Автор Тема: Стабилността на Debian  (Прочетена 6914 пъти)

v13

  • Гост
Стабилността на Debian
« -: Jun 28, 2013, 10:42 »
Чакахме две години за наистина стабилна дистрибуция а то какво излезе. Не стига, че софтуера в нея много стар ами и никак не е стабилен. Първо на бързо пуснаха версия 7.1 да закърпят грешки, а сега и това: http://www.opennet.ru/opennews/art.shtml?num=37302
В този случай абсолютно се обезсмисля инсталирането на Debian само заради някаква си прословута стабилност.
Нито с нов софтуер да ме спечели, нито със стабилност...
« Последна редакция: Jun 28, 2013, 10:54 от v13 »
Активен

ieti

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 92
  • Distribution: Arch, Debian
  • Window Manager: XFCE
    • Профил
Re: Стабилността на Debian
« Отговор #1 -: Jun 28, 2013, 11:42 »
Туул-а е пуснат само срещу дебиан засега - както четох в дискусията хората са го взели доста на сериозно и проблемите ще се решат. Ако се пусне срещу някоя друга дистрибуция резултата няма да е много по-различен. Все пак повечето софтуер само се препакетира от различните дистирбуции и ако има проблеми и фиксове те се препращат на разработчиците.

Засега нямам проблем с Wheezy на моите машини - стабилен е и върви добре. Това че софтуер-а е малко по-стар не ми е проблем.
« Последна редакция: Jun 28, 2013, 11:48 от ieti »
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Стабилността на Debian
« Отговор #2 -: Jun 28, 2013, 11:52 »
Този проблем съм го споменавал много пъти. Една година пакетите стоят в експерименталните хранилища. Просто си стоят. След това, като ги вкарат в sid и testing, почват да се докладват грешки, които се чистят. Все пак, откритите проблеми са решени проблеми, което не прави новината непременно лоша.
Аз използвам главно LTS версиите на Ubuntu, защото ми дават гъвкавост, която не мога да постигна в Debian. Примерно в момента ползвам Ubuntu 12.04 с Xfce 4.10 и ядро 8.0.25 от хранилищата, а не ръчна инсталация http://s19.postimg.org/9d632tyr5/precise1.png
Libreoffice ми е 4.0.4.2, а Firefox - версия 22. Тази комбинация мога да постигна в стабилен Дебиан с къртовски труд, а системата няма да изкара дълго, особено ако включа backports хранилищата, пакетите в които, често са в конфликт с тези от официалните хранилища.
Каквото и да правя с  Debian, след много труд, получавам бледо подобие на това, което за минути правя с една Ubuntu LTS.
« Последна редакция: Jun 28, 2013, 11:55 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

nyakoy

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 164
  • Distribution: Distrohopper
  • Window Manager: Gnome2, KDE4, OpenBox
    • Профил
Re: Стабилността на Debian
« Отговор #3 -: Jun 28, 2013, 12:40 »
"Всеки в края на краищата стига до Дебиан."
След 10 години и аз стигнах да го инсталирам за по-дълго време. След като консервативния подход на Слак-а ми допада реших, че и този на Дебиан би ми допаднал. Предишните ми опити винаги са завършвали с изтриване. И понеже съм фен на КДЕ изтеглих живото ЦД с КДЕ и преди около седмица го турнах на харда. Ами доволен съм засега. Бързичък, стабилничък, достатъчен за моите любителски нужди. По-лесно е инсталирането на допълнителен софтуер. Замислил съм да направя преход към Дебиан като основна всекидневна дистрибуция, понеже разработчиците са много повече и от цял свят. Ако някой реши да вербува програмист, за да направи нещо кофти, ще се сблъска с много повече трудности. Екипът на Слак-а е много по-малък, предполагам се намира само в една държава и е много по-лесно да прокараш нещо, което не е за чужди очи и уши.
По темата - досега  (около седмица) ми се държи стабилно Дебиан-а.

П.С. Коп, приготвил съм ти снимки на ЛХТАСК ,но онази тема няма намиране. Къде-къде по-готино е да имаш "Тема Х" и "Преместено: Тема Х" вдясно в сайта, отколкото да имаш по-голям брой "горещи" теми.
Има (във всеки форум, на практика) и още по-„готино“ - отиваш си в профила и от страничното меню избираш „Покажи публикации“...
bop_bop_mara
« Последна редакция: Jun 28, 2013, 17:30 от bop_bop_mara »
Активен

Keep in mind, you did not learn Windows in a day, and it will take some time to learn Linux as well.

Slackware may be a dinosaur, but the main advantage of dinosaurs is it takes at least a meteor strike to take them out.

Isn't it enough to just "not use" something?

lunarvalley

  • Гост
Re: Стабилността на Debian
« Отговор #4 -: Jun 28, 2013, 13:10 »
v13

линк на английски имаш ли? Нали знаеш че никой не те кара насила да ползваш Debian?
Активен

balaban

  • Гост
Re: Стабилността на Debian
« Отговор #5 -: Jun 28, 2013, 13:32 »
Този проблем съм го споменавал много пъти. Една година пакетите стоят в експерименталните хранилища. Просто си стоят. След това, като ги вкарат в sid и testing, почват да се докладват грешки, които се чистят. Все пак, откритите проблеми са решени проблеми, което не прави новината непременно лоша.
Аз използвам главно LTS версиите на Ubuntu, защото ми дават гъвкавост, която не мога да постигна в Debian. Примерно в момента ползвам Ubuntu 12.04 с Xfce 4.10 и ядро 8.0.25 от хранилищата, а не ръчна инсталация http://s19.postimg.org/9d632tyr5/precise1.png
Libreoffice ми е 4.0.4.2, а Firefox - версия 22. Тази комбинация мога да постигна в стабилен Дебиан с къртовски труд, а системата няма да изкара дълго, особено ако включа backports хранилищата, пакетите в които, често са в конфликт с тези от официалните хранилища.
Каквото и да правя с  Debian, след много труд, получавам бледо подобие на това, което за минути правя с една Ubuntu LTS.

+1
Активен

v13

  • Гост
Re: Стабилността на Debian
« Отговор #6 -: Jun 28, 2013, 13:33 »
v13

линк на английски имаш ли? Нали знаеш че никой не те кара насила да ползваш Debian?
Ползвам Debian от време на време. Общо взето споделям мнението на cybercop
Отдолу под руската статия има един линк на английски. Предполагам статията е писана възоснова на написаното там.
Активен

lunarvalley

  • Гост
Re: Стабилността на Debian
« Отговор #7 -: Jun 28, 2013, 13:36 »
мерси!
Активен

v13

  • Гост
Re: Стабилността на Debian
« Отговор #8 -: Jun 28, 2013, 13:43 »
Ако някой реши да вербува програмист, за да направи нещо кофти, ще се сблъска с много повече трудности. Екипът на Слак-а е много по-малък, предполагам се намира само в една държава и е много по-лесно да прокараш нещо, което не е за чужди очи и уши.
Няма дистрибуция, която да е застрахована от това и във всяка една лесно може да бъде внедрен вреден код. Проблема не е дали може да се вкара вреден код а ако се вкара за колко време ще бъде разкрит. Предполагам разкриваемостта е толкова по голяма, колкото световната общественост на дадена дистрибуция е по-голяма. От друга страна един код на дадена програма се ползва от хиляди и милиони хора на най-различни дистрибуции и огромен брой хора имат достъп до кода. По скоро проблема идва от възможността за модификация на кода от от различните общества, но както писах по горе при дистрибуциите с огромен брой потребители се предполага, че това ще бъде разкрито много бързо. Едва ли някой би си позволил подобен лукс да прави вредни модификации поради ред причини.
Активен

v13

  • Гост
Re: Стабилността на Debian
« Отговор #9 -: Jun 28, 2013, 13:47 »
По скоро политиката за пускането на подобни модификации е под предтекст, че е за благото и удобството на потребителя. Така например се оправдават от Ubuntu  за някой техни откровено шпионски приложения и политики. Добре поне, че за сега все още има възможност за изкл. на въпросните функционалнисти.
Активен

lunarvalley

  • Гост
Re: Стабилността на Debian
« Отговор #10 -: Jun 28, 2013, 14:01 »
Цитат
Екипът на Слак-а е много по-малък, предполагам се намира само в една държава и е много по-лесно да прокараш нещо, което не е за чужди очи и уши.

Екипът на Слака се състои от един главен разработчик -- Патрик Волкердинг. Ако му нямаш доверие и смяташ че ще направи някоя пакост, въобще не се занимавай да му ползваш дистрибуцията. Апропо, Слакуеър е ти предоставя всичкия изходен код на пакетите (както и Дебиан), както и скриптовете и кръпките с които пакетите са създадени. Можеш да си разгледаш всичко, ако те тресе параноята, също така можеш да сравниш изходния код на съръра на Слакуеър с изходния код на страницата на което и да е приложение или библиотека.
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Стабилността на Debian
« Отговор #11 -: Jun 28, 2013, 14:27 »
П.С. Коп, приготвил съм ти снимки на ЛХТАСК ,но онази тема няма намиране. Къде-къде по-готино е да имаш "Тема Х" и "Преместено: Тема Х" вдясно в сайта, отколкото да имаш по-голям брой "горещи" теми.
Темите за хомосексуалистите и депутатите "изядоха" и тази тема.
http://www.linux-bg.org/forum/index.php?topic=44632.15
Колко дни са необходими, за да направиш снимка на екрана ? Щом си ми запомнил въпроса, значи си го прочел, когато темата беше актуална. Това е разходът при мен в момента
http://s19.postimg.org/hwph0l73l/htop.png
Почти колкото беше в Gnome 2, но системата работи добре, а разходът е поносим при 2 GB RAM. 64 битовата система на лаптопа ми заема поне 200 МБ, но на фона на наличните 4 ГБ и двуядрен процесор, това е нищо.
« Последна редакция: Jun 28, 2013, 19:45 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

nyakoy

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 164
  • Distribution: Distrohopper
  • Window Manager: Gnome2, KDE4, OpenBox
    • Профил
Re: Стабилността на Debian
« Отговор #12 -: Jun 28, 2013, 16:07 »
Коп, дните ми бяха необходими, за да търся темата или да те засека в друга. Обаче моите данни са от инсталация във виртуална машина, докато ти говориш за физическа.
Лунен, Патрик не е единствения разработчик сега, което мисля, че ти е ясно. Благодаря за предложението, но не мисля да преглеждам кода, на която и да е дистрибуция, нито приложение. Не ми е във възможностите. Има хора, които разбират от това и го правят. Не се съмнявам в Патрик, но в живота не се знае кое как ще се завърти. Много по-лесно е за една служба да се справи (подкупи, заплаши, нарани...) с един до десет разработчици, отколкото със стотици такива.
Мисля, че описаното тук: https://en.wikipedia.org/wiki/Slackware#Development_model е много по-уязвимо като модел.
Не мисля и не твърдя, че се е случило или ще се случи нещо подобно, просто е далеч по-лесно да се стори.
Активен

Keep in mind, you did not learn Windows in a day, and it will take some time to learn Linux as well.

Slackware may be a dinosaur, but the main advantage of dinosaurs is it takes at least a meteor strike to take them out.

Isn't it enough to just "not use" something?

Ekspert

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 801
  • Distribution: Debian Wheeze
  • Window Manager: Gnome 3
    • Профил
Re: Стабилността на Debian
« Отговор #13 -: Jun 28, 2013, 21:07 »
Този проблем съм го споменавал много пъти. Една година пакетите стоят в експерименталните хранилища. Просто си стоят. След това, като ги вкарат в sid и testing, почват да се докладват грешки, които се чистят. Все пак, откритите проблеми са решени проблеми, което не прави новината непременно лоша.
Аз използвам главно LTS версиите на Ubuntu, защото ми дават гъвкавост, която не мога да постигна в Debian. Примерно в момента ползвам Ubuntu 12.04 с Xfce 4.10 и ядро 8.0.25 от хранилищата, а не ръчна инсталация http://s19.postimg.org/9d632tyr5/precise1.png
Libreoffice ми е 4.0.4.2, а Firefox - версия 22. Тази комбинация мога да постигна в стабилен Дебиан с къртовски труд, а системата няма да изкара дълго, особено ако включа backports хранилищата, пакетите в които, често са в конфликт с тези от официалните хранилища.
Каквото и да правя с  Debian, след много труд, получавам бледо подобие на това, което за минути правя с една Ubuntu LTS.
Не е толкова лошо, без особено напрежение имаш мозилка 22 3-4 дена след като излезе, а либрето теглиш и инсталираш, dpkg -i *.deb и готово

Iceweasel:


Libre:
« Последна редакция: Jun 28, 2013, 21:13 от Ekspert »
Активен

Извинението е като ЗАДНИКА. Всеки си го има.

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Стабилността на Debian
« Отговор #14 -: Jun 28, 2013, 22:21 »
Чист Дебиан определено бих пробвал ей така, от любопитство. Сигурно в началото ще се измъча. Но ми е мерак. Една от системите ми на лапито е Crunchbang, която е Дебиан базирана. Па-бърза е от всико, което до сега съм пробвал, но все пак е с Оpen Box. Единствения проблем, който съм имал до сега ми се появи преди няколко дена - не мога да се логна нормално, а трябва да натисна F1, когато ми се появи логин еккранчето. Графичното. Изглежда  Slim прави някакъв номер. Убунто засега съм го зарязал. Ползвам и УСУ - една българска системка. Като цяло си падам по по-екзотичните нещица. Искам и FreeBSD да пробвам. И за всичко това нямам време. Пробвал съм някакво живо СД-ДВД на Дебиан - нищо особено. За това и не мога да кажа много за туй нящо. Но, ако за започнали да прибързват за да догонват разни други разработки и да си рушат някаквата там репутация ( не мога лично да кажа, колко е оправдана ), ми много бързо се губи доверие в нещо.
« Последна редакция: Jun 28, 2013, 22:27 от 4096bits »
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
KDE + Debian
Настройка на програми
IvanST 3 4849 Последна публикация Nov 16, 2003, 01:33
от Agent_SMITH
Debian 3.0r2
Настройка на програми
Agent_SMITH 2 4008 Последна публикация Nov 24, 2003, 20:58
от IvanST
Debian 3.0r2
Настройка на програми
Agent_SMITH 0 2612 Последна публикация Dec 06, 2003, 04:52
от Agent_SMITH
Debian&KDE
Настройка на програми
tzarew 1 3993 Последна публикация Jan 10, 2004, 16:02
от
Debian трудности!Направо полудявам!
Настройка на програми
gamehack 29 12162 Последна публикация Jan 28, 2004, 16:47
от gamehack