Автор Тема: Avatar (2009)  (Прочетена 3111 пъти)

shoshon

  • Гост
Avatar (2009)
« -: Dec 17, 2009, 22:21 »
Днес ходих да гледам тая холивудска бръмчилка и понеже останах с някакво мнение реших да го споделя с вас.

(Няма да разкривам подробности, но все пак, ако някой иска да гледа "необременен" да не чете по-надолу)

Филма си струва. Това би казал и най-големият скептик. Ефектите няма да ги коментирам - дори и аз като що-годе образовано техническо лице останах впечатлен. Казват, че за филма е разбработена специална технология - повярвайте, ще разберете за какво говорят хората.

Филмът е невероятен. Това казвам аз. Препоръчвам го на всеки. Ефектите са си ня място - не говорим за  Матрицата с безкрайния бой, нито за Властелина с епичните размери на територии и армии. Филмът и няма нищо общо с District 9 ( Почитател съм на фантастиката, но той просто ме издразни )Въпреки това Avatar създава усещането за нещо, "за което дълго ще се пее край огньовете" :)

Историята е поучителна. Смея да твърдя акцентира да една леко клеширана тема, но предвид сегашната и актуалност, мисля, че това е оправдано. Предадена е с да се каже превидим ход, но това изобщо не отнема от удоволствието на филма - напротив прави го по-достъпен. ( Все пак в наши дни вече е трудно да се направи нещо оригинално като сюжет )

Актьорската игра е на ниво. Интересното е, че "човешката игра" някакси отстъпваше на "извънземната" ( Може би, защото след това е по-лесно да се изпипат някой неща на  по-извънземните ). Както и да е. Аз се поддавам лесно на внушения и историята успя да ми плезе под кожата, но мисля, че така ще стане и с по-непукистите от нас.
Интересното беше, че хората са се постарали да изфабрикуват една автентична култура, която просто гъделичка желанието ни да бъдем импулсивни, но и креативни.

От друга страна повечето конспиратори, ще кажат че това е поредния начин да накарат хората да се чувстват виновни и да плащат повече данъци. Че филмът е спонсориран от еврейте и правителството и т.н. Та стигнахме и до другия въпрос..

Докато гледах филма ми сетих за някакви "конспиративни" идеи, за правителствени организации и т.н ( Копенхаген ?!? ) както и за това каква е общочовешката позиция.

Надявам се сте схванали на къде бия :). Е какво мислите за събитията в Копенхаген :)

Знам, че това е по скоро подпалване, но предлага да си претнем една дискусия, да нахвърляме малко _факти_ и да видим какво знаем по въпроса. Кой знае... може и до Линукс да опрем :)
« Последна редакция: Dec 17, 2009, 22:27 от shoshon »
Активен

c2h5oh

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 675
  • Distribution: CentOS 7.4 Fedora 28
  • Window Manager: Plasma Desktop
    • Профил
Re: Avatar (2009)
« Отговор #1 -: Dec 17, 2009, 22:51 »
 ;D Е как няма да те дразни District 9 - нормално е, в него има прекалено много негри  ;D
Активен

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Re: Avatar (2009)
« Отговор #2 -: Dec 17, 2009, 23:22 »
One word: Боза!
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

shoshon

  • Гост
Re: Avatar (2009)
« Отговор #3 -: Dec 17, 2009, 23:34 »
One word: Боза!
Копенхаген ли е боза или филма? Ходи ли да го гледаш ? Просто се опитвам да завържа дискусийка :) Ако няма какво да кажете, моя отворете друга тема.  [_]3
Поздрави!
Активен

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Re: Avatar (2009)
« Отговор #4 -: Dec 17, 2009, 23:40 »
Извинявай, аз не гледам филми, но гледах трейлъра и не ми хареса! Лека вечер!
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
Re: Avatar (2009)
« Отговор #5 -: Dec 18, 2009, 00:19 »
По принцип не обичам да коментирам преди да съм се запознал с мат'ряла, но ако и филма е като трейлъра, ще си спестя парите за кино със сигурност.
Хляб и зрелища - маса спец. ефекти и слаб или банален сюжет - това като че ли е някаква обща закономерност в последните години. То по принцип технокрацията е зло, както предупреждаваше същия този Джеймс Камерън в Терминатор преди.  ^-^
« Последна редакция: Dec 18, 2009, 00:32 от Zlatko »
Активен

