Автор Тема: Нелегален софтуер в Университетите . Как да изискваме проверка ?  (Прочетена 5260 пъти)

JOKe

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 537
    • Профил
Здрасти,
съжелявам че пиша в тази категория но не намерих по точна.
Запитването ми е в часност най вече за ТУ София
предполагам и Пловдив
и Въпроса е че в тези университети използват продукти който са напълно нелегални, преподават се, задължават се студенти да предоставят курсови работи с тях като даже им се обяснява как се краква и от къде се сваля.
Според мен е пълна простотия и вместо някви БОБове там НС БС БОБ да проверяват някви торенти да си размърдат задника и да видят университетите.
В часност в ТУ София се преподава Delphi 6 , C++ Builder 6 и Interbase и доста други неща на почти всички вузове без да имат право или лиценз.

Въпроса ми е към кой трябва да се обърна за да съобщя и да се изисква проверка ?

Как може да изискваме да се използва легален и свободен софтуер като университетите който обучават бъдещите специалисти си  правят каквото си искат ?
Активен

" May The Source Be With You . "

dvasilev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 200
  • Distribution: Kubuntu, Debian
  • Window Manager: KDE
    • Профил
    • WWW
Може да подадеш сигнал на съответните дистрибутори на цитираните програми, макар че съм скептичен те да се размърдат. Тъй като каквото и да си говорим е в техен интерес студентите да са обучени да ползват програмите им.

Разбира се, дори и съответните дистрибутори да се размърдат, не очаквай, че ТУ ще започне да ползва свободен софтуер. Най-вероятно ще се постигне споразумение на ниво университет за ползване на софтуер плюс някакви безплатни лицензи за студенти, което е по-добре от сегашното положение.
Активен

JOKe

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 537
    • Профил
в случая някой от тези продукти вече не съществуват
дори няма съпорт за тях мисля ( interbase )
други вече са на тотално различни собствеинци и се ползват адски стари версии т.е. вече няма Borland например.

а и не искам да се заинмавам с тях искам българите да си свършат работа не чужденците да им я вършат.
Активен

" May The Source Be With You . "

Emooo

  • Гост
И какво ще постигнеш с това? Ще глобят университета и те ще са принудени да купят лицензиран софтуер... и познай от къде ще го купят (майкрософт).
А ТУ се финансира от държавата и практически нашите данъци ще го платят и таксите които ТИ плащаш. Всъщност каква ти е целта?

Ще е сбъркано българското образование така е но айде да не почваме да го оправяме от лицензирания софтуер всичко по реда си като за начало ако има пари да купят елементарна материална база за този университет пък и до софтура ще стигнем. Ти май повече от майкрософт изкат да ги нагушиш с пари, не си мислиш че ще преминат изцяло на свободен софтуер нали?
« Последна редакция: Apr 07, 2009, 15:27 от Emooo »
Активен

dvasilev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 200
  • Distribution: Kubuntu, Debian
  • Window Manager: KDE
    • Профил
    • WWW
@JOKe: Продуктите се поддържат макар и да не съм запознат кои са последните им версии. Виж http://www.codegear.com/products . Нищо не ти пречи да им пишеш на хората и да разбереш кой ги представлява в България.

@Emooo: Софтуерните компании като цяло са доста либерални към университетите и ако им продават нещо, то е на доста смешни цени. В крайна сметка в борбата с конкуренцията е много важно да има достатъчно обучени хора, които да ползват разработените от тях технологии. Освен това не съм убеден, че университетите толкова са го закъсали с пари. Наблюдението ми може би не е представително, но гледам, че на доста университетски сгради са спретнати не лоши ремонти по фасади и подобряване на енергийната ефективност.
Активен

Whisper

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 128
  • Distribution: Ubuntu 8.10
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
    • WWW
Няма да казвам къде, за да не компроментирам някого, но...
Миналата година си искарах шестица по един от предметите като изтеглих и инсталирах на един от ръководителите на катедрите нелегални торенти за една камара пари: говорим за Photoshop, AutoCAD, CorelDraw... После ми кажи че в БГ имало образование... ???
Активен

The Anticrist write up the honor roll

task_struct

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 576
  • Distribution: Kubuntu 14.04
  • Window Manager: KDE 4.13
    • Профил
Аз съм имал случай в ТУ-София преподавателят ни каза, че програмата е много скъпа, за да осигурят лицензи, за това ни я дават кракната  :o
Активен

