Автор Тема: Линукс за Сървър  (Прочетена 20118 пъти)

foxb

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 175
    • Профил
    • WWW
Re: Линукс за Сървър
« Отговор #30 -: Jan 23, 2010, 13:53 »

Трябваше да си легна по рано кой дявол ме накара да погледна ся тука!
Я кажи за кой хардуер Шапката има драйвери дето дригите линукси да нямат ? Че не разбрах нещо. Ако си си подкарал някак си  базат на Оракъл да речен на центос и си платил поддръжка я кажи как ще ти я откажат? Оракъл си имат свой редхат ако толкова на някой му се иска оракул с шапка. Макар че аз лично не одобрявам този техен номер де. това за домейна и смабата пак не го разнбрах ама може и да съм ламр и да не чаткам жаргона

Ето един пример:
http://support.dell.com/support/downloads/driverslist.aspx?c=ca&cs=cabsdt1&l=en&s=bsd&ServiceTag=&SystemID=PWE_R210&os=LHS64&osl=en&catid=&impid=

Да вижадш друго освен редхат и сусе в списъка от операционни системи ???

Това не значи, че няма да работи и с други ОС, но това си е на твой риск - ако се обадиш на поддръжакта ще ти кажат:

"ами ето това не го поддържаме ето ви списъка с това което поддържаме"

А колкото то това дали отказват отказват. На мен лично са ми отказвали :P

borovaka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1331
  • Distribution: Каквото дойде
  • Window Manager: Gnome / KDE
    • Профил
Re: Линукс за Сървър
« Отговор #31 -: Jan 23, 2010, 16:42 »
И аз да се изкажа по темата.
Според мен трябва да се избера някаква дистрибуция която предлага достатъчно богата информация, как да се реализират дадени неща.
Съгласявам се със Cent OS, Шапката и Дебиан. За Слака съм малко по-скептичен ( много мазохистичен начин) вместо него бих препоръчал Arch ( има много информация в wiki-то, добър пакетен менажер, а свободата на конфигуриране са се постарали да остане в unix стил), BSD също е вариант, макар, че не съм работил с него сериозно във FreeBSD примерно порт системата е много елегантна и документацията им е за завиждане.
И всичко се пак опира до личен избор.
Активен

Та извода е прост: "Колкото по-големи ла*ната - толкова по-малка щетата! ... моралната де, не материалната"

tyuio

  • Гост
Re: Линукс за Сървър
« Отговор #32 -: Jan 23, 2010, 16:55 »

Трябваше да си легна по рано кой дявол ме накара да погледна ся тука!
Я кажи за кой хардуер Шапката има драйвери дето дригите линукси да нямат ? Че не разбрах нещо. Ако си си подкарал някак си  базат на Оракъл да речен на центос и си платил поддръжка я кажи как ще ти я откажат? Оракъл си имат свой редхат ако толкова на някой му се иска оракул с шапка. Макар че аз лично не одобрявам този техен номер де. това за домейна и смабата пак не го разнбрах ама може и да съм ламр и да не чаткам жаргона

И какво, като го няма Цент ос в списъка значи не става а? айде стига че вече ставате смешни. Липсата на официална поддржка е причината да го няам там
Ето един пример:
http://support.dell.com/support/downloads/driverslist.aspx?c=ca&cs=cabsdt1&l=en&s=bsd&ServiceTag=&SystemID=PWE_R210&os=LHS64&osl=en&catid=&impid=

Да вижадш друго освен редхат и сусе в списъка от операционни системи ???

Това не значи, че няма да работи и с други ОС, но това си е на твой риск - ако се обадиш на поддръжакта ще ти кажат:

"ами ето това не го поддържаме ето ви списъка с това което поддържаме"

А колкото то това дали отказват отказват. На мен лично са ми отказвали :P

И какво, като го няма Цент ос в списъка значи не става а? айде стига че вече ставате смешни. Липсата на официална поддржка е причината да го няам там
Айде де Ицо, ти си знаеш защо са ти отказали.
« Последна редакция: Jan 23, 2010, 16:58 от tyuio »
Активен

borovaka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1331
  • Distribution: Каквото дойде
  • Window Manager: Gnome / KDE
    • Профил
Re: Линукс за Сървър
« Отговор #33 -: Jan 23, 2010, 16:59 »
tyuio този цитат какво трябваше да означва не разбрах :)
Активен

Та извода е прост: "Колкото по-големи ла*ната - толкова по-малка щетата! ... моралната де, не материалната"

arda_kj

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 631
  • Distribution: Debian Sid/Unstable; Ubuntu 12.04
  • Window Manager: Gnome/KDE
    • Профил
Re: Линукс за Сървър
« Отговор #34 -: Jan 23, 2010, 20:46 »
И аз да се изкажа по темата.
Според мен трябва да се избера някаква дистрибуция която предлага достатъчно богата информация, как да се реализират дадени неща.
Съгласявам се със Cent OS, Шапката и Дебиан. За Слака съм малко по-скептичен ( много мазохистичен начин) вместо него бих препоръчал Arch ( има много информация в wiki-то, добър пакетен менажер, а свободата на конфигуриране са се постарали да остане в unix стил), BSD също е вариант, макар, че не съм работил с него сериозно във FreeBSD примерно порт системата е много елегантна и документацията им е за завиждане.
И всичко се пак опира до личен избор.

Работил съм с Arch, интересна дистрибуция с интересни идеи (най-много ми хареса идеята за versionless, т.е. няма верси има едно непрекъснато надграждане, което бих искал да го видя в Дебиан и Убунту), но има едно голямо НО и то е, че пакетния им менаджер е много зле, просто сравнено с aptitude/apt-get с който съм свикнал е уникално първобитен. Поедно време имах проблем и с Amarok, неуспях да се оправя и това беше повода да я зарежа (а главната причина беше недъгавия пакетен мениджър - ужасно търсене на пакети, ужасно показване на информацията за пакетите, ужасно показване на инфо при инсталиране на пакети, с една дума много зле). Иначе дистрото като цяло не е лошо, обаче има още доста какво да се желае. Документацията също не им много пълна.
Активен

Debian Sid/Unstable; Ubuntu 12.04
"За да открием истината, е нужно поне веднъж в живота си да подложим всичко на съмнение" - Р. Декарт

Kras

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 155
  • Distribution: Arch
    • Профил
Re: Линукс за Сървър
« Отговор #35 -: Jan 23, 2010, 22:50 »
Не съм съгласен с теб за Archlinux. Моите уважения към твоите "Публикации: 428" и "Позиция: Старши" да се изкажеш така:
Цитат
..но има едно голямо НО и то е, че пакетния им менаджер е много зле...
за мен е като рядка чикия на мокър пясък пич. Кое точно е зле? За мен Pacman е доста по-добър от любимите ти apt-get и aptitude! Същото важи и за самата дистрибуция Archlinux е по-добър и се развива в по-правилната посока от Ubuntu. Ubuntu се опитват да опростят linux до степен на Windows, чрез разните му там GUI глезотии, за да могат да се доближат до потребителите на Win. В което няма нищо лошо, даже браво от мен, хората откриват Linux чрез Ubuntu и в последствие разбират, че Linux не е Ubuntu и откриват други дистрибуции, които им дават повече свобода една от които е ARCHLINUX - най-добрия сред добрите!!!
Цитат
Поедно време имах проблем и с Amarok, неуспях да се оправя и това беше повода да я зарежа (а главната причина беше недъгавия пакетен мениджър - ужасно търсене на пакети, ужасно показване на информацията за пакетите, ужасно показване на инфо при инсталиране на пакети, с една дума много зле)
Това ме разби направо. С какво точно не си можал да се справиш с Amarok? Писа ли тук или във форума на Archlinux? Или просто се отказа и мина на Ubuntu(Kubuntu)? Нещо не ми се връзваш с профила си, нещо неподготвен се изказваш, много крайно, прекалено категорично, без да си се запознал с принципите и философията на Archlinux!
Гарантирам ти, че нещата които можеш да направиш с Debian, Ubuntu(Kubuntu в твоя случай) можеш по-лесно и по-ефективно да направиш в Archlinux(а и в доста други дистрибуции), а има и неща които не можеш да направиш в Ubuntu, a в Arch-a можеш, като например да си прекомпилираш цялата система за твоя процесор, като в Gentoo, чувал ли си за pacbuilder: http://wiki.archlinux.org/index.php/Pacbuilder , а за ABS : http://wiki.archlinux.org/index.php/ABS ?
A ако си свикнал да цъкаш в GUI-то pacman има frontend наречен Shaman : http://www.archlinux.org/packages/community/i686/shaman/ .

P.S.: За да не тръгнат безкрайни спорове коя дистрибуция е по-добра ще добая че само изказвам мнение което е против крайното и невярно мнение на arda_kj(което ми звучи като Арда Кърджали)! Аз съм за Линукс т.е. за всички дистрибуции, но моя личен избор е Archlinux!
Активен

borovaka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1331
  • Distribution: Каквото дойде
  • Window Manager: Gnome / KDE
    • Профил
Re: Линукс за Сървър
« Отговор #36 -: Jan 23, 2010, 23:40 »
arda_kj Здравей.
Не искам да започва флейм в случая.
Арх Линукс го предложих просто като алтернатива, защото все пак в него се стремят какво и в Слака ( към който вече насочиха човека) да запазят Unix стилът на конфигуриране.
Напълно наясно съм с предимствата на deb и rpm пакетите и улеснението което дават при конфигурирането. Малко противно на мнението на Kras смятам, че pacman наистина не е много добро решение като пакетен менажер, но е достатъчно елегантно и бързо и съм способен да пренебрегна някой минуси. Любител съм и на РедХат и Дебиан базираните дистрибуции, просто при тях се използват специфични за съответната дистрибуция конфигурационни файлове, а ако се свикне конфигурирането да става в стила на Slack или Arch нещата ще работят на по-голям кръг от системи. Това го казвам от администраторка гледна точка, разбира се, че улеснението от отделни конф файлове е голямо.
Ами това е което мисля по темата. Смятам да не продължавам с флейма, нека човекът избере сам и му пожелавам успех в начинанието с което се е заел.   
Активен

Та извода е прост: "Колкото по-големи ла*ната - толкова по-малка щетата! ... моралната де, не материалната"

tyuio

  • Гост
Re: Линукс за Сървър
« Отговор #37 -: Jan 23, 2010, 23:47 »
разделени сме и се джавкаме дори за малки глупусти  това е ядно! Някой да е чувал спор дали .ехе е добър метод за инсталация на софт?
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Обобщение на Темите
« Отговор #38 -: Jan 23, 2010, 23:49 »
Крас, а на теб, не ти ли хрумва, че има apt-build, от доста преди да има Арх и той не е открил всичко на света. Това с "плаващите версии" го има в Дебиан от създаването му и е познато като Ънстейбъл, нищо ново по,,ф,д слънцето. Обичай си го, ползвай си го, но в него няма нищо, което да го няма в Дебиан.

Tyuio. В случая Бенев говореше за "домейн контролер". Това е една особено лоша изцепка на една компания от едно предградие на Сиатъл. Представи си някой си от вънка раздава привилегии и дори потребители на локална машина. Такова безумие само на едно място могат да сторят. Естествено оправдават се с разни академични думички като Керберос и УебДАВ, ама това си е заблуда, точно колкото W3 стандартите в шибания им четец. Да това нещо работи в добре контролирана и наблюдавана корпоративна мрежа (изпитвам го всекидневно на гърба си), но я бъди обикновен wuser с домашна машинка. Честитка от Аваста имаш ;) Или там, каквото ползваш.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Линукс за Сървър
« Отговор #39 -: Jan 24, 2010, 02:44 »
Първо, kerberos не е майкрософтска измислица. Второ, това "безумие" централизирано да се администрират потребители и потребителски привилегии, произлиза от Unix света още отпреди да съществува уиндоус като операционна система. Нарича се NIS. И трето, всичко си има идея - примерно ако подържаш 100 работни станции, би било малко грубо като създадеш потребителски акаунт да ходиш на всичките машини да създаваш локално акаунта. Ами когато потребителят реши да си смени паролата какво става -  пак да се логваш на 100-те машини да му я сменяш. Голямо безумие, нали? :)

Та такива работи.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

arda_kj

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 631
  • Distribution: Debian Sid/Unstable; Ubuntu 12.04
  • Window Manager: Gnome/KDE
    • Профил
Re: Линукс за Сървър
« Отговор #40 -: Jan 24, 2010, 03:18 »
@ Kras, защо имам чувството, че ти не си ползвал много много Дебиан/Убунту. Не може да ми сравняваш стабилния Дебиан с Arch Current, щото в това отношение Арха е по-близо до бъгавото Убунту. Аз лично не съм съгласен, че нещата в Арх стават по-лесно отколкото в Дебиан/Убунту, просто в Арха има много ръчна работа, щото се налага в името на настройката на нещо да пипаш на по ниско ниво и трябва да се грижиш за много неща ти, докато в Дебиан/Убунту системата си го прави това. Не искам да започвам с флейм, нека всеки си ползва това, което най му допада, просто споделих мнението си за Арха, не смятам, че е за начинаещ. Просто изисква много познания и много ръчна работа при настройките. Пакетния му мениджър със сигурност не е на нивото на дебианския aptitude/apt-get, аз казах какво не ми хареса - първо е с доста ограничени възможности от към опции, също е с доста ограничени възможности при търсене на пакети, нещо функцията за търсене на пакети не ми хареса как работи, дава непълни резултати и трябва да знаеш точното има на пакета иначе рискуваш да не го намериш. Когато търсещата дума е по обща извежда резултата в много трудно четим вид - както името на пакета така и неговото описание вървят едно под друго, а не на един ред и от там доста трудно се вижда кое е пакета кое не. При това също така при търсене по ключова дума като избълва резултата с пакетите не става ясно инсталиран ли е или. Това беше едно от нещата които хич не ми харесаха. Другото, когато инсталира или ъпдейтва пакети, инфото, което вади не е задоволително - искам да показва скоростта на сваляне в момента и оставащото време, а то не го правeше, цял ред само някакви проценти се въртят и това е. Няма функцята на aptitude да ти вади конзолен графичен интерфейс.  Спирам да изброявам, щото става дълго, но мисля, че това е достатъчно. За графичния еквивалент на synaptic мисля, че се пробвах да го инстална, но след това пак нещо не ми хареса (май крашваше нещо), а пък и аз съм си свикнал през конзолата да инсталвам софт, въпреки че в последно време ползвам и synaptic.
За Амарок, след ъпдейт Амарок нямаше звук и зависваше и когато по някаква причина пускаше песента, то като свършваше следващата песен не се пускаше, ако пробваше ръчно да я пуснеш то чакаше пет секунди и после пак същата история. Понеже с времето и ъпдейтите не се оправи, накрая просто я зарязах.

Пак казвам запознат съм с идеите на Арха, то и това ме привлече да я пробвам, не казвам, че е лоша дистибуция, но просто не е за начинаещ и иска много четене и ровене, за да си я настроиш. Има още какво да се желае за пакетния мениджър Pacman, смятам че в за вбъдеще само ще се подобрява, но пак казвам, който идва от света на Дебиан и Убунту този пакетен мениджър ще му се стори твърде примитивен като функционалност и възможности.

За компилирането на цялата система ти отговориха, че в Дебиан/Убунту също е възможно. Освен това аз не съм много голям фен на компилирането, щото гълта много време, а резултата не е кой знае какво. Така че ако не се налага предпочитам да не го правя. Колко дена ще ми отнеме да си компилирам цялата система и защо да го правя, за да спечеля някакви си 5-10 процента по-голямо бързодействие и като излезе ъпдейт за някой пакет айде пак компилирай. Така че това за мен не е някакво кой знае какво предимство.
Активен

Debian Sid/Unstable; Ubuntu 12.04
"За да открием истината, е нужно поне веднъж в живота си да подложим всичко на съмнение" - Р. Декарт

Kras

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 155
  • Distribution: Arch
    • Профил
Re: Линукс за Сървър
« Отговор #41 -: Jan 24, 2010, 05:41 »
arda_kj - Arch и Ubuntu ги ползвамот доста време заедно на една машина, и Arch-a по ме кефи. Но това е извън темата така, че спирам.
Благодаря ти за отговора и се извинявам ако съм засегнал някой, теб или някой по-чувствителен Дебиан/Убунту юзър.
Активен

romeo_ninov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2155
    • Профил
Re: Линукс за Сървър
« Отговор #42 -: Jan 24, 2010, 08:48 »
Трябваше да си легна по рано кой дявол ме накара да погледна ся тука!
Я кажи за кой хардуер Шапката има драйвери дето дригите линукси да нямат ? Че не разбрах нещо. Ако си си подкарал някак си  базат на Оракъл да речен на центос и си платил поддръжка я кажи как ще ти я откажат? Оракъл си имат свой редхат ако толкова на някой му се иска оракул с шапка. Макар че аз лично не одобрявам този техен номер де. това за домейна и смабата пак не го разнбрах ама може и да съм ламр и да не чаткам жаргона
tyuio , ти май никога не си се сблъсквал с поддръжката на Оракъл например. В момента в който зададеш в металинк въпрос за базата и се разбере че операцонната ти система не е сред поддържаните темата просто се затваря
Активен

0x2B|~0x2B

tyuio

  • Гост
Re: Линукс за Сървър
« Отговор #43 -: Jan 24, 2010, 10:51 »
прав си @romeo не съм, но и никога не съм споменавал за някоя според мен която няма да е поддържана за това казах, че оракулите си имат шапка.  и наистина, поправи ме все пак мился че тя ще тръгне под Цента!
Активен

romeo_ninov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2155
    • Профил
Re: Линукс за Сървър
« Отговор #44 -: Jan 24, 2010, 11:18 »
прав си @romeo не съм, но и никога не съм споменавал за някоя според мен която няма да е поддържана за това казах, че оракулите си имат шапка.  и наистина, поправи ме все пак мился че тя ще тръгне под Цента!
Да, тръгва, няма проблем. В този документ всъщност съм използвал CentOS :)
http://it.toolbox.com/wiki/index.php/Installation_of_Oracle_database_10g_on_RHEL_5
Аkо трябва да бъдем точни списъка със сертифицираните дистрибуции включва: RHEL, SuSE server, AsiaLinux. И май е само това.
П.П. А, да, и Enterprise Linux (на Оракъл :)
Активен

0x2B|~0x2B