Автор Тема: Мога ли да осъдя НАП  (Прочетена 36877 пъти)

Warstomp

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 344
  • Distribution: Debian, Ubuntu
    • Профил
Re: Мога ли да осъдя НАП
« Отговор #30 -: Feb 15, 2010, 09:01 »
А и би било страхотно ако всички четци за електронни карти работеха под Линукс. Уви, този на лаптопа ми е неизползваем в момента.

Моят се разпознава, но няма с какво да го ползвам!
Както по-горе казаха - държа един компютър с windows, за да си изпращам декларацията, а вече ми писна.
Активен

dvasilev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 200
  • Distribution: Kubuntu, Debian
  • Window Manager: KDE
    • Профил
    • WWW
Re: Мога ли да осъдя НАП
« Отговор #31 -: Feb 15, 2010, 09:13 »
@RealEnder: GreaseMonkey скриптовете са хубаво нещо, но едва ли някой би тръгнал сериозно по този начин да си подава данните. В крайна сметка счетоводителите са консервативни хора и много държат нещата да работят. Малко са хората, които биха експериментирали с решения, чийто функционален живот е с неизвестна дължина. Всеки със сериозен бизнес би дал 1000 лева, за да си гарантира сигурност в електронните комуникации с НАП. Тоест това, което искам да ти кажа е, че без официална подкрепа от НАП, нещата ще си останат на фаза курсово проектче. Две неща са от основна важност: информация за протоколите на комуникация (структурата на файловете с данни така или иначе е разписана по разни приложения) и подходи за тестване на така написаните приложения (едва ли някой би тръгнал да предава данни с приложение, което не е ясно дали изобщо работи). Доколкото разбирам, би могъл да се нагърбиш да направиш нещо в тази посока. Ще е супер, ако от НАП публикуват някъде техническа информация по въпроса, въпреки рисковете, които поемат.

Иначе от проведената дискусия към момента са ми интересни отговорите на три въпроса:
1. Защо е необходимо да присъства базовия сертификат в сигнатурата?
2. При положение, че при повечето електронни услуги на НАП няма валидация при клиента и се свеждат до подписване на локални файлове, които след това се подават, толкова ли е времеемко да се откачите от ActiveX контролите?
3. Тези четири услуги, които са скоро разработени и седят и чакат да бъдат включени в употреба, предполагам също са базирани на AxtiveX контроли. Ако е така, би ми било интересно защо?
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8792
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Мога ли да осъдя НАП
« Отговор #32 -: Feb 15, 2010, 09:49 »
Добре де, човека дава все пак някакво решение, а Вие се дърпате. Какво не му е наред на маймуняка? Значи ли, че пробит четец с разрешен активекс от началото на века е по-добре? То има и разни разработки за актив екс с винце, ама едва ли е по-добре. Самият маймуняк си е много добър и доказал се на наш терен, когато направо унизи ПИБ, колко са зле с тяхното банкиране. От тогава насам мисля респекта към него е много голям.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

luda_glawa

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 652
  • Distribution: Kubuntu
  • Window Manager: KDE
    • Профил
    • WWW
Re: Мога ли да осъдя НАП
« Отговор #33 -: Feb 15, 2010, 09:58 »
Може ли само да дам гласа си против използването на "Grease Monkey". Не, че разбирам нещо, но нека като се търси платформено независимо решение, то да не се обвързва повече от колкото трябва с друг такъв софтуер като ActiveX. Все пак да не забравяме има куп браузери с които хората работят - IE, FF, Opera, Gnome-ския, KDE-шкия, Mac OS-ския и т.н. . На мен лично мечтата ми е всичко да може да работи и с конзолните такива - lynx, elinks и т.н. :)
Активен

С Уважение:

Luda Glawa ;-)

