Автор Тема: Debian stable upgrade  (Прочетена 1201 пъти)

ivo3d

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 161
  • Distribution: Mint Linux
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Debian stable upgrade
« -: Nov 22, 2013, 00:20 »
Здравейте,

понеже ще ми се наложи скоро да се занимавам с едни машини с Debian, инсталирах няколко виртуалки и сега разучавам дистрибуцията. Всичко засега е ясно, единствено не можах да разбера каква е разликата между stable и например wheezy и какво се случва след като известно време пуснат нова версия? Видях десетки бързи ръководства как да направя upgrade от squeeze към wheezy, обаче по моя проста логика ако в sources.list версията е stable, не би трябвало изобщо да се тревожа за това кога излиза следващата версия и просто upgrade-вам по стандартния начин. Четейки обаче различни статии, нещо ме навежда на мисълта, че това не е точно така.

Ще се радвам някой да ми разясни или да ми предложи подходящо четиво. Благодаря!
Активен

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Re: Debian stable upgrade
« Отговор #1 -: Nov 22, 2013, 00:42 »
За да не се повтаряме, виж тук.

А относно стъпките по надграждане към нов stable, когато се ползват кодовите имена, за да не се рискува непланирано надграждане, най-добре е да се следват бележките, които самият екип от Debian публикува на официалния сайт debian.org, защото освен стандартните стъпки, често има разни подробности за специфични конфигурации, в които може да се окаже, че попадаш и трябва да вземеш предвид. Тук са бележките по новостите в новата версия. Тук са бележките по необходимите стъпки за надграждане към новата версия. Тези линкове (поне досега) са постоянни, така че очаквай на същите да се появят бележките и за следващата нова версия, когато излезе (но хвърляй все пак по едно око да не би да са се сменили).
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Debian stable upgrade
« Отговор #2 -: Nov 22, 2013, 11:15 »
Здравейте,

понеже ще ми се наложи скоро да се занимавам с едни машини с Debian, инсталирах няколко виртуалки и сега разучавам дистрибуцията. Всичко засега е ясно, единствено не можах да разбера каква е разликата между stable и например wheezy и какво се случва след като известно време пуснат нова версия? Видях десетки бързи ръководства как да направя upgrade от squeeze към wheezy, обаче по моя проста логика ако в sources.list версията е stable, не би трябвало изобщо да се тревожа за това кога излиза следващата версия и просто upgrade-вам по стандартния начин. Четейки обаче различни статии, нещо ме навежда на мисълта, че това не е точно така.

Ще се радвам някой да ми разясни или да ми предложи подходящо четиво. Благодаря!
Към момента стабилната версия е Wheezy. Когато в хранилищата е зададена stable версия, след излизането на новата стабилна версия, мигрираш към нея с apt-get dist-upgrade или с надраждане от Synaptic, който е настроен по подразбиране да изпълнява dist-upgrade (пълно надграждане на пакетите, включително ядрото). Ако в хранилищата е фиксирано името на дистрибуцията, тогава оставаш на нея, дори след излизането на нова стабилна версия. В такъв случай вече ползваш oldstable версия, докато и изтече поддръжката.
Уловката при надграждането до нова версия, независимо, дали е stable, testing или sid, е, че в листата трябва да оставиш само основните хранилища main, contrib и non-free. Оставянето на което и да е друго хранилище прави надграждането несигурно. Добре е също, след края на надграждането, но преди рестарта да се изпълни и apt-get install -f, за да няма някой неинсталирана зависимост.
Така процедирам аз и досега не съм имал никога проблеми при надграждане.
« Последна редакция: Nov 22, 2013, 12:13 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

ivo3d

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 161
  • Distribution: Mint Linux
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Re: Debian stable upgrade
« Отговор #3 -: Nov 22, 2013, 11:41 »
Благодаря много [_]3 , сега ми се изясни :)
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Debian stable upgrade
« Отговор #4 -: Nov 22, 2013, 12:17 »
Прочети това.
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%94%D0%B5%D0%B1%D0%B8%D0%B0%D0%BD
Може и някъде да съм допуснал неточности, но преди да я редактирам, статията не даваше почти никаква информация за дистрибуцията, освен исторически данни.
« Последна редакция: Nov 22, 2013, 12:45 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
Debian stable->unstable
Настройка на програми
costas 3 2927 Последна публикация Feb 26, 2004, 10:33
от nix
debian stable ClamAV
Настройка на програми
Agent_SMITH 3 2786 Последна публикация Nov 27, 2005, 19:21
от n_antonov
Debian stable -> testing
Настройка на програми
MarineForce 2 2356 Последна публикация May 17, 2006, 22:20
от
Debian 5 Lenny... stable...or not :)
Коментар
znlambov 3 2828 Последна публикация May 01, 2009, 22:04
от znlambov
Python-apt, проблем! (При Debian 5.0 stable)
Настройка на програми
DidkoSlawow 7 3413 Последна публикация May 11, 2009, 00:25
от tolostoi