Автор Тема: Лаптопа Прягрява ?  (Прочетена 8465 пъти)

Gogo_SZ

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 270
  • Distribution: Mageia, Mandriva
  • Window Manager: KDE, Mate, Gnome, LXDE
  • So to complete victory of trade over reason!
    • Профил
Re: Лаптопа Прягрява ?
« Отговор #15 -: Aug 16, 2012, 00:14 »
Почистването на праха НЕ може да стане с духане с уста или с битова прахосмукачка!
Трябва компресор с по-високо налягане и без конденз и статично електричество в струята въздух.
Верният компресор така издухва праха, че всичко изглежда като измито.

Боклука се задържа между ребрата на радиатора и между платките и модулите. В повечето модели има скрити филтри за праха (например под клавиатурата или диска).
Мазането на термопастата и нагласянето на радиатора е "висш пилотаж" или "изкуство" и в никакъв случай не може да се направи както трябва от начинаещ!!!!!!! Идеалното намазване е практически без термопаста = тя само запълва микро неравностите на радиатора и не трябва да е дебел слой! А "специалната паста за процесори" която се продава в БГ си е жив боклук.
Положението на отделните модули, ламаринки, лепенки и целофанчета в повечето лаптопи е критично! В някои модели съм имал проблем заради отклонение в положението на една лепенка или целулоиден въздуховод под милиметър!

И все пак не забравяйте че греят не само процесорите - оглеждайте наред (видеокарта, диск...)

Така, че прегряването се оправя с чистене, чистене, още чистене и много малко бяла термоконтактна паста.
Активен

GattaNegra

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 650
  • Distribution: Linux Mint DE
  • Window Manager: XFCE
    • Профил
Re: Лаптопа Прягрява ?
« Отговор #16 -: Sep 11, 2012, 01:31 »
Ок де, сега си седя и си мисля . а каква е според вас, не гугъл, Идеалната Температура?
На какви температури приемаме, че Лаптопа прегрява?

Има ли различни предписания за различни модели?
Активен

Мразя Gnome 3!!!

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5280
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Лаптопа Прягрява ?
« Отговор #17 -: Sep 11, 2012, 07:33 »
Аз бих погледнал в сайта на производителя на CPU-то. Преди съм гледал в сайта на Intel (предполагам и другите производители на CPU-та ще дават такова инфо), за всеки един модел техен процесор - дават подробна информация, там имаше и консумираната електрическа мощност, и работната температура на централния процесор.

Мисля си, че и за чипсети и видео карти, положението ще е подобно. В интерес на истината, за тях не съм търсил никога. Но производителя на конкретния чип, сигурно ще е указал работната или максимално допустимата температури. Поздрави.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

evilgrintch

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 99
  • Distribution: Mint
  • Window Manager: Cinnamon
    • Профил
Re: Лаптопа Прягрява ?
« Отговор #18 -: Sep 11, 2012, 08:09 »
Преди време реших проблема си с прегряването на лаптоп чрез флашване на биоса. По-старата версия просто не управляваше ефективно охлажданетонезависимо от топа под каква операционна система и независимо от чистенето.
Става дума за Acer 5315. Не зная дали би помогнало при друга машина.
Активен

crystalwater

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 147
  • Distribution: Linux Mint Maya
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Лаптопа Прягрява ?
« Отговор #19 -: Sep 11, 2012, 08:53 »
Почистването на праха НЕ може да стане с духане с уста или с битова прахосмукачка!
Трябва компресор с по-високо налягане и без конденз и статично електричество в струята въздух.
Верният компресор така издухва праха, че всичко изглежда като измито.

