Автор Тема: Ще свърши ли света, ако MS купи Github  (Прочетена 18062 пъти)

Yasen6275

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 553
    • Профил
Re: Ще свърши ли света, ако MS купи Github
« Отговор #45 -: Aug 22, 2018, 17:58 »
Тотална неграмотност на тема лицензи и авторски права.

Първоначалните права върху кода са на автора или, с доста условности, фирмата която го е наела. Свободата да се разпространява(или не), да се променя (или не) се определя от лиценза който автора(или фирмата) му е сложила.

Това че някой е придобил мястото на което се пази копие от кода не дава на този някой каквито и да е права.
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Ще свърши ли света, ако MS купи Github
« Отговор #46 -: Aug 22, 2018, 18:19 »
Цитат
Първоначалните права върху кода са на автора или, с доста условности, фирмата която го е наела
Ако работиш за някого и пишеш код за който получаваш заплата собственика на кода е фирмата която те е наела а не ти. Нямаш никакви права върху кода. Или друго имаше в предвид?

Мс купуват само едно хранилище. Правата на проектите които са били там си остават на собствениците им - тези които са ги създали, било то фирми или отделни разработчици. Това ли искаше да кажеш?
Така мисля аз.

Тотална неграмотност на тема лицензи и авторски права.

Ти да не си юрист?
« Последна редакция: Aug 22, 2018, 18:39 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

Yasen6275

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 553
    • Профил
Re: Ще свърши ли света, ако MS купи Github
« Отговор #47 -: Aug 22, 2018, 20:42 »
Цитат
Първоначалните права върху кода са на автора или, с доста условности, фирмата която го е наела
Ако работиш за някого и пишеш код за който получаваш заплата собственика на кода е фирмата която те е наела а не ти. Нямаш никакви права върху кода. Или друго имаше в предвид?
Тост ако си програмист на заплата си роб на фирмата и всичко което напишеш е тяхна собственост. Дообре

Мс купуват само едно хранилище. Правата на проектите които са били там си остават на собствениците им - тези които са ги създали, било то фирми или отделни разработчици. Това ли искаше да кажеш?
Не виждам как казаното от мен може да се интерпретира по друг начин.
Така мисля аз.
Радвам се че сме на едно мнение.

Тотална неграмотност на тема лицензи и авторски права.

Ти да не си юрист?
Нали знаеш, че в правото има една максима. Не познаването на закона, не те освобождава от задължението да го спазваш. Или като неадвокат това не те засяга?
« Последна редакция: Aug 22, 2018, 20:55 от Yasen6275 »
Активен

rwk

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 29
    • Профил
Re: Ще свърши ли света, ако MS купи Github
« Отговор #48 -: Aug 23, 2018, 17:44 »
попитах за правата в/у soft-та по две причини:
1. понеже съм неграмотен по въпросите на авторското право и
2.понеже чета ей такива неща
https://www.kaldata.com/it-%d0%bd%d0%be%d0%b2%d0%b8%d0%bd%d0%b8/%d0%b8%d0%b7%d1%80%d0%b0%d0%b5%d0%bb-%d0%bc%d0%be%d0%b6%d0%b5-%d0%b4%d0%b0-%d1%81%d0%b5-%d0%be%d1%82%d0%ba%d0%b0%d0%b6%d0%b5-%d0%be%d1%82-%d1%81%d0%be%d1%84%d1%82%d1%83%d0%b5%d1%80%d0%b0-%d0%bd%d0%b0-291592.html
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8770
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Ще свърши ли света, ако MS купи Github
« Отговор #49 -: Aug 24, 2018, 09:50 »
РВК, първо започвам с предупреждение.

Не обръщай внимание на Ясен. Той смята, че в тоя форум прекалено сме се изпедерастили и не се държим достатъчно грубиянски. Да си грубиян, е някак по-деветдесетарско, по-истинско. Съгласен съм, но това време, както помним, беше времето на борческите групировки. Не знам, защо да им подражаваме. От друга страна можеш да кажеш на някого истините, които не иска да чува и без да подчертаваш, колко е инфантилен.

На мен лично ми е интересен спора му с Наката. Доколкото и двамата са прави. Наката е прав, ако си в САЩ, Ясен, ако си в Европа. Затова например проекта ГНУ настоява за писмено разрешение от работодателя ти, ако даряваш код.

