Автор Тема: Звукозаписната индустрия не се научи, че не може да се бори срещу технологиите  (Прочетена 5383 пъти)

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Изглежда има опити на RIAA да подлеят водичка на youtube-dl.
Голяма безсмислица, при положение, че информацията за всяко видео идва от самата страница и данните в нея и всеки, който прегледа кода, може да сглоби нещо такова на всеки един език. Или да промени сегашния, ако настъпят промени в Youtube.

Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Проблемите с RIAA са стари, колкото е старо това хилядолетие. В САЩ малко преди две хилядната година под лобистки натиск се прие нещо наречено подобно на „Цифрови права в новото хилядолетие“. Според него трябваше да бъде забранен изобщо Интернет. Там буквално пише „всяко копиране“. Компютрите са невъзможни без копиране на данни. Всичко от регистрите на професора, през паметта до диска е единствено и само копиране.

Тогава първия пострадал се казваше Napster. Това беше ни повече, ни по-малко от сървър на който бяха качени mp3-ки от потребителите му. Този проблем роди p2p и дори skype. По-късно прерасна в torrent създаден специално, за да е съвместим с този закон. А днес последното проявление е Jami (нещо като алтернативен Интернет върху съществуващия).

=*=

В случая прочетох писмото публикувано в Гитхъб. Там се упоменават три песни. И трите са на някакви, за които или не ги знам изобщо или не ми пука. Но те са просто повод. С две думи на Ytdl могат да им се случат много лоши неща. Същите, каквито ставаха с пиратския бряг. Там имаме хора в затвора. Не съм оптимист дали ще оцелее. Ще видим.

За сега секцията за сваляне на youtube-dl.org работи (проверих преди няколко часа), но ще видим до кога. Всичко останало като техни адреси вече е закрито. А, ако ги налази (според мен въпрос на време) и ФБР, са свършени.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3210
    • Профил
Стооолмън, къде си...
Казвах ли ви аз че ще дойде време ще ревете за него - ама на изпратихме го по живо по здраво и на никой не му пука

"The successful use of a DMCA infringement notice to shutdown software that is in itself not a copyright violation is a scary precedent and one that lays the groundwork for misuse in the future."

Добре де какво общо имат авторските права върху кода с това за какво се използва тоя код, ми че те тогаз всичките производители, прекупвачи и продавачи на оръжие са си направо за затвора.


Гога не си съвсем прав за торентите - там  накрая (се) разбраха че съдържанието де факто е по машините но хората ама тогава пък прехвърлиха отговорността върху/погнаха торент сайтодържателите (водеха ги вече доставчици на услуга/та и по подобие на интернет доставчиците)  да пазят лог(ове) за 10 г. назад  и да ги представят на властите при поискване и много (вкл. легални) торент сайтове се самозакриха понеже нямат такава техническа възможност.. още помня едно швабче с едно жалостиво писмо си закри торент сийда за неква си там дистрибуцийка дето разработваше - хем при него и съдържанието си беше легално - немаше филми а само едно ISO ама това изискване да пази логовете на хиляди потребители кой кога откъде какво е свалял го довърши... те така покрай сухото изгоре и суравото..
« Последна редакция: Oct 29, 2020, 22:48 от remotexx »
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил


Гога не си съвсем прав за торентите - там  накрая (се) разбраха че съдържанието де факто е по машините но хората ама тогава пък прехвърлиха отговорността върху/погнаха торент сайтодържателите (водеха ги вече доставчици на услуга/та и по подобие на интернет доставчиците)  да пазят лог(ове) за 10 г. назад  и да ги представят на властите при поискване и много (вкл. легални) торент сайтове се самозакриха понеже нямат такава техническа възможност.. още помня едно швабче с едно жалостиво писмо си закри торент сийда за неква си там дистрибуцийка дето разработваше - хем при него и съдържанието си беше легално - немаше филми а само едно ISO ама това изискване да пази логовете на хиляди потребители кой кога откъде какво е свалял го довърши... те така покрай сухото изгоре и суравото..
Сега има ново подаване на топка: като ме хванат (ИП-то ми де), че съм свалил торънт, пращат писмо на моето ИСП, че това и това ИП е крало и ИСП-то трябва да ми прати писмо-заплаха, да внимавам.
Един колега индиец ми каза, че е направил специална папка с ауто филтър за такива писъмца в мейл клиента му - и папката е доста пълна.
Нищо повече не могат да направят, дорде не измислят "новия закон".
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3210
    • Профил
Имаше и по кофти случаи, нали вече половината Холивуд /студиЯ/ са компании на Комкаст, и некои хора /такива дето торента им прилича на некой по нов филм - макар и само по заглавието, не и по съдържание/ получиха не писма ами призовки... некои си платиха масрафа /по 5000.. на калпак ли беше или на филм не помня/ а други се съдиха, че некой даже ги оправдаха /комшията уж им бил крал безжичен нет, други пък особено с по малките дечица се оправдаха с тях, а то деца в затвор не се вкарват/