Боклука се задържа между ребрата на радиатора и между платките и модулите. В повечето модели има скрити филтри за праха (например под клавиатурата или диска).
Мазането на термопастата и нагласянето на радиатора е "висш пилотаж" или "изкуство" и в никакъв случай не може да се направи както трябва от начинаещ!!!!!!! Идеалното намазване е практически без термопаста = тя само запълва микро неравностите на радиатора и не трябва да е дебел слой! А "специалната паста за процесори" която се продава в БГ си е жив боклук.
Положението на отделните модули, ламаринки, лепенки и целофанчета в повечето лаптопи е критично! В някои модели съм имал проблем заради отклонение в положението на една лепенка или целулоиден въздуховод под милиметър!

И все пак не забравяйте че греят не само процесорите - оглеждайте наред (видеокарта, диск...)

Така, че прегряването се оправя с чистене, чистене, още чистене и много малко бяла термоконтактна паста.


Как се проверява за статично електричество и как се отстранява?
Активен

shoshon

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 497
    • Профил
Re: Лаптопа Прягрява ?
« Отговор #20 -: Sep 11, 2012, 12:04 »
Брат, лаптопа ти е пръчка. Зададем следния въпрос - ами ако няма стартирана ОС? Ако го пуснеш на един Memory Test от BIOS пак ли ще загрява?

Ако да - познавам едни хора от студентски грат де изкупуват чаркалъци...


П.П. кви са тея коментари за подписа. Аз ако си сложа подпис "червеноглав петох***ник" тогава кво?
Активен

petar258

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 399
  • Distribution: Ubuntu-mate 16.04, Windows 7
    • Профил
Re: Лаптопа Прягрява ?
« Отговор #21 -: Sep 11, 2012, 14:54 »
На доста лаптопи съм виждал образувано кече от прах и косми от вътрешната страна на ребрата на радиатора - трябва да се разглоби вентилатора за да се стигне до него. Толкова е плътно че като светнеш от другата страна не преминава светлина. И най-често успяват да ги докарат до това състояние за около половин година интензивно ползване.
Активен

tdonev

  • Гост
Re: Лаптопа Прягрява ?
« Отговор #22 -: Sep 11, 2012, 17:54 »
.. изтрито от автора ..
« Последна редакция: Feb 03, 2015, 00:33 от Тодор Донев »
Активен

Gogo_SZ

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 270
  • Distribution: Mageia, Mandriva
  • Window Manager: KDE, Mate, Gnome, LXDE
  • So to complete victory of trade over reason!
    • Профил
Re: Лаптопа Прягрява ?
« Отговор #23 -: Sep 13, 2012, 18:42 »
До каква температура е нормално ли? Ами отговора е - зависи....

Например за който и да е нетбук с Atom като прочетеш сайта на Intel излиза че всичко под 100 градуса ::) >:D [_]3 е нормално.
При другите процесори има и други веселби - например според AMD, Turion трябва да е лед студен (да ама аз си мисля че под 80-90 градуса не пада).

В крайна сметка всичко до 65 градуса е нормално. Над 80 вече си е за почистване.
Но по-важно е дали и диска, видеокартата и т.н. се охлаждат нормално. Или дори и процесора да е на 50 градуса ако кутията е гореща нещо не е наред.
Проблема с охлаждането на портативните машини е ИЗКЛЮЧИТЕЛНО сложен и по добре е на всеки 2 години задължително да се минава през Сервиз (нарочно е с главна буква).

А как се маха статичното електричество от въздуха в компресора? НИКАК!!! Просто НЕ трябва да се създава такова. Те тая тема пък е като за световно по офф-топици и докторантури ;D
Активен

GattaNegra

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 650
  • Distribution: Linux Mint DE
  • Window Manager: XFCE
    • Профил
Re: Лаптопа Прягрява ?
« Отговор #24 -: Sep 16, 2012, 14:13 »
Бе не знам ма и двата ми стари лаптопа Prestigio Visconte 1300  тва беше отдавна и Lenovo SL500 седяха под 60 само когато браузвах. Направо като сложа кафето на 20 см от вентилатора си се стопляше.  ???
 Сега тоя е под 50, ама ако пусна филм и той си е на 60 - 70, а е чисто нов.
Под Уиндоус не съм гледала.
Активен

Мразя Gnome 3!!!

