Автор Тема: "Бизнес" със сървър машина и по-общо казано VPS и игрални сървъри  (Прочетена 5127 пъти)

NikolayDONG

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 69
    • Профил
Здравейте, пичове.
От много време не съм бил тук, може би от както бях прекратил вече с ентусиазма си към Linux. Та отново съм тук, но този път с други мисли. Искам да ви попитам относно това да си закупя сървърна машина и да я колокирам в някой дейта-център. След което да започна да давам наеми за VPS сървъри и за игрални, главно CS 1.6 сървъри. Интересува ме, с каква операционна система да тръгна, тъй като обмислям за пореден път тя да бъде Debian, каква виртуализация да ползвам, какво общо ще ми трябва, за да започна и да разработя този проект? Какви характеристики ще са ми нужни?
Активен

wfw

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 249
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: none
    • Профил
0) бизнес план :) Направи си сметките и виж алтернативните услуги, как ще се позиционираш като цена/качество между конкуренцията, виж колко време ще ти трябва да излезеш на 0, колко труд ще вложиш...
1) архитектура - колко физически сървъра и как си взаимодействат
2) сайзинг - трябва да имаш наблюдения върху текущи сървъри, за да знаеш какви параметри ти трябват. Решаваш колко сървъра ще работят на железата ти и в зависимост от това и от архитектурата виждаш какви параметри ще ти трябват на машините.
3) Купуваш, инсталираш, тестваш, пускаш.

Според мен дистрибуцията ти е най-малкия проблем, KVM върви на всичко... Има доста по-съществени неща като билинг, автоматизиране на процесите по добавяне и спиране на машини, архивиране, маркетинг. Ако уточниш повечето неща, хардуерът сам ще си покаже какъв е, няма смисъл да ти сглобяваме някакви конфигурации, да си чешем крастата.

Активен

NikolayDONG

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 69
    • Профил
Ами мисля да започна със сървър втора ръка. Не обмислям да пускам сървърите на някакви върховни цени, а на нещо по-минимално. Примерно по 15-20% по-евтино от конкуренцията, за да привлека повече клиенти. А за виртуализация, четох, че OpenVZ и VMWare са били най-предпочитани, както и черпели по-малко ресурси на машината. Кажи каква информация в повече искаш, за да улесним и двама ни.
Активен

wfw

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 249
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: none
    • Профил
Вида на хипервайзора няма да те бърка твърде много в сметките.

Трябва да сайзнеш цялата работа, постави си рамки. Разбрахме, че явно ще се ползва за CS сървъри, какви други сървъри ще има? Някои сървъри използват много процесор, други сървъри използват много дискови операции (като сървърите с бази данни).

Съвсем хипотетично, ако приемем (поправи ме в сметките), ще предлагаш услуга само за 50 броя CS сървъри и 1 сървър ще работи на 1 виртуално ядро и 2GB RAM и няма почти никакви дискови операции, но все пак заделиш 25ГБ място. ще ти трябват:
50 процесорни ядра, при коефициент за оvercommiting около 0,5 ще ти трябват поне 24 процесорни ядра
100GB RAM, като сложиш 2ГБ за хипервайзора и по 16МБ за всяка виртуална машина - 128ГБ ще ти стигнат.
25 ГБ диск по 50 = 1250ГБ + малко за хипервайзора, това ще ти трябва в някакво разумно RAID ниво, в зависимост от контролера, но в най-лошия случай RAID1 (RAID10), което прави 2500GB RAW storage.

Предвид броя ядра и големината на RAM паметта бих казал, че ще ти трябва двупроцесорна машина с поне 128ГБ РАМ. Според мен процесорите няма да се натоварват много и ще има аванс за още виртуални машини, но това ще го разбереш в реална среда.

С много голяма условност, ако си много бюджетен, ще ти стигнат (с голяма доза късмет) 4 диска в софтуерен RAID10. Тук може да се играе много - ако има бази данни ще е хубаво да имаш SSD дискове, можеш да сложиш сървърни дискове 15К оборота. Aко имаш желание да ъпгрейдваш желязото ще е хубаво да е поне 2U. Ако ползваш 2,5" дискове има кутии на 2U за по 24 диска... Това ще ти даде възможност да си гъвкав в бъдеще.

Задължително 2 захранвания в кутията.

