Автор Тема: електронното гласуване  (Прочетена 19227 пъти)

satir

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1073
  • Distribution: FreeBSD-10.1 & LMDE
  • Window Manager: i prefer MATE
    • Профил
    • WWW
електронното гласуване
« -: Oct 10, 2014, 11:02 »
здравейте!
отварям темата, защото след последните избори все повече политици започват да говорят за електронното гласуване. не е проблема в това, дали ви харесва или не, а в това, че за електронно гласуване говорят политици, които нямат интерес от него,а нямат, защото е обществена тайна, че купуват гласове на поразия. е, щом нямат интерес, къде е уловката?
всички знаем, че повечето банки банкират през интернет в реално време, и това си е достатъчно сигурно, щом го правят. има рискове, но са предвидими, а последствията поправими, предполагам. въпроса, който се надявам да обсъдим е, колко сигурно може да бъде електронното гласуване, и колко надеждно могат да бъдат защитени резултатите от вота, срещу редакции и манипулативни намеси. добре е протоколите да бъдат на хартия, но като съпътстващ документ - не се съмнявам, че на всички ви е ясно, че електронната обработка е далеч по-бърза и сигурна от отмятането на гласовете с калемче и тефтерче.
въпроса е - Може ли електронното гласуване да се защити така, че да сме сигурни, че вотът на избирателите не е манипулиран?
п.с. да ме прощават модераторите ако не е съм преценил раздела правилно.
едит: аз ще съм предимно от четящите, защото не съм специалист в сигурноста, както и в разработването на софтуер.
« Последна редакция: Oct 10, 2014, 11:07 от satir »
Активен

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Re: електронното гласуване
« Отговор #1 -: Oct 10, 2014, 11:15 »
Преместих темата тук, понеже, колкото и на пръв поглед да изглежда свързана директно с компютърна сигурност, всъщност е чисто философска.

А отговорът ми ще е кратък. Ако нещо още в самата си концепция предполага опити за счупване, то задължително някога ще бъде счупено. Единственият начин да се избегне крайно вероятността от счупване е да не бъде пускано. Но това важи и за аналоговото гласуване :)
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: електронното гласуване
« Отговор #2 -: Oct 10, 2014, 11:20 »
Без да си никакъв специалист, а да имаш само най-смътна представа, как работят компютрите, краткият отговор на въпроса ти е — не. Дългият отговор е — твърдо не.

п.п. Имам голямото предположение, че скоро с тази тема ще се случи поне едно от три неща:

• Ще влезе в 42;
• Ще излезе от 42 и/или ще влезе в коша;
• Ще бъде заключена.

п.п.п. Докато съм писал първата възможност взела, че се случила.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

satir

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1073
  • Distribution: FreeBSD-10.1 & LMDE
  • Window Manager: i prefer MATE
    • Профил
    • WWW
Re: електронното гласуване
« Отговор #3 -: Oct 10, 2014, 11:24 »
нямам претенции към мястото на темата. вероятно е философка, но и чисто техническа. техническата страна предполага протоколи за сигурност, бекъпи, логове на различни места, логове на логовете... всякакви такива неща, от които аз не разбирам :)
тук има достатъчно хора, на които тези неща са им ясни. не изключвам и вероятноста, някои от колегите във форума да участват в разработката на софтуера, ако се стигне до там.
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: електронното гласуване
« Отговор #4 -: Oct 10, 2014, 11:31 »
Да се водят просто регистри е безпредметно. Те могат да се редактират, а освен това времената на достъпи могат да се фалшифицират без следа. Този въпрос се избягва лесно. Просто се записват на носител, който не предполага презаписване (например класиката е да се използва компактен диск). Обаче няма как да се гарантира, че това наистина е станало в реално време или, че дискът не е бил подменен в последствие.

А това е само един много малък нюанс от цялата сложна система. И понеже напоследък много си лафим за unix-way, най-важните му характеристика е „дръж нещата прости“. Сложните системи се дънят.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5256
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: електронното гласуване
« Отговор #5 -: Oct 10, 2014, 11:33 »
Софтуера кой знае къде ще го поръчат ? Едва ли ще е някой от тук. Пак някоя намазана фирма на техни хора или кръгове ще прилапа държавната пара. Че и комисилнни ще има после, изобщо както си му е реда.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: електронното гласуване
« Отговор #6 -: Oct 10, 2014, 13:05 »
Като помня каква ИТ система направиха за записване в детските градини, само мога да си представя каква ще бъде гласуващата система.
Заради електоратите на ДПС и БСП (полу-неграмотни, с растящ "пазарен дял"), електронното гласуване никога няма да се сбъдне в БГ, ако ще и Европа да ни заплашва да го внедряваме, и ако ще на манговците и айшетата да им раздават компютри за целта.
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: електронното гласуване
« Отговор #7 -: Oct 10, 2014, 13:53 »
Тази година имаше пробно гласуване. На местните догодина ще го въведат. Гледах в новините на практика как става. Бабата в единият край на стаята, а любезна членка на комисията в другият и си подвикват през цялата стая, какво трябва да прави. И така половин час. По тоя метод изборите трябва да са една седмица най-малко. Аз това отдавна го говорих, че компютърджийте създаваме сложни ГПИ, които са недостъпни за обикновеният човек, но никой ме не слуша. Смях се от сърце и бях леко тъжен, че отново излязох прав в предвиждането си.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

satir

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1073
  • Distribution: FreeBSD-10.1 & LMDE
  • Window Manager: i prefer MATE
    • Профил
    • WWW
Re: електронното гласуване
« Отговор #8 -: Oct 10, 2014, 14:30 »
а аз на тези избори /пробно беше машинното, а не електронното гласуване/ накарах председателя  на комисията да прикани дедото пред мен да гласува машинно. оправи се за минута, само малко се затрудни с преференцията, и като го питах - как е дедо? ми отговори, че не било трудно, ама никой не му бил показал преди, иначе, с това - вика дедото, нямало да стават толкова золуми. та, не ме притеснява това, хората ще се оправят, поне нормалните, друг е въпроса и чакам специалистите да се произнесат :)
иначе, простите отговори са ми ясни.  въпросът е, с каква доза сигурност може да се oсигури точност
« Последна редакция: Oct 11, 2014, 05:43 от satir »
Активен

stealth01

  • Гост
Re: електронното гласуване
« Отговор #9 -: Oct 10, 2014, 22:06 »
всички знаем, че повечето банки банкират през интернет в реално време, и това си е достатъчно сигурно, щом го правят.
без да споменавам конкретни банки, но според тях сигурността е доста относителна :)
в момента работя с банка, която въпреки УЕП (универсален електронен подпис), отскоро въведоха SMS код за всяко платежно нареждане към нов контрагент (безплатна услуга, която има някаква логика). като допълнение към УЕП доста от банките продават собствени токен устройства за по-голяма сигурност (и печелба). а една от големите банки директно отряза използването на УЕП (тотален лицепляс).
но на практика, по мои наблюдения, УЕП имат само фирмите. реално погледнато физическите лица просто нямат приложение на УЕП-а. да си купиш четец, карта и подпис само за по едно гласуване на година (приблизително) е ненужен разход.

за момента машинното гласуване е добро компромисно решение. може да се въведе общо взето безболезнено, ще поправи някои проблеми и няма да създаде много нови.

до работещо електронно гласуване имаме още много хляб да изядем - трябва да имаме работещо ел.правителство, което да даде основа за коректни избирателни списъци, трябва да има стандартизирани протокли за работа и т.н., и т.н....
Активен

PaperNick

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 291
  • Window Manager: Xfce
    • Профил
Активен

Practice

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: електронното гласуване
« Отговор #11 -: Oct 10, 2014, 22:31 »
Аз не знам парламентарни избори в друга държава да стават онлайн. Единственото изключение е Естония. Има други опити, но за местни избори, референдуми и т.н, не знам за парламентарни избори.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Re: електронното гласуване
« Отговор #12 -: Oct 10, 2014, 23:43 »
/извън темата (с реторичен въпрос)

Аз не знам парламентарни избори в друга държава да стават онлайн.
Това изказване ме подсети (не казвам, че и това е такова, понеже още нямам достатъчно данни) за едно противоречие, на което се натъквам често. В пространството витае масово оплакване, че сме изоставащи от другите държави (изглежда визирайки се една шепа държави, но това е друга тема), колко били напред, а ние никога не сме успявали да ги догоним, и т.н., а почти всеки път, когато се появи предложение за нещо, с което бихме могли да изпреварим всички, масово се заклеймява с довода, че е пълно безсмислие, щом го няма в друга държава и трудно се намират хора, които се навиват поне да му обърнат малко внимание, камо ли да се приложи. В коя посока е изходът от противоречието?

П.П.: Вчера гледах едно клипче от TED, свързано с темата - Как да се ъпгрейдне демокрацията за Интернет ерата
« Последна редакция: Oct 10, 2014, 23:47 от neter »
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

d0ni

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 183
    • Профил
Re: електронното гласуване
« Отговор #13 -: Oct 11, 2014, 00:39 »

всички знаем, че повечето банки банкират през интернет в реално време, и това си е достатъчно сигурно, щом го правят. има рискове, но са предвидими, а последствията поправими, предполагам. въпроса, който се надявам да обсъдим е, колко сигурно може да бъде електронното гласуване, и колко надеждно могат да бъдат защитени резултатите от вота, срещу редакции и манипулативни намеси.

Всъщност основният проблем при електронното гласуване е как да бъде гарантирана тайната на вота и в същото време да се направят невъзможни манипулациите. Макар, че според мен изборите трябва да са явни. Искам да знам като се запозная с даден човек дали е гласувал за Атака/Бареков, примерно :)

Между другото, чувал съм някаква градска легенда как за изборите през 90та година били вкарали някакво компютърно обработване на данните и резултата е огромната манипулация, която стана тогава за да може БСП да спечелят.
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: електронното гласуване
« Отговор #14 -: Oct 11, 2014, 00:45 »
Това дето го искаш сигурно тези дето купуват гласове също го искат, при това повече от теб, защото дават пари в крайна сметка.

Има voting протоколи, които вършат работа за гарантирането на тайната на вота и едновременно с това предотвратяват възможността за електорални измами. Това поне криптографията може да го реши. Но както винаги, side channel атаките така да кажем няма как да могат да се избегнат. Електронното гласуване, поне във вида в който е в Естония, тук няма да сработи. Ще има просто пунктове за събиране на лични карти (естонския им вариант) и активността на онлайн гласуване в ромските секции ще бие всякакви рекорди, при това този път няма да има грешки, както на тези избори във Велинград с няколкостотин невалидни бюлетини, защото циганите взели пари и от ДПС и от ГЕРБ и решили да бъдат честни и задраскали и двата номера.

Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon