Автор Тема: $ find / -idea First-Timer Tips -print  (Прочетена 3944 пъти)

p0p0v

  • Новаци
  • *
  • Публикации: 2
  • Distribution: Ubuntu / CentOS
  • Window Manager: KDE
    • Профил
$ find / -idea First-Timer Tips -print
« -: May 24, 2015, 18:22 »
Здравейте,

Бихте ли споделили какво си спомняте след първата ви среща с Linux?

... Идеята ми е следната, ще се постарая да съм максимално кратък и ясен ...

Постоянно има нови хора, интересуващи се за инсталиране, трабълшуутване, скриптиране и какво ли още не, тук в настоящата тема става въпрос не да обясните на някой как става нещо, а как е станало при вас, след като вече сте инсталирали и подкарали съответната избрана от вас дистрибуция.  :o
... Малко стана объркващо.  ::)  Ще пробвам пак:

Имам работеща операционна система, а сега накъде?

Пример:

X: Ами аз започнах да уча команди в терминала, след което ...

У: Аз инсталирах мейл сървър и си направих лаб за тестове с виртуалка ....

Z: Аз започнах да се интересувам как се вдига уеб сървър ...

Мисля, че ще е интересно и полезно за доста хора да ни разкажеш:
                                   ???
>>> Как е станало при ТЕБ. <<<

# Нека тази тема стане пътеводител на междуоперационнo системния стопаджия

Peace
  V
« Последна редакция: May 24, 2015, 20:29 от p0p0v »
Активен

NorthBridge

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 177
  • Distribution: Slackware-current
  • Window Manager: Enlightenment E17
  • Mad Tinkerer
    • Профил
Re: $ find / -idea First-Timer Tips -print
« Отговор #1 -: May 24, 2015, 18:49 »
Имам работеща операционна система, а сега накъде?

Ми накъде, накъде, при мен беше едно live CD с Knoppix, та след като го подкарах, прекарах в един час чудене какви са тия папки bin, usr и var, и къде ми е C:/-то. В следващия момент осъзнах генералната идея на файловата система и последва едно "ахааааааааааааааааааа". Нататък всичко беше проба-грешка. Горе-долу знаех някои команди от DOS, така че почнах да се разбирам лесно и с конзолата. Много ме изкефи когато разбрах че мога да pipe-вам изхода от една програма към друга с |. Също много ме изкефи как се инсталира допълнителен софт (apt-get install, бум, проблема е решен - тогава вече бях на Ubuntu 8.04). Постепенно почнах да я ползвам за всичко без игри, понеже беше по-лека, по-красива (KDE 3.5.10), по-стабилна и нямаше забивания и всякакъв друг род простотии, както в WinXP.

После ме хвана крастата да експериментирам, сложих Arch Linux, и на едно новогодишно парти в 3 сутринта по съвет на един колега пробвах rm -rf / за първи път, ама това е друга история  ;D

P.S:

Piece
  V

R.I.P in piece  [_]3
Активен

I did a 'zcat vmlinuz > /dev/audio' and I think I heard God...

malin

  • Гост
Re: $ find / -idea First-Timer Tips -print
« Отговор #2 -: May 24, 2015, 20:00 »
Всичко тръгна от това, че ми казаха, че Линукс не е за мен. Малко чете в нета, виртуалка (и това го открих по същото време) и се почна едно пробване... Обаче става бавно на стара машина, айде наистина. И си карах доста време с Мента (имаше Скайп инсталиран) и ХП. Обаче ги ръчкам и двете и... ХП-то вместо да форматира една флашка, форматира диска с работите на жена ми само защото не бях рестартирал (само едни снимки не успях да възстановя, но Уйн предаде богу дух на моя комп). Да, ама Скайп го имаше инсталиран и в PCLinuxOS - я да видим кой е по-по-най и ... обърках нещо (пак дяла на жена ми, не и върви, тоя път нищо не възстановявах). Сега ползвам Опънбокс, щото тоя комп ще се ползва докато може, на друг дял имам поокастрено УСУ-8.
Команди? - почнах да ползвам терминала когато разбрах какво правят командите (малко съм мнителен), в интерес на истината - не съм го ползвал става месец-два (аз съм си домашен потребител все пак), ползвам стартиране на програма и Синаптик.
Графична среда? - избора става с пробване и известно ползване.
За как да стане нещо - обикновено питам търсачката на уеб-браузъра (когато съм пийнал се изтървам да попитам в някой форум, май питам за тъпи неща защото досега винаги са ми отговаряли вярно). Бях чел нещо от рода "как да търсим правилно", но си викам - вий ли ще ми кажете.  ;)
Сега съм си направил едни скриптчета (и ги ползвам), на интуиция, щото това не съм го чел как се прави (поставил съм си го за задача за пооо-нататък, идеята е да са правилни, иначе си работят).
С две думи - ако има желание, има и (някаква) сполука.

Само да добавя - терминала е мръсно животно и те изхваща по бели гащи когато си пийнал. Веднъж поне пет пъти мъчих apt-get със instal и накрая се предадох и си допих като хората. Друг път анличаните измислили, че се пишело friendly, вместо нормалното frendly.
« Последна редакция: May 24, 2015, 20:27 от malin »
Активен

p0p0v

  • Новаци
  • *
  • Публикации: 2
  • Distribution: Ubuntu / CentOS
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: $ find / -idea First-Timer Tips -print
« Отговор #3 -: May 24, 2015, 20:28 »
Благодаря на колегите за бързите и интересни отговори.  [_]3

Аз самият от скоро се занимавам с Linux, но въпреки това идва момент, в който след като си инсталирал успешно, погледал известен брой клипове, ревюта, семинари, лекции и т.н. се запитваш ами сега какво: да уча команди ли, да билдвам сървъри ли, езици ли да уча ... Нещо като кръстопът, хем искаш всичко, хем трябва да избереш една посоко за начало, макар и всяка посока да те влече.
 
Тук се появявате вие с вашата лична история, защото тя би допаднала на "X", защото и той е домашен потребител и не иска да навлиза в дълбините да дири Ядрото :) или пък би допаднала на "Y", който в момента се мъчи да инсталира някоя тежка апликация, но изведнъж му "хрумва", че с еди коя си  дистрибуция би могъл да възроди стария си захвърлен в ъгъла компютър и вместо да се занимава с "украсяване" на модерната си машина, би могъл да си направи лаб и да тества нещо включвайки и старата :)
Дано се намерят повече добри хора да споделят за началото на техния "самурайски" път.

P.S. @neter: Извинявам се, че съм постнал темата на грешното място

V
« Последна редакция: May 24, 2015, 20:31 от p0p0v »
Активен

lunarvalley

  • Гост
Re: $ find / -idea First-Timer Tips -print
« Отговор #4 -: May 24, 2015, 21:10 »
Почнах през 2005 с LBA Linux. Не знаех абсолютно нищо, но инсталацията беше графична и се оправих. След няколко месеца дистрибуцията умря и минах на Fedora core 3, после 4 за кратко. След това реших да пробвам Slackware (10.1). Бях си разпечатал от страницата разни кратки ръководства, как да си настроим Х11, и нещата заспаха.
Активен

bvbfan

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1056
  • Distribution: KaOS
  • Window Manager: Plasma 5
    • Профил
Re: $ find / -idea First-Timer Tips -print
« Отговор #5 -: May 24, 2015, 21:13 »
Аз в университета имах предмет, в който изучавахме Линукс - bash скриптове. Обаче GUI-то беше баш дървения от началото на Х, преди поне 20г. и един приятел си беше донесъл лаптопа с Линукс да ми показва Qt-то и като го видях право ударих черата на Вин от веднъж. Никога не съм ползвам Vista, 7, 8 и там могат ли, не могат ли да броят тяхна си работа.
Активен