petar258

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 399
  • Distribution: Ubuntu-mate 16.04, Windows 7
    • Профил
Re: Лаптопа Прягрява ?
« Отговор #25 -: Sep 16, 2012, 18:41 »
моя Compaq CQ61 с процесор интел е на 45 градуса в момента, на 59 като пусна HD видео от ютуб, а харда е на 49 градуса
Активен

tdonev

  • Гост
Re: Лаптопа Прягрява ?
« Отговор #26 -: Sep 16, 2012, 18:53 »
.. изтрито от автора ..
« Последна редакция: Feb 02, 2015, 19:44 от Тодор Донев »
Активен

dejuren

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1025
  • Distribution: Ubuntu, RedHat
  • Window Manager: lxde KDE4
    • Профил
Re: Лаптопа Прягрява ?
« Отговор #27 -: Sep 16, 2012, 18:59 »
+1

Трабваше да спасявам един експеримент, който поради липса на друго беше пуснат върху лаптоп. Колегата се отказа след седмица опити, аз размахах капаците отдолу, качих топа на две книги и пуснах два вентилатора под него. За три дни експеримента беше повторен два пъти, с косвено доказателство какво влияние има прегряването.
« Последна редакция: Sep 16, 2012, 19:02 от dejuren »
Активен

http://webchat.freenode.net/?channels=ubuntu-bg
The quieter you become, the more you are able to hear.
Две седмици цъкане с мишката спестяват два часа четене на документацията.

bot

  • Гост
Re: Лаптопа Прягрява ?
« Отговор #28 -: Sep 17, 2012, 11:35 »
+1

Трабваше да спасявам един експеримент, който поради липса на друго беше пуснат върху лаптоп. Колегата се отказа след седмица опити, аз размахах капаците отдолу, качих топа на две книги и пуснах два вентилатора под него. За три дни експеримента беше повторен два пъти, с косвено доказателство какво влияние има прегряването.

 /off
 косвеното доказателство да не са подути китки от размахване на капаци под лаптопа? :D

 /on
 проблема на повечето лаптопи идва от ограниченото пространство и от използването на един радиатор за охлаждане на графичния контролер и процесора. Въздухът преминава по точно определен път, и ако потокът се отклони това може да доведе до прегряване, затова махането на капаците може да не е най-удачното решение, тъй като вентилаторът ще засмуква въздух отвсякъде и ще го издухва навсякъде, вместо да го прекарва през ребрата на радиатора.

 ps много хора си слагат лаптопа на краката или върху леглото или друга мека повърхност, която закрива отворите за охлаждащият въздух.
« Последна редакция: Sep 17, 2012, 11:39 от bot »
Активен

Gogo_SZ

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 270
  • Distribution: Mageia, Mandriva
  • Window Manager: KDE, Mate, Gnome, LXDE
  • So to complete victory of trade over reason!
    • Профил
Re: Лаптопа Прягрява ?
« Отговор #29 -: Sep 21, 2012, 11:21 »
.....купувате си висококачествен, скъп пад с алуминиева подложка с 1-2 високооборотни 120мм - 140мм FAN-а, махате що де има капак по дъното на лаптопа и го слагате върху подложката. Ако имате един цял капак, без дупки и отвори, махате го нацяло, но преди да сложите лаптопа върху подложката, намерете гумени крака и ги залепете на пада отгорна страна, за да не замаси някъде.

ЗАЩО?! Аз ли съм идиот или нещо друго не е наред?
Миналия век на това му викахме Desktop машина и го купувахме на 50% от цената на боклучарски Лаптоп.

Портативния компютър е за разнасяне, а не за монтаж на бетонен постамент, свързване с криогенна инсталация и всякакви чудеса за да се докаже, че и гъза си да скъсаш не може да докара производителността на средна ръка десктоп.

Та ако лаптопа грее - нещо не е наред. Може проблема да е и в задклавиатурното у-во - демек искате от машинката повече от това което може да отнесе....
Активен