По принцип едно голо ИП нищо не доказва ,ама кухите политичари т'ва не мо'ът го разберат, първо чисто физически твоето ИП мое се спууфва от всеки, и второ логически напр. Казваш Ползвам ТОР и ходете го ловете там който е ползвал тоя ден и тоя час мойто ИП като изходна точка да обере тая и тая банка. Както казах и преди, само за притежание на 'оръжие/то' не могат да те осъдят, требе и да доказват че ти си го ползвал, за това си има специални средства /за наблюдение, които записват всичко и се признават в съда/ но за тях пък требе разрешение от съдия за точно определен човек , ..а пък и да знаят предварително кой ден ще дърпаш филма - това вече е в сферата на ненаучната фантастика или пък им трябва врачка

И 'новия им закон'  няма да ги спаси, просто ще си го преместят от единия крачол в другия, и съдържанието /торенти и пр./ ще им избяга в dark web, p2p etc.
« Последна редакция: Oct 30, 2020, 07:36 от remotexx »
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Youtube-dl сигурно спокойно може да се инсталира и с pip.

Притеснителното за мен е друго. Че погват разработчиците на софтуер, които не са направили нищо друго, освен да използват публичен ресурс. Видео винаги може да се свали. Ако не можеш, най-малко, ще запишеш видео на дисплея на компютъра със звук, а такива програми бол, после ще си го редактираш, да махнеш рекламите и пак ще имаш нелегалното съдържание локално, ако искаш.
Все едно мене да ме погнат, за хакерство, щото имам няколко скирпта, които изкормват няколко сайта за нужната ми информация. Вместо да ровя на ръка.

Та това дори с JS може да се направи и да ти хвърля само линка, а после с wget да сваляш, каквото видео ти трябва. Браузърите ли ще спрат?!...

Торентите не могат да спрат, защото те могат да се разпространяват и с магнитни линкове. Там нямаш тракер. И хвърчат едни криптирани пакети и иди разбери, какво е. IP-то нищо не може да докаже. Едното е твоето, другото на машини на разни хора. А сигурно и телефони вече.

Духа от бутилката е изпуснат отдавна и не мож го прибра обратно. Но тези тъпанари с мозъци и реакции на динозаври, не се научиха, че могат пари да изкарват от цялата работа. Толкова услуги се появиха, дето си слушаш музика легално. Spotify, Tidal, iTunes... Да спомена само най-известните може би.

Но те са прости и го показват и по друг начин. Проблема им е технологичен. И вместо да търсят технологично решение, те се обаждат на адвокатите си. Ей затова ще загубят битката.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

ray

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1447
    • Профил
Според мен този проблем има поне две страни, първата техническа и втората легална/юридическа.
И битката се води и на двата фронта.

Досега битката на юридическия фронт е спечелена от бизнеса/парите. Авторски права, търговски марки и какво ли още не.
И много странно е как хората искат авторски права само от даден момент нататък, докато използват всичко създадено/открито преди това съвсем свободно/безплатно.
Дори се появи тенденция да се издирват (уж) наследниците на известни и продавани автори и срещу смешни суми да се купуват авторските права, например Иван Вазов  >:(

Едва ли е случайно, че Столман още в началото създава GPL-лиценза - за да има и легална защита за авторите.
И предполагам, че за да победи и на технологичния фронт на бизнеса е необходимо да си гарантира пълен достъп до ОС-а на който се работи. Така на база легални аргументи/права може да се осъществи и техническа интервенция (всичко ще бъде законно, но не честно или справедливо).
Това (според мен) вече е направено за Уин и МакОС, остава само Линукс.

От друга страна все повече се ползват телефони, таблети и някои затворени оп. системи (Chromebook) и едва ли е случайно, че те масово се въвеждат в училищата, особено сега с "пандемията".

Темата е огромна и има много аспекти !
« Последна редакция: Oct 31, 2020, 08:57 от ray »
Активен

stealth01

  • Гост
Голяма безсмислица, при положение... всеки, който прегледа кода, може да сглоби нещо такова...
Така е и не е така ;D
„Всеки“ е много силно казано. Важното за държателите на права е да ограничат достъпа на масовият потребител до лесен път за заобикаляне на корпоративно наложените правила. Не всеки има дори елементарна компютърна грамотност, има хора, които не знаят, че има нещо извън фейсбук.
На мен ми е по-лесно да намеря, това което ми харесва и да си го сваля при мен за да го гледам, пред това да се абонирам за 15 стрийминг услуги и да се съобразявам с прищевките на всяка една от тях. За болшинството от хора е точно обратното.
Цялото това нещо е като с маските (не тия на хелоуин). Те не решават проблемът на 100% (шок! ужас! ама как така!?!), но ограничават масовото разпространение.
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
На практика няма техническо решение да те спрат да си вземеш нещото (каквото и да е то). И на теория пак не може да има. Щом нещо може да стигне до компютъра ти (вкл. телефона), то можеш да си го запазиш и не могат да те спрат.

Законово могат да те преследват и днешното авторско (по-скоро разпространителско) право не може да доведе до друго освен до ново средновековие.

Оправданието на всяка тирания е винаги благовидно. В случая си говорим за хляба на творците (програмистите също са в групата!). Това са свободни професии и няма друг механизъм, при който да бъдат компесирани във времето, когато ще настъпи нетрудоспособността им.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear