Автор Тема: Въпроси за файловите системи.  (Прочетена 5629 пъти)

romeo_ninov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2155
    • Профил
Re: Въпроси за файловите системи.
« Отговор #15 -: Dec 14, 2012, 15:49 »
Излишни спорове и локуми. Поздрави.
Добре, Ачо, това, което пишем са локуми. А защо тогава не протестираш към 90% от постовете, които по твоята класификация биха били боклук?
Надявам се всички осъзнават че за да се приобщават хора към идеята на отворения код трябва да им се предлагат точни и верни обяснения (освен прости и нагледни)
Активен

0x2B|~0x2B

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Въпроси за файловите системи.
« Отговор #16 -: Dec 15, 2012, 01:53 »
Честно казано и на мен не ми допадат аналогиите с кори с яйца. Съсвем технически погледнато, ext* файловите системи далеч не могат да се похвалят от липса на фрагментация, същевременно в това понятие могат да се вложат доста различни неща. Файловете в ext* обикновено са фрагментирани, няма вариант файловата система да гарантира, че файлът ще е изписан върху последователни блокове, просто забравете за това. Сега въпросът е какво се разбира под "фрагментация", при FAT примерно файлът може да е доста разпръснат из блоковете по диска,  по ахмашки начин, просто където има място. В ext3 някой се старае да се изписва доколкото може в съседни блокове, това не винаги е възможно и често е проблемно. От друга страна имаме buffer cache, който донякъде обезсмисля цялата тупурдия. От трета страна също имаме SSD дискове, където seek time-а е от никакво значение и там фрагментацията като цяло не играе никаква роля. Айде сега да се върнем пак на корите с яйцата :)
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

elFO

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 22
  • Distribution: Fedora 18
  • Window Manager: GNOME
  • Много питам!
    • Профил
Re: Въпроси за файловите системи.
« Отговор #17 -: Dec 15, 2012, 04:39 »
А дали има възможност файловата система да бъде част от ядрото , независимо дали е Linux, BSD или някое друго (хипотетично)? На мен поне от това, което ми обяснихте и това, което прочетох останах с подобно впечатление.
Ако ти трябва отговор, ще трябва да си доизясниш въпроса. Ето ти един отговор, който може да се окаже далеч, от това, което питаш: При конфигурирането и компилирането на ядрото, поддръжката за дадена файлова система може да се вгради в ядрото или да се компилира като модул, който ядрото зарежда при нужда, или да се изключи.
А ето и друг: Поддръжката на файловата система proc е вградена в ядрото.

Това е супер култов отговор. 8) Отговаря напълно на върпоса ми. Значи, че в ядрото всъщност има файлова система, но има опция тя да бъде заменена с друга по-желана.
Иначе преди ден-два се замислих, че тая кора с яйца ще да е бая крива. ;D
Активен

А ти къщичка за пиленца правил ли си?!

romeo_ninov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2155
    • Профил
Re: Въпроси за файловите системи.
« Отговор #18 -: Dec 15, 2012, 07:57 »
Това е супер култов отговор. 8) Отговаря напълно на върпоса ми. Значи, че в ядрото всъщност има файлова система, но има опция тя да бъде заменена с друга по-желана.
Иначе преди ден-два се замислих, че тая кора с яйца ще да е бая крива. ;D
Ядрото няма файлова система, на него не му трябва. Ядрото поддържа под формата на модул или вградено определени файлови системи в зависимост от нуждите
Активен

0x2B|~0x2B

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Re: Въпроси за файловите системи.
« Отговор #19 -: Dec 15, 2012, 10:15 »
... Значи, че в ядрото всъщност има файлова система, но има опция тя да бъде заменена с друга по-желана...
Да, има поддръжка на файлова система. Страничен ефект от това е, че може на една система, работила досега с едно ядро, при зареждане на друго ядро, да се окаже, че в новото няма поддръжка за използваната файлова система и поради това да не се "виждат" данните на дисковете.
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Въпроси за файловите системи.
« Отговор #20 -: Dec 15, 2012, 11:12 »
Цитат
Съсвем технически погледнато, ext* файловите системи далеч не могат да се похвалят от липса на фрагментация