Odido

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 627
  • Distribution: Arch Linux
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Re: $ find / -idea First-Timer Tips -print
« Отговор #6 -: May 24, 2015, 23:54 »
Видях сисадмина да тества един Лимпус ,не поммня коя година беше,но го махна защото имаше проблем  с кирилицата.Накарах авер да ми изтегли и на мен ,той пък ми дръпна Убунту 8,04  с думите ,"туй в замунда е най-теглено и него си избрах".Тогава интернета ми беше на макс телеком неограничен на лаптопа през една писиайска карта.Звъннах на съпорта им и викам: "Имате ли поддържка на линукс?"-"Линукс ли?"....
Наложи се да лепна заедно с новоизлязлата седмица и убунту ,което почти не ползвах ,защото нямах нет и фотошоп.Не мога да кажа какво ме запали в линукса,но оттогава до преди две години ми беше главната система. Изобщо не мисля че тогава беше пък той много стабилен ,дори напротив ,гнома крашваше при къстъмизация ,проблеми с драйвъри непрекъснатои маса бели с десетки форматирания на харда.Спрях обаче да играя съвсем и да ползвам адоб колекцията и сега нямам уиндоус съвсем.Налага се да оправям на познати компютрите и получавам голямо дразнене да търся разни програми из нета .Създадените навици са силни.Чувам че 10 ще го направят rolling release ,ще има чудесно позициониране на прозорци ,апстор ,ще бъде по-лек и въпреки останалите предимства ,които има, не виждам как ще се върна при него ,освен ако не почна да си вадя хляба професионално на зависима платформа...
Активен

"Congratulations, you broke the Internet
Look at what you did! Are you happy now?"

BRADATA

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 833
  • Distribution: Slackware/Mint/CentOS
  • Window Manager: console/KDE/LXDE
    • Профил
    • WWW
Re: $ find / -idea First-Timer Tips -print
« Отговор #7 -: May 25, 2015, 08:37 »
И аз да се включа :)

Линукс за пръв път видях в един от дисковете на списание PC Mania в далечната 1998. Беше някакъв РедХат. Тествах, потърсих други дистрибуции, тогавашното ми ИСП (dial-up) ползваше линукс. И така се започна, компилиране на ядра, драйвери... После във фирмата в която работех инсталирах линукс с идеята, да избегна дивотиите с правата. После започнах работа в ИСП - линукса се превърна в нещото, с което си вадя хляба. От тогава (2003) имам поне една дистрибуция активна на някой от компютрите ми. От 2008 до 2010 поради стечение на обстоятелствата (или може би е по-добре да кажа шанс някакъв) основната ми ОС беше Windows, но на виртуална машина работеше постоянно и линукс. От 2012 до момента нещата са обратни :) 100% линукс, а когато ми трябва имам виртуалка с Windows.
Активен

k0tka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 130
  • Distribution: Fedora 23, CentOS, Debian, OS X El Capitan
  • Window Manager: i3wm
    • Профил
Re: $ find / -idea First-Timer Tips -print
« Отговор #8 -: May 25, 2015, 10:56 »
Здравейте,
Първият път когато видях Линукс, подобно на NorthBridge неше някакъв Knoppix от едно списание, една далечена лятна ваканция на село, когато съм бил на 14-15 и още нямахме интернет по селата в България... И ако не бъркам беше изцяло на немски. Тогава приятел от който се учех на Windows 95/98 ми обясни че това е "едно друго по-различно от Windows" и изобщо не се е занимавал с него. По това време ми беше по-интересно как се кракват разни програми и не му обърнах много внимание...Малко по-късно си спомням един форум на списание Хакер, който посещавах често именно заради това и там много хора ползваха Линукс. След което инсталирах Mandrake и започнах да чета разни Bash книги, но така и не се спирах на дистрибуция...Mandrake, Ubuntu (мисля че беше версия 6.10 която поръчвах безплатно от сайта им и ми пращаха директно няколко диска), Slackware, Gentoo и какво ли още не...Инсталирах по 5 дистрибуции на ден на един 10GB диск, 5 от които бяха за windows...още имам някъде 2 шпиндела с всички супер стари дистрибуции които съм опитвал или успявал да инсталирам...После май имаше едни ботове които пускахме из IRC каналите с разни странни TCL скриптове, и вместо да търся безплатни shell-ове онлайн, ги пусках директно от моята машина...беше много advanced за мен :) Та общо взето 3-4-5 години съм се занимавал любителски експериментирайки с какво ли не, преди да започна първата си работа в сферата като техническа поддръжка в една от хостинг компаниите в България, защото без реален опит дори до интервю не успявах да стигна, както се казва "да покажа колко знам"... След това макар и с малко опит вече е по-лесно да си намериш работа с Линукс като background и последните 3-4 години работя почти само с нашата OS и не мога и да помисля за работа която не съдържа Linux в описанието си....  [_]3
Активен

