Автор Тема: 5G  (Прочетена 17658 пъти)

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
5G
« -: Jul 03, 2019, 03:57 »
Стотици птици умряха при тестването на новата 5G мрежа! Няма да понесе и на хората
https://www.plovdiv24.bg/novini/interesno/Stotici-ptici-umryaha-pri-testvaneto-na-novata-5G-mrezha-Nyama-da-ponese-i-na-horata-879654

В Китай почнали вече да ги инсталират: да видим кой по-напред - птиците или маймуняците.
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: 5G
« Отговор #1 -: Jul 03, 2019, 06:10 »
Добро утро! Никой не беше тествал и за дългосрочното влияние на 4G. Бизнеса не го интересува. Искат просто да си продадат услугата.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

stealth01

  • Гост
Re: 5G
« Отговор #2 -: Jul 03, 2019, 07:04 »
Нямаше ли тема вече?

Иначе е забавно как точно jet разпространява руска пропаганда :D

Your 5G Phone Won’t Hurt You. But Russia Wants You to Think Otherwise.
https://www.nytimes.com/2019/05/12/science/5g-phone-safety-health-russia.html
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5255
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: 5G
« Отговор #3 -: Jul 03, 2019, 08:09 »
Понесе, не понесе - пак ще я нахакат.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: 5G
« Отговор #4 -: Jul 03, 2019, 10:25 »
Едно време, когато се създаваха най първите GSM мрежи. И когато още никъде не се виждаше човек с мобилен в ръката, говорих с един колега, който живееше на запад. Та той ми разправяше, че първоначално проектната честота е била много по висока.. Обаче са се усетили, че не е безопасна и че има опасенения да причинява рак.... и веднага са я намалили- До сегашните 2Гхз.

Та айде сега старата песен на нов глас и пак на високите честоти 30Ghz и нагоре. Иначе дизелите им били криви.
« Последна редакция: Jul 03, 2019, 11:37 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

ray

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1447
    • Профил
Re: 5G
« Отговор #5 -: Jul 03, 2019, 11:29 »
Доколкото помня и при нас (България) А1 рекламира своя 5G мрежа, та може да видим нещата на живо (live stream)  ;D

Само не знам къде ще са първите станции  >:D

PS: вероятно ще е някъде, където ще има повечко хора за "зарибяване"  :-[
« Последна редакция: Jul 03, 2019, 11:50 от ray »
Активен

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: 5G
« Отговор #6 -: Jul 03, 2019, 11:51 »
Доколкото помня и при нас (България) А1 рекламира своя 5G мрежа, та може да видим нещата на живо (live stream)  ;D

Само не знам къде ще са първите станции  >:D

PS: вероятно ще е някъде, където ще има повечко хора за "зарибяване"  :-[
Не се притеснявай. Нашите ще пуснат някакво паралелно 3г и ще му лепнат лепенка 5г  ;D
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: 5G
« Отговор #7 -: Jul 03, 2019, 12:39 »
https://frognews.bg/biznes-turisam/parvata-bazova-stantsiia-balgariia.html
Цитат
Първата 5G базова станция в България заработи, след като А1 получи тестови честоти от Комисията за регулиране на съобщенията (КРС) за период от шест месеца за честотна лента от 3440 до 3540 MHz.

Ако това е така -това не са толкова големи честоти 3.5Гхз. Даже си е безопасно. Въпросът е колко им са мощни 5G предавателите. Надявам се в БГ да имат здрав разум и да не отпускат от онези страховити честоти дето ги пише във википедията.

Иначе скоростта, не зависи от честотата(колко е висока), а зависи само от широчината на отпуснатата честотна лента (по теоремата на Шенон). Може и на 1.8 да се постигне същият ефект. Въпросът е че свободни честоти има само нагоре. :o
« Последна редакция: Jul 03, 2019, 13:06 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: 5G
« Отговор #8 -: Jul 03, 2019, 14:28 »
Ами майната им! Да измислят някаква компресия в реално време, ако искат по-голям обем данни да предават за единица време. Да си напънат мозъците, а не само гигахерци да бълват.
Баща ми ми е разказвал, като е бил войник, как негов съкилийник видял едно врабче на някаква антена или радар и онзи само му казал "Гледай сега" и посочил врабчето. В следващия момент пуснал предавателя и врабчето паднало като камък. Не зная честотата, но на радарите май е пак в такъв диапазон. Въпросът е друг, че ще нацвъкат антени през много малко разстояние и ще сме буквално в миковълнова супа. Ако го направят  в София например, се махам на момента.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5255
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: 5G
« Отговор #9 -: Jul 03, 2019, 14:31 »
При тия по-старите военни радари само вълновода като видиш, и ти настръхват космите. Така яко облъчва. Фазомера свети от разстояние, без да си го опрял на вълновода.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

stealth01

  • Гост
Re: 5G
« Отговор #10 -: Jul 03, 2019, 19:47 »
Не се притеснявай. Нашите ще пуснат някакво паралелно 3г и ще му лепнат лепенка 5г  ;D
Хората са открили вече Америка - https://arstechnica.com/tech-policy/2019/04/atts-fake-5g-icons-arent-going-away-despite-settlement-with-sprint/
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: 5G
« Отговор #11 -: Jul 03, 2019, 20:05 »
Може би седмица след предното ни обсъждане и Иван се изказа по темата. Него много го уважавам и бирата сме си пили заедно. Но все пак му имам безрезервно доверие, когато е за програмиране. Но за разлика от Наката не е учил физика и биология. Завършил е английска гимназия в Хасково. Не е учил никакви природни науки в повече от средното ученическо ниво.

Имам лоша новина за 4 кб. Едва ли тия клетки ще са някъде извън София. Евентуално догодина ще има и по морето и може би Пловдив. Но ще се почне от столицата.

п.п. Пу очевидно никой не ми е чел мнението. Чак сега разбирам, че връзката ми е развалена.
« Последна редакция: Jul 04, 2019, 09:28 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3852
    • Профил
Re: 5G
« Отговор #12 -: Jul 03, 2019, 22:34 »
   Та като заговорихме за радари...
Имам познати,които са били курсанти в Шуменското военно училище,
специалност "радиолокация".Та са ми разправяли за техник,който е
имал неблагоразумието да се доближи до радар на около 2 метра,
бил е облъчен само за няколко секунди.
   Получава 2 инфаркта (!) само в рамките на 24 часа, от първия
са го спасили,от втория не са успели.
   Умрял е в адски мъки...

   Определено свръхвисоките честоти са доста вредни,обаче телекомите
натискат за 5G ...

« Последна редакция: Jul 03, 2019, 22:37 от spec1a »
Активен

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: 5G
« Отговор #13 -: Jul 04, 2019, 05:31 »
stealth01 разбрахме че много отбираш от пропаганда, ама от радио вълни нищо не разбираш.
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

stealth01

  • Гост
Re: 5G
« Отговор #14 -: Jul 04, 2019, 07:01 »
Извинявам се, ако не съм покрил високите критерии на темата, обсъждайки авторитетният източник plovdiv24.bg, базиран на ЕЖК1 проучвания.

1.ЕЖК - една жена каза
Активен