Автор Тема: Странен проблем с натовареността  (Прочетена 1097 пъти)

JaG_

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 38
    • Профил
    • WWW
Здравейте! Ползвам SuSE 10.0 и досега съм нямал никакви забележки към него. Работеше перфектно над година. Ъпгрейдвам го редовно, но от един месец насам се появи странен проблем. След като го ползвам само за сървър и няма стартирана каквато и да е графична среда която да товари излишно машината, средната натовареност на процесора стига до 20%, а при заявка $ free -m показва, че около 1/10 от рама е свободен и не се ползва. След като върви сървъра 1-2 дни load average стойностите се вдигат до ненормално големи стойности, като така може да стои предполагам с часове докато не се рестартира. Можете ли да ми кажете на какво може да се дължи това. Машината до преди месец си беше стабилна и не падаше под 70-80дни ъптайм (има и UPS). Възможно ли е това да се дължи на това че от известно време около 90% от дисковото пространство е заето?

Благодаря предварително на всички отзовали се на проблема ми и се надявам да намеря скорошно решение.
Активен

senser

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1328
    • Профил
Странен проблем с натовареността
« Отговор #1 -: Feb 03, 2007, 18:52 »
надали проблема е в пълния на 90% хард (освен ако няма място за писане на логове, локове и т.н.)

някой от стартираните процеси според мен лагва и въпроса е да разбереш кой точно - разгледай какво имаш пуснато и колко ресурси "яде", а също разгледай и дали нямаш някой ненормално голям лог
Активен

JaG_

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 38
    • Профил
    • WWW
Странен проблем с натовареността
« Отговор #2 -: Feb 03, 2007, 19:45 »
Цитат (senser @ Фев. 03 2007,19:52)
надали проблема е в пълния на 90% хард (освен ако няма място за писане на логове, локове и т.н.)

някой от стартираните процеси според мен лагва и въпроса е да разбереш кой точно - разгледай какво имаш пуснато и колко ресурси "яде", а също разгледай и дали нямаш някой ненормално голям лог

Всички дялове имат минимум 1ГБ свободно място. Сега разчистих и архивите от логове. Явно проблема ще е в някой от процесите. А има ли вероятност да е на хардуерна основа, нещо от сорта на не добро охлаждане или бог знае какво?
Активен

Bogo

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 632
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: cmd
    • Профил
Странен проблем с натовареността
« Отговор #3 -: Feb 03, 2007, 21:22 »
Защо не пуснеш top и не гледаш какво става?
Активен

live free or die хард :)

JaG_

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 38
    • Профил
    • WWW
Странен проблем с натовареността
« Отговор #4 -: Feb 04, 2007, 01:58 »
Цитат (Bogo @ Фев. 03 2007,22:22)
Защо не пуснеш top и не гледаш какво става?

Не става, с това натоварване се блокират процесите, дори не мога да се логна в машината.
Активен

misho_cg

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 350
    • Профил
    • WWW
Странен проблем с натовареността
« Отговор #5 -: Feb 04, 2007, 11:14 »
@JaG_
пробвай да откачиш мрежовия кабел, може некои гад да ти прави DOS атака. После виж стъпките дето са ти ги дали.
Активен

раят за котките, всъщност е адът на мишките !