Автор Тема: Петстотната тема за религии и др. неща  (Прочетена 19329 пъти)

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Re: Петстотната тема за религии и др. неща
« Отговор #30 -: Nov 18, 2019, 21:57 »
Тука некви атеисти нема ли ?
Може би аз, ама не съвсем. Една от атеистичните теории, която ми се вижда да е възможна, е Исус Христос да е рожба на експеримент - дете на извънземен със земна жена. После са си го взели.
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3852
    • Профил
Re: Петстотната тема за религии и др. неща
« Отговор #31 -: Nov 18, 2019, 22:01 »
Ще перифразирам въпроса на @jet.
Нали правиш разлика между вярата в Бог и църквата/религията?

За себе си ще кажа, че преди време бях отявлен атеист. Не ми пукаше има ли Бог или не. Само че ми се случиха едни неща, които ме накараха да вярвам, че Бог има. Не ходя на църква. Всъщност, не понасям църквата, разните ралигиозни бръщолевения и пеенета там. Не понасям правилата ѝ. За мен църквата и религиите изобщо, са едно от най-големите злини на планетата.

   Ако не е тайна (въпроса е съвсем добронамерен,с теб
не сме се джафкали във форума):
Каква ти е ползата от това,че вярваш,във Бог ?

   П.С. В науката един от основните принципи е т.нар.
"бръснач на Окам".Според него най-тривиалното обяснение
на дадено явление е вярното (пример: ако ти изгасне осветлението
у вас,това означава,че тока е спрял,а не например,че някой демон
те тормози ...)
   В контекста на коментарите: според някои изследвания на
мозъчната активност на хора в,да ги наречем "гранични състояния"
(много силен стрес,последствия от много тежка травма или в
кома) човешкия мозък "генерира изображения" които могат да се
интерпретират като среща с ангели,възнасяне и т.н. и т.н.
Не съм виждал Госбод, нито сме си говорили. Не съм имал видения на ангели, нито са слизали от небето да ми кажат здрасти. Не ходя на църква. Не понасям църквата, религиите и прочее организирани вярвания. Църквата и религията са може би най-голямото зло на тази земя.

Относно граничните състояния на човешкия мозък... Кой първо е определил възможностите на сивото ни, та да казва, къде са границите? Мисля, никой все още.

   Разбира се ,не е моя работа какво ти се е случило,нито пък ти си
длъжен да даваш някакви обяснения.
   Обикновено атеисти стават религиозни след нещо много
разтърсващо (разбирай го в широк смисъл).
   Това имах предвид...

   Е,с това:
Цитат
Църквата и религията са може би най-голямото зло на тази земя.
просто няма как да не се съглася !
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Петстотната тема за религии и др. неща
« Отговор #32 -: Nov 19, 2019, 02:22 »
Изглежда все още не разбираш  :D
Не съм религиозен. Както казах, не понасям религиите. Говорех за вяра.
ПитА ме, какво ми дава всичко това... Може би все пак едно нещо със сигурност. Засега. Местенце на покой, каквото и да става. Винаги имам място в себе си, където да застана и да мога да се огледам спокойно и без страх около себе си, ако ще и буквално да гори под краката ми.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Петстотната тема за религии и др. неща
« Отговор #33 -: Nov 19, 2019, 03:26 »
Тука некви атеисти нема ли ?

   Как да няма ?
Виж колко ясно ще го напиша:

                       Атеизъм до дупка !
Като тука викаш:
https://www.24chasa.bg/novini/article/7880911

Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Петстотната тема за религии и др. неща
« Отговор #34 -: Nov 19, 2019, 09:48 »
Тука некви атеисти нема ли ?

   Как да няма ?
Виж колко ясно ще го напиша:

                       Атеизъм до дупка !
Като тука викаш:
https://www.24chasa.bg/novini/article/7880911




Това, което пише в статията на „24 часа“ не е относно атеизма, а относно политика. В РФ последните тридесетина години умуват много по един въпрос. Въпроса е, какво да правят с предните 70.

В общи линии отначало нещата са като при нас. Едни ги отричат, други възхваляват. При тях проблема е по-сложен. При нас комунатата са зли, ама зли само около десет години. А там имат една ескалация на злото от Ленин, през Сталин до Хрусчов, който за една бройка да гътне света. Чак през седемдесетте идва някакво „нормализиране“ при Брежнев. Но веднага след него нещата отиват на неудържим разпад.

При нас е обратното. След Вълко Червенков в общи линии върви някаква безметежност. Реваншизма е свършил. Хората са заети с работа и нямат време да мислят. Начело е селски хитрец, който не обича изцепки. И дори има някаква свобода, стига да не я демонстрираш. Има даже някаква духовност стига да е съобразена със заветите на партията. Има филми, книги, музика. И църквата е оставена на мира, стига поповете редовно да се отчитат на шесто. Върви просветна дейност. Във всяко село има грамадна прогимназия. Учи се хегелова диалектика и марксов материализъм, но все пак е достъпно за абсолютно всеки.

При нас режима е много по-либерален и затова нямаме трудностите, които имат руснаците. Лека, полека чекистите си избистрят, какво целят. И някак си Ленин не се вписва в него. За сметка на това, другото чудовище Сталин се уплатнява идеално. Особено след като го моделират по свой вкус и подобие. Всички дето го помнят, са починали и могат да се измислят всякакви легенди.

Точно това става там и става от години. Просто чекиската политпросвета взе да прескача и у нас. Все повече подобни статии и твърдения ще виждате. Едно зло се бори с друго зло, за да създаде още по-голямо зло и това е един малък резултат, който виждате. Руския народ очевидно не е страдал достатъчно и му предстоят още ужаси. Не, че някога са спирали.

И ние не сме цъфнали и вързали. При нас също тече реставрация. Само, че ние усилено реставрираме третото царство. И на нас няма да ни дойде акъла.

В ЕС пък вървят два паралелни процеса. Единия на съединени европейски щати, другия на феодализиране. Кой ще победи не се знае, ама вcе е зле.

Така, че в тази статия става въпрос единствено за политика и никакъв атеизъм. Мога да се съглася, че се говори за атеизъм само опосредствено, доколкото политиката сама по себе си е вид атеизъм.

« Последна редакция: Nov 19, 2019, 09:52 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Yasen6275

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 553
    • Профил
Re: Петстотната тема за религии и др. неща
« Отговор #35 -: Nov 19, 2019, 16:31 »
Тука некви атеисти нема ли ?
Има, но са се научили, че спорове от типа дали крокодила е по-дълъг отколкото зелен, са безсмислени.
Активен

Yasen6275

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 553
    • Профил
Re: Петстотната тема за религии и др. неща
« Отговор #36 -: Nov 19, 2019, 16:35 »
...
Като тука викаш:...
Чакай да запаля машината на времето  и да направя снимки на делата н инквизицията или на кръстоносците. Снимки на делата на джихадистите и ти можеш да си намериш.
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Петстотната тема за религии и др. неща
« Отговор #37 -: Nov 19, 2019, 17:08 »
Тука некви атеисти нема ли ?
Има, но са се научили, че спорове от типа дали крокодила е по-дълъг отколкото зелен, са безсмислени.

В този форум няма религиозни фанатици и не е имало нито един случай някой да те кара да вярваш в нещо, което не вярваш. Живеем в свободна държава и можеш да имаш виждания, каквито пожелаеш. От тази гледна точка изказването ти е некоректно.

И пак да повторя, че това е форум и никой не те спира да изказваш никакво мнение включително, колко зелени са крокодилите.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

stealth01

  • Гост
Re: Петстотната тема за религии и др. неща
« Отговор #38 -: Nov 19, 2019, 17:10 »
Като тука викаш:
,,,
Може ли да се опиташ да с повече от три думи да се обосновеш, защото така няма оформено мнение, теза или каквото и да било.
Атеизмът не отрича морал, етика и т.н. (както ти, може би, смяташ; ако правилно съм разчел трите думи и картинка). Тъкмо напротив - много от вредните религиозни вярвания, обреди и т.н. са оставени в миналото благодарение на здравият разум, а не на сляпа вяра.
Консерватизмът, на запад от нас, е аутсорснал моралът си на религията и разчита на нея да възпира хората да вършат дребни, по-големи, дори чутовни глупости. Разбира се, това не работи. Виждаме как капиталъзмът не действа сякаш го е страх от страшният съд, а работи за разстеж на всяка цена с всякакви стредства.
Тук не казвам, че комунизмът е цвете. Той също не работи. Оставен на свободната воля на хората, също като капитализма се изражда в тотална корупция и безнаказаност.
Решение нямам. Но религията със сигурност не дава такова. Тя дава утеха и успокоение за чисто психологическо ниво. Но не и решения.