=*=

Относно твоето питане. Вече макар и доста грубиянски ти беше отговорено. М$ не е собственик на кода в Гитхъб. В днешно време е от все по-малко значение, на какво количество код си собственик, а какво влияние упражняваш. Макар влиянието все още да идва посредством код, то това в бъдеще едва ли ще е толкова задължително. Всеки ден се измислят нови методи за влияние въпреки конкретен код.

Това, което пише в Калдата за Израел, не е задължително да е това, което четеш. Аз например го чета, като Натаняхо да се пазари да му дадат собствен Лазур по-евтино или направо да му го подарят. По-скоро ги изнудва за директен подарък. Защото за парите дето става въпрос в статията може да си го купи за собствена употреба и да не се „страхува от изтичане на данните“. Обаче и М$ не могат да му го подарят без пазарлък, защото тогава и останалите правителства ще искат аванта.

Понеже е все пак Израел, то няма къде да ходят и ще направят компромис. Но това ще стане тайничко и няма да го пише в Калдата.

Както виждаш в тази новина няма нищо технологично и всичко е политика. Щом в една новина пише думата правителство, независимо, какво пише в новината, никога не става въпрос за технологии, а винаги за политика.

Ти нали следиш случая с търговския регистър? Какво ти е мнението? По държавното радио един тон глупости се изсипаха, вярвам е същото в националните телевизии и spybook.

=*=

Да обобщя с две думи. Продължавай да се интересуваш по тези въпроси, но това няма да ти донесе обезателно просветление. По-скоро водят до горчивина. Не знам, какви са ти заниманията, но наистина Наката е прав и, ако не мислиш да ставаш адвокат и да припечелваш космически хонорари, то по-добре се занимавай с друго.

Може обаче твоята мотивация (а аз мисля, че  е така) да е стремежа към истината. Следващото изречение, което ще напиша, отменя последните 7-8 хил. години цивилизационно развитие. Истината не е в книгите.

Ако търсиш истина по някакъв въпрос то е добре да следваш правилото на доктор Хаус. Наистина всички лъжат. Когато работиш с постановката, че нищо не е истина, то сам ще изградиш механизма за търсене на истината. Какъв е, не мога да ти кажа. Аз също не съм го открил.


Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6137
    • Профил
Re: Ще свърши ли света, ако MS купи Github
« Отговор #50 -: Aug 29, 2018, 13:17 »
Между другото, камерата и микрофона на устройство с андроид могат да се пуснат отвън и без да имаш пуснат нет или да си закачен за безжинча мрежа. Достатъчно е от клетката, към която си свързан да ти пуста един по-специален смс. Телефона няма да те уведоми, че си го пулчил, но ще изпълни командите в него. Дори андроида няма да разбере, какво става.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: Ще свърши ли света, ако MS купи Github
« Отговор #51 -: Aug 29, 2018, 18:53 »
Цитат
Затова например проекта ГНУ настоява за писмено разрешение от работодателя ти, ако даряваш код.

Това не го разбрах. Я раздухай малко че ми стана интересно.

И защо в европата. Кое е различното.

Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8770
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Ще свърши ли света, ако MS купи Github
« Отговор #52 -: Aug 29, 2018, 20:03 »
Цитат
Затова например проекта ГНУ настоява за писмено разрешение от работодателя ти, ако даряваш код.

Това не го разбрах. Я раздухай малко че ми стана интересно.

И защо в европата. Кое е различното.

Ами защото европейското право за авторството е малко по-различно от англо-американското. Според тукашните норми, каквото и да напишеш си остава твое за вечни времена, дори да са ти платили, за да го сториш. Можеш само да го преотстъпиш и то временно. Това трябва да бъде парафирано, подпечатано и така нататък.

В англоезичния свят авторството се разглежда по-скоро като стока, а не някакво произведение. Затова то е на този, който плаща. И е негово всичко, което правиш докато работиш за него, независимо в коя част на денонощието или, че си отпуска например. Всичко е негово.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
github
Живота, вселената и някакви други глупости
n00b 13 5632 Последна публикация Sep 06, 2011, 10:44
от b2l
Проблем с инсталацията на gedit и github
Настройка на програми
Goodfellas 28 7410 Последна публикация Dec 02, 2013, 21:48
от lunarvalley
Майкрософт отвори кода на DOS в1.2 и в2 в GitHub
Коментар
jet 1 11585 Последна публикация Sep 30, 2018, 14:49
от n00b
GitHub vs GitLab
Общ форум
kuunlaaksot 27 618 Последна публикация Mar 17, 2024, 15:57
от go_fire