Автор Тема: Въпроси за файловите системи.  (Прочетена 5633 пъти)

elFO

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 22
  • Distribution: Fedora 18
  • Window Manager: GNOME
  • Много питам!
    • Профил
Понеже съм много любопитен и искам да знам повечко неща за това как работи аджебъ една "отворена" ОС смятам да задам на тукашните потребители едни въпроси за файловите системи. Понеже нищо не ми говори, какво точно е файловата система имам няколко въпроса, които се надявам да не попаднат в графа глупави.

1. Какво всъщност представлява файловата система и каква функция изпълнява точно в една ОС? (Сега въпроса може да изглежда тъп, но на мен и досега не ми стана ясно какво точно с файловете правят тези файлови системи. Подреждат ли ги, сортират ли ги, търсят ли ги, извикват ли ги и прочие въпроси, които в момента не ми идват на акъл понеже не се сещам какво да питам, защото не знам много).

2. Има ли някакви принципни различия в различните файлови системи, освен това, че са написани на различни езици и различни версии на тези езици? Т.е. едни файлови системи да изпълняват определени задачи, които други не могат, примерно...

3. Този въпрос вероятно ще възникне по-късно на базата на усвоените нови знания.  ;D
Активен

А ти къщичка за пиленца правил ли си?!

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Въпроси за файловите системи.
« Отговор #1 -: Dec 10, 2012, 02:54 »
Абе, и аз не разбирам от файлови системи, яма образно казано, представи си кора с яйца!
Яйцата са ти файлове, а кората са файлова система и всеки файл, требе да си намери място.
Ама представи си, че яйцата на пъдпъдък са по малки от яйцата на кокошка и още по малки от тези на щраус и всите, требе да се поместят комфортно на кората!
Та 'начи, тази кора, требе да е с оптимална форма за да се чувстват всите комфортно. Та, е това е файлова система! Различните кОри, дават различен комфорт за различните Яйца ;) , кЪпиш ;) ?
Активен

dejuren

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1025
  • Distribution: Ubuntu, RedHat
  • Window Manager: lxde KDE4
    • Профил
Re: Въпроси за файловите системи.
« Отговор #2 -: Dec 10, 2012, 07:55 »
И понеже на мен аналогията с кората с яйцата ми хареса, ще опиша накратко как работи това в случая на Шиндошс файлови системи: Имаме една кора с много малки дупки, и като трябва да вкараме какво да е яйце, го цепим на парчета да се намести по дупките. Последната дупка я е пълна в тоя случай, я не, ама страшно няма - в нея шиндошс ще вкара парче от следващото яйце. Пък като извади потребителя някое то ще му се сглабя в движение. А ако трябва да се сложи ново - първо се заемат местата на извадените яйца, като свърши мястото направо в кората се тиква бележка къде да се търси следващото парче от яйцето и така, докато всичко е добре и "в името на потребителя" фрагментирано. С други думи повече прилича на омлет, отколкото на кора с яйца.  :D

За сравнение ext2,3,4 вариантите - има чекмедже за бележки, и никакви такива две яйца в една дупка. На всяко му се търси достатъчно голямо място за да бъде наместено, в чекмеджето се слага бележка кое яйце къде точно се намира, ако някое се махне новото може да бъде сложено на негово място само ако е по-малко или равно.
« Последна редакция: Dec 10, 2012, 08:03 от dejuren »
Активен

http://webchat.freenode.net/?channels=ubuntu-bg
The quieter you become, the more you are able to hear.
Две седмици цъкане с мишката спестяват два часа четене на документацията.

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Re: Въпроси за файловите системи.
« Отговор #3 -: Dec 10, 2012, 09:42 »
И понеже май не е отговорено на всичките ти въпроси (поздравления за backinblack и dejuren за примера с яйцата! Много ми хареса! :) ), може да хвърлиш един поглед и на статиите в Уикипедия: Файлова система и Comparison of file systems. Ако знаеш други езици, освен български, поглеждай и другите версии на страниците в уикипедия.
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Въпроси за файловите системи.
« Отговор #4 -: Dec 10, 2012, 15:09 »
Радвам се, че съм успял да ви развеселя :D , но заслугата беше на добрата компания която току-що бях изпратил и многото ракия със салата и мръвка която бях поел :D .