dvasilev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 200
  • Distribution: Kubuntu, Debian
  • Window Manager: KDE
    • Профил
    • WWW
Re: Мога ли да осъдя НАП
« Отговор #34 -: Feb 15, 2010, 11:22 »
Добре де, човека дава все пак някакво решение, а Вие се дърпате. Какво не му е наред на маймуняка? Значи ли, че пробит четец с разрешен активекс от началото на века е по-добре? То има и разни разработки за актив екс с винце, ама едва ли е по-добре. Самият маймуняк си е много добър и доказал се на наш терен, когато направо унизи ПИБ, колко са зле с тяхното банкиране. От тогава насам мисля респекта към него е много голям.
Хипотетичен сценарий. Имал си щастието да разбереш какво точно трябва да се пипне по страницата на НАП и късмета да го промениш, така че да работи (може и да не си ти, а някой да го е направил вместо теб). Радостно си подаваш декларациите по този начин, докато в един момент НАП не решат по някакви причини да си подменят нещата (смяна на протоколи, добавяне на валидации или нещо трето). В настоящата ситуация за тази промяна ти ще разбереш едва при подаването на следващата ти декларация. Тогава си изправен пред два основни проблема. Първо, ще успееш ли да подадеш декларацията на време. Второ, ще успееш ли да разбереш какво се е променило и дали изобщо маймуняка вече ти върши работа. Представи си, че трябва да поддържаш готовност (забравяме за IE) всеки един месец да реагираш на такава ситуация. Аз на това му викам постоянен стрес, а не решение.
Активен

RealEnder

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 160
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Unity
    • Профил
    • WWW
Re: Мога ли да осъдя НАП
« Отговор #35 -: Feb 15, 2010, 11:38 »
За промените ще има ранно известяване, за това проблем няма.
Отделно, водих някои разговори сутринта и мисля, че може да имам добра новина в скоро време.
Ако някой е бил на лекцията ми на последния OpenFest, вероятно (не)си спомня, че там специално отворих дума за НАП (http://alex.stanev.org/presentations/bg/OpenFest2009-OurOSex-Final.pdf , стр 14)
Интересът беше нулев.
Активен

vm13

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 43
  • Distribution: Ubuntu 10.04
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Re: Мога ли да осъдя НАП
« Отговор #36 -: Feb 15, 2010, 12:36 »
Много съм съгласен. Спомням си, че веднъж се заех да гледам някакъв софтуер на НАП. Когато потърсих в гугъл за документация, се изненадах, форматите са си много добре документирани и си има точни и ясни изисквания. Просто за линукс няма кой да напише такъв софтуер.

На пръв поглед - има документация и се чудиш защо никой не е написал софт за Линукс, но ако решиш да ползваш тази документация, много бързо установяваш, че информацията в нея не отговаря на истината. Преди години бях решил да правя Декларация обр. 1 през уеб интерфейс - всичко се свежда до генерирането на един CSV файл с .txt разширение. В сайта на НОИ имаше техническа документация по въпроса. Стигна се до генерирането на файла и о чудо! Файла, който създавам според описанието на техническата документация, е различен от файла, който съзадаваше Windows програмата на НОИ - полетата бяха доста разместени и понеже има най-различни комбинации, беше трудно да се проследи логиката чрез проба/грешка докато мине валидирането в сайта на НОИ. След обяснение на проблема и запитване към НОИ за реалната, истинската техническа документация, те ми отговориха, че това е което се ползва и от другите разработчици, което явно не отговаряше на истината.

Съгласен съм, че решението на проблема трябва да се свежда до отваряне на файловите формати. Няма нищо страшно в това. Точно това е начина НАП да постигне целите си - намаляване на човекопотока в офисите и автоматизиране да огромна част от ръчната работа. Не само предоставяне на електронни услуги, но и предоставяне на възможност на външни разработчици да правят клиентски софутер. В краен случай, един интерфейс за Web services също върши работа.
Активен

RealEnder

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 160
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Unity
    • Профил
    • WWW
Re: Мога ли да осъдя НАП
« Отговор #37 -: Mar 18, 2010, 21:33 »
Здравейте!
Както обещах миналия месец, имам новина.
Голямата част от електронните услуги на НАП вече работят под Linux с електронен подпис.
Конкретно, става въпрос за следните услуги:
# Декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ, образец 2001 за доходи от България
# Декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ, образец 2001а за доходи от Чужбина
# Декларация по чл. 92 от ЗКПО
# Декларация по чл. 92 от ЗКПО без дейност
# Декларация обр. № 1
# Декларация обр. № 3
# Декларация обр. № 6
# Уведомление по чл. 62, ал.4 от КТ
# Уведомление по чл. 123, ал.1 от КТ
# Приложение 6 към чл. 68, ал. 4 - по ЗДДС
# Протокол-опис (Приложение № 9 към чл. 77, ал. 4) - по ЗДДС