П.П. Крокодълът е дълъг от двете си страни, но е зелен само отгоре. Значи е по-дълъг, отколкото зелен.
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Петстотната тема за религии и др. неща
« Отговор #39 -: Nov 19, 2019, 18:42 »
Има различни думички за църква, религия и вяра, защото са различни неща. Защо оставам с впечатлението, че ги сливате в едно...
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

stealth01

  • Гост
Re: Петстотната тема за религии и др. неща
« Отговор #40 -: Nov 19, 2019, 21:48 »
Има различни думички за църква, религия и вяра, защото са различни неща. Защо оставам с впечатлението, че ги сливате в едно...
Защото са неразривно свързани. Да вземем вярата. В какво? Чисто географски, по нашите земи се е наложила като сфера на влияние православната църква. Тя е вкарала в определени релси вярванията на хората. Да вярваш в локалният бог, означава и да приемаш църквата и религията, която тя пропагандира.
Ако държиш да отделиш тези три понятия, то трябва да ги дефинираш разделно. Пробвай. Можеш ли да обясниш вярата си, без църковната култура? Опитай се да избягаш от религиозните притчи от дебелите книги. В какво вярваш?
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Петстотната тема за религии и др. неща
« Отговор #41 -: Nov 19, 2019, 22:00 »
Има различни думички за църква, религия и вяра, защото са различни неща. Защо оставам с впечатлението, че ги сливате в едно...
Защото са неразривно свързани. Да вземем вярата. В какво? Чисто географски, по нашите земи се е наложила като сфера на влияние православната църква. Тя е вкарала в определени релси вярванията на хората. Да вярваш в локалният бог, означава и да приемаш църквата и религията, която тя пропагандира.
Ако държиш да отделиш тези три понятия, то трябва да ги дефинираш разделно. Пробвай. Можеш ли да обясниш вярата си, без църковната култура? Опитай се да избягаш от религиозните притчи от дебелите книги. В какво вярваш?

Чисто исторически не е вярно. Или поне не е вярно преди 1948. До отстраняването на екзарх Стефан няма доказателство за православността на църквата ни.

И не, не мога да обясня вярата си с „църковната култура“. Това, което са ми разказвали като дете се оказа твърдо противоположно на това, което говорят поповете.

И това, което виждам в дебелите книги противоречи на това, в което вярвам.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3852
    • Профил
Re: Петстотната тема за религии и др. неща
« Отговор #42 -: Nov 19, 2019, 22:42 »
   Especially for: религиозните ... във форума

   Ще направя своеобразна класация на ,ъъъ,християнските ценности,
касаещи религиозни лидери:

3. Ники Лимузината от Пловдив: истински защитник на православието-
 състояние от няколко милиона,"Rolex" за около $15 000, сериозен
автопарк: "BMW Х5" , "Audi Q8" ...
Изобщо: турбо-духовност, на която биха завидели много българи.

2. Руският патриарх Кирил: стожер на христовата вяра - о.з. генерал
от КГБ (за сравнение: Путин стига само да подполковник),състояние
минимум $100 000 000 (може да е много повече,заради кинтите от
цигарената пропаганда) внушителен автопарк ("Rolls-Royce","Bentley",...)
часовник "Breguet" за $30 000 ...

1.  Протестантският пастор Кенет Копланд (САЩистан) -тук става дума за нови
измерения на духовността и християнския аскетизъм:
състояние $760 000 000, частен самолет,за автопарка няма да говоря...


 И да тичате срещу тях,не може да ги стигнете ...
« Последна редакция: Nov 19, 2019, 22:45 от spec1a »
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Петстотната тема за религии и др. неща
« Отговор #43 -: Nov 19, 2019, 23:27 »
И да продължа...

Исус Христос: нула лева, нула часовника, нула автомобила.

Нито един от изброените не е християнин.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Петстотната тема за религии и др. неща
« Отговор #44 -: Nov 19, 2019, 23:37 »
Има различни думички за църква, религия и вяра, защото са различни неща. Защо оставам с впечатлението, че ги сливате в едно...
Защото са неразривно свързани. Да вземем вярата. В какво? Чисто географски, по нашите земи се е наложила като сфера на влияние православната църква. Тя е вкарала в определени релси вярванията на хората. Да вярваш в локалният бог, означава и да приемаш църквата и религията, която тя пропагандира.
Ако държиш да отделиш тези три понятия, то трябва да ги дефинираш разделно. Пробвай. Можеш ли да обясниш вярата си, без църковната култура? Опитай се да избягаш от религиозните притчи от дебелите книги. В какво вярваш?
От това, което си цитирал, става ясно предполагам, че не мисля, че са неразривно свързани.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.