А сериозно, радвам се, че има хора които търсят и по-задълбочени знания по въпроси свързани с това как работят нещата, но за много неща има доста инфо по блогове и разни други уроци и във форум е добре да се изяснява нещо което е прочетено, до някъде осмислено, но нещо нещо не достига за пълното осмисляне.

Лека забелжчица към питащия ;)
Активен

UBIGI

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 33
    • Профил
    • WWW
Re: Въпроси за файловите системи.
« Отговор #5 -: Dec 10, 2012, 16:57 »
Абе, и аз не разбирам от файлови системи, яма образно казано, представи си кора с яйца!
Яйцата са ти файлове, а кората са файлова система и всеки файл, требе да си намери място.
Ама представи си, че яйцата на пъдпъдък са по малки от яйцата на кокошка и още по малки от тези на щраус и всите, требе да се поместят комфортно на кората!
Та 'начи, тази кора, требе да е с оптимална форма за да се чувстват всите комфортно. Та, е това е файлова система! Различните кОри, дават различен комфорт за различните Яйца ;) , кЪпиш ;) ?

[_]3 [_]3 [_]3 [_]3 [_]3
Приемера ти е култов и наместо даже и да сме използвали Валяк за наместване по паважа на неподходящите ... !

 O0
« Последна редакция: Dec 10, 2012, 17:01 от UBIGI »
Активен

elFO

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 22
  • Distribution: Fedora 18
  • Window Manager: GNOME
  • Много питам!
    • Профил
Re: Въпроси за файловите системи.
« Отговор #6 -: Dec 13, 2012, 01:27 »
И понеже май не е отговорено на всичките ти въпроси (поздравления за backinblack и dejuren за примера с яйцата! Много ми хареса! :) ), може да хвърлиш един поглед и на статиите в Уикипедия: Файлова система и Comparison of file systems. Ако знаеш други езици, освен български, поглеждай и другите версии на страниците в уикипедия.

Всъщност след като пуснах темата проверих отново в Google и наистина излезе тази доста приятна статия за файловите системи и то на български. Преди когато съм търсел (не чак толкова отдавна) не я е имало и затова съм пропуснал да проверя отново.
Иначе обясненията на БлекИнБлек и на Дежурен ме разцепиха и ми доизясниха неща, дето не ги пише в статията на български. ::)

А дали има възможност файловата система да бъде част от ядрото , независимо дали е Linux, BSD или някое друго (хипотетично)? На мен поне от това, което ми обяснихте и това, което прочетох останах с подобно впечатление.
Активен

А ти къщичка за пиленца правил ли си?!

dejuren

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1025
  • Distribution: Ubuntu, RedHat
  • Window Manager: lxde KDE4
    • Профил
Re: Въпроси за файловите системи.
« Отговор #7 -: Dec 13, 2012, 05:29 »
А дали има възможност файловата система да бъде част от ядрото , независимо дали е Linux, BSD или някое друго (хипотетично)? На мен поне от това, което ми обяснихте и това, което прочетох останах с подобно впечатление.
Файловата система е начина по който ядрото записва информацията върху диска за свои нужди. Това което потребителя вижда, обръщайки се към ядрото е тази информация ивлечена по обратен път и представена като файлове и директории. Мисля това отговаря на въпроса.
Активен

http://webchat.freenode.net/?channels=ubuntu-bg
The quieter you become, the more you are able to hear.
Две седмици цъкане с мишката спестяват два часа четене на документацията.

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Re: Въпроси за файловите системи.
« Отговор #8 -: Dec 13, 2012, 21:19 »
А дали има възможност файловата система да бъде част от ядрото , независимо дали е Linux, BSD или някое друго (хипотетично)? На мен поне от това, което ми обяснихте и това, което прочетох останах с подобно впечатление.
Ако ти трябва отговор, ще трябва да си доизясниш въпроса. Ето ти един отговор, който може да се окаже далеч, от това, което питаш: При конфигурирането и компилирането на ядрото, поддръжката за дадена файлова система може да се вгради в ядрото или да се компилира като модул, който ядрото зарежда при нужда, или да се изключи.
А ето и друг: Поддръжката на файловата система proc е вградена в ядрото.
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

