Автор Тема: Преинсталация на Уиндоус  (Прочетена 970 пъти)

newuser

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 14
    • Профил
Преинсталация на Уиндоус
« -: Nov 19, 2010, 20:45 »
Здравейте!
Предстои ми тежката( за мен) задача, да си преинсталирам Windowsа, но без да прецаквам Линукс дяловете.
Чел съм, че е възможно, но не разбрах как става, та ако може някой да обясни в стъпки как да стане ще съм благодарен.
Значи имам 3 дяла на един диск, 2 линукс и един уиндоус, искам като преинсталирам Уиндоуса да не ми изчезнат линукс дяловете..че ме боли и не мога да си ги върна после...
Активен

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Re: Преинсталация на Уиндоус
« Отговор #1 -: Nov 19, 2010, 20:48 »
Здравейте!
Предстои ми тежката( за мен) задача, да си преинсталирам Windowsа, но без да прецаквам Линукс дяловете.
Чел съм, че е възможно, но не разбрах как става, та ако може някой да обясни в стъпки как да стане ще съм благодарен.
Значи имам 3 дяла на един диск, 2 линукс и един уиндоус, искам като преинсталирам Уиндоуса да не ми изчезнат линукс дяловете..че ме боли и не мога да си ги върна после...

За какво ти е Windows-а изобщо? Пускаш диска на Windows, стигаш до часта на разделяне на дяловете, форматираш си дяла на стария Windows, останалите не ги пипаш. За Grub-а след инсталиране на Windows има доста теми във форума. Потърси и ще намериш решение.
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

newuser

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 14
    • Профил
Re: Преинсталация на Уиндоус
« Отговор #2 -: Nov 19, 2010, 20:53 »
Ми и аз не знам за какво ми е , да седи,ако се скапе нещо някой ден, че все още съм новак с линукса.
Иначе, на мен точно това ми трябваше, ако има някакви стъпки с които  да избегна омазването на Grub , че няма да мога да го оправя след това.
Активен

newuser

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 14
    • Профил
Re: Преинсталация на Уиндоус
« Отговор #3 -: Nov 19, 2010, 20:55 »
досега при преинсталиране на Уин, преинсталирах и единия линукс след т'ва..Ма нещо много време ми отнема, та ако мога да го избегна..
Активен

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Re: Преинсталация на Уиндоус
« Отговор #4 -: Nov 19, 2010, 20:55 »
Ми и аз не знам за какво ми е , да седи,ако се скапе нещо някой ден, че все още съм новак с линукса.
Иначе, на мен точно това ми трябваше, ако има някакви стъпки с които  да избегна омазването на Grub , че няма да мога да го оправя след това.

Еми няма - windows-а замазва MBR-то и казва, че на диска има инсталирана само една операционна система. Естествено после има начин да се оправи.
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

n00b

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1248
  • Distribution: OSX
  • Window Manager: 10.6, 10.8, 10.9
  • Live to hack, hack to live.
    • Профил
Re: Преинсталация на Уиндоус
« Отговор #5 -: Nov 19, 2010, 21:10 »
http://forjamari.linex.org/projects/supergrub/   <- за поправка БЕЗ преинсталация

Под Прозорец има друг начин. Стартираш в рекавъри режим и пускаш една опция /fixmbr

http://www.microsoft.com/resources/documentation/windows/xp/all/proddocs/en-us/bootcons_fixmbr.mspx?mfr=true
или беше fixboot?
http://www.microsoft.com/resources/documentation/windows/xp/all/proddocs/en-us/bootcons_fixboot.mspx?mfr=true

Активен

mobilio - професионални мобилни приложения

newuser

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 14
    • Профил
Re: Преинсталация на Уиндоус
« Отговор #6 -: Nov 19, 2010, 21:30 »
Благодаря, ще ги пробвам и двата метода, малко ме съмнява да открие ext дяловете, ма ако не стане ще си инстална единия Линукс наново и тва е..

Абе аз не знам, но при лайв сд има ли възможнст за ъпдейт на grub?Ако има ще ми свърши идеална работа.
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5331
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Преинсталация на Уиндоус
« Отговор #7 -: Nov 19, 2010, 21:50 »
Е има естествено.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

Bagatur

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 267
  • Distribution: Debian Squeeze
  • Window Manager: KDE Development Platform: 4.4.5 , LXDE
    • Профил
Re: Преинсталация на Уиндоус
« Отговор #8 -: Nov 19, 2010, 21:57 »
Защо ти е да реинсталираш и линукса. Нужно е само да въстановиш grub като исползваш някое лайв сд на убунту да речем.
http://www.ubuntu-inside.me/2009/06/howto-recover-grub2-after-windows.html Тук е описано как става а ако използваш grub 1 има достатъчно теми из форума порастърси се малко не чакаи всичко на готово гугъл също е пълен и то сстеми на български ако имаш проблем с английския
Активен

Учим се докато сме живи....

newuser

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 14
    • Профил
Re: Преинсталация на Уиндоус
« Отговор #9 -: Nov 20, 2010, 00:26 »
Благодаря ви, оправих се.
С лайв сд на убунту и статийката от линка, който SATANIC_SOUL постна (много ми помогна) се оправих за има няма 5 минути.
Активен