"If you need an instructional video telling your users how to turn a machine off (http://windows.microsoft.com/en-gb/windows-8/how-shut-down-turn-off-pc), there’s something seriously wrong with your design." --  Andrew Gregory @ linuxvoice

Bogo

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 632
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: cmd
    • Профил
Re: $ find / -idea First-Timer Tips -print
« Отговор #9 -: May 26, 2015, 02:29 »
Ами някъде към 2002ра година вероятно е било, Линукс ми изкърти мивката като разбрах с каква лекота пускам веб днс фтп и какви ли още не интернет сървиси без нито един лев за софтуер. Това беше покъртително, и все още е.
И до днес намирам за много забавно занимание да си компилирам ядро с бира и пържени картофки в някой скучен уикенд :)
« Последна редакция: May 26, 2015, 02:32 от Bogo »
Активен

live free or die хард :)

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: $ find / -idea First-Timer Tips -print
« Отговор #10 -: May 26, 2015, 17:42 »
Беше на един музеен експонат, мисля Intel 386, на който имаше Win 95. Не зная, какъв беше линукса и инсталацията му беше към 50 мегабайта, на диск, който беше към 130 мегабайта целия :D
Знаех, какво е DOS и нямаше как да не зная, след като се ползваше WIn 95, та терминала не ме стресна. Имах опасения от самия линукс, защото тогава бях чел неща от сорта, че ако не си настроиш правилно нещата за монитора, можеш да го изгориш или пък същото относно харддиска. Доста се внимаваше. Страх ме беше да маунтвам дялове, файловата система ми създаде много объркване и от нея се омотах тотално. Това беше първия път.
Следващото ми "докосване" до линукс беше с Ubuntu 7.04. Win XP хвана едно вирусче с което се борих две седмици без успех. Нито една антивирусна не може да се справи, дори и прехваления Касперски. Лицензиран. Той просто не искаше да се стартира със системата, а когато това го правех ръчно, работеше ли или не, не беше много ясно, защото въпреки, че казваше, че е изчистил вируса, със рестартирането на машината антилирусната пак не се пускаше, вируса започваше веднага да се размножава като луд и превземаше всяко .exe файлче, което намереше. Кошмар. За тези две седмици правих десет преинсталации, всеки път форматиране на дяла и после и на целия хард. Нищо не помогна. Откачих! Буквално. От тогава теглих една майна на тази система и инталирах Ubuntu и те така до ден днешен.
Имаше един период, в който нямаше как да не ползвам Windows у дома, просто защото някои програми вървяха само на нея. Но вече ми е абсолютно ненужен. По погрешка преди четири месеца някъде му форматирах дяла, вместо една флашка и не съм го и инсталирал обратно. Сигурно още имам един бакъп някъде на големия дял, но не съм и поглеждал. А самата система не я бях ползвал не зная от кога. В момента имам три линукса на лаптопа, ей така за проба. Ръчкал съм се с уеб сървър, пощенски, който ме затрудни, ако трябва да съм честен. Нещата, които могат да се правят с терминала ме очароваха още от самото начало на ползването на линукс за постоянно. Дори мислех да пробвам да си турна една система без Х и да видя дали ще ми е достатъчна. Има си май почти всичко за cli-то. Още не съм го направил обаче. Нещо нямам време.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
daite idea kak da si naprawja internet telefonija
Общ форум
lightsoft 2 2718 Последна публикация Aug 27, 2002, 16:45
от van
проблемация с timer-ите в sdl
Общ форум
dilyan_rusev 0 1302 Последна публикация Apr 06, 2007, 14:41
от dilyan_rusev
Shutdown Timer
Настройка на програми
azaden 6 2599 Последна публикация Oct 08, 2010, 11:39
от radoshow
ПРЕМЕСТЕНО: $ find / -idea First-Timer Tips -print
Настройка на програми
neter 0 1419 Последна публикация May 24, 2015, 18:58
от neter
IntelliJ IDEA и Scene Builder
Настройка на програми
dimitar88 8 4476 Последна публикация Jan 08, 2017, 13:12
от dimitar88