Автор Тема: Програма за подписване с КЕП на .пдф  (Прочетена 750 пъти)

go_fire

• Global Moderator
  • Напреднали
  • Публикации: 6500
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
Re: Програма за подписване с КЕП на .пдф
« Отговор #30 -: Jul 10, 2021, 13:04 »
За „Трансфер шел“ е абсолютно същото нещо, затова е кръстен така.

А не сега картинките да са в триклетия Гългъл и да няма как да ги видим тия, които сме пратили Гългъл в четирите нули, а в tor не бихме пуснали js най-малко за тях.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Nik123

• Напреднали
  • Публикации: 597
  • Distribution: Mageia 6, Lenovo B590, 8GB RAM, двуядрен Intel Pentium 2.5 GHz
  • Window Manager: LXDE
    • Профил
« Отговор #31 -: Jul 10, 2021, 14:23 »
Ако ти работи Инфонотарито под Chrome/Chromium става по следния начин

в Либреофис Врайтър
Настройки - Инструменти - Сигурност - Сертификат - Изберете път на NSS
Там добавяш /home/user/.pki/nssdb/
И си готов

При подписването се вижда името, че е подписано цифрово и датата.

ПС: Изчезнала е опцията за качване на снимка да ти кача.

Нямам хром/хромиум. Но инфонотарито в офиса бачка перфектно с файърфокса. Настроих го според указанията на Инфонотари оттука:
http://wiki.infonotary.com/index.php/%D0%98%D0%B7%D0%BF%D0%BE%D0%BB%D0%B7%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%B5_%D0%BD%D0%B0_%D0%BA%D0%B2%D0%B0%D0%BB%D0%B8%D1%84%D0%B8%D1%86%D0%B8%D1%80%D0%B0%D0%BD_%D0%B5%D0%BB%D0%B5%D0%BA%D1%82%D1%80%D0%BE%D0%BD%D0%B5%D0%BD_%D0%BF%D0%BE%D0%B4%D0%BF%D0%B8%D1%81_%D0%B2_Mozilla_Firefox_%D0%B7%D0%B0_Linux

И проблеми няма с файърфокса. Влизам си в НАП-а и други институции с уеб-възможности за използване на КЕП и всичко си бачка ОК.
Тоя номер с либрата(райтър)- Настройки-Инструменти-Сигурност-Сертификат и скритата папка ./pki ще го пробвам.
Активен

Ноевият ковчег е направен от аматьори, професионалистите са построили "Титаник"!

remotexx

• Напреднали
  • Публикации: 1251
    • Профил
« Отговор #32 -: Jul 10, 2021, 20:26 »
За „Трансфер шел“ е абсолютно същото нещо, затова е кръстен така.

А не сега картинките да са в триклетия Гългъл и да няма как да ги видим тия, които сме пратили Гългъл в четирите нули, а в tor не бихме пуснали js най-малко за тях.

Само да добавя и от останалите дето не  ни е в четирите нули ама нямаме акаунт там също сме отрязани - иска име и парола
Активен

Nik123

• Напреднали
    • Профил
« Отговор #33 -: Jul 12, 2021, 10:02 »

Така.. либрата (draw) си разпознава четеца и подписва .pdf. Само че, ето това:

След кратко ровене успях да подпиша PDF файл с LibreOffice 7.1.4
От менюто Файл-Цифрови подписи-Подпис на съществуващ PDF    PDF се отваря в Draw от там Вмъкване-Ред за подпис

изобщо го няма при мен (ред за подпис), В Insert менюто на Draw имам предвид. Т.е. така и не реших въпроса с вмъкването на "картинка" с подписа. Либрата е 7.0.4.2. Ще пробвам да ъпдейтна до версията на колегата, който цитирам по-горе.
Активен

Ноевият ковчег е направен от аматьори, професионалистите са построили "Титаник"!

Nik123

• Напреднали
    • Профил
« Отговор #34 -: Jul 12, 2021, 11:14 »
Всичко работи. Малко гимнастика, но.. получи се и с картинка, и си валидира подписа, като го отвори с друг пдф рийдър, пак разпознава сертификата. Поствам стъпките, да не се мъчат и други, използвах и инфото от колегата mimosh.
Подписа е инфонотари, работещ под файърфокс.
Първо ъпдейтнах до последната версия на либрата- 7.1.4.2. В тази версия я има опцията "Добавяне на ред за подпис"- при мен менюто е на английски.
Четецът трябва да си е в USB-то, на компа. Направих си и 5 .пдф файла, за експериментите, в една папка.
Така- стартирате Libreoffice Writer, при тикнат в юесби четец и карта.
От менюто на райтъра File >>Digital Signatures>> Sign Existing PDF.
Отваряте там .пдф-а, който ще подписвате.
Отваря го с Libreoffice Draw, като най-горе над текста във файла вади един таб "This PDF is open in read-only only mode to signing the existing file" с две бутончета: "Sign Document" и "Edit Document". Не ги пипате. Няма нужда да затваряте и панела.
Отивате в менюто на Libreoffice Draw  Insert>>Signature Line.
В полето на отворения документ Ви дава да си нарисувате квадратче/правоъгълниче, където да се появи "картинката", че документът е електронно подписан. Очертавате, където Ви кефи (аз си избрах долния десен ъгъл).
Когато свършите с очертанието, Ви вади един прозорец "Enter password to open file: Infonotary"
вкарвате си пина на Инфонотари-то. Отваря Ви прозорец, където се вижда сертификата на Инфонотари. Натискате Select. И готово, в очертаното поле се появява името Ви от сертификата и че документът е подписан електронно. Горе над документа в таба "This PDF is open in read-only only mode to signing the existing file" с две бутончета: "Sign Document" и "Edit Document" копчето "Sign Document" се променя в "Finish Signing". Натискате го. Излиза ви втори таб под него "This document is digitally signed and the signature is valid". Затваряте Libreoffice Draw от хикса горе вдясно, без сейфане/експортване на документа, той си запазва .пдф разширението и името. И това е. Аз после отворих с Okular същия документ, да проверя друг .пдф рийдър ще го разчете ли, че е подписан. Чете го- излиза таб "This document is digitally signed"- като кликнете там, на Show signatures panel- вади инфо за сертификата. Ами това е. Под уиндоус още не съм го пробвал, дали така подписания файл го чете адобе-то, но вероятно няма да има проблем. Благодаря на всички, които се включиха.
Активен

Naka

• Напреднали
  • Публикации: 2969
    • Профил
« Отговор #35 -: Jul 12, 2021, 12:39 »
// оф топик

Браво за доброто описание. Въпреки, че в момента въобще не ме итересуват подписванията на документи...Взех, че си разпечатах последния пост...Знае ли човек кога може да му потрябва.
Предлагам на гого ако форума позволява да вземе последния пост на Nik123 и да го забучи/закърфичи най-отгоре. Така ще е в голяма полза на някой който търси как да си подпише документ под линукс.
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

Nik123

• Напреднали
    • Профил
« Отговор #36 -: Jul 12, 2021, 19:41 »
За да допълня информацията окончателно:
Пиша от уина (седмица, х64). Отворих един подписан под линукс (магея 6) по начина, описан в предния ми пост. .пдф файл, в уина, с адобе. Файлът се отваря нормално, стои си картинката, че е подписано с ел. подпис. Отгоре в адобе-то излиза панел Signed and all signatures are valid.
Всичко наред, вече спокойно мога да си подписвам .пдф-ите под линукс и да ги изпращам на държавната администрация. Без да ме е страх, че там някоя  лелка, дето не знае нищо друго освен мс офис и адобе, няма да разбере какво й пращам.
Активен