romeo_ninov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2155
    • Профил
Re: Въпроси за файловите системи.
« Отговор #9 -: Dec 14, 2012, 11:16 »
А дали има възможност файловата система да бъде част от ядрото , независимо дали е Linux, BSD или някое друго (хипотетично)? На мен поне от това, което ми обяснихте и това, което прочетох останах с подобно впечатление.
Файловата система е начина по който ядрото записва информацията върху диска за свои нужди. Това което потребителя вижда, обръщайки се към ядрото е тази информация ивлечена по обратен път и представена като файлове и директории. Мисля това отговаря на въпроса.
Не мисля че дефиницията " ядрото записва информацията върху диска за свои нужди" е вярна. Ядрото не иска да пази информация върху диска, то няма такива нужди. Потребителя има такива нужди (да пази онформация във файлова система)
Иначе дефиницията на файлова система би трябвало да звучи примерно така: организация на съхранение на информация върху носител, като органицацията може да бъде под формата на йерархична или плоска структура (СИМ картите)
Активен

0x2B|~0x2B

dejuren

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1025
  • Distribution: Ubuntu, RedHat
  • Window Manager: lxde KDE4
    • Профил
Re: Въпроси за файловите системи.
« Отговор #10 -: Dec 14, 2012, 13:51 »
Не мисля че дефиницията " ядрото записва информацията върху диска за свои нужди" е вярна. Ядрото не иска да пази информация върху диска, то няма такива нужди. Потребителя има такива нужди (да пази онформация във файлова система)
Ловиш се за думата. Ако пренебрегнем чия точно е нуждата да се пази информацията върху диска в крайна сметка това което съм казал е вярно - ядрото я записва и извлича оттам.
Активен

http://webchat.freenode.net/?channels=ubuntu-bg
The quieter you become, the more you are able to hear.
Две седмици цъкане с мишката спестяват два часа четене на документацията.

romeo_ninov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2155
    • Профил
Re: Въпроси за файловите системи.
« Отговор #11 -: Dec 14, 2012, 14:01 »
Не мисля че дефиницията " ядрото записва информацията върху диска за свои нужди" е вярна. Ядрото не иска да пази информация върху диска, то няма такива нужди. Потребителя има такива нужди (да пази онформация във файлова система)
Ловиш се за думата. Ако пренебрегнем чия точно е нуждата да се пази информацията върху диска в крайна сметка това което съм казал е вярно - ядрото я записва и извлича оттам.
Не се ловя за думата, а за начина на изразяване. Ако искаш да обясниш нещо на някого трябва да се стремиш да се изразяваш максимално прецизно :)
Активен

0x2B|~0x2B

dejuren

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1025
  • Distribution: Ubuntu, RedHat
  • Window Manager: lxde KDE4
    • Профил
Re: Въпроси за файловите системи.
« Отговор #12 -: Dec 14, 2012, 15:15 »
Не се ловя за думата, а за начина на изразяване. Ако искаш да обясниш нещо на някого трябва да се стремиш да се изразяваш максимално прецизно :)
Негативо, "максимално прецизно" е за академичен спор, а за обяснение е "максимално просто". Ако баба ми схване какво е файлова система с кора яйца и всеки друг ще може.
« Последна редакция: Dec 14, 2012, 15:25 от dejuren »
Активен

http://webchat.freenode.net/?channels=ubuntu-bg
The quieter you become, the more you are able to hear.
Две седмици цъкане с мишката спестяват два часа четене на документацията.

romeo_ninov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2155
    • Профил
Re: Въпроси за файловите системи.
« Отговор #13 -: Dec 14, 2012, 15:36 »
Не се ловя за думата, а за начина на изразяване. Ако искаш да обясниш нещо на някого трябва да се стремиш да се изразяваш максимално прецизно :)
Негативо, "максимално прецизно" е за академичен спор, а за обяснение е "максимално просто". Ако баба ми схване какво е файлова система с кора яйца и всеки друг ще може.
Изместваш темата, никой не говори за това какви изразни средства и сравнения ще се ползват за обяснението. Говорим за това че даже и ако говорим за кори с яйца трябва да сме прецизни във фактологията. Иначе ще бъде разбираемо за всички, но разбрано грешно
Активен

0x2B|~0x2B

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5280
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Въпроси за файловите системи.
« Отговор #14 -: Dec 14, 2012, 15:44 »
Излишни спорове и локуми. Поздрави.


П.С. Не е протест, ама няма смисъл от нататъшни спорове. И към двама Ви - респект за знанията и опита.
« Последна редакция: Dec 14, 2012, 16:13 от Acho »
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.