМС или кратко да се отговори, че в момента си зает и ще върнеш по-късно. И всякакви такива.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3852
    • Профил
Re: Линукс за смартфон
« Отговор #18 -: Jul 01, 2021, 14:11 »
Вайбър са японци. А съвсем случайно шефа им за у нас е видинчанче. Доста умно момче. Мосад може и да го бомбят, но това не става по легален начин, защото нямат юрисдикция. То реално няма нито една чат програма, която да не е бомбена. Сноудън отдавна ни каза, че всичко е пробито. А дори нещо да бъде закърпено по случайност, самото желязо ти е на решето, а там вече нищо не можеш да сториш.

   Темата за "желязо" -то е много интересна,отговора не е еднозначен.
   За х86: за съжаление,голяма част от интелските процесори се
произвеждат в ... Израел (т.е.  абсолютен бан за тях ).
АМД са една идея по-читави:произвеждат се в Тайван.
   За другите архитектури: сложно е,но е добре човек да се замисли:
коя е фирмата и къде точно се произвеждат.

   По отношение на месинджърите:
Какво ще кажете за Signal и Telegram ?
Мейл: proton mail ?
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Линукс за смартфон
« Отговор #19 -: Jul 01, 2021, 16:28 »
   По отношение на месинджърите:
Какво ще кажете за Signal и Telegram ?
Мейл: proton mail ?

И двата са централизирани и пробити. Вече няколко пъти се чу, че американците са ловили някакви хора през тях.

Преди две седмици трябваше да си направя лична поща заради започването на работа. Поради влиянието на наш член реших да е в Протон. Още на пръв поглед разбрах, че наистина всичко е криптирано в нея, точно, както той ми беше казал. Но... сертификата се издава от Протон. Дѐдов!

Точно същото правят mega.nz. Но за себе си съм приел, че щом качвам нещо там, все едно го качвам в непрежалимата Data.bg. Вече е публично.

Но това хич не беше единственото.

Последната стъпка беше… sms с потвърждение. Дотук. Пълен ташак. Сигурност нула.

Ако толкова държиш да е поща, която ти дава измамно чувство за превъзходство пред Gmail, то можеш да се пробваш при конкурентите им от Тутанота. Техния клиент поне е с отворен код. 
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Линукс за смартфон
« Отговор #20 -: Jul 01, 2021, 17:07 »

Ако толкова държиш да е поща, която ти дава измамно чувство за превъзходство пред Gmail, то можеш да се пробваш при конкурентите им от Тутанота. Техния клиент поне е с отворен код.
Това е много хубаво ако си пращаш и получаваш писма сам до себе си. Щом пратиш или получиш поща до контрагент в gmail (а те са мнозинството) - Гугъл пак ще ти прочете "криптираната" поща.
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Линукс за смартфон
« Отговор #21 -: Jul 01, 2021, 17:50 »
Протон си направих почти веднага, след като излезе. Тогава още имаше лимити с регистрацията, че не им стигаше ресурса. И признавам, че не съм я ползвал да пращам нищо криптирано. Все още. Въпреки, че им имам доверие, ако не искам някоя да го прочете, първом ще си го криптирам сам.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3088
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Линукс за смартфон
« Отговор #22 -: Jul 03, 2021, 21:31 »
Я, заформила се хубава дискусия :)
На мен идеята за линукс на телефон ми дойде, понеже ми писна да ползвам някакъв смартфон 2 години примерно, постоянно да писка за ъпдейти (колкото и да ги изключваш, някой неща се ъпдейтват самосиндикално) и на края на втората година тоя телефон вече е тотално сбъгясал, сам се изключва, не пуска индикации, като ти звънят, става бавен и лагав и това само защото ъпдейтите след година-две ги пишат така, че да ти омажат телефона и да купиш по-нов. А аз не обичам да сменям често нито телефон, нито компютър. Изобщо никаква техника не обичам да сменям често. Та си помислих, дали ако е с линукс, няма хем да работи по-добре, хем по-дълго.  Иначе нямам кой-знае какви познания, по това, което прочетох отгоре-отгоре, понеже напоследък времето ми е леко недостигащо, системата за телефона си я "правиш" на комп и после я "наливаш" в телефона. Да, знам как звучи, тия дни ще потърся инфо как точно с "Прави 1, прави 2, прави 3" става инсталиране на линукс на телефон. Така и така старото ми леново А1000 е прежалено, струва си за експеримента. Но усещам, че имам много да чета, докато инсталирам линукс на телефон.
Активен

