Автор Тема: Отдалечен достъп до Линукс сървър и win компютри?  (Прочетена 2895 пъти)

statge

  • Гост
Имам Operating system Slackware Linux 12.2.0 и Webmin цъкнат на него, който си има апаче, самба и тн. като цяло се ползва за хостване на няколко сайта и фтп сървър към който са свързани чрез swich няколко компютъра с ОС Windows XP на които всички устройства са напълно шарнати към swich - а е свързан и един рутер който ми дава wifi връзка, а от там има свързани и още няколко компютъра на WIN XP.

Това което ми трябва е да имам достъп до всички устройства и файловете в тях с пълни права тоест както да чета така и да записвам на тях докато съм си вкъщи например. Имам си пълен достъп с админски права но никаква идея как да го направя.. ако някой може да ми обясни как става понеже този линукс ми е пълна мъгла.
Активен

tyuio

  • Гост
ssh ако не те е страх от конзолата и е пуснат такъв. общо взвто става по следния начин:

Код:
~$ ssh ime_na potrebitel@ime_na_ma6inata_ili_IP

после ти иЗка паролата и си вътре; От уин машини най често се ползва Putty
« Последна редакция: Aug 29, 2009, 14:28 от tyuio »
Активен

statge

  • Гост
Хм нещо не разбрах но май и ти не ме разбра правилно
не ме е страх от конзолата но реално ако съм разбрал в конзолата на линукса си пиша това и съм патрон но аз не съм на линукс понеже под него немога да подкарам софтуера, с който работя той е само за мак и win
Поради което навсякъде работя с Win XP и идеята ми беше просто докато съм си вкъщи на Win и работя да виждам цялата вътрешна мрежа, всички устройства на всички компютри включително и тези с win тъй като всичко минава през сървара и е скрито зад него затова питам тук :) инак ssh e пуснат и е такъв: OpenSSH_5.1

ПП: Сега видях корекцията ти ще вида това по късно но само да попитам ще ми даде ли този достъп до всичко или само до сървъра ?
« Последна редакция: Aug 29, 2009, 14:41 от statge »
Активен

tyuio

  • Гост
Ще влезе навсякъде където имаш достъп, няма значение дали е лин или уин! Има и графични начини но този е най-бърз и сигурен
http://mytech.bg/uroci/19/Unix/678/Какво+е+SSH+и+за+какво+служи
ето и товаааа всичкото е адреса не само латиницата.
Оправи се вече :)
« Последна редакция: Aug 29, 2009, 14:51 от tyuio »
Активен

statge

  • Гост
Благодаря пробвах putty и ssh работят перфектно но се надцених и в общи линии си цъкам из сървъра но незнам как да вляза в другите компютри които са скрити зад него.  :(

Спомена за графичен вариант какъв е той?
Активен

dvbb

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 207
  • Nothing else!
    • Профил
PurttySSH
Session -> Hostname: IP SERVER
SSH -> Tunnel:
Source port: на кой порт да си го закачиш на компутъра(примерно 2222)
Destination: 192.168.1.2:445

Сега рашаваш как да позваш 127.0.0.1:2222
Активен

statge

  • Гост
Хм нека да видим правилно ли съм разбрал Destination: ще е аипи то на машината до която искам да  се вържа и която е зад сървъра така ли? Просто немога да го схвана.
Тъй като конзолата не ми е най-любимото нещо макар че имам толкова основни познания поне за файловите команди, си намерех нещо по-познато:
http://mason.gmu.edu/~montecin/install_ssh.htm
Като цяло ми остава да имам подобен достъп и до компютрите зад сървъра но въпроса е как. Дирих из гуугле но явно не търся по правилния начин.... ???
Активен

bobibiturboto

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 108
    • Профил
Ако искаш да имаш достъп до цялата вътрешна мрежа от вън трябва да си инсталираш pptpd сървар на слака и от вкъщи ще се свързваш през VPN към сървара ти и ще имаш достъп до цялата вътрешна мрежа зад слака. За достъп до файловете на слака през SSH на бозата се слага WinSCP. Това е начина за двете операций изпробван е лично от мен сега е време да се заровиш в HOW-TO poptop и iptables  :)
Активен

statge

  • Гост
bobibiturboto Благодаря ще разгледам тия дни нещата и ще уведомя какво съм направил в случай, че някой друг се заинтригува от това да знае. Инак на първо четене из гуглето за WinSCP и pptpd  май точно това ми трябва за да ми се реши проблема. :)
Активен

mrowcp

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 450
    • Профил
вие стъжнихте живота на човека бре :)
Това което ти трябва е ремоут десктоп или по-добрия вариант - VPN ( с две думи след като се свържеш от вас към офиса, ставаш част от локалната мрежа там )
Активен

Some Things Just Are The Way They Are