Без правила няма игра

phantomlord

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1832
  • Distribution: Debian Sid
  • Window Manager: KDE 4
  • Fall to your knees and bow to the Phantom Lord
    • Профил
    • WWW
Re: Avatar (2009)
« Отговор #6 -: Dec 18, 2009, 01:04 »
Не съм го гледал още, но коментарът ми е от две думи: Джеймс Камерън!!!  :) [_]3
Активен

http://myfreesoft.net/phpBB2/index.php?c=7
Помогни си сам, за да ти помогне и Господ
Linux - connecting people...

misho_cg

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 350
    • Профил
    • WWW
Re: Avatar (2009)
« Отговор #7 -: Dec 18, 2009, 10:36 »
Не съм голям фен на киносалоните, не може да се пуши, некой тип или лелка с кок на главата ти пречат... Ще го изчакам да излезе по торентите на Фулл ХД и ще го гледам не съм за парите просто мразя обществените места и тълпител
Активен

раят за котките, всъщност е адът на мишките !

tyuio

  • Гост
Re: Avatar (2009)
« Отговор #8 -: Dec 31, 2009, 00:43 »
за копенхаген - само  знам къде е а ти какво питаш, не! За филма еми можеше да е добър ако не гправеха в америка, идеята, сюжета и ефектите са страхотни амакраия тия простотии като епична битка за завършек и толкова съмнителен хепиенд убиха всичко детско в мен. Просто на всеки който живее в този наш свят трябва да му е ясно че като се нзае какви са хората особенно днес имащите власт на тия иноземци няма да им се размине изобщо и нямат шанс. Абе доста може да се говори това кава бозава интерпретация на хубава тема е. District 9 е по добър!
колкото до това дали си струва - да ако го свалите от торен си струва, няма да ви струва нищо
« Последна редакция: Dec 31, 2009, 00:44 от tyuio »
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Avatar (2009)
« Отговор #9 -: Dec 31, 2009, 02:50 »
Филмът въобще не е лош, като изключим малоумния финал, който е такъв очевидно  защото трябва да има хепиенд. На IMAX 3D си е в общи линии впечатляващо, като изключим субтитрите, които определено дразнеха. Има си квото там трябва да има един касов хит - екшън, ефекти, романтика, ефекти, екшън, малко наболели обществени проблеми. Също така нямаше ужасно банален сюжет. Освен което има и забавни персонажи като оня военния или онази дето все дъвчеше фасове.

Историята си е sci-fi преразказ на една много стара тема, свързана с издигането на пиедестал на морала и невинността на *диваците* на фона на злата деградирала цивилизация, с леки лирични еко-отклонения в духа на новото време. Ъм, първите подобни изблици аз поне датирам от времето на британската империя, но твърде вероятно тези идеи да са развити още по-рано, просто не чета особено литература :)

Сега дали е холивудска боза и дали е трябвало другаде да го правят - не знам. Ама твърде вероятно бих предпочел да гледам това пред някоя много сериозна и лекинко скучна не-холивудска екранизация на "Война и мир" да речем :)
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

shoshon

  • Гост
Re: Avatar (2009)
« Отговор #10 -: Dec 31, 2009, 03:32 »
Цитат
една много стара тема, свързана с издигането на пиедестал на морала и невинността на *диваците* на фона на злата деградирала цивилизация
Чесно казано исках за това да поговорим.

Не забелязвате ли следната тенденция:
Цял ден плюем холивудския навик да ни впечатляват с ефекти и въпреки това само тях забелязваме. Никой не ми обясни защо харесва District 9. Нито Avatar. Ясно ми е че и двата филма ви харесват, но можете ли да направите разлика? Изобщо можете ли да я обясните ?

Не съм особено сигурен дали някой изобщо разбра защо пуснах темата.
Само gat3way хвърли светлина с това изречение.

Аз исках да стане като... дискусия, а не да слушам коментари тип "Замунда" :
боза....
мнооо ак...
мноо ефекти...
хм холивуд....
ееех едно време....


И защо не харесвате щастиливия край? Тогава къде е поуката ? Ако трябва да има друг завършек, то той трябва да бъде аргументиран.
Да -  героите бяха праволинейни, в повечето филми са. В литературата като цяло също е така.

От къде тогава това недоволсто по щастливия край? Скука? Баналност? Злоба? Неудоволетвореност от света в който живеем? Ако съм близо до отговора, значи определено е момент да се замислим какво може да дадем ние на другите...

Не знам защо във филма имаше диваци? Може би за да има основателна причина да си показват задниците, а?
От друга страна във видяхме един бит, където представители на малцинството не изнасилваха баби, а 16 годишни деца не колеха приятелите си от политически убеждения. Лично на мен ми беше по-лесно да го повярвам за тях, отколкото за хората (българина). Разбира се, представа си нямам как са живели диваците на земята, за това как мога да сравнявам?
Еми, позволявам си този ред на мисли, защото вярвам, че "светлинни години напред в развитието си" не значи само по-мощни оръжия и космически кораби. Ето виждате ли как плюем холивуд за техните "диваци", но отказваме да погледнем нещата под друг ъгъл. Дори и да не е това замисъла на филма - пак си струва да го направим по хубав за себе си.

Финала просто напомня, че стихията винаги е била над разума.

Съжалявам, ако съм доскучал. Лека вечер!
« Последна редакция: Dec 31, 2009, 03:51 от shoshon »
Активен

c2h5oh

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 675
  • Distribution: CentOS 7.4 Fedora 28
  • Window Manager: Plasma Desktop
    • Профил
Re: Avatar (2009)
« Отговор #11 -: Dec 31, 2009, 05:35 »
Никой не ми обясни защо харесва District 9. Нито Avatar.
Аз съм за District 9 Гледах и Avatar Впечатлен съм от ефектите но освен тях няма нищо ново и неочоквано Даже и някаква нова идея да е загатната Извънземните нищо че са извънземни мислят и чустват като хора Критериите им за добро и зло са същите Съвсем логично е те да се държат като извънземни подчинявайки се на неразбираема за нас лигика и ценностна система Хубаво са си развинтили фантазията създателите на филма но защо е трябвало да спират Има нещо недовършено Има нещо недоизказано в това. От друга страна District9 си е често земна история с нашите си проблеми Вярно че извънземните се държат като мелез между булдог и циганин но всъщност това е повърхностния ефект Интересното във филма е че главния герой всъщност не е ГЕРОЙ (като майор Деянов например или като бате Арни) а е жертва Не хуква да спасява светове и да раздава справедливост а се мъчи да спаси себеси В този смисъл филма е и по-оригинален от Avatar макар че въпреки че е научна фантастика внушенията са му актуални и земни За расовата нетърпимост за привързаността към семейството за предателството и любовта разбира се Извънземните и негрите са само за фон както и ефектите Затова District 9 ми харесва повече То все пак се мъчи да каже нещо докато Avatar е дъвка за окото. Ако излезат продължения ще гледам Avatar2 с любопитство но ще чакам District 10 с нетърпение

P.S. А що се отнася до Холивуд - те просто с изкуство не се занимават Това е развлекателна индустрия и те си го признават Все пак те боравят с понятието "касов филм" (в смисъл печеливш) а не с понятията на изкуството Просто невиждам как един филм като "Цар" например ще се направи в холивуд Филми като "Полет над кукувиче гнездо" или "Пилето" отдавна май не се снимат там
« Последна редакция: Dec 31, 2009, 05:43 от c2h5oh »
Активен

plamen_f

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1246
    • Профил
Re: Avatar (2009)
« Отговор #12 -: Dec 31, 2009, 09:08 »
Няам ноу време да пиша (чакам снежанка), ама Копенхаген - не е еврейски заговор. Просто отново по-богатите гледат да се подпрат на главите на по-бедните. Ся, че има още балъци да вярват в мита за глобалното затопляне - има. Ма който чете (скоро имаше тук тема по въпроса) проблемите не като романи бързо ще вдене, че това е поредната хитрост да се търси под вола теле......... Там няма нит теле нит телевизор.
Активен

stealth01

  • Гост
Re: Avatar (2009)
« Отговор #13 -: Dec 31, 2009, 09:47 »
и District 9, и Avatar ми харесаха много. и двата филма можеха да са нещо повече, но това важи за всичко. няма идеални неща.
това с което изпъкват (освен ефектите и историите) е добре изградената вселена. D9 дори прилича на документален филм, а в Avatar всички тези тонове ефекти не са самоцелни, а правят света по-жив и реален. свят в който може да повярваш.

ЧНГ
Активен

Georgy

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 208
    • Профил
Re: Avatar (2009)
« Отговор #14 -: Dec 31, 2009, 16:43 »
Трейлара на Аватар и на мен не ми хареса, но филма е уникален!
Ужасно много ми хареса!

Бе мога да разбера от какъв зор сравнявате Аватар с District 9 ?
Защото и в двата филма става дума за извънземни?
То в същност в Аватар извънземните са хората...  ::)
Активен

Помагам с каквото мога :)
<^><^><^><^><^><^><^><^><^>
Моята занимавка е Gentoooo :)