"Minds are like parachutes. They only function when they are open." - James Dewar

irc.freenode.net  / #linux-bg

ivanatora

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 658
  • Distribution: Ubuntu 10.04
  • Window Manager: Fluxbox
    • Профил
    • WWW
Това са глупости. Аз съм четвърта година в ТУ - Пловдив. Всичкия платен софтуер който сме ползвали работи с платени лицензи. Някои компании (примерно Майкрософт - за Visual Studio някоя си версия) предлагат университетски лицензи на софтуера си - безплатни и в някой случаи без ограничения.
Активен

Emooo

  • Гост
dvasilev прав си. Общо взето тези компании трябва да се радват че в университетите преподават техния софтуер  - поне аз ако бях бих се радвал. Така че този пич дето пусна темата вместо да прави мръсно на университета си да вземе да се обади на компаниите да им поиска нови версии.
Активен

Just4Nick

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 30
    • Профил
Престаравате се. Аз лично съм присъствал на направено дарение за един от факултетите на софтуер от Autodesk за маса пари. Както е споменато и по-горе университетите се ползват с разни преференции относно софтуер. В ТУ-София дори имаше възможност за ползване на продукти на Microsoft и не само техни напълно безплатно и легално от студенти по времето на следването им. Инициативата беше доста нашумяла покрай първите проверки от НСБОП преди време. Ставаше въпрос предимно за студенти от по-вървежните факултети като ФКСУ/ФКТТ.
Активен

First they ignоrе you, then they laugh at you, then they attack you, then you win.
http://fedoraforum.org
http://easylinux.info/wiki/Fedora_fc5_bg

task_struct

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 576
  • Distribution: Kubuntu 14.04
  • Window Manager: KDE 4.13
    • Профил
Че университетите си получават дарения от софтуерните компании си е вярно. Все пак така тези компании си осигуряват, че някой ще им ползва софтуера в последствие. Я си представете, че М$ направят така, че уина да немжое д асе хаква, тогава губят цял Китай, а и не само него, като клиенти. Защото когато пораснат и отидат на работа и знаят как се работи само на линукс, фирмите, в който работят ще са принудени да го ползват, тъй като няма да има компетентни кадри за уина.

Иначе наистина е много тъпо да се обвързва учебната програма със дадена програма/фирма. Примерно курсовата ми по С++ трябва да се оценява кода, а не да ми кажат няма да ти я гледам, защото не е на VS проект.
Активен

"Minds are like parachutes. They only function when they are open." - James Dewar

irc.freenode.net  / #linux-bg

JOKe

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 537
    • Профил
Сега ще обясня какъв ми е проблема
нямам против да дават пари като им е толквоа акъла това да преподават било то държавата или който ще да плаща НОРМАЛНО е софтуера горе посочения е платен нека се плаща няма лошо
на мен проблема ми е че като преподават нелегални неща за да се направят курсови работи или нормален студент да се подготви и на него му трябват нелегални неща

от къде на къде ще си качвам на пц-то нелегални неща ?

нека ми дадат Windows и C++ Builder пък после да ми го преподават този компютър моя да не е специално взет за да мога да си качвам нелегалния софтуер на ТУ на него ? не той е и за комерсиална цел и не мога да инсталирам подобни гомна .

От друга страна Няма да плати държавата
държавата или МОН отпуска определени пари на ТУ и етц. ТУ се оправя с тези пари така че ТУ ще си ги купи продуктите ИЛИ ще преподава нещо безплатно и полезно като PHP Или java или Mono ако ще .
Активен

" May The Source Be With You . "

nedpetko

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 445
  • Distribution: Debian GNU/Linux
  • Window Manager: KDE
    • Профил
/офт
Много празни приказки без конкретно предложение как да се свърши работата.
JOKe три пъти ти прочетох последният пост и нищо не разбрах. Моля да ме извиниш.
Активен

Debian amd64 squeeze/sid

JOKe

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 537
    • Профил
с две думи
проблема ми е че заради ТУ софия и не само трябва аз да имам нелегален софтуер на личния си компютър реално мен не ме интересува какво правят кви оговорки имат и кви тънкости използват
факта е един
имам нелегален софтуер и нямам избор
Активен

" May The Source Be With You . "

Emooo

  • Гост
Имам съученици които завършиха университети в САЩ, там имат компютри в общежитията които са на университета обаче няма никакав софтуер така че те си го инсталират пиратски. ТУ София ще тръгне да надминава тези университете ли? Обясних ти че има 2 вида пиратство и този вид които ти правиш е в интерес на производителя. Аман от идеалисти.
Активен