Зачудих се, защо никъде не съм срещал съвети от рода на: От време на време, пускайте тази или онази  команда, за да се дефрагментира файловата система, с което да се ускори работата на системата Ви! Или пък, защо няма създадени от никой графични инструменти за тази цел както е за Уиндоус!!!
На приятели с Уиндоус с не дефрагментирано никога D: повече от 1 година, до такава степен е фрагментирало от сваляне на филми и триене после, че се оправя само с форматиране.
Е, като е по-мощен хардуера не се забелязва чак толкоз фрагментацията, но на по-стария има чувствителна разлика като се дефрагментира С и Д.
Активен

Mitaka

  • Гост
Re: Въпроси за файловите системи.
« Отговор #21 -: Dec 15, 2012, 12:07 »
Абе то много неща не са даани като съвети :)
Фрагментация има навсякъде, и да - ако диска ти е SSD фрагментацията няма никакво значение, защото там няма "глави", "сектори" и т.н.
Един SSD диск вдига производителността в пъти, например с Intel 520 серия SSD имам около 400GB/s read, и 250GB/s write.

И като говорим за файлови системи и организиране на файлови системи, SSD-та, HDD-та и т.н., ето какво представлява така нареченият Fusion Drive от Apple:

SSD с размер, да кажем 128GB, и HDD, например - 1TB.
Затворени са в общ корпус. И са обединени в LVM на ниво firmware, т.е. нещо като fake RAID контролерите. Същото нещо се постига ако имаш SSD и HDD - спокойно може да се обединят, и то на всяка ОС, с изключение на Windows (то може и на виндовс да може да се направи, ама аз не знам как)... та, производителността на това чудо яко бута производителността на SSD, а в някои случаи дори е по-бавно от ползването на HDD.
Не знам на кой зъл гений му е хрумнало да го направи...  ама определено е нещо, за което НЕ бих си дал парите...
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Въпроси за файловите системи.
« Отговор #22 -: Dec 15, 2012, 12:55 »
Цитат
Зачудих се, защо никъде не съм срещал съвети от рода на: От време на време, пускайте тази или онази  команда, за да се дефрагментира файловата система, с което да се ускори работата на системата Ви! Или пък, защо няма създадени от никой графични инструменти за тази цел както е за Уиндоус!!!

Защото фрагментацията е далеч по-малък проблем за тези файлови системи, в сравнение с FAT, както и защото е доста по-трудно това да се случи с ext* файлова система, особено монтирана rw. Преди време имаше програма за дефрагментиране на ext2 файлови системи и налагаше да са размонтирани преди това.

Иначе, не е възможно да отсъства фрагментация. Към един момент става и непрактично да ти пука за фрагментацията. Разликата е че ext3 поне се старае когато няма как да се избегне това, да намери възможно най-"близкия" блок, на който да дозапише файла. FAT обикновено го прави където му падне. Съответно, въпреки че в двата случая има фрагментация, при ext, seek time-а е по-нисък. Другият момент е че при ext, блоковете на които се записан файла се описват в една таблица, на едно място на диска (когато файла стане по-голям обаче вече има индиректно достъпване на други таблици). При FAT няма такова нещо - там се пази само първия блок на който е файла, за всеки следващ блок къде е, ходиш да индексираш FAT таблицата

В крайна сметка, фрагментацията сама по себе си не е голям проблем. Проблемът е seek-ването по диска когато четеш файла и поради кофти дизайна, при FAT това става по-често. Фрагментацията като понятие иначе си съществува и при двете файлови системи.

Съответно последиците не са толкова жестоки ако можеш да кешираш достатъчно много (често използвани) блокове от диска в рамта. А ако ползваш диск без механика - SSD такъв примерно, тогава фрагментацията няма никакво значение.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon