Автор Тема: Тези статии Които сте ги написали за Електронен подпис под LINUX и НАП са лъжа  (Прочетена 17782 пъти)

bengazara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 35
    • Профил
 УЕП под Linux става само за електронно банкиране - банкирал съм Алианц , ЦКБ  и ПИБ няма проблеми банките имат специалисти , Докато НАП има ботове там нищо не става освен ако не е майкрософт.
Формално всички услуги с изключение на ДДС могат да се подадът от линукс, С Фирефокс само че в линукс няма програма за подписване на файлове а този команден ред който сте го дали подписваните файлове дават грешка при качване в сайта на НАП.
  Всеки който иска подаде деклрация в НАП с Linux , трябва преди това файла е да подписан на Windows.
  Дори ако подпишеш файл с java аплета в сайта на B-trust . Независимо дали е с Linux или windows файла не се приема
  Същия файл подписан под windows с декстоп приложение използващо capicon НАП го приема. с Java и openssl го отхвърля.
   ето два линка на файл подписан с java или openssl дава грешка в САЙТА на НАП.
Докато валидацията в B-trust всичко е ОК.

 
« Последна редакция: May 21, 2011, 12:45 от bengazara »
Активен

v_badev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1355
    • Профил
Всъщност в Linux има поне две програми за подписване на файлове, поддържащи УЕП - едната е openssl, за която пише в ръководството, другата е cryptonit. Малко е стара но работи и има графичен интерфейс. Познавам хора които ползват услугите на НАП под Linux и подписват файловете с Cryptonit. Аплета на b-trust никога не съм го ползвал, понеже не съм техен клиент, но предполагам че ще ти съдействат ако се обадиш на телефоните им за поддръжка.

Иначе ръководството наистина е ужасно. Повече от половината е за настройка на системата да познава електронният подпис и само накрая има малко информация как се подписва. Обаче не пише как да се сдобиеш със сертификата си на файл, нито как да си намериш/конвертираш сертификатите в правилните формати.
Активен

bengazara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 35
    • Профил
Всъщност в Linux има поне две програми за подписване на файлове, поддържащи УЕП - едната е openssl, за която пише в ръководството, другата е cryptonit. Малко е стара но работи и има графичен интерфейс. Познавам хора които ползват услугите на НАП под Linux и подписват файловете с Cryptonit. Аплета на b-trust никога не съм го ползвал, понеже не съм техен клиент, но предполагам че ще ти съдействат ако се обадиш на телефоните им за поддръжка.

Иначе ръководството наистина е ужасно. Повече от половината е за настройка на системата да познава електронният подпис и само накрая има малко информация как се подписва. Обаче не пише как да се сдобиеш със сертификата си на файл, нито как да си намериш/конвертираш сертификатите в правилните формати.

 И ДВЕТЕ ПРОГРАМИ НЕ РАБОТЯТ , CRYPTONIT Е МНОГО СТАРА НЯМА НОВА ВЕРСИЯ СИГУРНО ОТ 2008 И НЕ ПОТДъРЪЖА ДАЖЕ НОВИТЕ АЛГОРИТМИ И ФОРМАТА КОЙТО ПОДПИСВА НАП НЕ ГО ПРИЕМА.  КАКТО И ВЕРСИЯ-3 НА LDAP НЕ ПОТДЪРЖА. и да преименуваш файла пак не става.

 А ЗА КОМАНДНИЯ НА OPENSSL  - малко трудно на човек да подписва файлове. И пак не става.

ЕДНО Е ДА ПИШЕШ АЗ ЗНАМ ЧОВЕК КОЙТО РАБОТИ ЕДНО Е ДА ГО НАПРАВИШ. И ПРОБВАШ. Единственото което може да подадеш в НАП като не ползваш Windows е Интрастат и Годишна данъчна декларация там файла който се подписва e XML и явно НАП са му хваналали цаката, подписва се също като платежно във flexcube банкирането на ПИБ и Алианц.
.
  Дали някой ще съдейства ще кажат подпиши си с Десктоп програмата. С библиотека на майкрософт. Казах че java аплета дори под windows не става. Валидацията в сайта иначе е ОК.

отговора на B-trust e:

Съжалявам, но това просто няма как да го тестваме. НАП нямат тестова
система.

« Последна редакция: May 20, 2011, 15:34 от bengazara »
Активен

v_badev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1355
    • Профил
Опита ли да си добавиш цялата удостоверителна верига в Cryptonit? Не знам за какви нови алгоритми говориш, но формата на подписа на всички програми е един и същ. Както казах и в предишното съобщение има хора които го ползват. Понеже той не може да изкара xml подпис, предполагам го ползват за същата услуга. А какво общо има LDAP не знам. Така или иначе явно няма интерес към свободна програма за подписване под Linux след като cryptonit е единствената работеща такава.

А Банксервиз много кофти са си измили ръцете.

допълнение:
Разбирам че си ядосан, но писането с главни букви се възприема като крещене в Интернет. Ако някой е заслужил да му викаш то това са Банксервиз и НАП, а не хората от форума, които ще се опитат да ти помогнат.
« Последна редакция: May 20, 2011, 16:28 от v_badev »
Активен

bengazara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 35
    • Профил
 Ето го аплета  http://www.b-trust.org/app/applet.php е трябва да имаш подпис на B-trust

Който иска да пробва да подаде Деклрация 1 и 6 , или за Трудови Договори. Да гледа става или не става.

А всъщност НАП са написали тази статия единствено да спре натиска на потребители. Публикували сме инструкция в сайта оправай се. А всъщност самата статия е пълна с грешки объркани са имена на пакети и команди.
« Последна редакция: May 23, 2011, 17:08 от neter »
Активен

dvasilev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 200
  • Distribution: Kubuntu, Debian
  • Window Manager: KDE
    • Профил
    • WWW
@bengazara: От това, което си написал, разбирам, че имаш проблем, но не и какво точно си направил, за да се сблъскаш с него. Сигурно ще е полезно, да покажеш как извикваш openssl при подписването или примерно какви файлове запращаш към формата на НАП (за това скриншот ще свърши работа, имам предвид да не би където трябва да сложиш подписа  на файла да слагаш нещо друго).
В момента се сещам за една възможна причина за проблема ти. Приложението на НАП очаква удостоверителната верига да е включена в подписа. Може би в приложенията за подписване на файл, които използваш, не си указал тя да се включи.
Активен

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
@bengazara чета ти темата човек и не мога да разабера какъв ти е проблема?
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5282
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Мисля че RealEnder разработваше тия проблеми с подписите и браузерите, и написа статии за ползването на УЕП. Май той ще може да помогне в случая.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

dvasilev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 200
  • Distribution: Kubuntu, Debian
  • Window Manager: KDE
    • Профил
    • WWW
@bengazara: Ти май не търсиш помощ, а само искаш да се оплакваш. Аз и v_badev ти зададохме един прост въпрос, на който отказваш да отговориш. Като подписваш документ включваш ли цялата удостоверителна верига или не? Приложенията базирани на capicon я вклюват стандартно, за останалите не е задължително. Ако не я включиш, приложението на НАП няма да ти валидира подписа на документа.

Това че това, което правиш е ОК на страницата на Банксервиз нищо не значи.
Активен

bengazara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 35
    • Профил
 Всичко е вкл. в блаузера . всчики сертификати даже и на НАП.

ето снимка на аплета. http://prikachi.com/images/737/3363737s.png понеже нямате да имате достъп ако нямате подпис на банксервиз.

 даже и в java съм вкл всички сертификати

с Cryptonit пък нищо не става.


  А БЕ КОЛЕГИ КАКВИ СТЕ НЕЗНАМ , ЗАЩО ПИШЕТЕ С ПРЕЗУМЦИЯТА ЗА ВИНОВНОСТ ЧЕ АЗ СЪМ БОТЯГАТА , А НАП - НАЦИОНАЛНА АГЕНЦИЯ ЗА ПРИХОДИТЕ СА ХУБАВЦИТЕ.

 Тези статии които са написани за linux и електронен подпис са за електронно банкиране 50% от Банките работят в Момента с FrexCube там проблеми Няма. Както и ЦКБ със собствена разработка там също проблеми няма.

   Е с подобен java палет се подписах и регистрирах фирма в търговския регистър там няма разлика с каква ОС си има адвокати работят и с Mac OS-X.  виж теста
   http://prikachi.com/images/195/3365195u.png
   http://prikachi.com/images/196/3365196v.png
« Последна редакция: May 21, 2011, 12:58 от bengazara »
Активен

zoomaniak

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 157
    • Профил
Неразбирам защо се борите с вятърни мелници. Ел. подписа отдавна не е проблем и под УИН и под ЛИНУКС. Просто трябва да станете клиенти на лицензирани фирми да издават Ел. документи и от профила ви в сайта на издателя си прикрвате по дефоулт подписа.

Отдавна има такива фирми - предлагащи такива услуги.

Кеф ви да плащате чрез абонамент - кеф ви да плащате на издаден документ.

Крайният получател - ПОЛУЧАВА - PDF документ. Било то фактура - договор - нотариален акт - квото там е разрешено по закон да се подписва с Ел. подпис. Клика си на подписа и вижда до кога му е лиценза - кой е издателят и ала бала щуротии важни за всички ни.

П: клиента не получава файл - може ако искате да получи просто линк с покана да си види Ел.документа като се регне първо в сайта на издателя на Ел.документа и ала бала ако не сте го правили - става супер лесно.
« Последна редакция: May 21, 2011, 06:33 от zoomaniak »
Активен

bengazara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 35
    • Профил
Неразбирам защо се борите с вятърни мелници. Ел. подписа отдавна не е проблем и под УИН и под ЛИНУКС. Просто трябва да станете клиенти на лицензирани фирми да издават Ел. документи и от профила ви в сайта на издателя си прикрвате по дефоулт подписа.

Отдавна има такива фирми - предлагащи такива услуги.

Кеф ви да плащате чрез абонамент - кеф ви да плащате на издаден документ.

Крайният получател - ПОЛУЧАВА - PDF документ. Било то фактура - договор - нотариален акт - квото там е разрешено по закон да се подписва с Ел. подпис. Клика си на подписа и вижда до кога му е лиценза - кой е издателят и ала бала щуротии важни за всички ни.

П: клиента не получава файл - може ако искате да получи просто линк с покана да си види Ел.документа като се регне първо в сайта на издателя на Ел.документа и ала бала ако не сте го правили - става супер лесно.

  Аз нямам проблем с подписването на PDF документи .  Ти си май въобще не знаеш как работят електронните услуги на НАП и какъв формат използват.  И кажи ми една такава фирма с Web Базиран интерфейс да работи и на Firefox да тествам ще работи ли в НАП.
« Последна редакция: May 21, 2011, 13:10 от bengazara »
Активен

edmon

  • Гост
Дай линк към тая статия, в която пише, че става! И ако може да пишеш по разбираемо, с повече препинателни знаци.
Активен

bengazara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 35
    • Профил
Дай линк към тая статия, в която пише, че става! И ако може да пишеш по разбираемо, с повече препинателни знаци.

  ето инструкцията на НАП. https://inetdec.nra.bg/docs/DigSig_linux_howto.pdf   отгоре пише Информационно Обслужване но е качена на сайта на НАП. Те даже нямат право да правят такова нещо защото това е една Скрита Реклрама. И според Закона за Защита на Конкуренцията трябва да ги глобят. Това си е практика в НАП във всеки офис на НАП има по някой друг Календар ли ще да е или друг рекламен материал на Счетоводна Кантора.

 Ето и Ваща статия дословно преписана :  http://www.linux-bg.org/cgi-bin/y/index.pl?page=article&id=advices&key=422986481

 Проблема е че този команден ред за подписване с  onepin-opensc-pkcs11.so   не става , а някои карти като тези на Криптовижън не се разпознават. Хората са си направали софтуер който работи много добре на Fedora , Suse , Ubuntu i Debian. с малко зор се инсталира на новите версии но като се инсталира работи добре. Харизматик другата известна фирма за карти също си предлага собствена библиотека. Има е свободно на сайта на СЕП- мобисейф.
 
  Ако на това му викаш добре свършена работа на НАП . Да те карат да подписваш в комаден ред. То това е все едно обикновен потребител на Линукс да тръгне да Инсталира Gentoo дистрибуцията. Да си направят един Java aplet като в Търговския Регистър да си подписваме.
 
 В много компютърни сайтове пишат , тука и IDG по известните, пише Услугите на НАП с изкючение на ДДС-то вървят под Линукс, но не вървят.
« Последна редакция: May 23, 2011, 17:05 от neter »
Активен

nikito_blend

  • Гост
Вчера Асен Илиев е написал в коментарите под статията за електронен подпис:

Видях че няма графичен потребителски интерфейс за работа с електронен подпис под Linux,BSD и подобни, базирани работни среди.
Ето какво измислих през дните когато валеше сняг и не можех да карам ски.
Софтуерът е изтестван под Gentoo,Debian и подобни. Не ми е останало време да го тествам под Red Hat но не мисля че ще има проблем.
Нес съм спретнал инсталационна програма и инструкция за употреба, но все някога ще и това ще стане.
dpkg -i p7xtool.deb
rpm -i p7xtool-0.9.1-2.i386.rpm
може и просто да разархивирате p7xtool.tgz

Това е линка:
http://www.bgitsecurity.org/pkcs_gui.html

Благодарим на  Асен Илиев, и дано неговата програма ви свърши работа.  [_]3
Активен

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
Mandrake Linux 10 and Linux
Настройка на програми
aaaSASlover 3 9002 Последна публикация Dec 08, 2012, 20:46
от UBIGI
Remote връзка Linux<--> Linux
Настройка на програми
stoyanovs 5 7595 Последна публикация Jan 24, 2006, 16:49
от gostenin
Experienced linux enginnced linux engineers
Търсене
bulwork 0 7654 Последна публикация May 10, 2008, 14:24
от bulwork
Dual boot Linux and Windows XP (Linux installed first) ПРОБЛЕМ !!!
Настройка на програми
XaMeLeOnA 36 40043 Последна публикация Nov 06, 2011, 02:58
от Compare
Linux From Scratch - Do-it-yourself-Linux
Начини за увеличаване на бързодействието
neosofti 2 4724 Последна публикация Jul 03, 2009, 08:43
от tyuio