Както казах трябва задание :)

и една безплатна сметка от мен: да кажем, че съм намерил такава машина като за теб и струва точно 5500лв. Да кажем, че за 2U колокация струва 150лв на месец, нямам идея колко е наистина, но сигурно не съм далеч от истината. Да кажем, че си много добър и успееш да напълниш на 50% машината точно в първия месец (за по-лесна сметка) и да кажем, че за една виртуалка вземаш 20лв/месец (което не е много далеч от истината) ще ти трябват 16 месеца да излезеш на нула. Това е без поддръжка, без ремонти по техниката, без бекъп, без маркетинг.
« Последна редакция: Oct 03, 2016, 00:26 от wfw »
Активен

NikolayDONG

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 69
    • Профил
Вкара ме във филма. ;D Ами за такъв капацитет сървъри не съм мислил. Честно казано мислех да разпределя нещата, да са 1:2 - игрални сървъри и виртуални машини. За целта догоних една машина втора ръка с параметри:

Процесор: 2 x Intel Xeon Six-Core E5645 (2.40GHz, 12MB L3 Cache)
Памет: 32768MB (32GB) DDR3 Fully Buffered DIMMs (Up to 192GB)
Твърд диск: 2 x Caddy / No HDD - (Up to 4 Drives)
RAID: HP Smart Array P410i
Видеокарта: Integrated ATI ES1000 with 32MB
Комуникации: One HP NC382i Dual Port Gigabit Server Adapter
Други: iLO 2 remote
Тип кутия: Rack Mount 1U
Захранване: 2 x 460W

Както виждаш, няма включен хард-диск, така че да изчислим следното (тъй като гледам на теб ти се отдава, а на мен тези сметки не са ми много ясни, да не кажа никак).
За 10 игрални сървъра и 20 виртуалки с характеристики от 2 до 6гб рам, хард-диск от 20 до 80гб, машината става ли и какъв хард-диск ще трябва да се закупи?

Имай в предвид, че ако се напълни машината, ще гоня или разширяване или закупуване на втора машина
« Последна редакция: Oct 07, 2016, 21:11 от NikolayDONG »
Активен

wfw

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 249
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: none
    • Профил
Каква е машината? някакъв proliant gen8?
Тия caddy-та колко инча са? 3,5" ли? размера на сървъра 1U ли е, щом имаш само 4 диска?

Сметката е проста - 30 сървъра по 50ГБ = 1500ГБ х 2 = 3ТБ RAW storage / 4 = 750GB на диск. Бих мъчил 4 диска, по възможност 600ГБ на 15К оборота. Втора ръка бяха към 50 доларес. може да видиш servershop24.de, аз от там пазарувам доста често за сървъри извън гаранция.

Бих мъчил и кеш модул за този контролер, трябва да има такава опция и разбира се РАИД10 за 4те диска по-горе.

Ако не ти харесва този вариант, може да вземеш и обикновени дискове 1-2TB, 7,2К оборота, но ще правят много малко IOPS.

RAM-а е много евтин, вземи си още 32, тези сигурно са ти набутали платки по 4ГБ... Пробвай да разбереш колко плочки има вътре и дали имаш място за разширение.
Активен

NikolayDONG

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 69
    • Профил
Каква е причината, поради която смяташ 1500гб х 2? Да ми стане ясно, не за друго... Какво ще рече Hot swap, Hot Plug...? Ще видя да се информирам за сървъра
« Последна редакция: Oct 08, 2016, 08:45 от NikolayDONG »
Активен

BRADATA

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 833
  • Distribution: Slackware/Mint/CentOS
  • Window Manager: console/KDE/LXDE
    • Профил
    • WWW
Ники, Ники.... Ники........
Ти хал хабер понятие си нямаш от това, което искаш да правиш. Извинявай, че ще напиша нещата по-надолу, но това ще бъде моя опит да защитя твоите бъдещи клиенти от калпавата ти (за сега се очертава ужасна) услуга....
1. Явно си експериментатор, но да продаваш услуга на някой без да знаеш как точно се случват нещата е хипер непрофесионално.
2. Как смяташ да го поддържаш това нещо? Ще пишеш тема тук всеки път като нещо се осере и ще казваш - ма нали вие така казахте да го направя....
3. Помисли по въпроса да си намериш някой, на който да дадеш някой лев и да ти направи поне хардуера както трябва... (въпроса от предния ти пост показва, че нямаш и елементарни познания по темата сървърен хардуер)
4. Бизнес модела ти куца защото явно и там си босичък... Знаеш ли колко ще ти струва колокацията? А дистанционната поддръжка? Нали се сещаш, че мейнтенънса на сървъри се случва само през ненатоварените часове и като оплескаш нещо някой ще трябва да го фиксне....
5. Искаш да продаваш нещо с някаква "гаранция" на капацитет - само по твоите заявки ще имаш ужасен перформънс (да направим няколко сметки):
30 машини ще консумират:
  • поне 30 процесорни ядра (ти имаш само 12 реални такива или 24 с хипер трединга)
  • поне 120Г рам (при положение, че даваш по 4г на машина - ти имаш само 32Г - останалото ще бъде сервирано от суап-а с ужасно бавна скорост)
  • в зависимост от естеството на машините и игралните сървъри ще имаш проблем с дисковите операции на моменти - само с четири диска нищо няма да се получи. Трябват повече или трябва да са ССД-та
Не искам да продължавам, че може да се засегнеш. Моят съвет е - не се занимавай с неща, които не разбираш. Или вземи да четеш и да експериментираш и евентуално след година (през която може да даваш тази услуга БЕЗПЛАТНО на други ентусиасти) ще знаеш как се случват нещата и ще можеш да почнеш да я продаваш.
п.п. Нищо лично, но в момента си блъскам главата с такъв проблем - купувам техническа услуга (по принуда) от технически инвалид и страдам денонощно и непрекъснато...
Активен

NikolayDONG

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 69
    • Профил
Мисля, че не всички са били професионалсти, преди да започнат. Трябва да се тръгне от някъде и с нещо... Не съм тръгнал да предлагам услугите си професионално, то и много други "фирми" не зноят какво вършат, но го правят, нали?

П.П: Повярвай, много от хората, които знам да са се занимавали с това, са тръгвали и с по-слаби машини и са успявали да предлагат добри неща, спрямо това, с което разполагат. За колокацията не се притеснявай, информирал съм се, ако си занимаваш с това и ти и търсиш добри услуги, мога да ти предложа някои и да останеш доволен. :)
« Последна редакция: Oct 08, 2016, 18:17 от NikolayDONG »
Активен

runtime

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 807
  • Distribution: Ubuntu 14.04
  • Window Manager: Unity
  • LZ1DOT
    • Профил
    • WWW
Вземи си един VPS хостинг за 10-15$ на месец и пробвай преди да се хвърляш в дълбокото. Например погледни тук: https://contabo.com/?show=vps
Евтинко е и аз съм доволен от тях.
Започни от малкото и после надграждай. Винаги може да минеш на 2-рия вариант, за който питаш.
Активен

BRADATA

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 833
  • Distribution: Slackware/Mint/CentOS
  • Window Manager: console/KDE/LXDE
    • Профил
    • WWW
Мисля, че не всички са били професионалсти, преди да започнат. Трябва да се тръгне от някъде и с нещо... Не съм тръгнал да предлагам услугите си професионално, то и много други "фирми" не зноят какво вършат, но го правят, нали?

П.П: Повярвай, много от хората, които знам да са се занимавали с това, са тръгвали и с по-слаби машини и са успявали да предлагат добри неща, спрямо това, с което разполагат. За колокацията не се притеснявай, информирал съм се, ако си занимаваш с това и ти и търсиш добри услуги, мога да ти предложа някои и да останеш доволен. :)
Ето, че си се обидил... Това обаче е без значение в случая.
Даваш пример за хора направили от нищо нещо - да, възможно е. И на мен ми се е налагало. Но когато липсват неща от материален характер - дупката се попълва със солидни технически познания. На теб явно ти липсват и двете. Дадоха ти добра идея вече преди мен - пробвай с впс и виж кое как е.
Благодаря за предложението за услугите - за моя радост преминах периода в който търсех еФтиното, което в последствие се оказва в пъти по-скъпо. Това, което ме интересува в момента е да бъда обслужен професионално, а не да си правят експерименти с мен и/или услугата, която ми продават (което ти се опитваш да направиш с твоите бъдещи клиенти).
Не ме разбирай погрешно - уважавам желанието ти да работиш с линукс и да изкарваш пари от това - просто начина не е правилен.
Активен

NikolayDONG

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 69
    • Профил
Глупости, не съм се обидил, просто се възползвам от примера на другите, които казах, че са сполучили. Да, мислех да наема сървър, но характеристиките, които ми предлагат са твърде малки за целите ми. Някак един процесор с 4 ядра, 8gb ram и забравих какъв капацитет ми се вижда малко. Избирам да ползвам услугите на тези хора, тъй като за годините си са се доказали в бранша. Ами нали за това сме тук, за да си помагаме, кой както може. :) Направих грешка преди година-две, когато се отказах от това да продължа да се обучавам с vps и linux, когато имах възможността през това време да си водя CS веригата, но както и да е, миналото си е минало.
Активен

pennywise

  • Гост
Offtopic
@runtime Колко време си ги ползвал, че са доста евтини, и се замисям да ги пробвам.
Активен