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3088
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Линукс за смартфон
« Отговор #23 -: Jul 29, 2021, 20:15 »
Засега се отказвам от идеята си да слагам линукс на стария си смартфон. Изчетох инфото за постмаркет ОС, много хубаво уики имат, но усещам, как с това нещо ще се занимавам поне една седмица. Защото трябва от нулата да уча как да си "пускам" дивелъпмънт среда, например, как да портвам, а с нещо по-сложно от компилация на кернел и разни програми от сорс не съм се занимавал. А не ми е ясно в момента дори това- дали самия телефон трябва да го вържа с юесби кабел за компа, на който ще компилирам, и кога. Просто нямам времето за експерименти по няколко дена. Всъщност отлагам тия експерименти за неопределено време, ако нещо направя и има резултат, ще постна.
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Линукс за смартфон
« Отговор #24 -: Jul 30, 2021, 11:30 »
Я, заформила се хубава дискусия :)
На мен идеята за линукс на телефон ми дойде, понеже ми писна да ползвам някакъв смартфон 2 години примерно, постоянно да писка за ъпдейти (колкото и да ги изключваш, някой неща се ъпдейтват самосиндикално) и на края на втората година тоя телефон вече е тотално сбъгясал, сам се изключва, не пуска индикации, като ти звънят, става бавен и лагав и това само защото ъпдейтите след година-две ги пишат така, че да ти омажат телефона и да купиш по-нов. А аз не обичам да сменям често нито телефон, нито компютър. Изобщо никаква техника не обичам да сменям често. Та си помислих, дали ако е с линукс, няма хем да работи по-добре, хем по-дълго.  Иначе нямам кой-знае какви познания, по това, което прочетох отгоре-отгоре, понеже напоследък времето ми е леко недостигащо, системата за телефона си я "правиш" на комп и после я "наливаш" в телефона. Да, знам как звучи, тия дни ще потърся инфо как точно с "Прави 1, прави 2, прави 3" става инсталиране на линукс на телефон. Така и така старото ми леново А1000 е прежалено, струва си за експеримента. Но усещам, че имам много да чета, докато инсталирам линукс на телефон.
Повечето хора биха ти опонирали на това, че нарочно скапват работата на андроида, за да си купиш нов телефон. Защото андроид е на Гугъл, пък те имат само  една линия телефони. Каква би им била ползата, да прецакват системата, след като и без това андроид е безплатен и свободен. Обаче за всеки нов телефон, производителя плаща на Гугъл, защото maps и навигацията им, gmail и разни други, не са част от системата и за тях Гугъл взима пари, за да ги имаш на телефона. И забавното е, че без gmail няма как да минеш. Телефона ти няма да има ъбдейти, няма как да ползваш Play Store. Навигация можеш и от другаде да си инсталираш, но колко хора го правят? Та определено Гугъл имат сметка да скапват работата на телефоните чрез ъпдейтите си, защото като си купуваш телефонче, част от парите отиват при тях. Дори не ми се мисли, колко прибират. Пазарът е огромен. И като цяло, от лицензи май се печели доста повече, отколкото, ако си го правиш сам. И Гугъл имат телефон, но едва ли разчитат на него, да правят пари. Другото го продават почти на всеки. Не съм сигурен, как стоят нещата при iOS.


Всеки прави курвенски номера. Добре е за бизнеса
« Последна редакция: Jul 30, 2021, 11:34 от 4096bits »
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

zahari_bgr

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 139
  • Distribution: Fedora 33 64-bit with kernel 5.12.6
  • Window Manager: GNOME 3.38.5
    • Профил
Re: Линукс за смартфон
« Отговор #25 -: Jul 30, 2021, 20:18 »
Аз си търся телефон с 2 SIM карти, модел от последните 2-3 години - най-много, на който да сложа LineageOS и да се отърва изцяло от Google на телефона си, обаче няма такъв. Политиката на наследниците на Cyanogen да "вдъхват живот" на стари телефони, вместо да се концентрират върху портване за най-популярните модели е абсолютна глупост. Първо се самоубиха, продавайки се на Samsung, а сега и това. Обаче по-добри алтернативи за настоящия момент от тях не виждам за себе си.
Активен

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3088
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Линукс за смартфон
« Отговор #26 -: Jul 31, 2021, 13:51 »
Аз продължавам да чета по малко за това, как става инсталиране на линукс, на смартфон. Честно казано, трудно ми е да го разбера, не е като да си праснеш магеята на лаптопа. Но от PostmarketOS се отказах, в сайта им, относно това, какви телефони поддържат, го няма моят предвиден за експерименти Lenovo A1000.
https://wiki.postmarketos.org/wiki/Devices
Има Lenovo A6000.
А това леново (хилядарката), беше прекрасен (за мен) телефон- батерията държеше три дни, никакви проблеми и с работата на телефона. Ползвах го най-вече за телефония и малко вайбър. И някоя и друга снимка. Не го бях ъпдейтвал поне година и половина. Един ден реших да ъпдейтвам. Беше към края на втората година експлоатация. Качих му там нова версия кернел и др. глупости. Е, стана чудо- първо, батерията почна да издържа един ден. Второ- звънят ми- телефона не ми вади индикация, а след известно време есемес, че са ме търсили. Трето- и най-ужасното- почна да се самоизключва. Та, кой каквото и да ми приказва- преди ъпдейта проблем нямаше, след ъпдейта се появиха три. Използвах опцията за връщане на фабричните настройки и софтуер- сори, после пак се самоизключваше, пак не ми вадеше индикация (от време на време) като ми звънят, батерията пак държеше максимум един ден. В добавка- телефона стана много бавен. Е от кое е, ако не от ъпдейта? Ъпдейта го направих, след като четох някакво инфо из нета, че тая версия андроид, която беше на леновото, вече не я помня, спирала да се поддсържа и пуснали последен ъпдейт- е точно тоя ъпдейт еба мамата на иначе хубавия телефон. На сегашния си телефон (един Хубавей - Huawei) съм му затворил всякакви ъпдейти, които зависят от мен, и си работи, вече трета година. Само му смених батерията преди няколко месеца, че старата издаде багажа.
Та, леновото хардуерно може да си е окей, но андроидския ъпдейт му прецака всичко. И ще потърся някой друг линукс за смартфони, който поддържа леново А1000.
Активен