На практика това са всички електронни услуги, разработени от Информационно обслужване АД, без месечната декларация по ЗДДС и VIES. За тях, както описах по-горе, ще трябва доста повече работа, съответно ресурси.
Реализацията работи по следния начин: под windows се запазва сегашната логика. Ако е наличен crypto обекта (Firefox съвместими браузъри през NSS) се подписва с него, а ако трябва да се прикачват подписани файлове се добавя втори upload с подписа. Описал съм инсталиране, конфигуриране и подписване с OpenSSL с подпис на смарткарта тук.
Разработката е по наша инициатива (и за наша сметка) и може да се приеме като своеобразен последен жест към общността в светлината на актуалните новини.
Благодаря на всички колеги от екипа, които отделиха следработното си време, за да се случат нещата.
Ще пусна новината и в основната страница на linux-bg.org
Активен

dns

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 75
  • Distribution: ULTIMATE 2.7
  • Window Manager: Gnome 2.30.2
  • SubLieutenant
    • Профил
Re: Мога ли да осъдя НАП
« Отговор #38 -: Mar 18, 2010, 22:54 »
Цитат
смешното че това ми предложи "съпорта" на НАП.
Те програмата им за ДДС dnevnici.exe(DNEV10.EXE) е на DOS, какво очакваш!

bat файл... Направо ти лазят из нервите, иска ти матричен принтер, купуваш. После не работи под седмицата боза или вистата боза... Трябва да е поне ХП боза... След това трябва принтера да настоиш за кирилица чрез принтера а не от софтвера... Абе смях... Късаш си нервите.

Данните ги записва на текст файл, енкодинга на текст файла принтера не разпознава мъчиш са... абе Европа...

Изведнъж ти става тешко на нервите не ти издържат вече плащаш един тон банкноти на счетоводна кантора да ги следи и дори на място сами да ги носи...

После всеки месец плащаш още по толкоз франка ддс-то.. Всяка година подаряваш 2-3 джипа мерцедесчета на нап... и после един ш...бан буджет не могат да го планират...
« Последна редакция: Mar 20, 2010, 00:14 от dns »
Активен

dvasilev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 200
  • Distribution: Kubuntu, Debian
  • Window Manager: KDE
    • Профил
    • WWW
Re: Мога ли да осъдя НАП
« Отговор #39 -: Mar 19, 2010, 21:26 »
@RealEnder: Поздравления за това, което сте направили. Надявам се с активно ползване на тези нововъдения общността да покаже, че вашите усилия не са били напразни.
Активен

Warstomp

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 344
  • Distribution: Debian, Ubuntu
    • Профил
Re: Мога ли да осъдя НАП
« Отговор #40 -: Mar 22, 2010, 09:18 »
Чудесно.
Надявам се само по-скоро да започне да работи и ДДС декларацията, че заради нея ще си карам по старому.
Активен

nov_chovek

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 536
  • Distribution: Ubuntu 8.10 по принуда
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
    • WWW
Re: Мога ли да осъдя НАП
« Отговор #41 -: Mar 22, 2010, 12:03 »
Мога ли да открадна темата малко:

Имам проблеми с отварянето на PDF данъчните декларации по ЗКПО от сайта на НАП. Evince изписва че имам нужда от по-голяма версия на Adobe reader, a Adobе reader крашва при отваряне.

Някой друг да има подобен проблем?

ето линка с декларацията:

http://portal.nap.bg/files/file_download.document?p_doc_id=2472
Активен

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Re: Мога ли да осъдя НАП
« Отговор #42 -: Mar 22, 2010, 12:24 »
@nov_chovek аз го отворих.
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

aleximilian

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 64
  • Distribution: Debian
    • Профил
Re: Мога ли да осъдя НАП
« Отговор #43 -: Mar 22, 2010, 12:27 »
С AdbeRdr9.3.1-1_i386linux_enu.* на lenny няма проблем с отварянето, както и попълването е коректно. http://get.adobe.com/reader/otherversions/
Но на мен с нищо друго не ми се отдаде да го отворя.
Активен

RealEnder

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 160
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Unity
    • Профил
    • WWW
Re: Мога ли да осъдя НАП
« Отговор #44 -: Mar 22, 2010, 13:14 »
Правилно са те насочили колегите. Четецът ти трябва да поддържа PDF forms. не зная за какво ти е формата, след като имаш подпис и можеш да изпратиш всичко по интернет. PDF-а ти трябва само ако нямаш - тогава сваляш, попълваш формата (гледай да не го затвориш, че после отначало), след това разпечатваш, подписваш и го носиш в НАП/пращаш по пощата. Там би трябвало да сканират 2D баркода и да ги вкарат в системата.
Активен